Bir seyahat genelde iki temel öğeden oluşur; uçak bileti ve kalacak yer. Bu ikisi de ucuz oldu mu tadından yenmez, tatile doyum olmaz 🙂 Bu yazıda da sizlere kısaca benim de kullandığım siteleri basitçe tanıtacağım. Hatta size ucuz konaklama sitelerinin yanında bedava konaklamanızı sağlayacak sistemleri de vereceğim.

Ucuz Konaklama Bulunabilecek Siteler

Ucuz Konaklama Bulunabilecek Siteler

Ucuz Konaklama Bulunabilecek Siteler

Ucuz konaklama aslında sadece hostelde kalmak demek değildir. Kimi insan suit odada kalmayı tercih eder, kimisi ise kamp alanında çadır kurmayı. Mühim olan bu iki hizmeti de en ucuza alabilmektir. İşte burada da sizlere her iki hizmeti de nasıl ucuza bulabileceğinizi; başka yerde duyamayacağınız yöntemler ile anlatacağım. Öncelikle sitelerin listesini vereyim.

 Hemen bir not:  bu siteler sıralamada genelde en popülerleri önce gösterir. Dilerseniz fiyatı ucuzdan-pahalıya olarak göster diyebilirsiniz.

Hostelworld.com

Genelde hostelde konakladığım için benim ilk tercihim burası oluyor. Fiyatları da çoğu zaman diğer sitelere göre daha uygun oluyor, hatta buranın aldığı komisyon daha düşük olduğu için başka yerde olmayan bir tesis hostelworld’de olabiliyor. Bunun yanında Hostelbookers.com da aynı grubun web sitesidir. Neredeyse tamamen aynıdır.

Artıları

+Ucuz fiyat

Eksileri

-Fikir değiştirme durumunda ücretsiz iptal olmaması

Hotelscombined.com

Burası da kesinlikle en başarılı otel fiyatı karşılaştırma sitesi. Yüzlerce tedarikçiyi veritabanında barındırıyor ve fiyatları sizin için hızlıca karşılaştırıyor.

Artıları

+Kolayca, yüzlerce sitedeki fiyatı karşılaştırabiliyorsunuz

Eksileri

-Hostelworld gibi siteleri barındırmaması

-Bazen son aşamada fiyatın değişmesi

Hotels.com

Expedia grubu ülkemizde çok bilinmese de Hotels.com onların devasa markasından sadece biri. Ucuz konaklama arıyorsanız muhakkak göz atmanız gereken bir site kendisi. Bunun yanında sadakat programı bulunan tek konaklama sitesi (en azından benim bildiğim kadarıyla)

Artıları

+Sadakat programı sunması

Eksileri

-Pek fazla hostel barındırmıyor

Trivago.com

“hiç internetten otel aradınız mı?” sözü kafanızda canlanmıyorsa tebrikler! 🙂 Trivago basit yapısı ve kullanışlılığıyla yine bir fiyat karşılaştırma sitesi. Gözatmanızda fayda var.

Artıları

+Sade tasarım

+Geniş tedarikçi yelpazesi

Eksileri

-(Gözüme çarpan bir eksisi yok)

Booking.com

Genelde benim en son başvurduğum yer olduğu için listede son sırada yer alıyor. Dünyada en büyük olması ve pazardaki payının yüksek olması çok etik olmayan hareketler yaptırtıyor. Zorunda olmadıkça Booking’i tercih etmeyin. Herhangi bir sorunda otel işletmesinin yanında oluyor, sizi ortada bırakıyor. Bu da bir kere olsa tamam ama tam 2 kere böyle şeyler geldi başıma. İkisinde de mağduriyet yaşandı, hiçbir sorun çözülmedi. Bir tanesinde de tam Amsterdam’daydım ve direk genel merkezlerine gittim; sonuç elbette yok:)

Booking’i şöyle kullanabilirsiniz: vize için sahte-ücretsiz otel rezervasyonu ya da ucuz konaklama için gideceğiniz yerdeki tesisleri bulun, direk mail atın ya da kendi web sitelerine gidin. Bu şekilde en az yüzde 15 daha ucuza konaklayabilirsiniz. Yüzde 15, Booking’in tesislerden aldığı komisyon ücretidir.

Artıları

+Neredeyse dünyadaki en büyük otel sitesi

Eksileri

-Kötü müşteri hizmetleri

-Sorun anında müşteriyi direk karşısına alması.

Bedava konaklama bulabileceğiniz Couchsurfing sistemi

Ucuza ev kiralama yapabileceğiniz sistem: Airbnb

Amsterdam ve Londra’da Ucuz Konaklama

Hem Amsterdam hem de Londra ucuz konaklama konusunda biraz sıkıntılı. Çünkü talep çok, şehirler pahalı. Yukarıdaki sistemlerde olmayan, Clink Hostel‘lerde konaklayabilirsiniz. Kimi zaman da yüzde 50’ye kadar indirim kodu yayınlıyorlar. Bu kodlar geldiği anda burada yayınlıyorum, mutlaka takipte kalın.