Son zamanlarda çok popüler olan, kimi insanların tepkisini çekerken kimileri için ise bir geçim kaynağı olan Airbnb’yi sizler için detaylı olarak inceledik. Bu yazıca Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır? Airbnb indirim kodu nasıl bulunur ve Airbnb güvenli mi? Sorularına ve daha birçok konuya değineceğim. Airbnb şu anda ev kiralama siteleri arasında en iyi olma yolunda.

Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır?

Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır?

 

Airbnb Nedir?

Airbnb son zamanlarda gittikçe popülerleşen bir “ev ya da oda kiralama” platformu oldu ve ev kiralama siteleri arasında başı çekmektedir. Bazı şehirlerde, özellikle otellerden daha ucuz olabiliyor ya da 3-4 kişi gibi gittiğiniz yerlerde en ucuz hostelde kalsanız bile Airbnb size daha ucuz fiyatlar sunabiliyor. Ama açıkçası kullanımı biraz karışık, anlaşılması zor. Bu yüzden Airbnb Rehberi olarak bu yazıyı hazırladım. Muhtemel olarak her insanın aklına gelebilecek sorulara cevap vermeye çalıştım; airbnb nasıl kullanılır? airbnb nasıl çalışır? airbnb güvenli mi? gibi.

Airbnb Nasıl Çalışır?

Airbnb’yi herkes kullanabilir ve bu sisteme dâhil olabilir. Kısaca Airbnb çalışma mantığı hakkında bir şeyler söylemek gerekirse; diyelim ki evinizde boş bir odanız var ya da yazlığınızı kullanmıyorsunuz ve bundan para kazanmak istiyorsunuz. Airbnb ile odanızı ya da yazlığınızı kiraya verebilirsiniz. İnsanlar da parasını ödeyerek buralarda kalabilir.

Şimdi de diğer açıdan bakalım; diyelim ki tek kişilik bir otelde kalmak istiyorsunuz, sevgiliniz ile beraber kalmak istiyorsunuz ya da 3-4 kişilik bir grupsunuz ve ucuza konaklamak istiyorsunuz. Bunun için de insanların kiralığa çıkardığı oda veya evleri kiralayabilirsiniz. Ama dikkat edin, bazı evler maksimum 2 kişiyi kabul ediyor.

Airbnb Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Aribnb üzerinde bir hesap açmanız gerekiyor. Burada verilen bağlantıdan üye olursanız Airbnb 85 TL indirim kazanacaksınız!

Airbnb nasıl rezervasyon yapılır kısmını görsel anlatımlı olarak da aşağıda bulabilirsiniz.

 • Üye olduktan sonra, ana sayfadan gideceğiniz yeri, giriş-çıkış tarihlerinizi ve kaç kişi olacağınızı seçin.
 • Karşınıza arama ekranı çıkacak, buradan istediğiniz filtreleri seçin (fiyat aralığı, özel oda vs.) ya da harita üzerinden kalmak istediğiniz konumu seçin.
  • Burada gösterilen fiyatlar gecelik fiyatlardır. Ve üzerinde bir sonraki maddede anlatacağımız gibi birçok bedel gelecektir.
 • Beğendiğiniz bir tanesini seçin ve ev sahibinin uyguladığı politikaları ve uyulması gereken kuralları görüntüleyin.
  • Bu aşamada karşınıza tüm masraflar çıkacak. Mesela burada;
   • 339 TL*3 gece=1017 TL saf ücret
   • 86 TL temizlik ücreti
   • 133 TL hizmet bedeli
   • 51 TL işgaliye vergileri karşımıza çıkıyor.
   • Toplamda: 1287 TL oluyor.
 • Kuralları görüntülediniz ve size uygunsa Rezervasyon Gönder tuşuna basın, karşınıza bir ekran gelecek.
 • Burada neden geleceğiniz, ne yapacağınızı vs. genel bir metin yazın. Ve devam et tuşuna basın ödeme kısmına geçin
  • Ya da bazı evlerde mevcut olan Anında Rezervasyon tuşuna basın, bu ev sahibinin onayı olmaksızın direk onay almanıza yarar.
 • Ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Çünkü ev sahibinin sizi onaylaması lazım. Bu süreç maksimum 24 saat sürüyor.
  • Ev sahibi sizi kabul edene kadar kredi kartınızdan bir ücret çekilmez
  • Belli koşullarda iptal ederseniz yine para ödemezsiniz (Aşağıdaki Airbnb dikkat edilmesi gerekenler bölümüne mutlaka bakın)
 • Ödeme bilgilerini de girdikten sonra Airbnb’den gelecek maili bekleyin, ev sahibi onaylarsa size de bir onay maili gelecektir.

Onay Maili Geldikten Sonra

Kimi ev sahipleri sizinle direk adresi paylaşır, kimi sizi bir yerden gelip alır kimi ise kendi aracıyla sizi havaalanı, tren garı ya da feribot iskelesi gibi yerlerden ücret karşılığı almayı talep eder. Buna göre planınızı yapın, rezervasyon gününüz geldiğinde ise gidip kalın!

Airbnb’de Ev Sahibine Ulaşılamazsa

Bir rezervasyon yaptınız, birkaç gün öncesinden de iletişime geçtiniz ya da ayarladığınız buluşma saatinde ev sahibi gelmedi. Bu gibi durumlarda mutlaka Airbnb ile iletişime geçmelisiniz. Genelde son dakika iptallerinde sizin otel ücretinizi ödüyorlar (tabii belli bir limite kadar). Bir tavsiye: ne olur ne olmaz bir yere gitmeden önce Booking üzerinden de ücretsiz bir rezervasyon yapmanız. Booking üzerinden ücretsiz rezervasyon nasıl yapılır? yazımızı da inceleyin:

Airbnb Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Genel olarak güvenli bir sistemdir Airbnb ama ev sahibinin aldığı yorumlara göz atmanızda fayda var
 • Tüm çıkabilecek ücretleri ödeme sayfasında kontrol etmelisiniz
 • Kimi rezervasyonlar 1 gün öncesine kadar iptale izin verirken kimi rezervasyonlar 60 gün öncesine ancak izin verir. Lütfen şurayı inceleyin: https://www.airbnb.com.tr/home/cancellation_policies#moderate
 • Ev sahibinin verdiği tüm kuralları mutlaka okuyun. Mesela geç girişe izin verilmeyen bir ev ise bu size sorun yaşatabilecektir

aşağıda örnek bir “kurallar” kısmını koyduk.

Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır?

Airbnb Rehberi

Airbnb Güvenli mi?

Airbnb gerek pazarlaması gerekse denetlemesi ile güvenilirdir. Ama unutmayın; her zaman arada insan faktörü olduğu için ne booking’ten kiralayacağınız eve ne Couchsurfing’te bulacağınız bir kişiye ne de Airbnb’den kiralayacağınız bir eve yüzde yüz güvenilir demek mümkün değildir. Ama genel olarak Airbnb kullanıcıları koruduğu için güvenilir diyebiliriz.

Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır? yazımız sitemizde olan her yazı gibi sürekli güncelleniyor! Aradığınızı bulamadıysanız lütfen aşağıdan yorum yazın.