Seyahat ederken en büyük masraflardan biri de konaklamadır. Özellikle Avrupa’da konaklama masrafı bazı şehirlerde inanılmaz fazla olabilir. Bu gibi durumlarda da devreye Couchsurfing yapmak giriyor. Etrafınızda Couchsurfing yapanlar elbette sizlere Couchsurfing hikayeleri de anlatmıştır. Bence insanın en az bir kere bu deneyimi yaşaması lazım. İşte bu yüzden Couchsurfing hakkında çok detaylı olan Couchsurfing nedir? Yazısını hazırladım. Couchsurfing hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceğinizi umuyorum. Bunun yanında “verified” yani onaylı olmaktan, mesaj örneklerine kadar birçok şeyi anlattım. Bu uzun yazıyı sonuna kadar okursanız her şey tamamdır!

Couchsurfing Nedir, Ne işe Yarar?

Couchsurfing Nedir, Ne İşe Yarar?

Dilerseniz bir başka ucuz konaklama imkanı sunan hosteller ile ilgili bilgi almak için yine çok detaylı bir şekilde hazırlanan Hostel Nedir? yazısını yeni sekmede açıp onu da okuyabilirsiniz.

Couchsurfing benzeri siteler listesi de hazırladık!

Öncelikle Couchsurfing’in kuruluşu ile bir başlangıç yapalım.

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing, 2004 yılında, İzlanda’daki bir grup öğrenci tarafından bir e-mail grubu olarak insanların başkalarıyla evini paylaşması fikri ile ortaya çıkmış olan bir misafir ağırlama platformudur.

Şu anda ise 200 bin şehirde, 13 milyon kullanıcı ile* alanındaki en büyüğüdür. Aslında ilk kurulan bu tarz bir site olmasa bile kendinden önce olan Hospitality Club‘ı geçerek bir numara olmayı başarmıştır.

Kısaca açıklamak gerekirse: Couchsurfing başka bir ülkeye/şehire gittiğinizde o şehirde evini paylaşan insanlarla bağlantı kurmanızı ve onların evinde bir ücret ödemeden kalmanızı sağlayan bir sosyal ağdır. Ama baştan uyaralım, Couchsurfing sadece bir “bedava konaklama” olarak görülmemelidir. Böyle görülürse kalacak yer bulma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Yazının ilerleyen kısımlarında Couchsurfing tüyoları da vereceğiz.

Couchsurfing Avrupa’da her şehirde hatta her kasabada çok sayıda kullanıcıya ulaşmıştır bu yüzden ucuza Avrupa’yı gezmek istiyorsanız Couchsurfing’i kesinlikle öneriyoruz.

Couchsurfing Ne İşe Yarar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, başka bir şehir ya da ülkeye gittiğiniz zaman size kalacak yer ve orada yaşayan insanlarla tanışma/kaynaşma imkanı sunar.

Bulacağınız host’ların (host’un Türkçeye tam olarak tercümesi barındırıcıdır. Yani sizi barındıran kişi) evinde konaklayabilir, beraber yemek hazırlayabilir, gece eğlencesine çıkabilir hatta o kişinin size şehri göstermesi işine yarar. Bu sayede ucuza seyahat etmiş olur ve bir turist olmaktan çıkıp gittiğiniz şehir ve ülkeyle ilgili çok değerli bilgiler alabilirsiniz.

Couchsurfing Profili Nasıl Oluşturulur?

Couchsurfing profil oluşturma ve profil bilgilerini doldurma en zorlanılan şeylerden bir tanesidir. Çünkü davet gönderdiğiniz insanlara sizi buraya yazdıklarınız tanıtacak. Bu yüzden profil doldurma konusuna ayrıca özen göstermelisiniz.

Öncelikle hesap açma işleminden başlayalım:
(sistemin basit bir kullanımı olduğundan detaylı anlatım yerine ana hatlara değineceğiz, sorunuz olursa aşağıdaki yorum kutusunu kullanın)

 • Öncelikle www.couchsurfing.com adresinden kendinize bir hesap açmalısınız.
 • “About” kısmındaki yer alan bilgiler, sizin kalacak yer bulup bulamayacağınızı belirleyecek kısım olacak. Bu yüzden dikkatli ve özenli doldurmanızı öneririz.
 • Fotoğraflar kısmına bol bol fotoğraf koymalısınız.
 • Profilinizde “Overview” kısmında profilinizin yüzde kaç tamamlandığı yazar, onu mümkün olduğunca yüksek, hatta yüzde 100 yapmaya çalışın.
 • Telefon numaranız ile onay yapın.
Couchsurfing Ödeme Doğrulaması

Couchsurfing Ödeme Doğrulaması

Belli bir ücret ödeyerek ödeme onaylaması da yapabilirsiniz. İPUCU: onaylama yaparken size kullanmak istediğiniz döviz türünü sorar, oradan gerekirse tek tek deneyip en ucuzunu seçin. Arada dağlar kadar fark olabiliyor.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

 Örnek davet-istek mesajları sayfanın aşağısında bulunuyor. 

1-Gideceğiniz yerde host bulma

 • İlk olarak sitenin yukarısında bulunan arama butonundan “find hosts“u seçerek gideceğiniz bölgede misafir ağırlayanları arayın,
 • Sağ kısımdan eğer varsa istediğiniz kriterleri seçin (cinsiyet, yaş, referans, konuştuğu dil vs.) ve search butonuna basın,
 • Kişilere tıklayıp “about” ve “my home” kısımlarını dikkatlice okuyun. Bazı kullanıcılar profillerini dikkatlice incelediğinizi anlamak için ara satırlara “bana istek gönderirken ?????? da ekleyin, yoksa cevap vermem” gibi mesajlar gizlerler.
 • Referanslar kısmına bakın, Couchsurfing’i amaçları dışında kullanan insanlar da var. Bir erkek kullanıcı hep kadın kullanıcıları ağırladıysa hiç zaman kaybetmeyip onu eleyin.
 • 10 kişiye aynı mesajı göndermekten kaçının, bunu yerine üç kişiye kişiselleştirilmiş mesaj atın; olumlu cevap alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

2-Evinize insanları davet etme

 • Sitenin yukarısında bulunan arama butonundan “find travelers“ı seçerek şehrinizi seçin,
 • Sağ kısımdan eğer varsa istediğiniz kriterleri seçin (cinsiyet, yaş, referans, konuştuğu dil vs.) ve search butonuna basın,
 • Gözünüze kestirdiğiniz, güvenli gördüğünüz kişilere davet yollayıp evinize davet edin.

Başlarda kalacağınız kişilerden kabul almak zordur. Önce referans edinmeniz sizin için birinci öncelik olmalı. 

Couchsurfing’te Referans İşleyişi

Couchsurfing’te referans almak için illa ki evinizde ağırlamanız gerek yok. Şu yollar ile referans alabilirsiniz;

 • Evinizde ağırlayarak,
 • Başkalarının evinde kalarak,
 • Şehrinize gelen birisiyle dışarıda buluşarak,
 • Gittiğiniz şehirde birisiyle dışarıda buluşarak,
 • Couchsurfing kullanan arkadaşlarınızdan referans isteyerek.

Couchsurfing Hakkında Önemli Uyarılar

Couchsurfing hakkında özellikle son zamanlarda bazı kötü yorumlar duymaya başladık. Belki siz de şahit olmuşsunuzdur; sadece kadınları ağırlayan ev sahipleri mevcut. Kimisi normal karşılasa da bu insanların amaçlarının bazen çok da insancıl olmadığı görülüyor.

Bunun yanında sadece bu da değil, eşcinsel kullanıcılar da mevcut. Elbette bunlara bir itirazımız yok ama Selanik’te arkadaşlarımın başına gelen “taciz” seviyesine varan olaylardan sonra buradan da sizleri uyarmak istedim. Muhakkak davet yollamadan önce ya da en azından kabul aldıktan sonra kullanıcının tüm fotoğraflarını inceleyin. Ve içgüdülerinizi kullanın. Bir eve misafir olduğunuzda da eğer içinize sinmediyse, evden çıkabiliyorsanız çıkın ya da odanızın kapısını kilitleyin.  Tabii bu en kötü senaryo ve binde 1 gibi bir olasılık! 

Couchsurfing kullananlar genelde iyi yorumlar yapıyorlar (ben dâhil) bu yüzden korkmanıza ya da çekinmenize gerek olduğunu düşünmüyorum.

CouchSurfing Nedir?

CouchSurfing Nedir?

Couchsurfing’te Kabul Almak İçin İpuçları

 • Muhakkak en az 10 tane fotoğrafınız olsun,
 • Profilinizi olabildiğince doldurun,
 • Facebook adresinizi ve telefon numaranızı doğrulayın
 • Eğer en az 4-5 kere kullanmayı planlıyorsanız “payment verification” yani ödeme doğrulaması yapın. (bu ücret yıllık 14 TL)
 • Mutlaka karşıdaki kişinin profilini inceleyip istek gönderin

Couchsurfing Örnek İstek-Davet Yazısı

Bu sadece sizlere örnek olsun diye gösterilmiştir, davet yollayacağınız kişiye göre düzenlemeyi unutmayın. Ve mutlaka ortak bir nokta bulup, bunu belirtin. Bunları yaptıktan sonra onay almamanız için hiçbir sebep yok.

Örnek Davet Mesajı 1

Mesela burada haftasonu şehirde olmayacağını yazmıştı, bunun yanında mesleğini, ne yaptığını belirtmişti.

Hello ***,

I wont be in nice on weekend but half weekend 🙂

I love science as like you and also programing. But im using programing for solve scientific problems and data processing.

As like you also i love traveling to find myself. In my daily life im just a human who follow orders.

Now im in Luxembourg Mathias, after i will be in portugal, azores and france. Than back to istanbul.

Also one of my friend have project about biomedical engineering, maybe i can introduce you two,

Best

Örnek Davet Mesajı 2

Burada da hiçbir ortak nokta bulamamıştım ve öyle bir mesaj yazmıştım; kabul gelmişti.

Kalimera ***,

Its caglar from Istanbul.

Now im currently traveling through Europe also now im in Gdansk/Poland.

Its my third week on traveling. I went Greece, Germany and Poland for now.

If you will have time maybe we can hang out too!

I think im a good guy, i havent heard opposite of it yet unfortunately:) i can be a good guest for you. And i can cook some Turkish food for you!

If you can host me, i will be glad! And be sure that you have host in center of Istanbul!

Greetings from Gdansk.

Couchsurfing Avantajları

 • Kalacak yere para ödemezsiniz,
 • Kimi zaman yemeğe de para ödemezsiniz (ev sahibi size yemek hazırlıyorsa)
 • Şehirdeki en ucuz ya da en güzel noktaları öğrenebilirsiniz,
 • Dışarıda takılacağınız bir arkadaşınız olur (elbette ev sahibi sizinle dışarı geliyorsa)
 • Güzel anılar ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz

Couchsurfing Dezavantajları

 • Önemli uyarılarda bahsedilen olaylar başınıza gelebilir,
 • Çoğu zaman ev sahibiyle ve girip, evden çıkmak durumunda kalabilirsiniz,
 • Siz çıkıp gezmek isteseniz de bazen “zorunluluktan” çıkamazsınız,
 • Ev sahibinin muhabbeti çekilmiyorsa zorla muhabbet etmek durumunda kalabilirsiniz

Sizin de couchsurfing aracılığıyla yaşadığınız değişik anınız var mı? Dilerim Couchsurfing Nedir yazısını beğenmişsinizdir.