//Avrupa’da Transit Vize İsteyen Ülkeler

Avrupa’da Transit Vize İsteyen Ülkeler

Seyahat ederken eğer acelem yoksa benim de sıklıkla ucuz olduğu için tercih ettiğim aktarmalı uçuşlar acaba transit vize istiyor mu? Sorusunu akıllara getiriyor. Bu konuda her yerde farkı farklı şeyler okuyabilirsiniz. Size Avrupa’da transit vize isteyen ülkeler listesi ve detayları hazırladım.

Avrupa'da Transit Vize İsteyen Ülkeler

Avrupa’da Transit Vize İsteyen Ülkeler

Yazıya başlamadan önce aktarmalı uçuş kuralları ve aktarmalı uçuşlar ile ilgili her şeyi detaylıca anlattığım Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi yazısını okumalısınız.

Transit Vize Nedir?

Transit Vize, aktarmalı uçuş gerçekleştirirken ara durağınız olan havalimanındaki ülkenin sizden vize istemesi halinde almanız gereken vize türüdür.

Yani, A ülkesinden C ülkesine aktarmalı bir uçuş ile B ülkesi üzerinden gidiyorsunuz. B ülkesi ise Türk vatandaşlarından transit vize istiyor. Bu durumda B ülkesinden transit vize almalısınız.

Transit vize almak zorunda mıyım?

Eğer ilgili ülke transit vize istiyorsa; evet. Maalesef transit vize almak zorundasınız. Çünkü geçerli bir transit vizeniz yoksa (varış ülkenizle ilgili belgelerinizin tam olduğunu varsayıyorum) uçağa bile alınmazsınız.

Aktarmalı uçuşlarda vize alınması her zaman gerekmez. Örneğin Amerika vizeniz varsa, Amerika’ya giderken İngiltere transit vize istemez.

Transit vize konusunda çok detaylı olarak hazırladığım yazıdaki aracı da kullanarak transit vize istiyor mu sorusuna çok net cevap bulabilirsiniz. Aktarmalı Uçuşlar ve Transit Vize

Azerbaycan Transit Vize

Tabii, Bakü Gezi Rehberi yazısında Azerbaycan transit vize kısmında söylediğim gibi, Azerbaycan transit vize almanıza gerek yok. Normal vizeyi 2 dakikada 10 Dolar’a alabiliyorsunuz zaten.

Avrupa’da  Transit Vize İsteyen  Ülkeler

Aslında Avrupa’da transit vize isteyen ülkeler demek biraz yanlış, transit vize isteyen Schengen ülkeleri demek daha doğru olur.

 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti (Çekya)
 • İsviçre

Bu üç ülke Türk vatandaşlarından Transit vize isteyen ülkelerdir.

Avrupa’da  Transit Vize İstemeyen  Ülkeler

Aşağıda listesi bulunan ülkeler Türk vatandaşlarının yapacağı aktarmalı uçuşlarda transit vize istemiyor. Fakat iki uçuş arasındaki süre 24 saatten uzun olamaz.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Danimarka
 • Estonya
 • Fransa
 • Finlandiya
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Hollanda transit vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.

Fransa transit vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.

Almanya transit vize istiyor mu? Evet, istiyor.

İspanya transit vize istiyor mu? Hayır, istemiyor.

Her zaman için uçak biletini almadan önce aktarmalı uçuşlarda vize kontrolü yapın. Bunu da basit bir şekilde ilgili havayolu şirketine mail atarak yapabilirsiniz. Hatta bunun için basit İngilizce bir kalıbı da aşağıda bulabilirsiniz. Direk 3 tane kelimeyi doldurarak yollayabilirsiniz.


Dear Concern,

I would like to buy ticket from your company as follows: NEREDEN to NEREYE via AKTARMA NOKTASI. But I do not know do I need transit visa or not? Currently I am citizen of Turkey.

Waiting your soonest reply.

Best Wishes.


Bu maili 2 dakikada havayolu şirketine gönderebilir ve sizden transit vize istenip istenmediğinden emin olabilirsiniz. Bu en güvenilir yoldur. Burada şunu da belirteyim; yukarıda verdiğim bilgiler sonucunda doğabilecek herhangi bir maddi ya da manevi zarardan sorumluluk kabul etmiyorum.

2017-01-19T23:50:13+02:0019 Ocak, 2017|Faydalı Bilgiler|54 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

54 Comments

 1. Uğur 19:38 de 15 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam. Meksikaya e vize başvurusunda bulunacağım lakin kafam karışık bir konuda. Şimdi ben bir apartman temizliği şirketinde sigortasız çalışıyorum. E vize başvuru formunda ikamet ettiğiniz ülkedeki aktif faaliyetiniz seçeneği var. Oraya işsiz seçeneğini tıklamak istemiyorum. Çalışan/işçi seçeneğini işaretlemelimiyim sizce ? – Çünkü sistemden bakarak bilgilerin doğruluğunu eşleştiriyorlarmış.- Şuan açıköğretim felsefe bölümünde okuyorum, kaydım mevcut. Ve seçeneklerden öğrenci de var. Sizce öğrenciyi mi seçmeliyim yoksa bir başka seçenek olan işsiz seçeneğini mi ? veya çalışan/işçi seçeneğini direkt işaretleyeyim mi ? Teşekkürler.

 2. Tolga 12:25 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  İstanbul’dan yolcu aktarma sorumluluğu ile Fas’a gitmek istiyorum ama Barcelona aktarmalı olacak. Schengen vizem olmadığı için bu benim için sorun teşkil eder mi? bilmediğim ve yeterli kaynaktan cevap alamadığım için size sormak istedim..

 3. Yılmaz 18:05 de 7 Şubat 2018 - Yanıtla

  Ferit bey iyi çalışmalar İstanbul Amsterdam, Amsterdam Toronto, Toronto Mexico city aktarmalı uçuşumu gerçekleştirirken transit vizeye ihtiyacım var mı

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:33 de 7 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Kanada transit vize istiyor diye biliyorum ama emin değilim.

   En kesin bilgiyi hava yolu şirketi verebilir.

   • Yılmaz 15:39 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

    Ferit tekrar merhaba uçuş biletimi aldım ne yazık ki ve transit vizeyi azda olsa araştırdım ve bir ile dört hafta arasında sürebileceğini söylediler ve benim o kadar vaktim ne yazık ki yok transit vize yi hangi ülkeye girişte istiyorlar ve ben transit vize olmadan İstanbul’dan uçağa binebilirmiyim

    • Ferit Çağlar Gündüz 21:46 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

     Kanada isteyecektir transit vizeyi. Ama biletli olduğunuz hava yolu şirketine sordunuz mu bu durumu?

     Konsolosluğa durumun aciliyetini bildirirseniz belki hızlıca verebilirler vizeyi.

 4. murat 15:21 de 3 Şubat 2018 - Yanıtla

  Ferit bey merhaba.Ferit bey bilet alırken soyadı son harfini yanlış yazdım buna istinaden düzeltmeleri için mail attım bu sorun için her hangi bir ücret talep ederlermi ve düzeltme yaparlarmı.?
  iyi günler

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:07 de 3 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Soyadınız nedir acaba? Eğer anlam değişmiyorsa bir şey olmaz.

   Örneğin Gündüz yerine Gündü olursa sıkıntı yok.

   Uçuş günü hiçbir şey olmamış gibi davranın derim. Bizi de haberdar ederseniz çok sevinirim. info@rotavrupa.com adresine kısa bir mail atsanız yeterli

 5. Murat bilgiç 20:28 de 1 Şubat 2018 - Yanıtla

  Fransa aktarmalı küba ‘ya gitmeyi düşünüyorum,Fransa dan transit vize almam gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

 6. hüseyin 15:56 de 24 Ocak 2018 - Yanıtla

  merhaba. arjanti ne cyd aktarmalı fransa üzerinden gitmek istiyorum. bekleme süresi 2 3 saat transit vize almam gerekiyor mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:08 de 24 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Normalde almanız gerekmiyor ama hava yolu şirketine muhakkak danışmalısınız. Terminal vs. de değişebiliyor ve bu durumda uçağa alınmazsınız.

 7. Rezzak 14:26 de 20 Ocak 2018 - Yanıtla

  Ferit bey merhaba.
  Ben ukraynadan viyana aktarmalı belgrada gidecem 10 saat bekleme sürem var bu arada viyanayı shengen vizem olmadan gezebilirmiyim, teşekürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:39 de 21 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Gezemezsiniz. Hatta transit vize istenip istenmediğini de hava yolu şirketinden öğrenmelisiniz bence

 8. Elif 17:04 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhabalar, gidiş İzmir varış Amsterdam City şeklinde Amsterdam aktarmalı bir uçuş planlıyorum. Hollanda konsolosluğu sitesine de baktım Türkiye Transit vizesinden muaf gözüküyor. Fakat orada sorun çıkarma ihtimalleri var mıdır sizce? Daha önce schgen vizesi alıp 15 günlük bir seyahat yaptım fakat şuan için mevcut bir vizem yok.

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:34 de 12 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Amsterdam City Amerika’da mı? Biraz baktım ama New York yakınında bir şehir bulabildim. Bu bilgiyi verebilirseniz cevabını biliyorsam iletebilirim size.

 9. Gamze 12:21 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba fransa aktarmalı meksikaya gitmeyi düşünüyoruz .Meksika’dan e vize aldık. Sorun olusurmu acaba .

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:06 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   2 sene önce bir arkadaşım Air France ile uçmuştu, bir sıkıntı olmamıştı ama yine de uçuş yapacağınız şirkete danışmalısınız bence.

 10. derya 01:42 de 4 Ocak 2018 - Yanıtla

  selam. norvec aktarmalı bangkok seyahati icin transit vizeye gerek car midir?

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:44 de 7 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Biletinizi aldığınız hava yolu firmasına sormalısınız, vereceğim bilgi sağlıklı olmaz.

 11. Mustafa 09:06 de 18 Aralık 2017 - Yanıtla

  Hocam Selamlar,

  ben Kophenag aktarmalı Kanadaya gideceğim, Danimarka transit vize istiyor mu?

  Teşekkürler.

 12. Yusuf 13:44 de 13 Kasım 2017 - Yanıtla

  Merhaba su an Yunanistandayim ve buradan Meksikaya ucmak istiyorum ancak aktarma Fransa dan transit vizem yok bilet alsam herhangibir sikinti yasar miyim bilgisi olan var mi

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:54 de 13 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sıkıntı olmaz, ikisi de Schengen ülkesi. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz biletinizi

 13. Deniz 20:59 de 28 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhaba Norveç aktarmalı Amerika ya gidicem. Amerika vizesi olanlar transit vize almak zorunda mı? Teşekkürler..

 14. bbrk 15:22 de 18 Ekim 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba yakın zamanda Lizbon uçuşum var ancak lufthansadan aldığım bilet de münih aktarmalı gideceğim. Portekiz elçiliğine başvuru yaparak schengen almıştım ancak bu durumda ilk giriş durağım münih olacak bunun içintransit vize almama gerek var mı Alman elçiliğinden?
  Teşekkürler.

 15. Uğur 00:16 de 14 Ekim 2017 - Yanıtla

  Küba üzerinden jamaikaya geçmek istiyorum. Deniz yoluyla geçmem mümkün mü. Bilginiz varmı acaba.

  • Ferit Çağlar Gündüz 17:33 de 14 Ekim 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bilgim yoktu ama merak edip baktım hem İngilizce hem İspanyolca kaynaklardan. Düzenli bir feribot yokmuş.

 16. Serkqn 08:09 de 8 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben izmirden norvece ucmak istiyorim.ancak norvec vizede skninti cikariyor diye duydum.bunun icin yunanistan vizesi alip atinadan yada sakiz adasina girip cikip turliyeden gidicem shengenle.acaba norvec yunanistan vizesini kabul edermi.kalabilirniyim orda

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:30 de 8 Ekim 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Norveç çok sıkı denetliyor. Belgeleriniz tam olmalı ve sorulan sorulara net cevap vermelisiniz. Yoksa almazlar.

 17. hasan 13:48 de 16 Ağustos 2017 - Yanıtla

  iyi günler. eylül içinde venezueleya gitmeyi planlıyorum ama venezuela biletleri can yakıyor. bende arastrdım kolombiyanın kukuta sehri venezuela ile sınır bölgesinde. kukutadan venezuelaya geçsem herhangi bi sıkıntı olur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:55 de 16 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Eğer Kolombiya vize istemiyorsa hiçbir sıkıntı olmaz. Elinizi kolunuzu sallayarak geçebilirsiniz Venezuela’ya.

   Elbette Venezuela’nın da vize istememesi ya da vizenizin olması gerekiyor.

   http://www.mfa.gov.tr adresinden vize istenip istenmediğini kontrol edebilirsiniz

 18. Hatice 20:09 de 15 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Merhaba, ben Paris aktarmalı Barcelona’ya gideceğim aynı uçak firmasıyla. Vizemi İspanya’dan alacağım fakat doğal olarak daha giriş yapmadan Paris’te aktarma yapacağım 10 saat. Yine de transit vize almam gerekir mi?

  • Ferit Çağlar Gündüz 08:37 de 16 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hayır, elinizdeki vize ile Fransa’ya ya da diğer tüm Schengen ülkelerine girebilirsiniz. İyi yolculuklar şimdiden.

 19. Efe 02:31 de 28 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam , Aralık ayında İstanbul’dan Venezuela’ya İspanya – Madrid aktarmalı olarak Air Europa firmasıyla gideceğim.Transit vize almam gerekiyor mu acaba ? Yazıda belirtmişisiniz ama ben yinede sormak istedim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:36 de 28 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Efe,

   Ben cevap yazdıktan 1 saat sonra durum değişebilir ve bu yüzden mağdur olabilirsin.

   En net bilgiyi biletinin olduğu havayolu şirketi verir ve aksi durumda sorumluluk onlardadır.

   İyi seyahatler şimdiden

 20. Nevzat 02:53 de 25 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba Johanesburg dan Türkiye ye biletim var ama biletim şöyle johanesburg -dubai
  Dubai-viyana Viyana-Türkiye sıkıntı yaşar mıyım teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:33 de 25 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Şirketleri, bekleme saatlerini, tek bir biletleme mi olduğunu bilemeden hiçbir şey söyleyenemez maalesef.

   Biletinizin olduğu havayolu şirketine danışmalısınız

 21. bülent 15:34 de 21 Temmuz 2017 - Yanıtla

  19 agutosda ailemle ukraynaya gidegim 3 cocukla hollanda veya fransa üzeri aktarma yaparak havaalanından cıkmayacagız 4 saat bekleme süresi var transit vize almamız gerekiyormu teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 15:38 de 21 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Yazıda verdiğim linkten kontrol edebilir ve biletinizi alacağınız havayolu şirketine danışabilirsiniz.

   Havayolu şirketi hariç ben dahil kimsenin bilgisine güvenmeyin, her saniye her şey değişebiliyor ve havayolu firmalarının altyapısı bu değişiklik üzerine anında güncelleniyor.

 22. Uğur Kalaycı 20:58 de 13 Temmuz 2017 - Yanıtla

  31 temmuzda mısıra gidecegim fakat yunanistan aktarmalı. Atinada aktarma yapmak zorundayin 2 ucak arasindaki sure ise 1 saat. Transit vize almak zorundamıyım? Tam bilgi nwreden alacagim cok karisikmis bu isler

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:01 de 13 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Uğur,

   1.5 sene önce Lübnan için istiyordu. Sanırım yine isteyecektir.

   En doğru bilgi uçak bileti satın aldığınız şirket – sanırım sizinki Aegean- verebilir

 23. Orhan Vardar 14:37 de 12 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkürler, elinize sağlık.
  İstanbul’dan New York’a Amsterdam aktarmalı (her iki uçuş da aynı havayolu şirketi) seyahat edeceğim. Hollanda’da bekleme sürem 14 saat. Hollanda’nın benim durumumda transit vize istemediğini sizin yazınızdan anlıyorum ancak ben bu süreyi havaalanı dışına çıkarak geçirip geçiremeyeceğimi bilmiyorum. Transit vize muafiyeti sadece 24 saatin altında havaalanında beklenmesi durumunda mı geçerlidir? Havaalanı dışına çıkacaksak transit veya normal vize ihtiyacı var mıdır?
  Teşekkürler tekrardan.

  • Ferit Çağlar Gündüz 15:25 de 12 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Rica ederim, işinize yarayacak bilgi edinebiliyorsanız ne mutlu.

   Maalesef terminal değişikliği bile yapamazsınız bu durumda. Dışarı çıkabilmek için direk Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

   Havalimanında bekleyecekseniz vize almanıza gerek yok ama uyumayacaksanız emin olun 60 Euro havalimanında zaten gider yemek ve içecek için 🙂 Vize alıp Amsterdam’ı da gezebilirsiniz

 24. sedat murat 09:01 de 7 Temmuz 2017 - Yanıtla

  domini cumhuriyetine gidecegim,hangi ülkeler transit vize istemiyor

 25. sinan 13:00 de 5 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben Mexica dan air Fransa ile Paris cyd aktarmalı istanbula geleceğim ve havaalanında bekleme sürem 4 saat 25 dakika Fransa için transit vize almam gerekiyormu ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:03 de 5 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla transit vizeye ihtiyaç yok ama bileti almadan ya da aldıysanız Air France şirketine danışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 26. Cemil Erhan 21:38 de 21 Haziran 2017 - Yanıtla

  Atatürk Hava Limanı’ndan Baltimore/Washington International’a yapıcağım uçuşta Fransa’dan aktarma olacaktı ve sizin sayenizde çok fazla yere yazı yazmaktan kurtuldum, teşekkürler!

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:49 de 21 Haziran 2017 - Yanıtla

   Ben teşekkür ederim, yararlı işler yapmak ve bilgilerimi paylaşmak en büyük önceliğim.

   Şimdiden iyi seyahatler dilerim

Siz de fikrinizi belirtin