Elbette dikkatinizi çekmiştir ya da şahit olmuşsunuzdur aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğuna. Bu yazıyı da sizlere aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi vermek üzere yazdık.

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Aktarmalı Uçuşlar Nasıl Oluyor?

Aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi sahibi olmanız kafanızdaki soru işaretlerini giderebilir. Direk bir örnekle aktarmalı uçuşların nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi verelim.

Diyelim ki İzmir’desiniz, Brüksel’e gideceksiniz. Bunun için İzmir-İstanbul uçağına binip, İstanbul-Brüksel uçağına aktarma yaparsınız. Bu da aktarmalı (duraklı) uçuş olur.

Ya da İzmir-Roma, Roma-Brüksel uçuşları da yapabilirsiniz, hangisi size uyuyor ve daha ucuzsa onu tercih edin.

Aktarmalı uçuşlarda nelere dikkat edilmeli?

Uçuş iptali ya da rötar aktarma uçuşlarda en çok sıkıntı yaratan durumdur. Ve, farklı firmalardan aktarmanız varsa, aktarmalı uçuşunuzu kaçırırsanız; uçuşu kaçırmanıza sebep olan şirket sorumluluk kabul etmeyebilir.

Bu yüzden olabildiğince aynı havayolu şirketi ile aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmeye çalışın.

Tüm uçuşlarınızın biniş kartını ilk noktada alın.

 Aktarmalı uçuşlarda check-in nasıl yapılır?

Aktarmalı uçuşlarda online check-in yaparken iki uçuşunuzun da check-in’ini aynı anda yapabilirsiniz. (Tabii iki uçuşun da aynı firma ile olmalı şartı var)

Herhangi özel bir işlem yapmanıza gerek yok.

Havaalanında bankoya gittiğinizde iki uçuşunuzun da biniş kartı size verilir, (arada maksimum 24 saat zaman olmak koşulu ile, tabii bazı şirketler bunu dikkate almaz ve tek seferde hepsini verir)

Aktarmalı uçuşlarda bagaj işlemleri nasıl yapılır?

Aktarmalı uçuşlarda bagaj işlemleri biraz sıkıntılı olabiliyor. Bagaj hakkınız varsa son varış noktanıza yönlendirilmesini sağlayın. Aktarma noktanızda bagajınızla uğraşmayarak son varış noktanızda bagajınızı direk alabilirsiniz.

Eğer aşağıda aktardığımız gibi aktarmalı uçuşta erken inme niyetiniz varsa çantanızı ineceğiniz yere kadar etiketlettirin. Bankodaki görevli “olmaz” diyebilir. Orada arkadaşınıza ya da bir tanıdığınıza vermek üzere hediyelik vs. götürdüğünüzü söylerseniz ineceğiniz havaalanında çantanızı alabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlarda uçaktan erken inmek

Bir yere gitmek için bilet alırken aslında başka bir noktaya bakınca daha ucuz olduğunu gördünüz. Yani;

Kiev’e gitmek için bilet arıyorsunuz ve gördünüz ki Lviv’e biletler daha ucuz. Ama meğerse Lviv’e olan uçuşlar da Kiev uçağıyla tamamen aynı ve sonrasında aktarma var. Ne demeye çalıştık? Aşağıdaki fotoğraflara bakın.

Göreceğiniz üzere, herhangi bir tarih seçtik.

Istanbul-Kiev 7 Temmuz 2016, saat 15:40 uçuşu. Fiyatı: 440 TL

Istanbul-Lviv (Kiev aktarmalı) 7 Temmuz 2016, saat 1540 uçuşu. Fiyatı: 164 TL

İkincisi daha mantıklı değil mi? 🙂 Ama dikkat etmeniz gerekenler var.

Uçak biletinizi gidiş-dönüş aldıysanız:

Havayollarının kuralları bir uçuş bacağının (yani devamındaki uçuşun) kaçırılması halinde geri kalan uçuşları iptal etme hakkını saklı tutar. Yani, İstanbul-Lviv-İstanbul şeklinde biletinizi aldıysanız; eğer gidişte Kiev’de inip, Lviv uçağına binmezseniz dönüş uçağına da binemezsiniz.

Ama, eğer bilet fiyatı çok farketmiyorsa uçuşlarınızı ayrı ayrı alıp bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Gürcistan’a Aktarmalı Gitmek

Facebook sayfamızda bir takipçimizin sorusu üzerine kimlikle gidilen ülkelere aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi ekleme gereği duyduk.

Bildiğiniz gibi Kıbrıs ve Gürcistan’a sadece kimlikle gidilebiliyor. Her ne kadar Kıbrıs’a sadece Türkiye’den uçuşlar olsa da Gürcistan’a da birçok ülkeden uçuşlar var.

Gideceğiniz ülke Gürcistan olsa da ve sadece kimlikle gidebiliyor olsanız da aktarmalı uçuş yapacaksanız, mesela Azerbaycan’dan, muhakkak pasaportunuz olması gerekiyor. Aksi durumda İstanbul’da uçağa bile alınmadan yaptığınız seyahat planı iptal olur.

Aktarmalı uçuşlarda Transfer Desk'lere başvurmanız gerekir.

Aktarmalı uçuşlarda Transfer Desk’lere başvurmanız gerekir.

Aktarmalı uçuşlar neden daha ucuz?

Eğer uzun bir mesafeye gidecekseniz aktarmalı uçuşların çok iyi fiyatlar verdiğini görmüşsünüzdür. Aslında sadece uzun mesafelere değil, örneğin Türkiye – Almanya arasında da çok ciddi fiyat farkları oluşabilir. Bu durum bu uçuşların tercih edilmesine sebep oluyor. Bu ucuzluğun sebebini hem finansal hem de teknik açıdan değerlendirelim.

İlk olarak her uçak çok uzak mesafeler katedemez. Günümüzde kısa ve orta mesafeli uçuşlar için en çok kullanılan ve tercih edilen Boeing 737 serisi en fazla 5-6 saatlik uçuş yapabilir ve kapasitesi göz önüne alındığında bu uçakların neden aktarmalı uçuşa daha elverişli olduğu anlaşılabilir.

Büyük uçaklar pahalıdır. Hem alırken hem de işletirken. Bu yüzden de uzak mesafelere uçmayan firmalar kesinlikle bu büyük uçaklardan uzak dururlar.

Belki de en önemli faktör riski azaltmaktır. Bir uçak az dolu olup çok uzak mesafeye gideceğine, az dolu olup daha kısa mesafeye gider ve bu da riski azaltır.

Tabi bunların yanında bazı fiyat hataları da olabilir. Mesela, daha önceleri sitemizde duyurduğumuz Aegean Airlines ile Roma’ya 55 TL olan biletin sadece ilk ayağı, yani İstanbul-Atina uçuşu tek başına 90 TL idi. Ve bunun daha yüzlerce örneği var.

Türk Hava Yolları da aynı şeyi yapıyor. Ama Avrupa çıkışlı uçuşlarda. Konu ile ilgili çok daha detaylı bilgileri yakında sunacağız.

Hatta bu bir fenomene dönmüş. Fuel charge denilen, Amerika’daki petrol krizi zamanında ortaya çıkmış olan bu gider kalemi uçak biletlerine eklenir olmuş. Ama farklı firmalar ile bağlantılı uçuşlar olduğu zaman işler biraz karışabiliyor. Merakınız varsa konuyu araştırabilirsiniz ama şu ana kadar hiç böyle bir şeye denk gelmediğimizi üzülerek söylemek isteriz.

Aktarmalı uçuşunuzun gecikmesi/iptali durumundaki haklarınız için sayfalarımızı ziyaret edin:

Rötar Yolcu Hakları

Uçuş İptali Yolcu Hakları

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi yazımızda aklınıza takılan, cevaplayamadığımız bir kısım varsa yorum kısmını kullanarak sorularınızı, deneyimlerinizi ya da söylemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.