//Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Elbette dikkatinizi çekmiştir ya da şahit olmuşsunuzdur aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğuna. Bu yazıyı da sizlere aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi vermek üzere yazdık.

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi

Aktarmalı Uçuşlar Nasıl Oluyor?

Aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi sahibi olmanız kafanızdaki soru işaretlerini giderebilir. Direk bir örnekle aktarmalı uçuşların nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi verelim.

Diyelim ki İzmir’desiniz, Brüksel’e gideceksiniz. Bunun için İzmir-İstanbul uçağına binip, İstanbul-Brüksel uçağına aktarma yaparsınız. Bu da aktarmalı (duraklı) uçuş olur.

Ya da İzmir-Roma, Roma-Brüksel uçuşları da yapabilirsiniz, hangisi size uyuyor ve daha ucuzsa onu tercih edin.

Aktarmalı uçuşlarda nelere dikkat edilmeli?

Uçuş iptali ya da rötar aktarma uçuşlarda en çok sıkıntı yaratan durumdur. Ve, farklı firmalardan aktarmanız varsa, aktarmalı uçuşunuzu kaçırırsanız; uçuşu kaçırmanıza sebep olan şirket sorumluluk kabul etmeyebilir.

Bu yüzden olabildiğince aynı havayolu şirketi ile aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmeye çalışın.

Tüm uçuşlarınızın biniş kartını ilk noktada alın.

 Aktarmalı uçuşlarda check-in nasıl yapılır?

Aktarmalı uçuşlarda online check-in yaparken iki uçuşunuzun da check-in’ini aynı anda yapabilirsiniz. (Tabii iki uçuşun da aynı firma ile olmalı şartı var)

Herhangi özel bir işlem yapmanıza gerek yok.

Havaalanında bankoya gittiğinizde iki uçuşunuzun da biniş kartı size verilir, (arada maksimum 24 saat zaman olmak koşulu ile, tabii bazı şirketler bunu dikkate almaz ve tek seferde hepsini verir)

Aktarmalı uçuşlarda bagaj işlemleri nasıl yapılır?

Aktarmalı uçuşlarda bagaj işlemleri biraz sıkıntılı olabiliyor. Bagaj hakkınız varsa son varış noktanıza yönlendirilmesini sağlayın. Aktarma noktanızda bagajınızla uğraşmayarak son varış noktanızda bagajınızı direk alabilirsiniz.

Eğer aşağıda aktardığımız gibi aktarmalı uçuşta erken inme niyetiniz varsa çantanızı ineceğiniz yere kadar etiketlettirin. Bankodaki görevli “olmaz” diyebilir. Orada arkadaşınıza ya da bir tanıdığınıza vermek üzere hediyelik vs. götürdüğünüzü söylerseniz ineceğiniz havaalanında çantanızı alabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlarda uçaktan erken inmek

Bir yere gitmek için bilet alırken aslında başka bir noktaya bakınca daha ucuz olduğunu gördünüz. Yani;

Kiev’e gitmek için bilet arıyorsunuz ve gördünüz ki Lviv’e biletler daha ucuz. Ama meğerse Lviv’e olan uçuşlar da Kiev uçağıyla tamamen aynı ve sonrasında aktarma var. Ne demeye çalıştık? Aşağıdaki fotoğraflara bakın.

Göreceğiniz üzere, herhangi bir tarih seçtik.

Istanbul-Kiev 7 Temmuz 2016, saat 15:40 uçuşu. Fiyatı: 440 TL

Istanbul-Lviv (Kiev aktarmalı) 7 Temmuz 2016, saat 1540 uçuşu. Fiyatı: 164 TL

İkincisi daha mantıklı değil mi? 🙂 Ama dikkat etmeniz gerekenler var.

Uçak biletinizi gidiş-dönüş aldıysanız:

Havayollarının kuralları bir uçuş bacağının (yani devamındaki uçuşun) kaçırılması halinde geri kalan uçuşları iptal etme hakkını saklı tutar. Yani, İstanbul-Lviv-İstanbul şeklinde biletinizi aldıysanız; eğer gidişte Kiev’de inip, Lviv uçağına binmezseniz dönüş uçağına da binemezsiniz.

Ama, eğer bilet fiyatı çok farketmiyorsa uçuşlarınızı ayrı ayrı alıp bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Gürcistan’a Aktarmalı Gitmek

Facebook sayfamızda bir takipçimizin sorusu üzerine kimlikle gidilen ülkelere aktarmalı uçuşlar hakkında bilgi ekleme gereği duyduk.

Bildiğiniz gibi Kıbrıs ve Gürcistan’a sadece kimlikle gidilebiliyor. Her ne kadar Kıbrıs’a sadece Türkiye’den uçuşlar olsa da Gürcistan’a da birçok ülkeden uçuşlar var.

Gideceğiniz ülke Gürcistan olsa da ve sadece kimlikle gidebiliyor olsanız da aktarmalı uçuş yapacaksanız, mesela Azerbaycan’dan, muhakkak pasaportunuz olması gerekiyor. Aksi durumda İstanbul’da uçağa bile alınmadan yaptığınız seyahat planı iptal olur.

Aktarmalı uçuşlarda Transfer Desk'lere başvurmanız gerekir.

Aktarmalı uçuşlarda Transfer Desk’lere başvurmanız gerekir.

Aktarmalı uçuşlar neden daha ucuz?

Eğer uzun bir mesafeye gidecekseniz aktarmalı uçuşların çok iyi fiyatlar verdiğini görmüşsünüzdür. Aslında sadece uzun mesafelere değil, örneğin Türkiye – Almanya arasında da çok ciddi fiyat farkları oluşabilir. Bu durum bu uçuşların tercih edilmesine sebep oluyor. Bu ucuzluğun sebebini hem finansal hem de teknik açıdan değerlendirelim.

İlk olarak her uçak çok uzak mesafeler katedemez. Günümüzde kısa ve orta mesafeli uçuşlar için en çok kullanılan ve tercih edilen Boeing 737 serisi en fazla 5-6 saatlik uçuş yapabilir ve kapasitesi göz önüne alındığında bu uçakların neden aktarmalı uçuşa daha elverişli olduğu anlaşılabilir.

Büyük uçaklar pahalıdır. Hem alırken hem de işletirken. Bu yüzden de uzak mesafelere uçmayan firmalar kesinlikle bu büyük uçaklardan uzak dururlar.

Belki de en önemli faktör riski azaltmaktır. Bir uçak az dolu olup çok uzak mesafeye gideceğine, az dolu olup daha kısa mesafeye gider ve bu da riski azaltır.

Tabi bunların yanında bazı fiyat hataları da olabilir. Mesela, daha önceleri sitemizde duyurduğumuz Aegean Airlines ile Roma’ya 55 TL olan biletin sadece ilk ayağı, yani İstanbul-Atina uçuşu tek başına 90 TL idi. Ve bunun daha yüzlerce örneği var.

Türk Hava Yolları da aynı şeyi yapıyor. Ama Avrupa çıkışlı uçuşlarda. Konu ile ilgili çok daha detaylı bilgileri yakında sunacağız.

Hatta bu bir fenomene dönmüş. Fuel charge denilen, Amerika’daki petrol krizi zamanında ortaya çıkmış olan bu gider kalemi uçak biletlerine eklenir olmuş. Ama farklı firmalar ile bağlantılı uçuşlar olduğu zaman işler biraz karışabiliyor. Merakınız varsa konuyu araştırabilirsiniz ama şu ana kadar hiç böyle bir şeye denk gelmediğimizi üzülerek söylemek isteriz.

Aktarmalı uçuşunuzun gecikmesi/iptali durumundaki haklarınız için sayfalarımızı ziyaret edin:

Rötar Yolcu Hakları

Uçuş İptali Yolcu Hakları

Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi yazımızda aklınıza takılan, cevaplayamadığımız bir kısım varsa yorum kısmını kullanarak sorularınızı, deneyimlerinizi ya da söylemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

2017-01-22T01:26:19+02:0003 Şubat, 2016|Faydalı Bilgiler|28 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

28 Comments

 1. Kenan 08:45 de 17 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben Dominik Cumhuriyetine gitmek üzere Amerika ülkesinin New York şehrinde aktarma yapacağım. Dominik cumhuriyetinin vize istemediğini biliyorum. Fakat aktarma yapacağım ülke yani Amerikanın New York şehrinde 5 saat süren bir aktarmam bulunuyor. Bu süre içerisinde havaalanından ayrılmayı düşünmüyorum. Bunun için herhangi bir vizeye ihtiyacım var mı acaba yarımcı olur musunuz ?

 2. Nur 20:32 de 29 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben konudan farklı olarak cevabını bir türlü bulamadığım bir sorunun cevabını rica edeceğim.
  Dubai’den Dominik Cumhuriyetine gideceğiz, iki ülke arasında Brezilya’da 2 saat uçak duraklıyor. Bu vakit içinde uçaktan inme durumumuz var mı? Açıkçası inmek de istemiyoruz, zira ülkeye girişlerde Sarı Humma aşısı zorunlu tutulma ihtimali var. Eğer hiç uçaktan inmezsek bu zorunluluktan muaf oluruz diye düşünüyoruz.
  2 saatlik beklemede iniliyor mu, inilmiyor mu? Bilginiz var mı?
  Teşekkürler.

 3. Ruya 18:11 de 8 Ocak 2018 - Yanıtla

  Selamlar, Atina aktarmalı Sofya uçuşum var. Yeşil pasaport için transfer vizesi istenmiyormus. Transfer bankosuna yonlenmem gerekiyor sanırım. Burda yapılan işlem ne kadar sürüyor. Ne gibi bir sorunla karşılaşabiliriz ve diğer uçuşa binmek için ne kadar sürem olmalı. Sadece kabin bagajın var.
  Yanıtlara anız çok sevinirim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:03 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Vizesiz girebiliyorsunuz zaten Bulgaristan’a.

   Sadece pasaport kontrolünden geçip diğer uçağa bineceksiniz.

 4. Nazlı 23:05 de 17 Aralık 2017 - Yanıtla

  MErhaba acil cevabınıza ihtiyacım var. Lviv-kiev-istanbul aktarmalı uçuşunu kullanacağım. 11:00 lviv den kalkacak 12:30da kievde iniş yapacak. 6 saat bekleme süresinin ardından 19:30da tekrar kalkacak ve istanbula varacak. Benim sorum, kievde beklerken havalimanından dışarı çıkıp gezme şansım var mı?

 5. Sefer 17:55 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

  Tum ucuslar online check-in yapilsa bile ilk ucusu gerceklestirmesem yine de bir sonraki ucus iptal(noshow) olur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 17:59 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

   Havayolu şirketine bağlı, Pegasus’ta yurtiçi uçuşta ilk uçuşuma gitmemiş ama online check-in yapmıştım. Dönüş uçuşuna bir şey olmamıştı.

 6. Cansu 16:06 de 3 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  İngiltere öğrenci vizesi (tier 4) hariç herhangi bir vizem bulunmamakta ve Istanbul-Manchester uçuşlarından aktarmalı olan København CPH( Danimarka) aktarmalı uçuş oldukça uygun geldi ancak 7saat 25 dakika hava alanında beklemem gerekiyor. Kopengah’a varış gece yarısından sonra ucuşda aynın günün sabahı . Pasaprt geçişlerinde, bavul alma ve aktarma da sıkıntı yaşar mıyım? Airport transit visa ya ihtiyacım var mıdır? Teşekkür ederim

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:17 de 3 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Transit vizeye gerek yok AMA MUTLAKA biletli olduğunuz havayolu şirketine danışın. Tüm inisiyatif onlarda.

 7. Şebnem 00:42 de 22 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Neredeyse 24 saatten fazla olan aktarmalrda (istanbul Atina Barcelona ) Atina’da çıkıp bir gece kalıp ertesi günü uçağa binebilirmiyiz annem yeşil pasaport ben schengen vizem ile?kafam çok karıştı şimdiden teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 08:16 de 22 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Evet, yapabilirsiniz. Aynısını tam 3 kere yaptım, hiçbir sorun yok.

   Schengen vizeniz farklı bir ülkedense bir dahaki vize başvurusunda dilekçenizde aktarmalı uçuş ile gittiğiniz için vize aldığınız ülkenin damgasının olmadığını açıklayın

 8. özgür 20:08 de 26 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Normalde istanbuldan isveç malmöye 800-1000 ortalama fiyatla ve tek aktarma ile 7,5 saat süren uçuş için,
  Budapeşte aktarmalı neredeyse 1/3 fiyatına 19 saatlik başka bir alternatif var. Ancak kafam biraz karıştı. Çünkü;
  *bahsettiğiniz gibi aktarmalarda aynı havayolları kullanılmamış. (THY/Wizz Air – karma uçuş)
  *Ayrıca 21:30 da budapeşteye varan uçağın aktarması için ertesi sabah saat 11:00 de. Yani havalimanı terminal binasında gecelemek nasıl mümkün olabiliyor ? Hiç havalimanında sabahlama tecrübem olmadı açıkçası.
  Tavsiyelerinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 20:13 de 26 Ocak 2017 - Yanıtla

   Merhabalar Özgür,

   Bu uçuşlar uçuş arama motorları ya da seyahat acenteleri tarafından listeleniyor.

   Bu şekilde gece geçirmek gereken uçuşlar çok yorar, tavsiye etmiyorum. Zaten 2 farklı şirket olacağı için tek tek biletleme yapsanız da aynı fiyat olacaktır. Bu şekilde 1 gün de Budapeşte’de geçirebilirsiniz.

 9. Nihal 23:33 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

  Yaziniz gercekten çok açiklayici olmuş, tesekkürler. Ben de bir onceki Mehmet beyin sorusuyla ayni karmaşadayim. Gidis donus biletimi Istanbul- Kuala Lumpur olarak Singapur aktarmali Singapur Airlines’dan aldim. Fakat tatilimin son iki gununu Kuala Lumpur yerine Singapur’da gecirmeye karar verdim. Dolayisiyla ucusun sirf ilk ayagini kullanmak adina Singapur’dan Kuala Lumpur’a ordan tektar Singapur’a ve ordan Istanbul’a ucmam gerekecek. Acaba Mehmet Bey’in tecrubesi bu havayoluyla ne olmus? Ucaga ikinci ayaktan binmesi ile ilgili sorun cikarmislar mi? Paylasirsa cok sevinirim.

 10. Nihal 23:33 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

  Yaziniz gercekten çok açiklayici olmuş, tesekkürler. Ben de bir onceki Mehmet beyin sorusuyla ayni karmaşadayim. Gidis donus biletimi Istanbul- Kuala Lumpur olarak Singapur aktarmali Singapur Airlines’dan aldim. Fakat tatilimin son iki gununu Kuala Lumpur yerine Singapur’da gecirmeye karar verdim. Dolayisiyla ucusun sirf ilk ayagini kullanmak adina Singapur’dan Kuala Lumpur’a ordan tektar Singapur’a ve ordan Istanbul’a ucmam gerekecek. Acaba Mehmet Bey’in tecrubesi bu havayoluyla ne olmus? Ucaga ikinci ayaktan binmesi ile ilgili sorun cikarmislar mi? Paylasirsa cok sevinirim.

 11. Mehmet 13:30 de 7 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam mesela jakarta başlangıç singapur aktarmalı istanbul varışlı biletim var. Ben jakartadan sıkılıp singapura sabah yerel uçuşlar ile valizi changi left bagage a verip erken varıp bşraz gezinip akşam singapur istanbul uçağına direkt binsem havayolu bir sorun çıkarır mı

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:14 de 9 Ekim 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Mehmet,

   Öncelikle geç cevap için kusura bakma, yurtdışında olduğum için yorumlara çok bakamadım.

   2 ihtimal var bu durum için, ilki havayolu firması biletini iptal eder komple. Ki buna hakları var, bir hak iddia edemezsin.

   İkinci ihtimal ise biletini iptal etmezler ve binebilirsin.

   Şahsi görüşümü soruyor isen: büyük ihtimalle Singapur – İstanbul uçuşunu iptal ederler. Çünkü noshow durumunda havayolu şirketi istediğini yapabilir.

   Bol seyahatler!

 12. Tunç 19:52 de 4 Ekim 2016 - Yanıtla

  Ayrıntılı ve örnekle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu var Prag a gitmek istiyorum. Türkiye’den kalkıp Prag da aktarma yaparak dünyanın herhangi bir yerine giden uçağı nasıl ararım?

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:49 de 4 Ekim 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Tunç,

   Çok teşekkürler, işine yaramasına sevindim.

   Skyscanner ya da google flights ile yapabilirsin bunu. Kalkış yerini Prag olarak seçip varış yerine bir şey yazmazsan fiyata göre sıralayacak sana uçuş noktalarını.

   Ama ayrı ayrı bilet almak hem daha pahalıya denk gelir hem de uçak saatleri değiştiğinde ya da başka bir şey olduğunda ayrı biletleme olduğu için havayolu firmaları sorumluluk kabul etmeyecektir.

   Nice bol seyahatler

Siz de fikrinizi belirtin