Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı - rotAvrupa

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurtdışına giderken para taşımak biraz risklidir. Özellikle uzun süreli seyahat planı yapıldıysa taşınması gereken nakit miktarı artacağından akıllarda soru işareti olabilir. Bu gibi durumlarda da devreye yurtdışında kredi kartı kullanımı ve yurtdışında para çekme girer. Sizlere bu yazıda yurtdışında kredi kartı kullanılırsa komisyon durumlarını, yine yurtdışında iken para çekerseniz muhtemel ücret ve komisyonlarla beraber; en önemlisi olan yurtdışına kredi kartı kullanma ya da para çekme konusunda bu ücret ve komisyonlardan nasıl kurtulabileceğinizi anlattık. Bunun yanında Avrupa’da Döviz ve Para Bozdurma işlemlerini de en ince ayrıntısına kadar anlattık. Yurtdışına gitmeden önce muhakkak okumanızı öneriyoruz.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı

Yurtdışında kredi kartı kullanımı

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurtdışında kredi kartı kullanımı nakit taşımanın riskini azaltan önemli bir araçtır. Ama yurtdışında kredi kartı kullanımı ile ilgili aklınızda soru işareti olabilir. Bunları kısaca açıklayalım;

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, kredi kartı ve banka kartı yurtdışında kullanımda farklıdır. Kredi kartı kullanımında bir komisyondan bahsedilemezken (çoğu banka için) banka kartı ile ödeme yaparsanız bankanıza komisyon ödemek durumunda kalırsınız.

Gelen sorular üzerine güncelleme: kredi kartı bir yerden alışveriş yapıp, sonrasında bankaya ödediğiniz kart. Banka kartı ise hesabınızda para olan, ATMlerden para çektiğiniz ya da kartla alışveriş yaptığınızda anında hesaptaki paradan düşen karttır.

Öncelikle yurtdışında kredi kartı kullanımının faydalarını sıralayalım;

Öncelikle yurtdışında kredi kartı kullanımının faydalarını sıralayalım;

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanmanın Faydaları

 • Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayesinde; yanınızda fazla nakit taşımazsınız ve paranızın çalınma riskini azaltırsınız,
 • Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayesinde; havaalanına, tren garına ya da otogara ilk indiğinizde kalacağınız yere gitmek için düşük kurlarla para bozdurmak zorunda kalmazsınız (para birimi Euro olmayan ülkelerde, birçok ülke ve şehirde, şehir merkezine gitmek için bineceğiniz ulaşım aracına bileti kredi kartınızla satın alabilirsiniz).
 • Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayesinde; yaptığınız tüm harcamaları kayıt altında tutabilir ve güncel olarak ne kadar harcama yaptığınızı görebilirsiniz,
 • Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayesinde; düşük bir ihtimal de olsa elinize sahte para geçmesini önleyebilirsiniz,
 • Yurtdışında kredi kartı kullanımı sayesinde; yanınızda bir “sigorta” olur. Paranız bitse de, çalınsa da yolunuza devam edebilirsiniz.

 Belli başlı faydalarını saydıktan sonra biraz daha yurtdışında kredi kartı kullanmak hakkında konuşalım.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanım Prosedürleri

Aşağıda gördüğünüz resimde Vakıfbank World kart ile yurtdışı harcamalarım gözüküyor (7 eylül tarihindekiler internet üzerinden, yurtdışı kaynaktan yapılan alışverişler, dikkate almayın).


Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Booking
Yurtdışında otel için önerim => Otel.com
Yurtdışında Kredi Kartı Kullanmak

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanmak

Yurtdışında kredi kartı kullanırken işlemler şöyle oluyor;

 • Kredi kartınızı normal bir şekilde çalışan pos cihazından geçiyor,
 • Bazı durumlarda pos cihazında ödemeyi “Dolar mı, Euro mu yoksa yerel para biriminde mi yapacağınız” soruluyor. Benim denemelerime göre yerel para birimi en kârlı olanı oluyor.
 • Ülkenin kurallarına göre şifre giriyorsunuz, şifre girip imza atıyorsunuz ya da sadece imza atıyorsunuz,
 • Yerel parada yapılan işlem kredi kartınıza düşüyor, örneğin 27.08.2015 tarihindeki işleme bakalım; 11.97 PLN (Polonya’nın para birimi, Zloti) işlem yapmışım,
 • Bu yaptığım işlem bankam tarafından 3.20 Dolar’a çevrilmiş ve kredi kartımın Dolar ekstresine yansıtılmış.
 • Ben de bu ücreti gidip bankadaki bankodan yatırdım.

Ama yurtdışında bu kartı artık kesinlikle kullanmıyorum.

Yurtdışında kredi kartı nasıl kullanılır?

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanmak için öncelikle, kullandığınız kredi kartının özelliklerini bankanızdan öğrenin. Bunu web sayfasından da yapabilirsiniz, telefon ile müşteri hizmetleriyle görüşerek de. Bazı bankalar (mesela Vakıfbank) World özellikli kredi kartında YDKT faizi adı altında sizden döviz ile harcama yaptığınız için ücret almaktadır. Bu yüzden bunu iyice araştırıp kredi kartınızı yurtdışında kullanmanızda fayda var. Örneğin, aşağıda Vakıfbank’ın benden yaptığım yurtdışı harcamalarından dolayı aldığı YDKT faizi ve diğer ücretler! Bu rakamlar Türk Lirası olup, toplamda 45 Dolar’lık işlem için alınmıştır.

ydkt faizi nedir?

ydkt faizi nedir?

Bunun yanında Yapı Kredi Bankası’nın World özellikli kredi kartında böyle bir durum söz konusu değildir, aksine 100 TL ve üzeri harcama yaptığınızda da bu harcamayı otomatik olarak bir ücret ya da komisyon almadan 3 taksite böler.

Bazı kredi kartları varsayılan olarak (bankanızın ilk size gönderdiği haliyle) yurtdışında kullanıma kapalı olabiliyor (düşük bir ihtimal) ama yine de bankanızı arayıp teyit ettirmek ya da internet bankacılığından kullanıma açmak gerekebilir.

Lütfen 2.sayfadan yazıyı okumaya devam edin.

Sayfalar 1 2
Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı
4.8 (95.71%) 28 votes
 

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 26 yaşında, İTÜ mezunu, dijital medya uzmanı. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. Ahmet dedi ki:

  Cepteteb kartim var yalniz bu hesaba tanimli hem teb vadesiz tl hesabim, hem cepteteb vadesiz hesaplarim hem de cepteteb kredi kartim var. Hangisinden cekiyor sizce? Turkiyeyi arayip ana hesap belirleyebilir miyim? Son olarak, anlasmasi olmayan euro bolgesi bankalardan para cekecegim cepteteb, enpara, isbank ve ziraat seceneklerim var sizce hangisi en az komisyon alir guncel olarak? (Ziraat + bulundugum ulkenin devlet bankasi mi mesela)

  • Merhaba,

   Daha önce herhangi bir işlem yapmadıysanız vadesiz TL hesabınızdan çeker. (Kart dediğinizi banka kartı olarak anlıyorum?)

   Arayıp hatta canlı destekle bile ana hesabınızı değiştirebilirsiniz.

   Yurt dışında para çekme yazısını inceleyebilirsiniz, orada detaylıca ana bankaların aldığı yurt dışında para çekme komisyonlarını yazdım

  • Hüsnü dedi ki:

   merhaba, TEB için Türkiyeyi aramanıza gerek yok internet bankacılığınız varsa internetten kullanacağınız hesabı ana hesap yapabilirsiniz. Ayrıca internetten yurt dışında hangi hesaptan para çekeceksiniz bölümü var kontrol panelinin altında orayı da düzenleyebilirsiniz. Ayrıca ziraat bankası banka kartı ile çoğu ülkede atmlerden ücretsiz para çekildiği söylendi.

 2. erol dedi ki:

  yurtdışında başkasına ait bir kredi kartını kullanabilir miyim?örneğin ablamın,abimin vb.

 3. tuncay dedi ki:

  Merhaba Vakıf Bank kartını kullanarak geçen ay dolar hacamarası yaptık, bu ay ki hesap extresine yansıdı, geçen ayın kurundan mı yoksa bu ayın kurundan mı ödeme gerçekleştireceğiz? dolar olarak mı ödemek zorundayız?

 4. tuncay dedi ki:

  Merhaba Vakıf Bank kartını kullanarak geçen ay dolar hacamarası yaptık, bu ay ki hesap extresine yansıdı, geçen ayın kurundan mı yoksa bu ayın kurundan mı ödeme gerçekleştireceğiz? dolar olarak mı ödemek zorundayız?

 5. Hüseyin gezer dedi ki:

  yurtdışında kredi kartı kullanımında güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken noktalar varmı peki? karttan fazla çekmesinler sonra

  • Merhaba Hüseyin,

   Elbette Türkiye’de olduğu gibi bazı hususlara dikkat etmek lazım; şifreni başkasıyla paylaşmamak gibi. Eğer para birimi olarak bol sıfırlı bir yerde isen buna dikkat edebilirsin sadece.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Adım Adım Harçsız Öğrenci Pasaportu
Kapat