Rotavrupa’da sık sık size yol gösterici yazılar hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yol gösterici yazıların başında da Schengen vizesi ya da herhangi bir ülke vizesi için gerekli evrakların toparlanması geliyor. Bu yazıda da sizlere daha önce anlattığımız, vize için THY uçak bileti rezervasyonu yazısının biraz daha genişletilmiş halini, özellikle Avrupa içinde uçak bileti rezervasyonu yapmanıza yarayacak bir sistemi anlatacağız. Bu sayede Schengen vizesi başvurusunda uçak biletine para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Vize almadan uçak bileti almak açıkçası çok da tavsiye edilen bir şey değil, aşağıda örnek bir açıklaması da bulunuyor. İşte vize için uçak bileti rezervasyonu resimli anlatımı:

Vize İçin Uçak Bileti Rezervasyonu

Vize İçin Uçak Bileti Rezervasyonu

Yazıya başlamadan önce eğer vize için ücretsiz otel rezervasyonu da yapacaksanız videolu anlatım yaptığımız yazımıza da göz atın.

Bunun yanında Schengen vizesi ile ilgili internetteki en geniş, güncel ve doğru bilgilere de Schengen Vizesi yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Uzun süreli Schengen vizesi alma tüyoları dahil!

Sizlerden bolca Schengen vizesi için uçak rezervasyonu konusunda soru geldiği için bu yazıyı hazırladık. Bu uçak bileti rezervasyonu yöntemini herhangi bir güzergahta da uygulayabilirsiniz fakat bazı havayolu şirketleri rezervasyona izin vermiyor. Örneğin Pegasus Hava Yolları’ndan vize için uçak bileti rezervasyonu yapamıyorsunuz, sistemleri rezervasyon alımına kapalı.

Vize Almadan Uçak Bileti Alınmalı mı?

Vize çıkmadan uçak bileti almak aslında tam bir kumardır. Vizenin çıkıp çıkmadığını bilip para yatırmak, eğer vize çıkarsa ucuza bilet almak olur ama ya vize çıkmazsa? O zaman uçak biletine verdiğiniz para da, vizeye verdiğiniz para da yanar.

Schengen vizesi için birçok konsolosluk uçak bileti için vize çıkmadan ödeme yapılmasını tavsiye etmez. Ancak eğer çelişkili bir durum bulurlarsa vize başvurusundan sonra size “lütfen uçak biletinizi satın alın, size vize verebilmek için son aşama olarak bu kaldı. Satın alıp, satın aldığınızı kanıtlayan belgeyi lütfen bize ulaştırın” diyebilirler. Ki bu cümle tam olarak bir arkadaşıma, Almanya Schengen vizesi için başvurduğunda oldu.

Bununla beraber Mayıs 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi düşündüğüm zaman net bir bilgi bulamadığımdan kendilerine vize başvurusu yapmadan uçak bileti almalı mıyım? diye sormuştum. Gelen cevap ise aşağıdaki görseldedir. Yani, kısaca:  vize almadan uçak bileti için ödeme yapmayın. 

Vize almadan uçak bileti almak

Vize almadan uçak bileti almak

Vize İçin Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu yazıda, benim de ücretsiz uçak rezervasyonu yaparken kullandığım www.biletall.com online seyahat acentasından yararlanacağız. (Kendilerini televizyon reklamlarından da hatırlarsınız belki. “tıkla tıkla biletall.com.tr” diye bir reklamları vardı)

Vize için ücretsiz uçak rezervasyonu yapacağımız bu örnek anlatımda 22 Şubat 2017 tarihi için, Amsterdam-Paris uçuşu için bir rezervasyon yapacağız. Ve bu yaptığımız rezervasyonu vize başvurusu evrakları arasına koyacağız.

 ÖNEMLİ NOT: UÇAK BİLETİ REZERVASYONU 24 SAAT KALIYOR. BU VİZE BAŞVURUSUNDA HERHANGİ BİR SORUN TEŞKİL ETMİYOR. VİZE BAŞVURUNUZDAN 1 GÜN ÖNCE REZERVASYONU YAPIP, EVRAKLARINIZIN ARASINA KOYABİLİRSİNİZ.  

Öncelikle https://www.biletall.com/ucak-bileti adresine gidin,

Resimde görüldüğü gibi  kalkış-varış bilgilerini ve tarih kısmını doldurup  uçak bileti bul butonunu tıklayın,

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Vize İçin Uçak Bileti Rezervasyonu 1. Adım

Karşınıza gelen sayfadan  fiyat yazan yeşil butona tıklayın , 1-2 saniye sonra sayfa yüklenecek. Sonrasında da  sağ kolonda yer alan Devam et butonuna tıklayın .

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Vize için uçak bileti rezervasyonu 2. Adım

Bu aşamada karşınıza iki tane seçenek çıkacak. Bunlar Satın Al ya da Rezervasyon Yap. Siz  Rezervasyon Yap butonuna tıklayın .

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Vize için uçak bileti rezervasyonu 3. Adım

Rezervasyon yap butonuna tıkladıktan sonra sayfanın aşağısında doldurmanız için kişisel bilgiler gelecek. Hepsini  doğru bir şekilde doldurun ve sağ altta yer alan Rezervasyon Yap butonuna tıklayın .

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Vize için uçak bileti rezervasyonu 4. Adım

Tüm işlem bu kadar!

Daha sonra karşınıza gelecek olan, aşağıda gördüğünüze benzer  ekranın görüntüsünü alıp vize belgelerinin arasına koyabilirsiniz .

Bu belge ayrıca mail adresinize de yollanıyor.

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Vize için uçak bileti rezervasyonu son adım

Bu görüntüyü sayfadan şu yöntemlerle alabilirsiniz.

1- Rezervasyon sonucu sayfasındayken CTRL ve P tuşlarına aynı anda basıp yazıcınız varsa direk yazdırabilir yoksa da karşınıza çıkan seçeneklerden PDF ya da XPS Writer seçeneklerinden birini seçerek kaydedebilirsiniz. Hem Firefox hem de Chrome‘da.

2- Rezervasyon onayı ekranındayken klavyenizdeki prt sc tuşuna basıp Paint’i açın, CTRL ve V tuşlarına aynı anda basın, aldığınız ekran görüntüsü buraya gelecektir. Daha sonra CTRL ve S tuşlarına aynı anda basarak bu görüntüyü kaydedebilirsiniz.

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Chrome kullanıyorsanız bu şekilde

Vize için uçak bileti rezervasyonu

Firefox kullanıyorsanız bu şekilde