//Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Tüyoları

Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Tüyoları

Seyahat etmek ne kadar güzel ve herkesin istediği bir şey olsa da vize alma süreci, özellikle Schengen vize başvurusu can sıkıcı olabiliyor. Burada da sizlere uzun süreli schengen vizesi alma tüyoları vermeye çalıştım. Bu yazıyı okuduktan sonra uzun süreli schengen vizesi almamanız biraz zor.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Tüyoları

Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Tüyoları

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; burada yer alan tüyolar ülkeye geri döneceğinizi kanıtlayabiliyorsanız işe yarar. Burada ne kastedildiğini de aşağıda maddeler halinde anlattık. Bunların algılanması sizin için yol gösterici olacaktır.

Size bu yazıda anlattıklarımın bir kısmını uygulayarak resmi bir resmi gelirim olmadan ve üniversite son sınıf öğrencisiyken (potansiyel mülteci), memur babamı sponsor göstererek aşağıda göreceğiniz 1 yıllık multi Schengen vizesini alabildim.

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

Schengen Vizesi İçin İpuçları

Bir ülkeye vize alıp gidilmesinin en önemli nedeni o ülkeye gidip yerleşmeyeceğinizi görmektir. Özellikle ülkemizden Avrupa ülkelerine gidip de dönmeyenler yüzünden şu anda Türk vatandaşları vize almak zorundadır.

Schengen vizesi başvurunuzu geliştirebilecek ve uzun süreli schengen olmasını sağlayabilecek birkaç nokta;

 • Türkiye’ye sizi bağlayan ne kadar nokta varsa hepsini belirtin.
  • Ev, araba, düzenli gelir, arsa vb.
 • Banka hesabınızda para bulunması
  • Bu para elbette vize başvurusundan önce bir anda hesabınıza girerse şüphe uyandıracaktır. Kaba hesap olarak Schengen ülkelerinde kalacağını gün başına 25-30 Euro olması yeterli olacaktır.
  • Banka hesabınızın hareketli olması (örnek olarak, son 3 aylık hesap dökümüm 11 sayfa idi)
  • Kredi kartı kullanıyorsanız ekstrelerini de muhakkak gösterin.
 • Sizi buraya bağlayan herhangibir şey
  • Yarı zamanlı bir iş de sizi buraya bağlar ya da öğrencilik durumunuz. Bunların hepsini belgelendirin.
 • Otel, uçak rezervasyonlarının akla yatkın olması
  • Ücretsiz otel rezervasyonu ve ücretsiz uçak bileti rezervasyonu yazılarında da söylediğimiz gibi; hesabınızda 1,000 TL varken tutup 1,500 TL’lik uçak bileti rezervasyonu yapmanız çok mantıklı bir hareket değildir. Ya da yine aynı şekilde tutup geceliği 200 Euro olan bir otelde rezervasyon yaptırmak da olumsuz etki yaratabilir.
 • Gideceğiniz ülkeye gidip yerleşen bir Türk’ün size davetiye yollaması
  • Her ne kadar bu benim görüşüm olsa da düşünüldüğü zaman bu kişi sizin de orada kalmanıza yardımcı olabilir, size iş bulabilir. Bu yüzden bu tarz davet mektuplarından kaçınmanızı tavsiye ederim.
 • Seyahat planınızın mantıklı olması
  • Vize başvurusunda seyahat planı da vermelisiniz. Burada da örneğin Yunanistan’da 1 ay geçirip, İtalya’da 5 gün geçirecek gibi plan gösterirseniz dikkat çekebilir.

Bunun yanında pasaportunuz ne kadar dolu ise vize alma kolaylığı da aynı oranda artacaktır. Doğru belgelerle vize alınmaması gibi bir ihtimal neredeyse yok. Eğer vize alamadıysanız bunları tekrar gözden geçirmeniz lazım.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Tüyoları

Aslında yukarıdaki maddelerden yola çıkarak bir şeyler çıkarabilirsiniz. Aşağıda da madde madde benim uyguladığım adımları anlatacağım. Bu yolla Polonya’dan ilk Schengen vizemi 1 yıllık olarak aldım. Uzun süreli Schengen vizesi alma tüyoları olarak verebileceğim tavsiyeler;

 • Belli aralıklarla birkaç tane rezervasyon gösterin.
  • Schengen bölgesine yapacağınız seyahatlerin birden fazla olacağını rezervasyonlarınız ile gösterin ve bunları belgeleyin. Elbette tutup da 2 yıl sonrasına bir rezervasyon göstermeyin.
 • Bir dilekçeyle neden uzun süreli bir vizeye ihtiyacınız olduğunu söyleyin
  • Vize alacağınız ülkenin konsolosluğuna hitaben bir dilekçe yazın ve gösterdiğiniz rezervasyonlar için her seferinde vize almak istemediğinizi, bu yüzden de uzun süreli vize istediğinizi belirtin. Mümkünse bu dilekçe İngilizce olsun. Bir örneği yazının sonunda yer alıyor.
  • Sizi ülkenize bağlayan her şeyi bu dilekçeye yazın. Şu okulda öğrenciyim, şu şirkette çalışıyorum gibi.
 • Olabildğince destekleyici belge verin
  • Kredi kartı ekstresi,
  • Öğrenci belgesi,
  • Anne ya da babanızdan alacağınız “ülkeye geri döneceğinize dair taahhüt” gibi belgeler.
 • Sizi ülkenize bağlayacak belge sunmanız. Aklınıza ne gelirse. Bir dernek üyeliği bile olabilir.
 • Sigortanız olabildiğince uzun olsun
  • Hatta varsa özel sağlık sigortanıza yurtdışı kapsamı da ekletin. Ülkeden gitme niyeti olan birisi niye özel sağlık sigortası yaptırsın ki?

Uzun Süreli Schengen Vize Dilekçesi Örneği

Word formatında indirmek için tıklayın.

Dosyadaki kırmızı olarak işaretlenen yerleri kendinize göre doldurabilirsiniz. Yazacağınız dilekede ne gramer ne de diğer şeylere takılmanıza gerek yok, derdinizi anlatmanız yeterli. Bu sayede uzun süreli schengen vizesi alma ihtimaliniz artacaktır.

CONSULATE GENERAL OF THE REPUBLIC OF ÜLKE İSMİ IN ISTANBUL

VISA SECTION,

 

Dear Sir or Madam,

Currently I have been studying at Istanbul Technical University and at the same time working part-time in a company.

In near future, I have plans for traveling to Schengen Area as follows also detailed at the attachment you may find the detailed travel programme;

 • 5th-21th September 2016 – Warsaw- Olsztynek-Gdansk
 • BURADA YAPACAĞINIZ 2-3 SEYAHATİ GÖSTERİN

Due to my travel details given above, I would much appreciate if you could kindly grant the necessary long term multiple visa to me for touristic visits.

I confirm and guarantee that I will not overstay in Republic of Poland or another Schengen Member Country beyond the validity of the visa issued by you.

Yours sincerely,

TARİH

İSİM

İMZA

2017-01-20T00:48:06+02:0006 Kasım, 2016|Schengen Vizesi|24 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

24 Comments

 1. damla 15:45 de 11 Şubat 2018 - Yanıtla

  merhaba esim doktor esim ben ve 3 yasindaki oglum ispanyaya seyahat planliyoruz fakat esim is degistirdi son isyerinden maas bordrosunu aldim ama bu ay yeni isyerinden maas almis olmadan isten cikmis gozukuyoruz dolayisiyla baska bir sirkette calistigini gosteremiyor olabilirm ama hastanenein sahibi ve sirket imzalari yeni hastaneden ne yapsam bilemedi bu arada bende ogrenciyim kendi evraklarimi buna gore duzenliyorum ama hesabimizda yuksek mihtarda para araba tapusu vs var sizce isyerini nasik gostermeliyiz simdiden cevaplariniz icin cok tesekkurler

  • Ferit Çağlar Gündüz 20:08 de 11 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Eski iş yerinden eşinizin son 3 aylık bordrosunu alın, yeni iş yerinden de “burada çalışmaktadır” gibi bir belge zaten alacaksınız. Bunların yanına bir de dilekçe ekleyip iş değişikliğini gösterin. Bu şekilde çözülecektir.


   Rotavrupa’yı Instagram, Twitter ve Facebook‘tan takip edin.

 2. Feridun 00:50 de 20 Ocak 2018 - Yanıtla

  Araştırdığım her yerde ilk girilen ülke bize vize alınan ülkeden giriş yapılması öngörülüyor tamam yaptık diyelim, italya 1 yıllık 90 gün girişli vizede sadece ilk giriş kaşesi var ama hep başka ülkere giriş çıkış yapmışız bir sonraki aynı ülkenin vize müracatında karşımıza kardeşim sen bizim ülkemize 1 girişin var hep başka ülkere giriş yapmışsın diye olumsuzluklara ( vize vermeme yada daha kısa süreli vize verme gibi) yol açarmı

 3. Feridun 00:42 de 20 Ocak 2018 - Yanıtla

  Çok girişli multi vize alındığında ilk giriş ülkesi schengen vizesi alınan (A ülkesi) yerden yapıldı diyelim, çıkarken (B ülkesinden) yapılacağı vize müracat formuna yazıldığı halde (C ülkesinden) çıkış yapılırsa , zaten çıkış kapısı kaşe vurduğundan konsoloslar görebiliyorlar, tekrar bir sonraki aynı ( A ülkesinden ) vize müracatı yapıldığında sen daha önceki vize müracatında B ülkesinden çıkış yapacağını belirtmişsin ama çıkışın (C ülkesinden ) görülüyor demezlermi acaba?

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:28 de 21 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir şey olmaz. Polonya vizem varken 12 kere giriş çıkış yaptım ve pasaportumda bir tane bile Polonya damgası yok. Merak etmeyin:)

  • berfu kayalar 21:44 de 21 Ocak 2018 - Yanıtla

   Teorik ile pratik çok farklı schengen sisteminde 🙂 herşeyden önce şunu belirtmek isterim schengen vize deyim yerinde ise KİNDER SÜPRIZ YUMURTA gibi içinden ne çıkacağı hiç belli olmuyor. Yani bir standart vize süresi verme sistemi yok. Kimine 1 ay,3 ay kimine 2 yıllık v.b. gecerli sürelier olan vize verebiliyorlar. Amerika, kanada v.b. ülkelerde standart olan herkese verilen 10 yıllık sureli gibi bir sistem var ve basvurmadan önce ne kadar sureli alacagını biliryorsun ama bu sistem schengende yok. Yani ne kadar sureli vize alacagını önceden bilemiyorsun.
   Teorik olarak schengen bölgesine vizenizi hangi ülkeden aldıysanız o ülkeden giriş yapmanız gereklidir diye belirtilmiştir ama bu elzem ( olmazsa olmaz şart) bir durum değildir. örnek: Fransadan aldıgınız vize ile hollandaya ilk girişi yapabilirsiniz. Buradaki önemli kritik nokta girişteki pasaport memurunun kararıdır. O andaki size bakıs acısı , size soracagı sorulara vereceginiz cevaplar v.s. bunların hepsi etken durumlar ve neticeyi belirler. Ama ben garanticiyim risk almam derseniz o zaman vizeyi hangi ülkeden aldıysanız o ulkeden giriş yapmanız en mantıklı olur elbette.
   Diger önemli konu; vize konusunda sabit surekli gecerli bir konu ve durum yoktur. Herkesin kişisel olarak durumu ve guncel profili farklı oldugundan başkası için verilen vize ile size verilen vize şartları aynı olmaz. Yani aynı evrakları , aynı hesap bakiyeleri, dokumanları bile sunan iki kişiye farklı vize sureleri verebilirler. O nedenle MUTLAK DOGRU olarakhiçbir bilgiyi baz almayınız. Tum basvurular öznel ( subjektif) konulardır.

 4. Selma 13:07 de 1 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Yurt dışına ilk defa çıkacağım.
  Bunu da Almanya ile başlamayı planlıyorum. ( aile ziyareti )
  Bir yorumda ” Acente ile başvuru tamamen bir tercih, eğer ilk başvurunuz ise tavsiye etmem. Zaten parmak izi vermeniz gerekecek orada, bu yüzden bir esprisi olmaz ve boşuna acenteye para ödemiş olursunuz ” demişsiniz.

  İdata ile görüşüyorum onlar olmadan da bu işlemleri ben yapabiliyor muyum ?
  Sitelerinde koordinasyon ücreti aldıklarını yazmışlar.

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:51 de 1 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   “Acente” ile “vize başvuru merkezi” iki farklı kavram. Idata vize başvuru merkezi iken “ABC Turizm” bir acentedir.

   Bazı ülkeler sadece vize başvuru merkezinden başvuruları alır.

   Vize başvuru merkezleri de hizmet bedeli + vize bedeli alır.

 5. hat 11:13 de 9 Kasım 2017 - Yanıtla

  merhaba, emeğiniz için öncelikle teşekkürler. kredi kart ektresi göstereceğiz ama nerdeyse iki yıldır asgari ücret ödemesi yapıyorum kredi kartına. 13 yıldır aynı yerde çalışıyorum düzenli gelirim var ama bu kredi kart ödeme koşullarım vizemi etkiler mi 🙁

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:21 de 9 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Değerli görüşünüz için çok teşekkürler.

   Hayır, bu kesinlikle bir etki yaratmaz. Ama kredi kartı ekstrelerinizi belgelerin arasına koymamanızı öneririm bu durumda.

 6. Bülent 07:26 de 25 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Feri bey elinize sağlık çok faydalı bir websitesi olmuş.
  Ben uzun süreli italya vizesi için konsolosluktan ve aracı kurumdan randevu aldım size sorum acaba evraklarimi verip acentanin benim için başvurumu yapmasinimi yoksa izmir italya konsolosluğuna gidip evraklarimi kendim verip yüz yüze görüşsem mi daha faydalı olur?Teşekkürler ederim

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:37 de 25 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Ben teşekkür ederim, işinize yaradıysa ne mutlu bana.

   Vize başvuru merkezi olan VFS ya da Idata’ya kendiniz belge teslim edeceksiniz. Ya da konsolosluk başvuru kabul ediyorsa oradan randevu alacaksınız. Yüz yüze görüşme olmuyor.

   Acente ile başvuru tamamen bir tercih, eğer ilk başvurunuz ise tavsiye etmem. Zaten parmak izi vermeniz gerekecek orada, bu yüzden bir esprisi olmaz ve boşuna acenteye para ödemiş olursunuz

 7. Reyhan 14:42 de 20 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Ferit Bey merhaba. Öncelikle detaylı bilgiler için emekleriniz için teşekkür ediyorum.
  Form uzerindeki bir kac hane icin sorularim olacakti. Yunanistandan başvuru yapacagiz ve şu şekilde bir rezervasyon planimiz mevcut.
  5-15 agustos yunanistan
  27- 30 ekim ispanya
  22 – 25 aralik italya

  22.haneye tüm ülkeleri yazacak miyim?
  25. Haneye bu 3 gezinin toplan süresini mi yoksa sadece ilk ulke yunanistan süresini mi yazmaliyim?
  29. Ve 30. Hanelere de 5 agustos- 25 aralik mi yoksa sadece yunanistan tarihlerini mi yazmaliyim?

  Simdiden teşekkür ederim.

 8. serpil 00:20 de 20 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Ferit Hocam İsveç İçin aile akraba ziyareti kapsamında konsolosluğunda web sitesinde iki tane form doldurmamızı yazmışlar.Birincisi başvuru formu standart, bir diğeri migraitonsverket başlıklı family details başlıklı formu doldurmamıza gerek var mı ? Araştırdım biraz aile birleşimi için doldurulması gerektiğini söylüyorlar, beni bu konuda aydınlata bilirmisiniz.
  İlginiz için teşekkür ederim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:47 de 20 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Tek bir form dolduracaksınız, migration ile başlayan oraya göç içindir.

   Direk konsolosluktan randevu alabildiyseniz sormalısınız, kısa süreli vize başvurusu da alınıyor mu diye

 9. Asaf H. 11:01 de 18 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhabalar.
  Yararlı ve güzel bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  İtalya vizesine yurtdışından başvuru yapacağım.
  Tatil planımın ilki Eylül 2017 (6 gün İtalya, 2 gün İsviçre şeklinde.)

  1. Bu plan mantıklı mı çoklu vize için?
  2. Uzun süreli vize almam için sizce Şubat ayına mı Yaz mevsimine mi tekrar bir plan mı göstereyim dilekçede?
  Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:55 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Teşekkürler görüşleriniz için.

   Tekrar Şubat ayına gösterebilirsiniz ama daha önce vize almadıysanız ve belgeleriniz çok destekleyici değil ise tavsiye etmiyorum. Red alabilirsiniz

 10. semiha 12:18 de 3 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Vize başvuru formunda 1 yıllık vize aldığınızda “Öngörülen kalış süresi veya transit geçiş
  Gün sayısı” kısmına ne yazmıştınız acaba ? 1 yıl mı yoksa 1 yıl içindeki yurtdışında geçireceğiniz tatil süresi mi ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:28 de 3 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Çok güzel bir noktayı hatırlattığınız için teşekkür ederim, yazıya eklemem gerekirdi.

   İlk girişteki kalış süresini yazmalısınız

   • semiha 10:17 de 13 Temmuz 2017 - Yanıtla

    Yazdığınız yazılarda söylediğiniz gibi yaptım her şeyi fakat uzun süreli vize almak için tarihleri de uzun süreli göstermek gerekiyormuş. İlk girişteki kalış sürem 1 hafta olduğu için kısa süreli vize verdiler. 1 yıllık yaptığım tüm rezervasyonlar hepsi boşa gitti şu an.

    • Ferit Çağlar Gündüz 18:08 de 13 Temmuz 2017 - Yanıtla

     Merhaba Semiha,

     Açıkçası bunu ilk defa duydum.

     Hangi ülkeden başvurdunuz?
     Daha önce kaç tane vizeniz var?
     Ekonomik ve sosyal statünüz nedir?
     Banka hesabınızda son 3 aydır düzenli giriş çıkış yapılan para ne kadardır?

     Bu bilgileri sağlayabilirseniz ben de bilgilerimi tazeleyebilirim.

     İlk vizenizse çok girişli almak zor.

     Banka hesabınızda düzenli para giriş çıkışı yoksa çok girişli ve uzun süreli Schengen vizesi almak zor.

     Ve bu bilgiyi size kim söyledi acaba?

Siz de fikrinizi belirtin