Ucuz uçak bileti bulma kesinlikle herkes arasındaki en popüler konudur. Ucuz uçak bileti alma tüyoları ise çoğu yerde klişe olarak genelde yabancı dillerden çeviri şeklinde sunulur. Şu ana kadar 42 ülkede bulundum ve bazı seyahatlerimde 2 hafta içinde 9 kere uçağa bindim. Ve ben bir iş adamı değilim ya da herhangi bir sponsorluk anlaşmam yok (hiçbir zaman olmayacak da) işte bu yüzden rotavrupa’nın kuruluş amaçlarından olan “ucuz uçak bileti fırsatları“nı kendiniz yaratmanız için sizlere ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Yazısını hazırladım.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz uçak bileti bulmak herhalde seyahat edenlerin ya da etmek isteyenlerin arasında/aklında en popüler konulardan bir tanesidir. Burada da basit bir şekilde Ucuza Uçak Bileti Almanın Yolları Nedir? Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? sorularının cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle, Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? Sorusu. Burada size klasik, her yerde duyduğunuz şeyleri söylemeyeceğiz. Çünkü çoğu zaman bir sabitlikten bahsedemeyiz. Elbette bazı dinamikler var ve bunlara dikkat etmek gerekir. Yani sabitlikten kasıt tüm haber sitelerinde ve bloglarda dolaşan klişelik şudur:

  • 6 hafta önce biletinizi alın. BUNLAR AMERİKA İÇ HAT VERİLERİNE GÖREDİR!
  • En uygun uçuş çarşamba günleri. PAZAR AKŞAMI YA DA CUMA ÖĞLEDEN SONRA HARİÇ BÖYLE BİR ŞEYDEN BAHSEDİLEMEZ.
  • Biletlerinizi salı sabahı alın. EN UFAK GERÇEKLİK PAYI GÖREMİYORUM.

Araya reklam sıkıştıralım: sürekli, neredeyse her gün ucuz uçak bileti fırsatları yakalayıp sizlere duyuruyoruz. Eski yayınladığımız kampanyalara uçak bileti kampanyaları altından ulaşabilirsiniz. Bu yüzden; bizi takip etmenizden bahsetmiyoruz bile 🙂 Sürekli tüm hava yollarının kampanyalarını kendi geliştirdiğimiz özel bir algoritma ile takip edip, kayda değer olanları sitemizde yayınlıyoruz.

Ucuz uçak bileti almanın yolları için öncelikle birkaç dinamikten bahsedelim. Bu dinamikler uçak biletinin fiyatını belirler.

Bir uçak bileti binlerce parametre ile kontrol edilir ve fiyatları bu parametrelere göre değişir. Burada bahsedeceklerimiz de bu dinamiklerin istatistiksel olarak kelimelere dökülmüş halidir. Şunu belirtelim, burada bu binlerce parametreden değil, sadece en önemli olan birkaçından bahsedeceğiz.

Her rotanın kendine ait bir dinamiği vardır. Kimi rota içn son dakika fırsatları olarak tabir edilebilecek bir haftadan az zaman kalmış biletler uygunken kimi rotalar için 1 ay kala da son dakika demektir.

-Bilet ararken muhakkak uçuş arama motorlarını (birden fazlasını) kullanın ve bulduğunuz bileti ilgili havayolunun web sitesinden de kontrol edin. Çoğu zaman uçuş arama motorları daha ucuz olacaktır ama denemek en fazla 30 saniyenizi alır.

ryanair uçak bileti

Ryanair ile çok ucuza uçak bileti bulmak mümkün

Uçuş arama motorlarıyla ilgili aradığınız her şey bu sayfamızda (güvenilirlik-hız-millerin işlenmesi ve daha birçok şey): https://www.rotavrupa.com/category/ucus-arama-motorlari/

  • Kullanıyorsanız vpn ya da gizli sekme ile fiyatları tekrar kontrol edin. Bu bir gerçek, bilet ararken bıraktığınız izler sayesinde sistem sizi tanımlar ve buna göre fiyatla oynar. Bu şehir efsanesi değil, gerçeğin ta kendisidir. Aslında bu durum yasalar ile kontrol altına alınmıştır. Yasada der ki: “uçak biletinin satış fiyatı lokasyona göre değişiklik gösteremez”. Tabii buna çok da uyulduğunu söyleyemeyiz.
  • Türkiye çıkışlı uçuşlar arıyorsanız bulunduğunuz şehri değil, başka şehirlerden de arayın. Özellikle Almanya uçuşlarında ciddi farklar olabiliyor. Çünkü birçok şehirden de Almanya’ya direk uçuşlar bulunmakta.
  • Uçuş arama motorlarının ay ve yıl bazındaki takvimlerinden uygun uçuşları bulabilirsiniz. Bunu yapmak için kalkış ve varış bilgilerinizi belirtmeli, sonra da tüm ayı hatta tüm yılı seçerek en uygun ve ucuz uçak biletlerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Her zaman tek yön değil, gidiş dönüş biletlere de bakın. Örneğin THY ile seyahat edecekseniz kimi zaman tek yön fiyatına, hatta daha ucuza gidiş dönüş bilet alabilirsiniz.
  • Çoklu uçuşları da muhakkak deneyin. Örneğin İstanbul-Berlin ve Amsterdam-İstanbul uçuşları yapacaksanız bunları tek seferde, çoklu uçuş özelliğini kullanarak almanız büyük ihtimalle daha ucuz olacaktır. Uçuş arama motorları ve bazı havayolu firmalarının web siteleri bu özelliğe sahiptir. Girdiğiniz uçuş arama motoru ya da havayolunun web sitesinde “çoklu uçuş” kısmını aramanız yeterli olacaktır.
  • Bizi takip edin. Avrupa’da uçuş icra eden ne kadar hava yolu varsa hepsini kontrol edip kampanyalarını sizler için sitemizde yayınlıyoruz. Bunları takip edip, alarak yarı yarıya hatta çok daha ucuza uçmanız çok kolay bir şey.
  • Eğer ilginizi çeken uçuşlar varsa bu uçuşlar için fiyat alarmı kurabilirsiniz. Böylelikle fiyatı artmaya başladığında ya da düştüğünde bileti ucuza almış olursunuz.