Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları - rotAvrupa

Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları

Uçakla seyahat etmek hem konforlu hem de güvenli olsa da kimi zaman uçuş iptal durumları çok can sıkar ve özellikle de uçuş uçak iptalinde yolcu hakları bilinmezse zor durumda kalabilirsiniz. Çünkü şu bir gerçek ki, hiçbir şirket siz istemeden haklarınızın tamamını sizlere sunmaz.

Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları

Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları

Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları

Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları konusunda aslında birçok hakka sahipsiniz. Tabii hakkınızı korumanız ve bilmeniz lazım. Mil ile de olsa, bedava bilet ile de uçuyor olsanız yolcu hakları kapsamında herkes aynı hakka sahiptir.

Hava yolu ile ulaşım, en katı kurallara sahip ulaşım sektörüdür. Hangarlarda uçaklara yapılan bakımlardan havalimanındaki kontuarlarda yapılan check-in işlemlerine kadar her şey bellidir ve belli bir düzen, sırayla yapılmalıdır. Bir söz vardır: “Havacılık tarihi kanla yazılmıştır” diye, bu yüzden emin olun en ufak bir düzenlemenin bile arkasında yatan bir “kaza” ya da deneyim bulunmaktadır. Özellikle National Geographic’te yayınlanan “Uçak Kazası Raporu”nu izleyenler ne demeye çalıştığımızı anlayacaktır.

Çok uzatmadan hava yolu şirketlerinin uymak zorunda olduğu yolcu hakları hakkında birkaç başlık altında bu konuyu ele alacağız. Bunlar uçuş iptali, uçuş gecikmesi, fazla bilet satışı (over booking) ve bagaj gecikmesi ile bagaj kaybolması. Vereceğimiz tazminat miktarları asgari (minimum) olup daha yüksek meblağlar da almak mümkündür. Burada tamamen size ve davranışlarınıza kalmıştır her şey. Bu arada bir müjde de verelim, çok yakın bir zamanda sizlere uçak iptali sırasında “canlı destek” sunabilecek bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Eğer sorunuzun cevabını bu yazıda bulamadıysanız yoruma yazın; hemen cevap vereceğiz (şu anda sitemizdeki yorumlara ortalama cevap süresi 26 Dakika 38 saniyedir [20 Ağustos 2016, 02:18 verisine göre])

Yazıya başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var: hava yolu şirketleri siz istemeden size hiçbir şey vermez! Hatta verecekse de sizin ısrarınız ile zaten yapması gereken bir işlemi sanki kendi iyiliğinden yapıyormuş gibi davranır. Bu yüzden kesinlikle sonuna kadar hakkınızı arayın!

Aşağıdaki tablo sadece basit bir anlatımdır. Lütfen yazının devamındaki ilgili yerleri okuyun.

uçak iptal olursa ne olur

uçak iptal olursa ne olur

Sayfanın sonunda farklı hava yolu şirketlerinin hazırlamış oldukları broşürleri sizinle paylaşıyoruz.

Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Booking
Yurtdışında otel için önerim => Otel.com

Eğer belirtmediğimiz bir konu var ise lütfen sayfanın en altında bulunan yorum kutusunu kullanarak ya da iletişim formu aracılığı ile bizlere ulaşın.

Uçak İptal Olursa Ne Olur?

Uçak iptal olursa ne olur sorusu -umarım başınıza gelmez ama- uçakla seyahat eden birçok kişinin yaşama ihtimali olan bir olasılıktır. Yazının devamında da sizlere uçak iptal olursa ne yapmanız gerektiğini açıklayıcı bir dille (umarım) açıklamaya çalıştık. İlk olarak uçuş iptal olursa havayolunun haber verdiğini ispat etmesi yükümlülüğü ile başlayalım;

Uçuş İptali Haber İspat Yükümlülüğü

Uçuşunuz iptal olduğunda hava yolu firması bunu size haber vermekle yükümlüdür. “Biz haber verdik size gelmemiş” gibi şeyler duyabilirsiniz. Ama yolcu hakları bunu da düşünmüş ve şöyle bir madde var;

Madde 6’nın 5. fıkrası: Yolcunun uçuşun iptali konusunda haberdar edilip edilmediği ve ne zaman haberdar edildiğine ilişkin ispat yükümlülüğü uçuşu icra eden hava taşıma işletmesine aittir.

Mil ile Alınan Biletlerde Uçuş İptal Olursa

Eğer mil, uçuş puan ya da herhangi bir şekilde bir sadakat ya da ödül programı ile uçak biletinizi aldıysanız ve bu uçuş iptal oldu ise haklarınız normal bilet ile tamamen aynıdır. Bu tarz durumlarda yapabilecekleriniz;

 • Mil iadesi ve ödediğiniz verginin iadesi,
 • Biletinizi başka tarihe transfer (hatta dilerseniz başka hatta da değiştirebilirsiniz)
 • Pegasus uçuş puan ile aldığınız biletlerde de direk olduğu gibi puanlarınızı geri alabilirsiniz.

Uçuş Uçak iptal olursa yolcu hakları nelerdir?

Uçuş uçak iptal olursa yolcu haklarının devreye gireceği durumları üç kategoriye ayırabiliriz.  Bunlardan hangi kategoriye giriyorsanıız üzerine tıklayıp bilgi alabilirsiniz. 

⇒Uçuşa  minimum 2 hafta  kala uçuş iptali:

Uçuşu 2 hafta kala uçuş iptali

⇒Uçuşa  2 hafta ile 7 gün  süre kala uçuş iptali yolcu hakları:

Uçuşu 2 hafta ile 7 gün süre kala uçuş iptali


⇒Uçuşa  7 günden az  kala uçuş iptali yolcu hakları:

Uçuşu 7 günden az süre kala uçuş iptali

 Uçuş rötarı yolcu hakları  konusundaki yazımıza da mutlaka göz atın.

YAZI ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN 2 SAYFAYA BÖLÜNMÜŞTÜR. HAKLARINIZIN TAMAMINI ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN 2. SAYFAYA GEÇİN

Sayfalar 1 2
Uçuş Uçak iptalinde Yolcu Hakları
4.8 (96.36%) 11 votes
 

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 26 yaşında, İTÜ mezunu, dijital medya uzmanı. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. emrah bal dedi ki:

  ben hava alanı pıstınde sıgara yaktım thy personelı bana sıgaranın yasak oldugunu burda söyledı bende özur dılıyerek bılmedıgımı soyledıkden sonra sıgaramı sondurdum sonra benden ucus kartını ıstedı gormek kendıdıne uzattım ve bıletıme el koydugunu ucaga benı almayacagını soyledı sonra olay yerıne polıs ıntıkal ettı kendısınden ve hava yollarından sıkayetcı oldugumu dıle getırdım ama benı ucaga almadılar yetısmem gereken ısım vardı benı zarara ugrattılar sonra bana teklıfte bulundular sabah ılk ucakla gıdecegınız yere sızı bız ucagınızı karsılıyarak yollıyalım konu kapansın ama ben sabaga kadar hava alanında bekletıldım ınsanlar ıcınde kucuk duruldum aynı zamanda ıslerım ıptal edıldı madı zarara ugradım

 2. Alper Sönmez dedi ki:

  Merhaba. THY ile Ukrayna Kherson havalimanın olumsuz hava şartı ile kapanmasından dolayı gelen uçak inemedi. Eger gelen uçak inebilseydi aynı uçak ile geri dönecektik. THY yetkilileri 200km ilerideki havalimanına gidip oradan uçabilirsiniz dedi yada 2 gün sonraki uçuş ile aynı havalimanından uçabilirsiniz dedi. Bende aynı havalimanı 2 gün sonrasını tercih ettim. Fakat bu iki günlük kayıp zamanda işe gidemedim ve şirket yıllık izinimden düştü. Bu hakkı geri nasıl alabilirim.

 3. Mehmet Korkusuz dedi ki:

  Ferit bey, merhaba,

  Pegasus’tan 31 ekim 2017 günü 10.10 da gidiş ve 2 kasım 2017 günü 16.30 da dönüş olmak üzere Ankara-Lefkoşa bileti aldım. Şirket 19 ekim 2017 günü gönderdiği bir sms ile dönüş saatini 15.30 olarak değiştirdiğini bildirdi. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle 15.30 da dönmem mümkün olamayacak. Herhangi bir kesinti yapılmadan biletimin iptalini isteyebilir mİyim ? Teşekkürler.

 4. ümit dedi ki:

  5 austos tarihinde antalya berlin ucusumuz havaalaninda 5 saat bekletildikten sonra teknik ariza dolyisiyla iptal oldu dediler ve bizi bir otele yerlestirdiler 2 gün otelde kaldik ve 7 austos günü berline ucusumuz gerceklesti ben biletlerimizin arti 5 austos ve 7 austos tarihli board kartlarimizin kopyalarini ucak sirketine E-posta ile gönderdim ve tazminat talep ettim gelen cevap ise 4 ile 6 hafta arasinda bizi bu konuda bilgiledirecekleri yaziyordu ama su ana kadar bir cevap gelmedi bana ne tavsiye ederiniz kanunen bu tazminati hak ediyormuyum.

 5. Anonim dedi ki:

  Merhaba, Benim 3 uçuşumun saati değişti. Milan Bergamo-Sofya uçuşum 08.45ten 14.00a alındı. 4saat 15 dk saat değişikliği var. Uçuş 2 Şubatta. Tazminat hakkım var mı? İzlanda’ya güzergah değişikliği talep edebilir miyim?
  Bir de 25 Mayıs 2018 Istanbul ataturk-odessa
  28 mayıs odessa-ıstanbul ataturk uçuşlarımın 45’er dakika saati değişti. Tarih ve güzergah değişikliği hakkım var mı? Tazminat taşep edebilir miyim? Bu saat değişikliğinden dolayı uçuşu ücretsiz olarak Istanbul-New York
  New York-Istanbul olarak değiştirebilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler…

 6. İlker dedi ki:

  Merhaba, 04.08.2017 tarihli AnadoluJet TK7623 sefer sayılı 15.40 Ercan-SAW uçuşu gerekçesiz olarak 03.08.2017 tarihinde iptal edildi. Bunun yerine TK7621 sefer sayılı 10.45 Ercan-SAW uçuşunu tercih etmek zorunda kaldım. (Diğer seçenek akşam 22.00 uçuşu idi.) Tazminat hakkımın doğduna inanarak, interset sitesinden form doldurdum. Talebim yerinde midir?

 7. sabriye dedi ki:

  merhaba, Mart ayında Pegasus dan kampanyalı 4 kişilik ist-roma gidiş donuş bilet aldık.Ekim ayında gerçekleşecek seyahat için uygun fiyat olsun diye peşin odemeli otel rezervasyonu yaptık. Pegasus 25.07 tarihinde gidiş uçagının iptal olduğunu bildirdi,paramızı iade edecekler.Otel parasını peşin ödediğimiz için bunu pegasus dan talep edebilir miyiz

  • Merhaba,

   Edemezsiniz.

   Ama bunun acısını Pegasus’tan pahalı bilet talep ederek çıkarabilirsiniz. Bilet iadesini kesinlikle kabul etmeyin. Benzer şekilde Nice-İstanbul uçuşumu (140 TL’ye almıştım) Dubai-İstanbul olarak değiştirttim (o anki bilet fiyatı 700 TL civarındaydı)

 8. alkan dedi ki:

  merhaba,
  thy den 06 ağustos pazar 20:45 iki kişililk budva-istanbul bileti aldım. Arkadaşım pazartsi öylesine sorguladığnda ucuşumuzun 07 ağustos pazartsi sabah 9:50 kaydırıldığını gördük.Biz otel rezervasyonlarımızı ve işten izni pazartesi işte olacak şekilde ayarlamıştık.Bu durumda haklarımız nedir ? Cağrı merkezini aradığımda olağanüstü durumdan dolayı pazar ucuşun iptal edildğini söylediler 🙂 istersek para iadesi alabileceğimizi söyledi , pazar sabah 9:50 ucuşunu kaydırılmayı talep ettim , ucağın dolu olduğunu bizi yedeğe yazabileceğini söylediler.(Bu arada internetten bu ucusa satışlar devam ediyor,ben pazartsi ucuşunu almak istesem onu alırdım hemde daha ucuzdu).Biz şu an pazar sabah 9:50 ucuşunda yedekde görünyoruz. Şu an tamamiyle mağdur durumdayım , bu durumda ne yapmamızı öneririrsiniz.

  • Merhaba,

   THY’yi bir daha arayarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne şikayet edeceğinizi söyleyin. Ortada olağanüstü bir durum olsa başka hiçbir uçuş olmaz.

   Uçuşunuzu değiştirmezlerse tazminat istediğinizi söyleyin.

   Türk Hava Yolları maalesef çok kötü bir müşteri hizmetlerine sahip.

 9. cevdet dedi ki:

  Merhaba ;
  12.07.2017 tarihinde türk hava yolları nürenberg – istanbul seyahatimiz mevcuttu.nürenberg hava limanına zamanında vardık ve ilgili thy personeli hatası yüzünden 3 yetişkin ve 1 bebek olan biletlerimiz iptal edidi.sonuç olarak uçağa binemedik. thy müşteri hizmetleri ile görüştük ve biletlerimizi ileri bir tarihe kaydırdık . Thy tarafından personel hatası olduğunu bildiren bir mail aldık. Bu sebepten ötürü tazminat hakkımız mevcutmudur.yoksa yeni bir bilet düzenlendiği için taminat hakkımız olmuyor mu?
  şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Adınıza çok üzüldüm, dilerim bebek çok yorulmamıştır.

   Nedeni tam söylemişsiniz ama ben sizin yerinizde olsam tazminat davası açardım direk. Havayolundan gelecek 200 Euro ile kalmayın kesinlikle. Bir avukatla görüşüp binlerce Euro tazminatı alabilirsiniz THY’nin size sunduğu mazerete göre

   • cevdet dedi ki:

    Öncelikle teşekkürler.yaklaşık 5 saat havalımanı macerasından sonra bebek ve şeker hastasın anneannemiz baya yoruldu ve eve geri döndük . thy ile görüştüğümde yeni bir bilet düzenlendiği için tazmınat hakkınız yok dediler. Bu durumda benim nasıl bir yol izlemem lazım.

    • Rica ederim.

     Kesinlikle tazminat hakkınız var, sizden kaynaklanmayan sorundan ötürü uçuşunuzu gerçekleştiremediniz. Bebek hariç her kişi için en az 250 Euro tazminat isteyebilirsiniz. Bunu da yazılı olarak THY’ye bildirin. Yazıda her şey detaylı yazıyor, uygulayın.

     Ama dediğiniz gibi elinizde yazılı olarak personel hatası yazıyorsa bir avukat ile görüşüp çok daha fazlasını alabilirsiniz.

    • Size yollanan mail burada yer almasın diye o yorumu onaylamadım, kesinlikle dava açmalısınız. Ya da dava açmakla tehdit etmelisiniz 🙂

 10. Fırat dedi ki:

  Merhabalar,

  Uçuşum iptal edildiği için güzergah değişikliği hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat sağlayıcı firma istediğim şehire sefer düzenlemedikleri için bunu reddediyor. İstediğim şehire sefer düzenlemiyorsa o şehire sefer düzenleyen başka bir sağlayıcı aracılığı ile rezervasyon yapma zorunluluğu var mı?

 11. ahmet sözer dedi ki:

  Merhabalar,
  thy 12 haziran’da 13 haziran 2017’de Dubrovnik-istanbul 18.45 uçuşunu iptal ettiğini önce mail ile bana iletiyor. 20dk. sonra 2. mailde tarife değişikliği diyerek aynı günün sabahı 11.00’a değiştiğini bildiriyor. Hemen Müş. Hiz. arıyorum ve 11.00 uçuşunun tarife değişikliği olmadığını zaten olan bir uçak olduğunu ve benim o saatte toplantım olduğunu dönemeyeceğimi iletiyorum. Başka tarih teklif ediyorlar, bende otelimi karşılamalısınız, masraflarım olacak diyorum ve ACİL notlu kayıt oluşturuyorum. Raporun sonucu için aynı gün tam 3 kere arıyorum ve her defasında işlemde dönülecek deniyor. 1 gün sonraya değiştirmek zounda kaldığım uçuşumu yaptım, yurda döndüm ve hala ACİL sunmaları gereken talebime cevap yok :))

  Nasıl bir yol izlemem gerekir sizce ? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Maalesef özellikle THY’de müşteri hizmetleri çok kötü çalışıyor (en azından benim deneyimlerime ve gelen yorumlardan okuduklarıma göre). 10-15 gün sonra cevap verirlerse şaşırmayın 🙂

   Bu iptalden dolayı tazminat hakkınız var, bunu kesinlikle isteyin. “Engellenemez bir sebepten ötürü” gibi bir şeyler söylenecektir fakat her iki ülkede de bir sıkıntı yoktu o gün.

   Bunun yanında iş için gittiğinizden ötürü fatura almışsınızdır, bunu da THY’ye iletip ödenmesini isteyebilirsiniz.

   İlk önce THY’ye bunları ileteceksiniz, olumsuz cevap verince (ilk talepte yüzde 95 olumsuz cevap verirler) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne şikayet edeceksiniz ve tazminatınızı alacaksınız.

   Gelişmelerden haberdar edebilirseniz isminizle yazıya ekleyebilirim yol gösterici olması açısından

 12. ayşen ertür eren dedi ki:

  günaydın

  THY ile Malaga dan dönüş tarihimizi bir sonraya ertelediler bildirim süresi yedi günden önce bir tarihti tabi biz bir gün fazladan otel ücreti ödemek zorunda kaldık bu tutarı THY alabilirmiyiz.

  Yardımlarınıza teşekkürler

  • Merhaba,

   Tazminat hakkınız da var; lütfen istekte bulunun. Ayrıca THY’den otel isteme hakkına da sahipsiniz. Onlar ayarlamazlarsa da siz mutlaka kaldığınız yerden faturayı alın. Fatura üzerinde muhakkak tarihler ve konuk isimleri yazmalı. Daha sonra bunu THY’ye gönderip bunun da ücretini alabilirsiniz.

 13. Serdar dedi ki:

  Merhaba. 19 Mayıs 2017 tarihi saat 5:25 Çanakkale-İstanbul seferi için Borajetten bilet almıştım. Bugün aradılar ve uçuşumun iptal edildiğini, yerine 8:15 Esenboğa aktarmalı Thy uçağı ile bilet verebileceklerini bildirdiler. Benim programıma hiç uymuyor çünkü söz konusu uçak saat 14:30da Sabiha GÖkçen havalimanına gelecek oysa benim aynı saatte Bangkok uçuşum var başka bir havayolu şirketi ile. Ne yapmam lazım? Öylece iptali kabul etmek istemiyorum

  • Merhaba Serdar,

   Borajet geçici olarak seferlerini durdurdu, bu iptal de bu yüzden oluyor.

   Açıkçası çok yapabileceğin bir şey yok. Ya programına uyduracaksın bir şekilde uçuşları ya da biletin iadesini alıp ve yazıda belirttiğim tazminat kurallarına uyuyorsa tazminatını alıp otobüs ile gideceksin. Maalesef tüm seçenekler bunlar.

   Çanakkale’ye de çok selamlar

 14. ozgurcngz dedi ki:

  merhabalar, dun gidiş yolculugum ucusa yarım saat kala thy tarafından iptal edildi fakat yeni bir ucus ve yeni bir ucus numarasi vererek bizi gecikmeli de olsa varacagimiz yere ulastirdilar, bu durumda eski bilet ile koordineli olarak aldıgım donus ucusuma/biletime bir islem uygulanıyor mu? onun gecersiz olması soz konusu mu?cok tesekkurler

  • Merhaba,

   THY’nin sistemlerinde ya da çalışanlardan kaynaklı bazen sorun olabiliyor. Bundan dolayı sizi “no-show” olarak gösterip biletinizi iptal edebiliyorlar.

   En doğru bilgiyi size THY verecektir. Ya arayın ya da form doldurarak kendilerine ulaşın, normal şartlarda kesinlikle bir şey olmaz.

 15. Naz dedi ki:

  Türk Hava Yollarından aldıgım Barcelona-Atina/ Atina-Barcelona İstanbul aktarmalı uçuşumun dönüş bileti benim bilgim dışında iptal edildi. Herhangi bir mail/SMS bilgisi tarafıma ulaşmadı. Biletimin iptal edildiğini Atina da havaalanında öğrendim. Gerekçe gidiş uçuşunda İstanbul-Atina uçuşumu gerçekleştirmemem (20 saat aktarma var idi/Barcelona-İstanbul uçuşunu gerçekleştirmiştim) sonucu sistemin beni silmesi idi. Böyle bir durum varsa bile bir SMS ile bilgilendirmek zorunlu değil mi? Atina’da ki masa gibi, İstanbul çağrı merkezi hiç yardımcı olmadı, uçuşumu gerçekleştiremedim. Atina’da mağdur oldum. Kolaylık sağlanmadı (İptal edilen biletimin uçuşunda yer vardı), bunun üzerine 250 eyroya ertesi gün başka firmadan biletimi aldım, haklarım neler??

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Maalesef hiçbir hakkınız yok çünkü havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarda bir uçuşa katılmayınca geri kalan tüm uçuşları iptal etme hakkı var ve Türk Hava Yolları bunu kesinlikle sonuna kadar kullanıyor.

   Tek yapabileceğiniz her mecradan şikayette bulunarak en azından kullanmadığınız biletin parasını alabilmek.

 16. taner dedi ki:

  merhaba ben ocak ayinda,14.06.2017 tarihi icin NURNBERG ADANA ucusu satin aldim. ama gecen hafta ucak sirketinden mail aldim o tarihteki ucusunu kaldirmislar , bir hafta sonraki ucusu vermek istiyorlar ama bana uymuyor cünkü izinimi ona göre aldim isyerinden. ucusumu baska firmaya geirdigim zaman 80 € luk fark cikiyor ne gibi haklarim mevcut bu konuda beni bilgilendirirmisiniz lütfen

  • Merhaba Taner,

   Maalesef parkur değişikliği ya da iade hariç başka bir hakkınız bulunmuyor.

   Ne yazık ki firmalar bu şekilde tüm planları bozabiliyor.

   Benim tavsiyem hangi şirket ise darlayıp istediğiniz uçuşu almanız ya da başka firmanın uçuşunu aldırtmanız yönünde.

 17. Türker Alp dedi ki:

  İyi günler ben 3 mart tarihine borajetten saat 23.00a bilet almıştım havalimanına gitmeden 1 saat rötar olduğunu en son ise 6.20ye kadar ertelediler ben de dahil isteyenler uçuşunu iptal edebilir dediler ve geri ücreti 1 hafta içerisinde yatırırız demişlerdi. Hala bir geri iade söz konusu değil. Bu konuda nr yapabilirim?

  • Merhabalar Türker,

   Bu durumda eğer zorunlu sebeplerden gecikme olmadıysa tazminat hakkın da bulunuyor.

   Borajet’e başvurup eğer yanıt alamazsan SHGM’ye başvurarak hem bilet iadesini hem de tazminatını alabilirsin

 18. Baris dedi ki:

  22 Mayıs -28 Mayıs 2017 tarihleri arasında balayımız için erkenden ist-ayt-ayt-ist ucak biletlerimizi aldık fakat bugün (9 mart) 28 mayıs tarihindeki dönüş uçuşumuzun iptal olduğu bilgisi geldi.

  Para iadesi gibi bir talebim yok,müşteri hizmetlerini aradım bana geri donuş yapıcaklarını söyledir.Fakat bizim 28 mayıs tarihinde istanbula dönmemiz gerekiyor.

  İptal mesajından sonra hemen atlasglobalın internet sitesinden aynı gun ucuşlarına baktım.(bizim iptal olan uçuşumuz 18:40) saat 14:30 ve 19:40 uçuşları var,14:30 uçuşunda son 3 koltuk görünuyor bilet fiyatları diğer ucusa nazaran daha uygun ve son 3 bilet kalmış ama 19:40 uçuşunda bilet fiyaları nerdeyse 2 katına cıkıyor ve bizim işimizi gören tek uçuş saati o.Muhtemelen bize 14:30 seferini önericekler,14:30 seferini kabul etmeyip 19:40 seferine talep etme hakkimiz var mi?

  Kısaca yazamaya ve anlatmaya calıştım biraz karışık oldu ama eğer konu ile ilgili bana ne gibi haklarım var bilgi verebilirseniz sevinirim.

 19. Nazlı dedi ki:

  Merhabalar bugün Sun express İzmir Trabzon ucusum tam uçak kapısının açılmasını beklerken sis nedeniyle iptal edildi.. bir sonraki gün için tarih verildi..Otel hizmeti isterseniz para iadesi ve ya başka bir güne uçuş aktarımı hakları sundular.. Fakat ben bir sonraki seferde gitmeyi tercih ettim.. Fakat metroyla 1 saat20dakika gibi bir mesafede oturduğum için ve yanımda 6yasinda kızım artı sağlık sorunum olduğundan dolayı aynı valizle geeri gidip bir sonraki güne dönmem sorun olacağından vede zor olacağından dolayı otel hakkım yerine valiz emanet konusunda yardımcı olmalarını istedim.. Fakat ohalden dolayı emanet depolarımız kapalı.alamayiz dedi..Ben hasta halimle 20 kilo valiz ve 6 yaşında çocuğumla sadece tanınan bir sonraki günün uçak bileti oda zaten benim hakkım olan onların verdiği değil geri döndüm..Yarın aynı yolu tekrardan gideceğim…Bu konuda yapmam gereken nedir..

  • Merhabalar,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Yaşadığınızı sadece tahmin edebiliyorum ve ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum.

   Ulaşımınızı taksi ile yapıp, taksi fişini verebilirsiniz. Yüzde yüz karşılayacaklardır.

 20. Ibrahim dedi ki:

  Iyi gunler. Onurairden yaz için aldigim samsun-istanbul istanbul- berlin aktarmalı ucusumuz samsun-istanbul kismi iptal edildi. Yolcu haklarini okudum ve buna göre guzergah degistirmek hakkım bulunuyor. Firmaya bu hakkimi kullanarak 12 gun sonraki amsterdam-istanbul uçusuna degistirmesini istesem kabul ederler mi? Simdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba İbrahim,

   Evet, yapabilirsin. İlk başta olmaz falan diyebilirler, diret:)

   • Ibrahim dedi ki:

    Öncelikle cevap verdiginiz için tesekkurler. Cagri merkezine aradim. Görevli ic hatlar ucusuyla dis hatlar ucusunu degistiremeyecigini söyledi. Bunun dogruluk payi nedir acaba? Siz daha önce iç hatlar dis hatlar degisim yapildigini duyduğum mu?

    • Tekrar Merhaba İbrahim,

     Kusura bakma, ben yanlış anlamışım yazdığını. Berlin-İstanbul uçuşu iptal oldu sanmıştım. O yüzden öyle cevap verdim.

     Maalesef iç hat uçuşu dış hat uçuşuna çevrilemiyor kolayca. Ama burada size Samsun-İstanbul uçuşu için alternatif olarak ne sunuluyor? Atıyorum, siz aldığınız orjinal bilette 3 saat bekleme süresi ile aldıysanız ve şimdi 4 saat ise bu sefer komple değiştirebilirsiniz. Yani sadece Samsun – İstanbul olarak değil, direk Samsun – İstanbul – Amsterdam olarak değişiklik talep edebilirsiniz. Ve bu değişikliği yapmalılar.

 21. Ömür dedi ki:

  iyi günler Air Canada firması uçuşumu 11 gün kala iptal etti (herhangi bir neden sunmadan) Kongreye katılım sertifikam katılım ücretim otelimin hepsinin ücretini yatırdım. yaklaşık 1000 tl kadar zararım var. Ayrıca şuanda bana sağladıkları uçuşta yetişmiyor. Paramı tam iade talep ettim. zararımı nasıl alabilirim tazminat hakkımı talep edebilirmiyim? saygılarımla

 22. Nuran dedi ki:

  Merhaba Ferit Bey,
  Tazminat istemede zaman aşımı varmıdır?
  Teşekkürler

  • Merhabalar,

   Hangi ülkeye ait havayolu firması için sordunuz acaba?

   Zaman aşımı ülkeden ülkeye değişmekle beraber 2 yıl ile 10 yıl arasındadır. Türkiye’de ise bu süre 3 yıldır.

   • Nuran dedi ki:

    Merhaba,
    Tesekkurler, turk hava yolu ucagiydi, sis’ten dolayi gecikme olmustu ve 3 defa ucuslar iptal olmustu, ama 3 yili gecti.
    Gecen senede yine gecikme olmustu ucusumda ve yanilmiyorsam 3 saatten fazla bekleme olmustu,tabi haklarimizi bilmedigimden dolayi bisey dememistim

 23. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, Biz yaz tatili icin Londra’ya bilet aldık. Bugün dönüş tarihimizin bir gün sonraya alındığını bildirdiler bize. Bu durumda yeni düzenlemeyi kabul etmeyip başka bir yerden farklı bir tarihe bilet alabilir miyiz? Böyle bir hakkımız var mı? Yani dönüşü Londra’dan dedikleri tarihte değil de iki gün sonrası için Edinburg’dan alma gibi mesela?
  Teşekkürler.

 24. Sibel olgun dedi ki:

  Merhaba
  Momondo uçak bileti arama motorundan ciddeden İstanbul’a uygun fiyatlı bir uçak bileti buldum ve hemen aldım
  Kredi kartımla ödememi yaptım
  Sonra rezervasyonumun onaylandığına dair bir mail aldım. E biletim de mailime geldi.
  Akşam ise teknik bir hatadan dolayı biletimin iptal edildiğini maille bildirdiler. Ücret ise bir hafta içinde hesabıma iade edilecekmiş
  Hiç bir hakkım yok mu şimdi?

  • Merhabalar,

   Momondo’dan tıklayarak hangi acenteden satın aldınız? Sizin muhattabınız orasıdır.

   Açıkçası bir hak iddia edebileceğinizi sanmıyorum. Güzel bir şikayet e-maili atın. Hem acenteye hem de Momondo’ya. Çözüme ulaşacağını düşünüyorum.

   Lütfen bizi de haberdar edin

   • Sibel olgun dedi ki:

    Pardon cevabı farketmemisim. Tekrar yazmıştım
    Teşekkür ediyorum ilginiz için. Triptsa dan almistim

    • Sibel olgun dedi ki:

     Gelen cvp

     Tripsta passenger service center support
     alıcı ben
     6 saat önceAyrıntılar
     Sayın Sibel Olgun,

     tripsta yolcu destek merkezi ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

     Öncelikle yaşadığınız mağduriyet dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Dün sitemizde bir teknik problem dolayı geçersiz tarife fiyatı üzerinden hatalı

     fiyatlandırma problemi oluşmuştur. Problemin hemen farkına varıp , size biletlerinizin geçersiz olduğunu bildirip toplam tutar kartınıza geri iade edilmiştir

     • Yorumunuz sanırım üst üste geldiğinden ötürü spam olarak işaretlenmiş, şimdi farkettim.

      Şu detayları verebilir misiniz?
      -Biletin ücreti ne idi?
      -Başka arama motorunda fiyatına baktınız mı, orada fiyatı ne idi?
      -Size e-bilet numarası gönderildi mi?
      -Siz satın aldıktan sonra ne kadar süre içinde iptali bildirdiler?
      -İptal ettikten sonra satın aldığınız yerde bilet fiyatı ne kadara yükseldi?

      Bu bilgiler olmadan çok doğru bir yanıt veremem ne yazık ki

    • Tripsta’nın sizi mağdur edeceğini sanmıyorum, kesinlikle üstüne düşmenizi öneririm. Momondo’ya da “böyle yapan bir şirketi bünyenizde bulundurmanız güvenimi sarstı” temalı bir mail de atmanızı tavsiye ederim.

     Her ihtimale karşı biletinizi alabilirsiniz, fiyat artışına karşı ne olur ne olmaz

 25. Erdem Soyal dedi ki:

  05.02.2017 günü saat 17.10 İstanbul Ankara uçuşumun iptal olduğu aynı gün sabah 06.30 da gelen mesaj ile bildirildi. Firmanın saatlerce, sayısız kez çagrı merkezini, hava alanı bürosunu ve genel müdürlüğünü aradım açan olmadı. Uçuş günü olması nedeniyle uçak bileti fiyatları 250 TL civarı olması ve ailecek üç kişi seyahat etmem nedeniyle uçak bileti alamadım. Akşam Ankara’da olmam gerektiğinden Saat 12.00 de Otobüs ile geri dönmek zorunda kaldım. Saat 15.04 de beni aradılar saat 18.10 da kalkan ve 22.40 da Ankara ya varan Adana aktarmalı uçuşu teklif ettiler bende otobüsle döndüğümü belirttim ve kabul etmedim. Yaptığım masrafları geri alabilir miyim. Teşekkürler

 26. zeynep dedi ki:

  Merhaba,

  Hafta sonu için Cuma akşamı İstanbul’a geliş, pazar öğleden sonra Milano’ya dönüş şeklinde iki uçuşumuz var. Ancak ilk uçuş Atlas Global, dönüş uçuşu ise Pegasus tarafından yapılacak. Eğer hava koşulları nedeniyle Atlas Global cuma akşamı uçuşunu iptal ederse ve cumartesiye alırsa, biz de seyahatin bu şekilde (sadece 24 saat için) bir anlamı kalmayacağından dolayı,Pegasus ile dönüş uçuşunu da kullanamayacağımız için Atlas Global’den veya Pegasus’tan bilet değişikliği talep edebilir miyiz? Örneğin bir sonraki haftaya kaydırabilir miyiz aynı uçuşları? Burada muhatabımız Atlas Global mi olur yoksa Pegasus da aynı şekilde iade veya değişiklik sunmak zorunda mı? Ya da farklı havayollarında gidiş dönüş aldığımız için birbirlerinden tamamen bağımsız mı oluyor bilet ve uçuşlar? Biraz karışık oldu farkındayım ama yol gösterebilirseniz gerçekten çok makbule geçer.

  Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Merhaba Zeynep,

   İki farklı havayolu ile uçarken, aktarmadan dolayı bir sıkıntı olursa hiçbir havayolu şirketi sorumluluk kabul etmez.

   Eğer hava koşulları değil de başka bir nedenden dolayı (havayolu şirketinden kaynaklı) gecikme ya da iptal olsa bir şekilde hak talep edebilirdiniz ama bu şekilde maalesef mümkün değil.

   Umarım bunlara gerek kalmadan uçuşunuzu yakalarsınız

 27. Rabia dedi ki:

  Merhabalar. Anadolu jet Kktc kalkışli ankara aktarmali bursaya biletim vardi.kktc ankara uçusum gerceklesti ankara bursa uçuşu ise iptal oldu iptal bilgisini ise orada öğrendik. Bir sonraki ucusun ise iki sonra. Bilet iadesi istedim. Havaalanındaki yetkililer bileti açığa alacaklarını acente millet iletişime geleceğimizi belirttiler. Şu anda açığa alınan biletinin iade ödemesi tamamen mi yapılmalı. Yoksa sadece gerçekleşmeyen uçuş için mi iade alacağız tskler

  • Merhaba Rabia,

   Öncelikle uçuş iptali için geçmiş olsun diyeyim.

   Ankara-Bursa uçuşu neden iptal oldu? Hava şartı dolayısıyla mı? Ki ailemden biraz önce duyduğuma göre Bursa’da sadece biraz yağmur varmış 🙂 E uçak da Ankara’ya inebildiğine göre hava muhalefetinden dolayı uçuşun iptal olduğunu düşünmüyorum. Bu durumda 100 Euro tazminat hakkınız da bulunuyor, aklınızda bulunsun.

   İkinci olarak, parçalı uçuşlarda bir kısmının iptal olması durumunda sadece kalan ve gerçekleştirilmeyen uçuşların iadesi olur. Burada da size sadece Ankara-Bursa uçuşunun iadesini 7 gün içinde yapacaklar (zorundalar). Lakin şimdiden uyarayım, THY ve ortaklıkları bu konuda biraz değişik davranmakta ve çok çok az bir ücret iadesi yapmaya çalışmaktadır böyle durumlarda; itiraz edin.

   Siz sadece Anadolujet ile iletişime geçeceksiniz ve iade istediğinizi söyleyeceksiniz. Acente ile uğraşmanıza gerek yok.

 28. cem özdağ dedi ki:

  Merhaba,
  Antalya dan İstanbul aktarmalı Amsterdam a uçacaktım ve 3 gün sonra aynı yol üzerinden geri dönecektim. ilk uçuşuma 16 saat kala hava şartlarından dolayı Antalya-İstanbul uçağımı iptal etti THY.

  Bu durumda 2.3.ve4. uçuşlarımı cezasız iptal ettirerek para iadesi alabilir miyim sizce?

  • Merhabalar Cem,

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Tüm uçuşların da THY ile miydi? Ve tek bir seferde mi almıştın? Yani, tek bir PNR’a sahip mi iptal edilen uçuşlarla beraber?

   Yukarıda sorduklarıma cevap evet ise, zorlarsanız hepsinin para iadesini alabilirsiniz.

   Hayır diyeceklerdir, bir iki mail atın ondan sonra direk tüketici hakem heyetine başvurun. Dayanak noktanız da yolcu hakları, Madde 9-a olacaktır

 29. Sahin dedi ki:

  İyi günler eşimin dönüş uçuşu hava şartları sebebiyle iptal edildi aksam kontrol ettim siteden dorum yoktu ertesi gunu ucusu var ssbah baktim iptal edilmis ben ise gidemez oldum kucuk cocuk oldugundan dolayi eşimin harçlığı bitmiş durumda nasıl yapabilirim şimdiden saygilar

  • Merhabalar Şahin,

   Eğer şu an için soruyorsanız maalesef nakit ihtiyacı karşılamak gibi bir şey söz konusu olmaz. Ama bir şekilde kredi kartıyla eşinizin, çocuğunuzun zorunlu ihtiyaçları için yapacağı harcamalar (mama, bez gibi zorunlu ihtiyaçlar. Elbette yaşı ile orantılı şekilde.) sonrasında alınabilir.

   Eğer yanında kredi kartı yoksa ve siz de para gönderemiyorsanız hangi firma ile uçuş varsa oradaki görevliler ile konuşulabilir. İnsiyatif kullanarak belki yardımcı olabilirler.

 30. Mehmet dedi ki:

  Mrhb yurt dışı uçuşum hava şartlarından dolayı iptal oldu haklarım nelerdir yardımcı olur sanız sevinirim

 31. kemal dedi ki:

  merhabalar gidiş dönüş bilet aldım uçuşlarım arası 12 gündür.Sabah ki uçağımın iptal olduğunu akşam öğrendim ve yarın için tüm uçuşlar iptal edilmiş ertesi gün de gitmek istemediğimden bilet iadesi isteyeceğim acaba gidiş dönüşün her ikisinin de parasını alabilir miyim.?
  not:türk hava yolları biletler promosyon (ekonomik) bilet

  • Merhabalar Kemal,

   Evet, iade alabilirsin ama THY ile görüştüğünde sana “ama o uçuşunuz iptal edilmemiş, iptal edemezsiniz onu” diyecektir.

   Bu durumda söylemen gereken Madde 9-a’dır.

   Dönüş uçuşunun da bir manası olmadığı için ikisinin de iptalini istiyorum. Demelisin.

   Lütfen bizleri de haberdar et durumdan.

 32. Betul dedi ki:

  Merhaba yarın 16:00 da Atatürk havaalanından uçusum vardı hava kısımlarından dolayı iptal edildi bileti mill puanlarimla almıştım şuan napmam gerekiyor para ve mill iadesi alabilecek miyim veya en yakın tarihte bi bilet hakkım olacak mı acaba ? Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar

  • Merhabalar Betül,

   Öncelikle geçmiş olsun uçuş iptali için.

   Millerle uçak bileti alıp iptal olunca işleyiş şöyle oluyor;

   -İsterseniz istediğiniz tarihe biletinizin transferini yapabilirsiniz. Yani tarihi değiştirebilirsiniz.
   -Ya da ödediğiniz vergi miktarını ve harcadığınız milleri iade alabilirsiniz.

   Diğer haklarda da diğer biletler ile uçuş iptalinde yolcu hakları bakımından hiçbir fark yok mil ile alınan biletlerde.

   Sevgi ile.

 33. Anonim dedi ki:

  MERHABA. UCUŞUM İPTAL EDİLDİ. VE HAVAYOLU O TARİHTEKİ TÜM UÇUŞLARINI KALDIRDI. BAŞKA BİR HAVAYOLU İLE UÇUŞUMU SAĞLAYAMAZ MI? SONUÇTA BEN UYGUN FİYATLA EPEY ÖNCE ALMIŞTIM BİLETİ. VE ŞİMDİ BANA PARAMI GERİ ÖDESE BİLE FARKLI HAVAYOLU ŞİRKETİNDE ÖDEYECEĞİM FİYAT İKİYE KATLANIYOR.

  • Merhabalar,

   Uçuşa ne kadar bir süre vardı acaba? Ve hangi havayolu şirketi yaptı bunu?

   Ne yazık ki 2 haftadan fazla bir süre ise bir hakkınız yok. Ama dilerseniz sosyal medya hesaplarını bombardımana tutarak size alternatif bir ulaşım bulmalarını sağlayabilirsin.

   Detayları verince daha da yardımcı olabilirim bu konuda.

   Uçuş iptali için üzgünüm.

   Bol seyahatler!

 34. YILDIZ SERAP ÇAĞLAR dedi ki:

  24 kasim 2016 daki uçus saatim 10.15 yerine 11.20 olarak degiştirilmiş.(thy).Uçak bilet. Günü degişikliği veya ücret iadesi talep edebilirmiyim.

  • Merhabalar Yıldız Serap,

   Bu değişiklikler kış saati uygulamasına geçmeyeceğimiz için oluyor ve bundan dolayı ne yazık ki iptal dahi edilemiyor.

   Benim de 4 Kasım’daki THY uçuşu aynı şekilde değiştirildi 🙂

   Bol seyahatler!

 35. Özgür dedi ki:

  Thailwind den Zürih Antalya 11.30 dönüş 15.30 saatlerinde 4 kişi için 1700 Euro ya bilet aldım. Şirket saatleri değiştirdi. 13.30 gidiş 11.30 dönüş yaptı. Ben bu saatlerde uçamayacağımı belirttim. Birşey yapamayacaklarını söylediler. Bilet iptali için 1200 Euro istiyorlar. Ne yapmalıyım. Yardımcı olurmusunuz
  Teşekkürler
  Teşekkürler

  • Merhabalar Özgür,

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Uçuşlar hangi tarihlerde idi? Ya da uçuş saatini değiştirdikleri anda uçuşa ne kadar süre vardı?

   Gidiş uçuşu için bir hak iddia edemezsiniz ne yazık ki ama dönüş uçuşu için eğer 2 haftadan az bir süre varsa tüm biletlerin iptalini talep edebilirsiniz.

   Uçuşa kalan süreyi belirtirseniz daha da yardımcı olabilirim. Ama uçuş saati yarım saat dahi değişirse bileti kesintisiz iptal hakkınız bulunuyor.

 36. umut dedi ki:

  çok yararlı bir bilgi teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yurtdışına Giriş çıkış Dökümünü Almak
Kapat