//Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçağa binp rötar yaşamayan varsa kesinlikle dünyadaki en şanslı insandır! Uçaklar yüzlerce nedenden dolayı rötar yapabilir ve uçak uçuş rötar yaparsa yolcu hakları devreye girer! İşte bu yazıda size uçuş rötarında tazminattan uçak rötar yaparsa ne olur sorusuna kadar her şeyi açıklamaya çalıştık. Yine de anlaşılmayan noktalar varsa yorum olarak ya da Facebook‘tan mesaj olarak bize sorabilirsiniz. Facebook sayfamızda ortalama yanıt süresi sadece 2 dakika!

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak-Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları zor bir şey olarak görünse de haklarınızı bilmeniz sizlere çok fayda sağlayacaktır. Bu yüzden bu yazıyı okuyarak harcayacağınız 3-4 dakika sizlere belki de yüzlerce Euro uçuş tazminatı kazandırabilir. Uçuşlarda rötar yolcuların en çok başına gelen durumlardan bir tanesidir ve havacılık otoriteleri bu durumlarda yolcunun sahip olduğu haklarını belirlemiştir.

Öncelikle şunu belirtelim: tazminat ve diğer haklar için uçuşunuzun en az iki saat rötar yapması gerekiyor. Bu süre uçuşun mesafesine bağlı olarak değişmektedir. Bu bilgiler için lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Yine belirtelim: haklarınız olmasına rağmen havayolu şirketleri maliyeti kısmak açısından çoğu zaman dolambaçlı yolları seçerek hakkınızı vermek konusunda zorluk çıkartabilirler. Ama muhakkak haklarınızı sonuna kadar arayın. Tüm havayolu şirketleri rötar halinde hazırlamış oldukları (kendi dilinizde ya da İngilizce) yolcu hakları broşürünü sizlere ücretsiz bir şekilde temin etmek durumundadır.

uçak rötar yaparsa ne olur

uçak rötar yaparsa ne olur

 1500 km ve daha kısa uçuşlar için : minimum 2 saat (5 saat üzeri rötar, iptal olarak kabul edilir)

 1500-3500 km arası uçuşlar için : minimum 3 saat (7,5 saat üzeri rötar, iptal olarak kabul edilir)

 3500 km’den daha uzun uçuşlar için : minimum 4 saat (uçuş süresinin 2 katı rötar iptal olarak kabul edilir)

Burada bahsedilen uçuş mesafelerini http://www.greatcirclemapper.net/ adresinden hesaplayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen limitlerden sonra iletişim hakkınız bulunmaktadır. Uçak rötarlarında iletişim hakkı: Bu herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın 2 adet e-mail, telefon görüşmesi ve faks hakkıdır. Bu hak biraz garip gözükse de özellikle yurtdışında bir rötar yaşarsanız değerini anlayacaksınız 🙂

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları kapsamında;

2-3 saat arası rötarda haklarınız

 • Yiyecek ve içecek

3-5 saat arası rötarda haklarınız

 • Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek

5 saatten fazla rötarda haklarınız

 • Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği

2-3 saat arası rötar

Makul ölçüde sıcak ve/veya soğuk içecek

3-5 saat arası rötar

Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek

5 saat ve üzeri rötar

Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği

Uçuşunuz 5 saat ve üzeri rötar yaptığı zaman bu seyahatin sizin için manasının kalmadığını söyleyerek, tüm bilet ücretlerini geri alabilir ve ilk geldiğiniz noktaya ücretsiz bilet talep edebilirsiniz. Havayolu şirketi bunu 7 gün içerisinde yapmakla yükümlüdür.

Uçuşunuz ertesi gün/günlere alındıysa

Uçuş tarihine kadar

 • Otel konaklaması
 • Yiyecek ve
 • Otel ile havaalanı arasında ulaşım sağlanması gerekir.

Bu konuyu uçuş uçak iptali kısmında detaylıca anlattık. Lütfen oraya göz atın.

ÖNEMLİ NOT-1: Tablodaki veriler minimum olup, bazı havayolu şirketleri daha iyi şartlar sunabiliyor. Örneğin THY rötar-gecikme yapınca 1 saat sonra biletin ücret iadesi hakkınız bulunuyor. Muhakkak 1 saatin üzerinde rötar yapınca görevlilerden yolcu haklarının olduğu broşürü isteyin.

ÖNEMLİ NOT-2: Bazı havayolu şirketleri ekranlarda yazdıkları gecikmeleri baz alacaklarını söylerler ve bunları da hep 30 dakika 30 dakika eklerler. Yani, 10:00’da kalkması gereken uçağa “30 dakika gecikme” yazıp 10:30’a çekerler, sonrasında bir “30 dakika gecikme” daha yazar ve 11:00’e çekerler. Ama sizin baz almanız gereken süre uçağın tarifeli kalkış saati, yani bu örnekte 10:00’dur.

ÖNEMLİ NOT-3:  Uçak içinde beklemek de rötar sayılır . Daha önce de belirttiğimiz gibi, her zaman kalkış ve varış zamanları baz alınır. Uçağın içinde 5 saat bekledikten sonra uçaktan inme hakkına sahipsiniz.

ÖNEMLİ NOT-4: Rötar halinde her zaman kanıt toplayın! Bunun için de en kolay ve farkedilmeden yapılabilecek olanı ses kaydıdır. Telefonunuzda bulunan ses kaydediciyi açıp, havayolu yetkilisiyle görüşmelerinizi muhakkak kaydedin (çünkü ileride öyle bir konuşmanın yaşandığını ispat etmek zorunda kalabilirsiniz) ve konuşma sırasında görüştüğünüz insanın ismini kendi ağzından söyletmeye çalışın.

Uçak rötar yaparsa olacak durumu bir örnekle daha iyi aktarmaya çalışalım:

25 Ocak tarihinde saat 14:00’te İstanbul-Belgrad uçuşunuz var;

Uçuş 1500 km’nin altında, yani haklarınız 2 saat rötardan sonra başlıyor.

İlk rötar geldi, 30 dakika.

Sonrasında bir rötar daha geldi 1 saatlik,

Bir rötar daha görüldü ekranlarda, 30 dakikalık.

Toplamda 2 saatlik rötar olmuş oldu.

Şu andan itibaren içecek ve iletişim isteme hakkınız bulunuyor. Elbette yukarıdaki notta belirtildiği gibi yolcu haklarınızın olduğu broşürü de almayı unutmayın. Orada havayolu şirketinin rötar-gecikme anında size vermesi gereken hizmetler yazılıdır.

“Uçuş uçak iptal olursa hakları neler?” sayfamızı da inceleyin.

Yolcu hakları ile ilgili resmi belgeler:

Ülkemizde yayında olan, SHY Yolcu Hakları dosyası

Avrupa’da yürürlükte olan EC 261/2004 Düzenlemesi dosyası (İngilizce)

Aklınıza takılan bir şey mi var? Aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak yorumunuzu bırakın, en fazla 3 saat içinde cevabı yayınlayalım.

2016-08-20T01:32:08+02:0015 Ocak, 2016|Yolcu hakları|11 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

11 Comments

 1. Güzin 20:54 de 15 Şubat 2018 - Yanıtla

  Promosyon bilet alacağım, ama herhangi bir rötar yaşarsam saati belli olan işime geç kalmış olacağım. Rotari ne kadar öncesinde haber vermeliler ? Promosyon bilette bilet artık işime yaramayacak şekilde rötar olursa iade alabilir miyim?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:42 de 16 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Promosyon bilet de olsa business bilet de olsa rötar durumunda haklar aynıdır.

   Kimi firmalar 1 saat değiştirdiğinde bile direk iade ediyorlar. Diğer tüm durumlar için detaylı bilgiler yazıdaki gibidir


   Rotavrupa’yı Instagram, Twitter ve Facebook‘tan takip edin.

 2. Naciye 22:42 de 12 Şubat 2018 - Yanıtla

  7 şubatta bursadan adanaya ankara aktarmali ucusumuzda ucagin rötar yaptıgini havaalanina gittigimizde öğrendik ve bu bize daha once bildirilmedi 18.00da kalkmasi gereken ucak 20.30 da kalkti ve normalde 21.00de adanada olmamiz gerekirken 01.00de adanada olduk ve ustelik yanliz degildim
  13 8 ve 2bucuk yasindaki ikiz cocuklarim dahil 5 kisi magdur perisan halde havaalaninda oylece kalakaldık

 3. ılhan şimşek 19:14 de 2 Ağustos 2017 - Yanıtla

  En uygun.comdan onur air 31 07 saat 6 40 gaziantep ıstanbul ucusum iptal oldu bana 5 saat önce gece sms göndermişler müşteri hizmetlerini tam 40 dakika aradım beni baglamadilar ben iş toplantısına gideceğim başka firmadan 330 tly tekrar bilet aldım aynı saate aynı saatte onur air 5 dakika sonra kalktı ben magdurum 15 gün önce aldığım biletimin parasının iadesini istiyorum bütün evrakların hazır yoksa tüketici haklarına hakkinizdan dava açacağım saygılar cevap bekliyorum

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:08 de 2 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Başkaları da görsün diye onayladım ama buranın ne Onurair ile ne de Enuygun.com ile hiçbir ilgisi yok. Kendilerine mail atabilirsiniz

 4. hasan 09:57 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba borajetten yurt içi almış oldugum uçak bileti için uçuştan 5 gün önce uçuşun iptal olduğunu söylediler ve telefonda ya istediğim tazminat ve bilet reddedildi ya da oyalandım.Shgm benden havayolu şirketine başvuru yaptığımı gösteren bir dosya numarası istedi fakat ne internet sitelerinden ne de telefon, e-mail aracılığıyla bunu sağlıyabildim nasıl halletmeliyim.Onları resmi bir şekilde nasıl başvuru almaya zorlayabilirim

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:29 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhabalar Hasan,

   Öncelikle sorun için teşekkürler, çok önemli bir noktaya değinmişsin. Sayende yazıya da ekleyeceğim bu hususu da.

   Geçmiş olsun, 5 gün kala iptal edildiyse bu hava muhalefeti değildir. Büyük ihtimalle teknik-operasyonal nedenlerle iptal etmişlerdir. Bu yüzden kesinlikle tazminat alabilirsin.

   Şunları yapabilirsin;
   -Arayıp şikayet kaydı oluşturup bunun numarasını isteyebilirsin. Eğer “numara yok” vs. derlerse de tam olarak sistemlerinde saatin kaç olduğunu öğrenip, aradığın telefon numarası ile bu saati vermen yeterli olacaktır. Bunu da SHGM’ye bu şekilde aktarır, aynı zamanda seni oyaladıkları için de şikayetçi olursun.
   -Eğer telefonun destekliyorsa ses kaydı yapabilirsin. Ama senin de müşteri temsilcisine “bu konuşmaları SHGM’ye vermek üzere kaydediyorum, bilgini olsun” şeklinde söylemen lazım. Daha sonra bu kaydı SHGM’ye verebilirsin.
   -Son olarak da mail atıp bunu kanıt olarak sunabilirsin.

   Tüm bu işlemlerde de mutlaka yolcu haklarından ötürü tazminat istediğini belirtmelisin.

   Bizi de sonuçtan haberdar eder misin?

   • hasan 10:29 de 14 Mart 2017 - Yanıtla

    Merhaba bugün tekrar denedim müşteri temsilcisine bir türlü ulaşamadım. Call centeri aradım olayı anlattım ve biletime bir tarih belirlemek istedim tabi görüşme kaydını aldım ve aldığımı da söyledim fakat promosyonlu bilet olduğu için 5 gün kala iptal edilmesine rağmen 2 hafta içerisindeki bir tarihte olması gerektiğini söyledi ki almak istediğim tarih 3 nisandı.
    Sivil havacılık genel müdürlüğü çağrı merkezine bunu söyledim fakat illa başvuru numarası olması gerektiği, sistemin böyle işlediğini söyledi.Ben de bimere şikayet olarak yaşadığım olayı ve şikayet mekanizmalarının ne internet sitesinde ne de telefonda , e-mailde çalıştığını yazdım.Sonuçları bekliyorum sonuçlandığı zaman buraya hemen yazacağım.

 5. demet deniz 11:18 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

  peki hava muhalefetinden dolayı gecikme/ rötar olursa durum nedir? okey, tazminat hakkı doğmaz ama diğer tüm haklarımız baki midir? örneğin yolcu iade alabilir mi?

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:24 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhaba Demet,

   Tazminat hariç tüm haklar bulunuyor. Konaklama, yiyecek-içecek, otele transfer ya da bilet iptali-güzergah değişikliği.

Siz de fikrinizi belirtin