Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları - rotAvrupa

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçağa binp rötar yaşamayan varsa kesinlikle dünyadaki en şanslı insandır! Uçaklar yüzlerce nedenden dolayı rötar yapabilir ve uçak uçuş rötar yaparsa yolcu hakları devreye girer! İşte bu yazıda size uçuş rötarında tazminattan uçak rötar yaparsa ne olur sorusuna kadar her şeyi açıklamaya çalıştık. Yine de anlaşılmayan noktalar varsa yorum olarak ya da Facebook‘tan mesaj olarak bize sorabilirsiniz. Facebook sayfamızda ortalama yanıt süresi sadece 2 dakika!

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak-Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları zor bir şey olarak görünse de haklarınızı bilmeniz sizlere çok fayda sağlayacaktır. Bu yüzden bu yazıyı okuyarak harcayacağınız 3-4 dakika sizlere belki de yüzlerce Euro uçuş tazminatı kazandırabilir. Uçuşlarda rötar yolcuların en çok başına gelen durumlardan bir tanesidir ve havacılık otoriteleri bu durumlarda yolcunun sahip olduğu haklarını belirlemiştir.

Öncelikle şunu belirtelim: tazminat ve diğer haklar için uçuşunuzun en az iki saat rötar yapması gerekiyor. Bu süre uçuşun mesafesine bağlı olarak değişmektedir. Bu bilgiler için lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Yine belirtelim: haklarınız olmasına rağmen havayolu şirketleri maliyeti kısmak açısından çoğu zaman dolambaçlı yolları seçerek hakkınızı vermek konusunda zorluk çıkartabilirler. Ama muhakkak haklarınızı sonuna kadar arayın. Tüm havayolu şirketleri rötar halinde hazırlamış oldukları (kendi dilinizde ya da İngilizce) yolcu hakları broşürünü sizlere ücretsiz bir şekilde temin etmek durumundadır.

uçak rötar yaparsa ne olur

uçak rötar yaparsa ne olur

 1500 km ve daha kısa uçuşlar için : minimum 2 saat (5 saat üzeri rötar, iptal olarak kabul edilir)

 1500-3500 km arası uçuşlar için : minimum 3 saat (7,5 saat üzeri rötar, iptal olarak kabul edilir)

 3500 km’den daha uzun uçuşlar için : minimum 4 saat (uçuş süresinin 2 katı rötar iptal olarak kabul edilir)

Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Booking
Yurtdışında araç kiralama için önerim => Rental Cars
Avrupa'daki en ucuz otobüs şirketi için önerim => Flixbus

Burada bahsedilen uçuş mesafelerini http://www.greatcirclemapper.net/ adresinden hesaplayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen limitlerden sonra iletişim hakkınız bulunmaktadır. Uçak rötarlarında iletişim hakkı: Bu herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın 2 adet e-mail, telefon görüşmesi ve faks hakkıdır. Bu hak biraz garip gözükse de özellikle yurtdışında bir rötar yaşarsanız değerini anlayacaksınız 🙂

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları kapsamında;

2-3 saat arası rötarda haklarınız

 • Yiyecek ve içecek

3-5 saat arası rötarda haklarınız

 • Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek

5 saatten fazla rötarda haklarınız

 • Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği

2-3 saat arası rötar

Makul ölçüde sıcak ve/veya soğuk içecek

3-5 saat arası rötar

Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek

5 saat ve üzeri rötar

Sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği

Uçuşunuz 5 saat ve üzeri rötar yaptığı zaman bu seyahatin sizin için manasının kalmadığını söyleyerek, tüm bilet ücretlerini geri alabilir ve ilk geldiğiniz noktaya ücretsiz bilet talep edebilirsiniz. Havayolu şirketi bunu 7 gün içerisinde yapmakla yükümlüdür.


Uçuşunuz ertesi gün/günlere alındıysa

Uçuş tarihine kadar

 • Otel konaklaması
 • Yiyecek ve
 • Otel ile havaalanı arasında ulaşım sağlanması gerekir.

Bu konuyu uçuş uçak iptali kısmında detaylıca anlattık. Lütfen oraya göz atın.

ÖNEMLİ NOT-1: Tablodaki veriler minimum olup, bazı havayolu şirketleri daha iyi şartlar sunabiliyor. Örneğin THY rötar-gecikme yapınca 1 saat sonra biletin ücret iadesi hakkınız bulunuyor. Muhakkak 1 saatin üzerinde rötar yapınca görevlilerden yolcu haklarının olduğu broşürü isteyin.

ÖNEMLİ NOT-2: Bazı havayolu şirketleri ekranlarda yazdıkları gecikmeleri baz alacaklarını söylerler ve bunları da hep 30 dakika 30 dakika eklerler. Yani, 10:00’da kalkması gereken uçağa “30 dakika gecikme” yazıp 10:30’a çekerler, sonrasında bir “30 dakika gecikme” daha yazar ve 11:00’e çekerler. Ama sizin baz almanız gereken süre uçağın tarifeli kalkış saati, yani bu örnekte 10:00’dur.

ÖNEMLİ NOT-3:  Uçak içinde beklemek de rötar sayılır . Daha önce de belirttiğimiz gibi, her zaman kalkış ve varış zamanları baz alınır. Uçağın içinde 5 saat bekledikten sonra uçaktan inme hakkına sahipsiniz.

ÖNEMLİ NOT-4: Rötar halinde her zaman kanıt toplayın! Bunun için de en kolay ve farkedilmeden yapılabilecek olanı ses kaydıdır. Telefonunuzda bulunan ses kaydediciyi açıp, havayolu yetkilisiyle görüşmelerinizi muhakkak kaydedin (çünkü ileride öyle bir konuşmanın yaşandığını ispat etmek zorunda kalabilirsiniz) ve konuşma sırasında görüştüğünüz insanın ismini kendi ağzından söyletmeye çalışın.

Uçak rötar yaparsa olacak durumu bir örnekle daha iyi aktarmaya çalışalım:

25 Ocak tarihinde saat 14:00’te İstanbul-Belgrad uçuşunuz var;

Uçuş 1500 km’nin altında, yani haklarınız 2 saat rötardan sonra başlıyor.

İlk rötar geldi, 30 dakika.

Sonrasında bir rötar daha geldi 1 saatlik,

Bir rötar daha görüldü ekranlarda, 30 dakikalık.

Toplamda 2 saatlik rötar olmuş oldu.

Şu andan itibaren içecek ve iletişim isteme hakkınız bulunuyor. Elbette yukarıdaki notta belirtildiği gibi yolcu haklarınızın olduğu broşürü de almayı unutmayın. Orada havayolu şirketinin rötar-gecikme anında size vermesi gereken hizmetler yazılıdır.

“Uçuş uçak iptal olursa hakları neler?” sayfamızı da inceleyin.

Yolcu hakları ile ilgili resmi belgeler:

Ülkemizde yayında olan, SHY Yolcu Hakları dosyası

Avrupa’da yürürlükte olan EC 261/2004 Düzenlemesi dosyası (İngilizce)

Aklınıza takılan bir şey mi var? Aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak yorumunuzu bırakın, en fazla 3 saat içinde cevabı yayınlayalım.

Uçak Uçuş Rötar Yaparsa Yolcu Hakları
4.9 (97.89%) 19 votes
 

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 26 yaşında, İTÜ mezunu, dijital medya uzmanı. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. ılhan şimşek dedi ki:

  En uygun.comdan onur air 31 07 saat 6 40 gaziantep ıstanbul ucusum iptal oldu bana 5 saat önce gece sms göndermişler müşteri hizmetlerini tam 40 dakika aradım beni baglamadilar ben iş toplantısına gideceğim başka firmadan 330 tly tekrar bilet aldım aynı saate aynı saatte onur air 5 dakika sonra kalktı ben magdurum 15 gün önce aldığım biletimin parasının iadesini istiyorum bütün evrakların hazır yoksa tüketici haklarına hakkinizdan dava açacağım saygılar cevap bekliyorum

 2. hasan dedi ki:

  Merhaba borajetten yurt içi almış oldugum uçak bileti için uçuştan 5 gün önce uçuşun iptal olduğunu söylediler ve telefonda ya istediğim tazminat ve bilet reddedildi ya da oyalandım.Shgm benden havayolu şirketine başvuru yaptığımı gösteren bir dosya numarası istedi fakat ne internet sitelerinden ne de telefon, e-mail aracılığıyla bunu sağlıyabildim nasıl halletmeliyim.Onları resmi bir şekilde nasıl başvuru almaya zorlayabilirim

  • Merhabalar Hasan,

   Öncelikle sorun için teşekkürler, çok önemli bir noktaya değinmişsin. Sayende yazıya da ekleyeceğim bu hususu da.

   Geçmiş olsun, 5 gün kala iptal edildiyse bu hava muhalefeti değildir. Büyük ihtimalle teknik-operasyonal nedenlerle iptal etmişlerdir. Bu yüzden kesinlikle tazminat alabilirsin.

   Şunları yapabilirsin;
   -Arayıp şikayet kaydı oluşturup bunun numarasını isteyebilirsin. Eğer “numara yok” vs. derlerse de tam olarak sistemlerinde saatin kaç olduğunu öğrenip, aradığın telefon numarası ile bu saati vermen yeterli olacaktır. Bunu da SHGM’ye bu şekilde aktarır, aynı zamanda seni oyaladıkları için de şikayetçi olursun.
   -Eğer telefonun destekliyorsa ses kaydı yapabilirsin. Ama senin de müşteri temsilcisine “bu konuşmaları SHGM’ye vermek üzere kaydediyorum, bilgini olsun” şeklinde söylemen lazım. Daha sonra bu kaydı SHGM’ye verebilirsin.
   -Son olarak da mail atıp bunu kanıt olarak sunabilirsin.

   Tüm bu işlemlerde de mutlaka yolcu haklarından ötürü tazminat istediğini belirtmelisin.

   Bizi de sonuçtan haberdar eder misin?

   • hasan dedi ki:

    Merhaba bugün tekrar denedim müşteri temsilcisine bir türlü ulaşamadım. Call centeri aradım olayı anlattım ve biletime bir tarih belirlemek istedim tabi görüşme kaydını aldım ve aldığımı da söyledim fakat promosyonlu bilet olduğu için 5 gün kala iptal edilmesine rağmen 2 hafta içerisindeki bir tarihte olması gerektiğini söyledi ki almak istediğim tarih 3 nisandı.
    Sivil havacılık genel müdürlüğü çağrı merkezine bunu söyledim fakat illa başvuru numarası olması gerektiği, sistemin böyle işlediğini söyledi.Ben de bimere şikayet olarak yaşadığım olayı ve şikayet mekanizmalarının ne internet sitesinde ne de telefonda , e-mailde çalıştığını yazdım.Sonuçları bekliyorum sonuçlandığı zaman buraya hemen yazacağım.

 3. demet deniz dedi ki:

  peki hava muhalefetinden dolayı gecikme/ rötar olursa durum nedir? okey, tazminat hakkı doğmaz ama diğer tüm haklarımız baki midir? örneğin yolcu iade alabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Miles and Smiles Nedir? Nasıl Kullanılır?
Kapat