Bir uçak bileti alırken hele ki bir fırsat yakalayıp ucuza bilet bulduysanız kaçırmamak için acele edersiniz. Bu acele sırasında da isminizi yanlış yazabilirsiniz, ya da telefonlardaki o delirten “otomatik düzeltme” özelliği buna neden olmuş olabilir. Sizlere uçak biletinde yanlış isim yazılması yazısında isimden, unvan hatası yapılmasına kadar detaylı bir rehber hazırladım. Yazının en sonunda da örnek vakalar bulunuyor, o tabloya mutlaka göz atın. Belki sizin durumunuza çok yakın bir durum bulabilirsiniz.

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak biletinde yanlış isim yazılması sizi strese sokabilecek ve hatta çok büyük bir hata yaptıysanız uçak biletine ödediğiniz paranın boşa gitmesine sebep olabilecek bir olaydır. Lâkin her şeyde olduğu gibi, bunda da bazı muafiyetler vardır. Bunlardan bahsetmeden önce; Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’na “Ferit” olan ismimi “Ferdi” olarak yazmışım, düzeltebilir miyim? Diye sordum ama daha cevap gelmedi. Gelince burada yayınlayacağım. Tabii bunun yanında uçak bileti alırken sadece isim yanlışlığı değil, cinsiyet yanlışlığı, doğum tarihi hatası gibi şeyler de var. Bunlara da değineceğiz.

Şimdi uçak bileti alırken ismin yanlış yazılması konusundan kısaca bahsedelim;

Uçak bileti alırken isim hatası yapılması

Hava yolu şirketleri 3 harfe kadar yanlış yazılan isimlerde, anlamı değiştirmeyecek şekilde olduğu sürece sıkıntı olmayacağını söylüyor. Yani, Muhammed yerine Mohamet gibi bir şey yazıldıysa bunda sıkıntı yok. (tabii yine hava yolu şirketinin insiyatifinde olan bir şey). Ama Handan ismi yerine Hande yazıldıysa, farklı bir isim olacağı için buna izin verilmeyeceğini söylüyor hava yolu şirketleri. İsim değişikliği olmadan, sadece gayri ihtiyari yanlış tuşa basılması suretiyle yapılan hatalar giderilebiliyor. Yazının başında da söylediğim gibi Ferdi ve Ferit olayını çok merak ettim umarım cevap alabilirim 🙂

Örnek 1

İsmi “Atıl” olan bir rotavrupa ziyaretçisi biletinde ismini “Atl” olarak yazmış fakat herhangi bir sorun olmadı. Uçuş Türk Hava Yolları ile idi.

Türkçe Harflerin Kullanımı

Uçak bileti satın alırken eğer isminizde Türkçe karakterler varsa bunlar sistemin algılayabilmesi için otomatik olarak değiştirilerek yazılır. Örneğin soyadınız Türk ise sistem Tuerk olarak yazacaktır. Bu da hiçbir sorun yaratmaz, gönül rahatlığı ile uçağınıza gidebilirsiniz.

Uçak bileti alırken cinsiyet hatası yapılması

Uçak bileti alırken cinsiyet farklı girilmesi “acele” ile uçak bileti alındığından olası bir durum. Böyle bir hata ile karşı karşıya kalırsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok*, check-in bankosuna gittiğinizde hiçbir şey demeden biniş kartınızı alabilirsiniz. Ya da kendi biniş kartınızı basıp direk uçağın kapısına geçebilirsiniz.

*Tabii, yine de bilet aldığınız hava yolu şirketine danışmanızda fayda vardır.

Cep telefonundan uçak bileti alırken dikkat!

Eğer otomatik düzeltme telefonunuzda aktif durumda ise uçak bileti alırken bunun kurbanı olabilirsiniz. Bu yüzden özellikle cep telefonundan uçak bileti alırken ekstra kontrol etmekte fayda var.

Otomatik düzeltme kurbanı olmayın

Otomatik düzeltme kurbanı olmayın

Uçak bileti alırken doğum tarihi hatası yapılması

Uçak biletinizi alırken doğum tarihinizi yanlış girdiyseniz yine bir sıkıntı yok**. Çünkü zaten doğum tarihi kontrol edilmiyor. Yine de e-mail ile uçak biletinizin olduğu şirkete ulaşıp durumu bildirebilirsiniz.

** her hava yolu şirketi farklı uygulamalara gidebilir, ilgili şirket kurallarını incelemenizde fayda var.

Uçak bileti alırken unvan hatası yapılması

Eğer uçak biletinizi alırken “Prof. Dr.” yerine hiçbir şey seçmediyseniz bunda da bir sorun yoktur.

Yukarıda verilen bilgiler genelleme olup eğer başınıza böyle bir şey geldiyse lütfen uçak biletinizi aldığınız hava yolu şirketi ile irtibata geçip durumu anlatın.

Örnek Gerçek Vakalar

Siz değerli Rotavrupa ziyaretçilerinin geri bildirimleri ile hazırlanmış bu listede belki sizin durumunuza yakın vakalar bulabilirsiniz. Aşağıdaki tablodaki örnekte olanlar sıkıntısız bir şekilde uçuşlarını gerçekleştirdiler.

Gerçek İsim Yazılan İsim Havayolu Şirketi Parkur
Muhammed Yahya Mujammed Yahya Pegasus Hava Yolları Uluslararası Uçuş
Damla Teke Damla Su Teke Pegasus Hava Yolları Samsun-Kıbrıs
Patricia Daud Çelik Patricia Çelik Manila-İstanbul
Aynur Daud Çelik Aynur Çelik Manila-İstanbul
Nadiia Nadia Ukrayna Hava Yolları İstanbul-Ukrayna