//Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Bir uçak bileti alırken hele ki bir fırsat yakalayıp ucuza bilet bulduysanız kaçırmamak için acele edersiniz. Bu acele sırasında da isminizi yanlış yazabilirsiniz, ya da telefonlardaki o delirten “otomatik düzeltme” özelliği buna neden olmuş olabilir. Sizlere uçak biletinde yanlış isim yazılması yazısında isimden, unvan hatası yapılmasına kadar detaylı bir rehber hazırladım. Yazının en sonunda da örnek vakalar bulunuyor, o tabloya mutlaka göz atın. Belki sizin durumunuza çok yakın bir durum bulabilirsiniz.

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak Biletinde Yanlış isim Yazılması

Uçak biletinde yanlış isim yazılması sizi strese sokabilecek ve hatta çok büyük bir hata yaptıysanız uçak biletine ödediğiniz paranın boşa gitmesine sebep olabilecek bir olaydır. Lâkin her şeyde olduğu gibi, bunda da bazı muafiyetler vardır. Bunlardan bahsetmeden önce; Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’na “Ferit” olan ismimi “Ferdi” olarak yazmışım, düzeltebilir miyim? Diye sordum ama daha cevap gelmedi. Gelince burada yayınlayacağım. Tabii bunun yanında uçak bileti alırken sadece isim yanlışlığı değil, cinsiyet yanlışlığı, doğum tarihi hatası gibi şeyler de var. Bunlara da değineceğiz.

Şimdi uçak bileti alırken ismin yanlış yazılması konusundan kısaca bahsedelim;

Uçak bileti alırken isim hatası yapılması

Hava yolu şirketleri 3 harfe kadar yanlış yazılan isimlerde, anlamı değiştirmeyecek şekilde olduğu sürece sıkıntı olmayacağını söylüyor. Yani, Muhammed yerine Mohamet gibi bir şey yazıldıysa bunda sıkıntı yok. (tabii yine hava yolu şirketinin insiyatifinde olan bir şey). Ama Handan ismi yerine Hande yazıldıysa, farklı bir isim olacağı için buna izin verilmeyeceğini söylüyor hava yolu şirketleri. İsim değişikliği olmadan, sadece gayri ihtiyari yanlış tuşa basılması suretiyle yapılan hatalar giderilebiliyor. Yazının başında da söylediğim gibi Ferdi ve Ferit olayını çok merak ettim umarım cevap alabilirim 🙂

Örnek 1

İsmi “Atıl” olan bir rotavrupa ziyaretçisi biletinde ismini “Atl” olarak yazmış fakat herhangi bir sorun olmadı. Uçuş Türk Hava Yolları ile idi.

Türkçe Harflerin Kullanımı

Uçak bileti satın alırken eğer isminizde Türkçe karakterler varsa bunlar sistemin algılayabilmesi için otomatik olarak değiştirilerek yazılır. Örneğin soyadınız Türk ise sistem Tuerk olarak yazacaktır. Bu da hiçbir sorun yaratmaz, gönül rahatlığı ile uçağınıza gidebilirsiniz.

Uçak bileti alırken cinsiyet hatası yapılması

Uçak bileti alırken cinsiyet farklı girilmesi “acele” ile uçak bileti alındığından olası bir durum. Böyle bir hata ile karşı karşıya kalırsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok*, check-in bankosuna gittiğinizde hiçbir şey demeden biniş kartınızı alabilirsiniz. Ya da kendi biniş kartınızı basıp direk uçağın kapısına geçebilirsiniz.

*Tabii, yine de bilet aldığınız hava yolu şirketine danışmanızda fayda vardır.

Cep telefonundan uçak bileti alırken dikkat!

Eğer otomatik düzeltme telefonunuzda aktif durumda ise uçak bileti alırken bunun kurbanı olabilirsiniz. Bu yüzden özellikle cep telefonundan uçak bileti alırken ekstra kontrol etmekte fayda var.

Otomatik düzeltme kurbanı olmayın

Otomatik düzeltme kurbanı olmayın

Uçak bileti alırken doğum tarihi hatası yapılması

Uçak biletinizi alırken doğum tarihinizi yanlış girdiyseniz yine bir sıkıntı yok**. Çünkü zaten doğum tarihi kontrol edilmiyor. Yine de e-mail ile uçak biletinizin olduğu şirkete ulaşıp durumu bildirebilirsiniz.

** her hava yolu şirketi farklı uygulamalara gidebilir, ilgili şirket kurallarını incelemenizde fayda var.

Uçak bileti alırken unvan hatası yapılması

Eğer uçak biletinizi alırken “Prof. Dr.” yerine hiçbir şey seçmediyseniz bunda da bir sorun yoktur.

Yukarıda verilen bilgiler genelleme olup eğer başınıza böyle bir şey geldiyse lütfen uçak biletinizi aldığınız hava yolu şirketi ile irtibata geçip durumu anlatın.

Örnek Gerçek Vakalar

Siz değerli Rotavrupa ziyaretçilerinin geri bildirimleri ile hazırlanmış bu listede belki sizin durumunuza yakın vakalar bulabilirsiniz. Aşağıdaki tablodaki örnekte olanlar sıkıntısız bir şekilde uçuşlarını gerçekleştirdiler.

Gerçek İsim Yazılan İsim Havayolu Şirketi Parkur
Muhammed Yahya Mujammed Yahya Pegasus Hava Yolları Uluslararası Uçuş
Damla Teke Damla Su Teke Pegasus Hava Yolları Samsun-Kıbrıs
Patricia Daud Çelik Patricia Çelik Manila-İstanbul
Aynur Daud Çelik Aynur Çelik Manila-İstanbul
Nadiia Nadia Ukrayna Hava Yolları İstanbul-Ukrayna
2018-02-21T09:53:09+02:0031 Mayıs, 2016|Faydalı Bilgiler|135 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

135 Comments

 1. Nermin 16:23 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba benim oğlum 2 yaşına yeni girdi Seyehat edeceğimiz tarih doğum tarihinden 2 hafta sonra. Ayrı koltukta kesinlikle oturmaz sürekli kucağımda oturur. Dogum tarihini 2hafta sonraya ayarlayıp bebek bileti alsam kontrollerde sıkıntı çıkarırlar mı acaba

 2. B.s 11:37 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhabalar ben bir yakinima bilet alirken soyismini tamamen yanlis yazmisim uysal yerine soylu girmisim hemen hatami farkedip aradim havayolu sirketini (anadolujet) biz not aldik dediler sadece. Sorun olurmu olmaz mi bir fikriniz varmi ? Çok korkuyorum.
  Teşekkür ederim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:48 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bileti kestirdikten 20 dakika içinde iptal edebilirsiniz, hala zaman var. Hemen iptal ettirin bence bileti


   Rotavrupa’yı Instagram, Twitter ve Facebook‘tan takip edin.

   • B.s 12:19 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

    Maalesef çok geç gördüm yazınızı.. tekrar aradım ve bana bileti yeni aldiğim için takip dosyasi hazirlayip düzeltmeye çalışıcaklarini söylediler aksi takdirde biletin geçerli olmayacağınıda eklediler..

 3. oğuzhan 08:26 de 12 Şubat 2018 - Yanıtla

  merhaba bilet alırken isim bölümüne hem ismimi hem soy ismimi yazmısım soy isim bölümüne yine soy ismimi yazmısım soy isim 2 defa cıkıyor bilette sıkıntı olur mu türk hava yollarını aradım ucada bilirsiniz ucmayada bilirsiniz dediler

 4. DAMLA SU 06:55 de 11 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhabalar. Samsundan kıbrıs aktarmali olarak uçacağım. Otomatik doldurma dan dolayı damla su olarak girilmiş. Su kimlikte yok sorun olur mu? Müşteri hizmetlerini arayıp damla olarak not aldırdım ama

 5. MEhtap 20:44 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

  MERhab. Adim yunus emre ancak bilet alirken yunusu yazmayi unuttum, sadece emreyi yazdim. Ucusum amerikaya. Sorun olur mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:44 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir şey olacağını sanmıyorum. Yine de hava yolu şirketini arayıp söyleyebilirsiniz.

   Uçağa bindikten sonra da bize geri dönüşte bulunur musunuz? info@rotavrupa.com adresine kısa bir mail yeterli

 6. Enis 17:39 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Bende isim mağdurlarındanım Qatar airways den bangkok a bilet aldım ismim ENİS yerine ENS şeklinde yazılmış bir çok kez sorulmuş olmasına rağmen tedirginim bileti aldıktan hemen sonra şirkete mail de attım yorumlarınızı rica ederim. :/

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:53 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hiçbir şey olmaz. Türkçe karakter azizliğine uğramışsın 🙂

   Yine de başkalarına referans teşkil etmesi açısından uçuştan sonra info@rotavrupa.com‘a kısa bir mail atabilir misin?

 7. Duygu 19:54 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba, Kıbrıs uçusunda Anadolujet ten cinsiyetimi bayan yerine bay olarak seçmişşm sizce bir sorun olur mu ?

 8. Talha 13:15 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhabalar bende Viyanaya bilet aldım.1€ olduğu için hemen almak istedim ve site İtalyancaydı Türkçeye çevir yaptım ve ı harfini algıladığı için soyismim Kılıç ken KLC olarak algıladı.Acenta bileti olduğu için THY bişey yapamıyoruz dedi ve mail attım Soyisim kılıç olacak diye not düşülmüş mailde sonra uçuşum yanar mı ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:53 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Çok bir fikrim yok açıkçası ama sıkıntı olmama ihtimali daha fazla. Sadece havalimanında kendinizi anlatmanız gerekir. ı harfinin Türkçe’ye özgü olduğunu söylerseniz uçuşa izin vereceklerdir.

 9. Merve Özcan 12:12 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

  Resmen derdime derman bir yazı oldu. Edreamsten İstanbul – Viyana bileti aldım kendim ve eşim için. Hem eşimin biletini acente Bay yerine Bayan kesmiş (Bay seçimi yapmıştık), hem de soyadımız ÖZCAN yerine OEZCAN görünüyor. Acente sıkıntı olmayacağını söylemişti inanamadım, şimdi burada benim gibi çok kişi olduğunu görünce ve sorunsuzca uçulduğunu duyunca içim rahatladı. Çok teşekkürler elinize sağlık

 10. Ahmet 18:24 de 29 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhabalar bende iç hatlar uçuşumda iki ismim var ikinciyi yazmamışım,
  Sadece el bagajım olcağından dolayı kontuara uğramadan karekodla geçmeyi düşünüyorum bi sorun olur mu uçak kapısında ?
  Ve de ikinci güvenlik kontrolünde (bavulun verildikten sonraki kısım) orada anlaşılma olasılığı var mıdır?

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:21 de 30 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Zamanında (4-5 yıl önce) ilk ismimi kullanmazken hep o şekilde bilet alıp geçmiştim.

   Buraya da bir sürü yorum geldi ve daha sonrasında olumsuz bildirim gelmediğine göre sorun olmamıştır 🙂

   Bari siz haber verebilir misiniz uçuştan sonra? info@rotavrupa.com‘a kısa bir mail bile yeterli

 11. Aslı 13:30 de 29 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba, ben de Atıl bey gibi Opodo’dan bilet aldığımda ı harflerini yazmamış site ve biletim Asl Ayyldz olarak görünüyor.
  Uçuş İstanbul’dan Viyana’ya olacak. Thy’yi aradığımda uçuş garantinizi veremiyoruz dediler. Sizce sıkıntı çıkar mı?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:34 de 29 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Umarım İngilizce ya da Almanca biliyorsunuzdur. Çünkü ı harfinin Türkçe’ye özgü olduğunu anlatmak zorunda kalabilirsiniz.

   Muhakkak OPODO’ya da mail atın; hatta sosyal medyadan yazın. Bu hata onların sistem entegrasyonundan kaynaklanıyor çünkü.

   Sonuçtan bizi de haberdar edin lütfen, info@rotavrupa.com‘a kısa bir mail atmanız yeterli

 12. Yunus 23:15 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba.Şöyle bir sorum olacak.Ukrayna Havayolları şirketinden gidiş dönüş uçak bileti aldım fakat 2 ismimden birini kullandım biletimi alırken.XY Z değilde Y Z şeklinde.Gidiş veya Dönüş de bir sorun yaşarmıyım çok kafama takıldı.Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:14 de 23 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Aklınızda olsun: Ukrayna Hava Yolları ile uçmadan online check-in yapıp biletinizi almayı unutmayın. Yoksa 10 Euro ücret ödersiniz.

   Eğer gidişte yaşamazsanız dönüşte bir sıkıntı olmaz. Hiçbir şey yokmuş gibi davranın, kontuardaki sorarsa da bilmezlikten gelin 🙂

   Bize de sonuçtan haberdar edebilir misiniz? info@rotavrupa.com‘a kısa bir mail atmanız yeterli.

 13. Hakan 21:53 de 21 Ocak 2018 - Yanıtla

  Ben bir bilet aldim pegasustan isim yerine soyisim yazmisim soyisim yerine isim bi problem olurmu

 14. Kerem 07:44 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Selam.benim ismim biletde kerem yerine Kamran olarak yazmislar.ne yapa bilirim,sorun olurmu?tesekkur

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:06 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Büyük ihtimalle uçağa almazlar. Biletinizi aldığınız hava yolu firması ile iletişime geçmelisiniz.

   Hatta sonuçtan bizi de haberdar edebilirseniz çok sevinirim. info@rotavrupa.com adresine kısacık bir mail atmanız yeterli

 15. Tugba 17:38 de 17 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba
  Ablama bilet alirken yanlislikla önceki soyadini yazdim, bu durumda bilet yanar mı, ucus 22 ocakta .

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:18 de 17 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Şahsi görüşüm biletin yanacağı yönünde. Yeni aldıysanız hemen hava yolu şirketini aramalısınız

 16. Hatice 12:16 de 17 Ocak 2018 - Yanıtla

  Peki bunun için ne yapmam lazım nereden düzeltmeliyim bu yanlışlığı,hala dönen olmadı bana

 17. Hatice 17:40 de 16 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba uçak biletime ad olarak birinci ismimi soyadı olarak da ikinci ismimi yazmışım sanırım bu yanlışlığı ben yaptım internetten aldım bileti.soy ismim yok yani bilette.eşim ve kızımın soy isimleri var ama benim soy adımyok.. aradım bana geri bildirim yazmamı söylediler yazdım, size dönecekler dediler ama arayan olmadi bi sıkıntı olur mu acaba uçuşum 22 ocak pazartesi

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:26 de 17 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Açıkçası uçuşa alınmama ihtimalinizi daha yüksek gördüm. Ama tek PNR numarasında (tüm biletleri bir kerede aldıysanız) kızlarınızın da bileti varsa bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

   İleride başka birinin de başına bu gelebilir. Uçuştan sonra bize bilgi verebilir misiniz? info@rotavrupa.com adresine kısacık bir mail atmanız bile yeterli

 18. V. B. Ağanoğlu 18:25 de 14 Ocak 2018 - Yanıtla

  İki ismim var. Bilete Vecdi Bican yazacaklarına Vehbi Bican yazılmış. Problem olur mu? Soyadım doğru.

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:42 de 14 Ocak 2018 - Yanıtla

   İsim değiştiği için sorun olabilir açıkçası. 2 seçenek var; ya uçuş günü hiçbir şey olmamış gibi havalimanına gidip uçağa geçeceksiniz (kontuar’a uğramadan, biniş kartınızı online check-in ile alarak) ya da hava yolu şirketi ile görüşeceksiniz. Ki size büyük ihtimalle yeni bilet alın diyeceklerdir.

   İlk seçenekte fark edilmesi güç çünkü çalışanlar bir an önce uçağın kapısını kapatma derdindeler; fark etmezler bile 🙂

 19. Sevda 11:16 de 13 Ocak 2018 - Yanıtla

  Mrblar ayni sorun bnde de var bileti sevda chaneva diye aldim fakat pasaportta sevda marinova chaneva.ucusum mayista amstedama.bi sorun olur mu acb.canm fark ettigim andan itibaren cok skildi😣

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:37 de 14 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sorun olacağını sanmıyorum fakat zaman varmış, şimdiden uçuşunuzun olduğu hava yolu şirketine bildirin bence

 20. Halil 05:41 de 11 Ocak 2018 - Yanıtla

  Aynen 21 Ocak uçuş zamanı o gün haberdar ederim herkes bilgilesin. Biletçi ısrarla bişi olmaz dedi ama evham yapıyorum 4 bin lira olunca işin içinde 😁

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:36 de 12 Ocak 2018 - Yanıtla

   Tabii, para kolay kazanılmıyor 🙂 bir şey olacağını sanmıyorum ama burada yayınlamam için haber verirseniz çok sevinirim

 21. Halil 07:26 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba
  Filipinler Manila
  İstanbul Türkiye için eşim ve kızım için uçak bileti satın aldım bileti kesen kişi pasaport resmi olmasına rağmen her ikisinin isim ve soyadını yazıyor ancak orta isimlerini yazmamış
  Pasaportta yazan Patricia Daud Çelik ve Aynur Daud Çelik ama bilette yazan Patricia Çelik ve aynur Çelik sıkıntı olurmu.

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:05 de 10 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum; ihtimal vermiyorum.

   Uçuştan sonra haberdar edebilir misiniz bizi de?

   • Serkan 00:53 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

    Ferit bey, Kayinvalidem sağ salim ve sorunsuz geldi. Tek harf hatasından hiçbir sorun çıkmadı. NADIIA yerine NADIA yazılmıştı

    • Ferit Çağlar Gündüz 11:10 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

     Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.

     Aynı durumu yaşayan kişi sizin sayenizde rahatlayacaktır 🙂

 22. Serkan 12:24 de 9 Ocak 2018 - Yanıtla

  Kayinvalidem ukraynadan gelecek. Ona bilet aldık ama internetten kaynaklı problem oluştu. İsmi NADIIA olacağına NADIA olarak bilette görünüyor. Ukrayna hava yolları İstanbul şubesini aradım tek harften sıkıntı olmaz dediler. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

 23. Vefa 22:28 de 27 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhabalar,haftaya eşimle birlikte viyanadan istanbula thy ile uçuşumuz var.fakat soyadımı kaya yazacagıma kya yazmısım ama eşiminki kaya bir sorun yok.aracı firma thynı ara dedi bende aradım ve onların dedigi siteden geri bildirim açın eğer düzeltebilirlerse düzelirler yoksa yeni bilet almak zorundasınız diyorlar.kaya yerine kya yazılmış diye bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:57 de 28 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Türkiye’de sorun olmazdı ama İtalya’da nasıl olur bilemiyorum. Aynı güzergahta uçtuğum zaman orada Türk supervisor vardı, bir sorun olursa o çözecektir bence.

   Durumdan bizi de haberdar edebilir misiniz?

 24. Rumeysa 02:10 de 26 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben bugun internetten bir bilet aldim ama maalesef arisoy yerine furkan yazmisim. Bu durumda degistirme fiyatimi odemeliyim bilet tumdenmi yandi?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:05 de 27 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Tamamen biletiniz yanar. Bazı havayolu firmaları isim değişikliği yapabiliyor ekstra ücret karşılığında.

   Bileti alır almaz yazsaydınız bir ihtimal kurtarılabilirdi.

 25. Deniz 13:35 de 25 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba?, 4 gün sınra belgrada ucusum var ama bilette ikinci ismimi yazmayı unutmuşum. Thy yi aradım bi geribildirim formu dokdurttular ve ondan haber bekliyorum ama icim rahat deil sorun çözülürmü sizce

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:36 de 25 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bir sorun olmaz.

   Durumdan da bizi haberdar edebilir misiniz? Aynı durumdaki başka birisi için güzel bir referans olur.

   İyi seyahatler şimdiden

 26. Rana 01:23 de 23 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba bilet alırken soyadım arkadaşımın soyadıyla aynı olmuş sonradan farkettik ne yapmamız gerekir?romadan prag a seyehat ediyoruz hava yolu AZ airline yabancı bir şirket bileti enuygun.comdan aldık

  • Ferit Çağlar Gündüz 01:32 de 23 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hemen Enuygun ile görüşün, zaman kaybetmeden. Aksi takdirde uçağa alınmazsınız.

   Sonuçtan bizi de haberdar ederseniz çok sevinirim.

 27. Can Ahmet Başoğlu 17:39 de 12 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhabalar benim ismim Can Ahmet ama bileti ahmet ve soyadım olarak aldım sıkıntı olabilir mi öneriler neler

 28. T Mutlu Turan 07:35 de 12 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba Çağlar Bey,

  Atlas dan Paris için ailece bilet aldık.Fakat ben 2 ismimden birini yazmamışım.Tahsin Mutlu Turan olması gerekirken Tahsin Turan olarak gözüküyor.Değişiklik için aradığımda yapamayacaklarını ve uçuşumun gerçekleşmeme olasılığının olduğunu belirttiler.Sizce bir sıkıntı olur mu?Ne önerirsiniz?
  Teşekkürler..

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:22 de 12 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama ne olur ne olmaz bir B planınız olsun derim.

   Kaç defa ben de Çağlar Gündüz olarak bilet aldım, çünkü Ferit ismimi hiç kullanmıyorum ve hiçbir sıkıntı olmadı

   • T Mutlu Turan 12:21 de 22 Aralık 2017 - Yanıtla

    Cevabınız için çok teşekkürler..

 29. Sevgi 12:17 de 5 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba bende isim yanlışlığı oldu kimlikte ismin sevgi fakat iki ismim oldu icin ewdeki söylenen ismim yazma arkadasm yanisikla ama tc soyisim hersy birebir ama burda kabu etmediler anadolujet ustune yeni bilet aldırdılar 378 tl obur bilet 50 tlydi okadar insafszlik olmaz alt üst bir isim hani türk cumuriyeti icin tc önemli herşey bire birse eee bir isim mi bukadar odetio ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:33 de 6 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Geçmiş olsun.

   Güvenlik kuralları gereği bunlar uygulanıyor. Başka insanlara da yol göstermesi açısından Sevgi yerine ne yazılmıştı acaba bilet için?

   • Sevgi 13:10 de 6 Aralık 2017 - Yanıtla

    Leyla yazilmsti we bu bence insafsica sonuçta kimlik ortada kactane aynı tcden war bu adaletmi sence

    • Ferit Çağlar Gündüz 13:21 de 6 Aralık 2017 - Yanıtla

     Havacılık kuralları ne yazık ki çok katı olmak zorunda. Sizin için üzüldüm.

     • Sevgi 18:31 de 6 Aralık 2017

      Anlamış değilim tc aynı hersy aynı ism mi bna hersyi odetio sanki pilotun masini o gün bn werdim gbi oldum gelmis bana hostes çay ikram edelim dio halbuki ordaki çaylar hepsini o gün bn ikram etmiş gibiydm ay zoruma gtti ne demk 378😣

     • Ferit Çağlar Gündüz 21:30 de 6 Aralık 2017

      Dilerseniz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bir şikayette bulunun konu ile ilgili. Bir şey çıkacağını sanmıyorum ama yine de şansınızı denemiş olursunuz

 30. Htce 20:03 de 4 Aralık 2017 - Yanıtla

  Meraba pegasustan praga bilet aldım alırken yanlıslıkla pasaporttaki değilde kımlıkteki ismimi yazdım değistirilme talebinde bulundum ama henüz cvp yok düzeltilirmi sorun olur mu acaba

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:31 de 6 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Nasıl bir fark olduğunu bilemeden hiçbir şey diyemem. İki belge arasında farklı isim olmasını da ilk defa duyduğumdan sanırım yurt dışı uçuş olduğu için pasaport baz alınacaktır

 31. Cem 22:47 de 28 Kasım 2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Thy den mobil cepten 5 kisilik bilet aldim sadece 1 kisinin soy adini yanlis girdim aslan olcagina kaplan yazmisim tc si herseyi dogru ne yapmam lazim

 32. necat zerey 21:52 de 27 Kasım 2017 - Yanıtla

  İyi günler ben az önce online THY den bilet satın alma işlemi gerçekleştirdim yalnız günlük hayatta kullandığım ismim kimlikte yazmıyor ve ben miles smiles a üye olurken o kimlikte olmayan ama kullandığım ismi ile üye olmuştum yine bu ismi de ekleyerek bilet almayı gerçekleştirdim yalnız aldığım bilgiye göre biletteki isim ile kimlikteki isim aynı olmak zorunda fakat ben bunu yeni öğrendim bu yüzden aldığım bilette de benim aslında kimlikte olmayan Necla ismini de eklemiş görünüyor yani NECAT ZEREY olmalı iken NecatNecla ZEREY yazıyor sizce sorun olur mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:33 de 27 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bence bu durumda hiçbir sıkıntı olmaz.

   Uçuştan sonra da bizi bilgilendirirseniz başkalarına da ışık tutmuş olursunuz.

   İyi seyahatler şimdiden

 33. Gaye 00:09 de 22 Kasım 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben,pegasustan bir ay sonrasına bilet aldım iki ismim olduğu için soyismi bölümüne ikinci adımı yazdım havayolu şirketiyle görüştüğümde kimliğinizi atın tck ve Doğum tarihiniz aynıysa düzeltilir 92 saat içerisinde haber veririz dendi bunun hakkında Bilgi almak istiyorum

 34. Yahya 01:54 de 20 Kasım 2017 - Yanıtla

  Selamlar, Pegasus havayollarından Sırbistan’a bilet aldım adım “Muhammed Yahya” ama yanlışlıkla Klavyede h ve j harfi yan yana olduğundan “Mujammed Yahya” olarak yazmışım. . Türkiye de yada Sırbistan’da bir sorun olur mu sizce? Teşekkürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:48 de 20 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hiçbir sorun olmaz, merak etmeyin.

   Diğer ziyaretçilere de örnek olması açısından, uçuşu gerçekleştirdikten sonra buraya ya da info@rotavrupa.com adresine “sorun olmadı, geçtim” gibi bir mesaj atmanız mümkün müdür?

   Şimdiden teşekkürler ve iyi yolculuklar.

   • Yahya 13:11 de 24 Kasım 2017 - Yanıtla

    Neticeyi bildiririm tabii ki. Selamlar.

   • Yahya 11:24 de 1 Aralık 2017 - Yanıtla

    Selamlar, seyahatimi gerçekleştirdim. Bir problem olmadı. Sanırım asıl konu harfin yanlış olması değil ismin anlamını değiştirip değiştirmediği.

 35. Serkan göktürk 15:01 de 11 Kasım 2017 - Yanıtla

  Soysimim GÖKTÜRK pasaportumda en altta rakamlarin oldugu yerde <<<<<GOKTURK<<<<<< yaziyor fakat bilet alirken pasaportta isminiz nasil yaziyorsa öyle yazilmasi istenildi satin aldigim bilette GOEKTUERK yaziyor herhan gi sorun olur mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 15:04 de 11 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hiçbir şey olmaz. Yabancı karakterlerin bilgisayar diline dönüşümü oluyor bu, merak etmeyin

  • Merve Özcan 12:05 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba benim de benzer bir durum gerçekleşti, ucak biletimde Özcan olan soyadım OEZCAN yazıyor. Uçuşunuzu gerçekleştirdiniz mi sıkıntı oldu mu? (Benim uçuşum thy ile Viyana’ya)

   • Ferit Çağlar Gündüz 13:50 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı olmuyor, Ö harfinin bilgisayar dilinde karşılığı OE olduğu için öyle oluyor.

    Hiçbir sıkıntı olmadan uçabilirsiniz

 36. Mücella 16:34 de 5 Kasım 2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  pegasustan eşim bilet almış, 5 ay önce evlendik ve sıra nedeniyle pasaport ve nufüs kağıdımı güncellemeyemedim, 11 kasımda saraybosna ya gideceğiz. Eşim bilet alırken soyadımı yaman olarak almış ama pasaport ve nufüs kağıdımda yaman yerine kızlık soyadım yazıyor.
  Pegasus u aradık bizden evlilik cüzdanı, pasaport ve nufus kağıdımın görsellerini istediler durumu izah eden bi maille ilettik..Kısa sürede çözülmesi için sürekli aramak gerektiğini düşünüyorum. Biletteki ismi kızlık soyadıma dönüştürmeleri mümkün müdür? Döndürmezler ise bilgiler tutmadığı için yolculuk etmemiz mümkün değil midir? Evlilik cüzdanını göstersek bir işe yaramaz mı? Tc Kimlik nodan bu bilgilerime ulaşamazlar mı? Eğer bu durumu yaşayan var ise geri dönüş bekliyorum. Teşekkürler 🙂

  • Ferit Çağlar Gündüz 17:43 de 5 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Geçen sene birebir aynı durumla, Onurair ile ilgili bir yorum gelmişti Rotavrupa’nın Facebook hesabına.

   Evlilik cüzdanını göstererek aynı durumdaki hanımefendi seyahat edebilmişti. Sizin de seyahat edebileceğinizi düşünüyorum.

   Çağrı merkezi hiçbir şey yapamaz, para ve zaman kaybetmeyin orayı arayarak.

   Durumdan bizi de haberdar ederseniz isminizle beraber yazıya ekleyelim.

   İyi seyahatler şimdiden

 37. Derya 13:01 de 21 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhaba Ferit bey. Dün ,eşimle birlikte ,seyehat acentasından yurtdışı çift yön uçak bileti aldık. Ancak bilette isim ve soyisimin yerleri değişmiş. İsim olarak soyisim,soyisim olarak da isim görülüyor.) Acenteyi aradım ancak düzeltme yapamayacaklarını söylediler.THY ise dosya açtı ve 7 iş günü içinde haber vereceklerini söyledi ancak bu süre de uçuş zamanıma denk geliyor. Böyle bir durumda sorun yaşar mıyım?

 38. ilkay 10:38 de 3 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhaba, 3 isim 1 soyisim sahibi biri olarak yapılmayacak bir hata yaptım ve los angeles biletini sadece 1 isim 1 soyisim ile aldım. THY aradığımda düzeltme yapmıyor ve uçuş garantisi vermiyor, burada yazanlardan benzer durumu yaşayan biri olmuş ama uçabildi mi uçamadı mı bilemiyoruz tabi 🙁 1900 liralık bir bilet bu ne yapacağımı şaşırdım, bir öneriniz olur mu ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 15:00 de 6 Ekim 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bence uçabilirsiniz ama uçamamaya da hazırlayın kendinizi. Hiçbir şey yokmuş gibi davranabilirsiniz kontuarda.

  • Demet Başaran 17:38 de 7 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba, problem yaşadınız mı? Aynı durumla karşı karşıyayız, biraz gerildik.

   • Ferit Çağlar Gündüz 13:19 de 8 Ocak 2018 - Yanıtla

    Merhaba,

    Bir şey olmuyor merak etmeyin, buraya da olumsuz bir geri bildirim gelmediğine göre demek ki herkes binebilmiş 🙂

 39. Süleyman 22:13 de 24 Eylül 2017 - Yanıtla

  Mrb. Ben telefonda internet üzerinde , Ukraine aırlens hava yoluyla bilet aldım . Ukraine den Türkiye gelecek bayanın cinsiyeti erkek olarak girdim. Bu sorun olurmu. Sitede bilgi düzeltme varmı . Burada havayoluna ulaşamadım. Iletisim telefonunu ararken rusça konuşulduğu için anlatamadım.
  Ayrıca bilet check-in yaparken düzeltme yapabilirmi. THY aradım yurt içinde sorun olmaz dedi . Ama yurt dışı sorun olabilir. ..

 40. Merve UZUN 16:37 de 18 Eylül 2017 - Yanıtla

  merhaba,
  kimliğimde ve pasaportumda ismim Merve Uzun’dur.
  ancak uçacağım tarihte evleneceğim için yanımda evlilik cüzdanım olacak SOY ismim Merve Kaya Olacaktır. bilet thy ‘den nişanlımla beraber alındı. benim sorunum ise nişanlım uçuş zamanı evlilik cüzdanında ismimin Kaya olacağını düşünerek sorun yaşamayalım diye bileti Merve Uzun Kaya olarak almış, esas böyle düşünmesi bize sorun yaratabilir diye düşündüm. geri bildirim formu doldurdum. bugün 6. gün henüz yanıt gelmedi. ama ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. sizce ismimin yanından KAYA soy adı silinebilir mi ?

 41. Gökçe Karagül 20:41 de 2 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben yurtdışına gidicem bulgar pasaportuyla. Ordaki ismim ve soyismimi yazdim ama bulgaristan da baba adi da isimde ekleniyor. Gerci pasaportta isim soyisim olan kısmı yazdim baba adını eklemedim. Örneğin ordaki ismim a soy ismim b . baba adi da c. Dersek. Ben bileti a b olarak aldim. Acb olarak almam mi gerekirdi. Ab olarak sorun olur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:07 de 4 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Pasaportunuzda ne yazıyorsa o şekilde almalısınız.

   • Gökçe Karagül 20:00 de 5 Eylül 2017 - Yanıtla

    Merhaba ancak kimlikte yazıldığı gibi aldım yani ikinci ismi yazmadım biletim yanar mı

 42. Ercüment 01:21 de 1 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Ben eşimle beraber Uçak biletini alırken cinsiyet i yanlış girmişim.THY bu sorun olur mu ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:35 de 1 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Yazıda belirttiğim gibi sıkıntı olmaz. Ama havayolu şirketine haber vermekte fayda var her zaman.

 43. mehmet 15:58 de 29 Ağustos 2017 - Yanıtla

  mrb ben bılet aldım sayfa yenılendıgı ıçın yanlıs soyadı gırıldı aydın yerıne ısık yazılmıs hal olunur mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:55 de 29 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hemen uçak biletini aldığınız havayolu ya da acenteye ulaşın. Bu şekilde kabul olmaz.

 44. Gülay 17:04 de 13 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Biz Opodo dan online bilet aldik Esimin ve kizimin soyadini dogru yamissim ama kendi soyadimda Polat yerine Polaf yazmissim. Ucusa 5 gün kaldi ve ben bu durumu THY bildirdim ve dosya actilar ama henüz cevap yok ama yinede belirtiler Havalimanindaki personelin insiyatif kalmis.
  Sorun olurmu acaba ? Birde bunun dönüsü var ayni sorunla karsilasabilirmiyim. Tabi gidisim sorun olmazsa :(.
  Tessekürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 17:35 de 13 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Tek bir biletleme mi üç kişi de? Yani elinizde tek PNR mı var?

   Eğer öyleyse sıkıntı yok, diğer türlü de hiçbir şey yokmuş gibi davranın, sorarlarsa bu durumu zaten THY’ye bildirdiğinizi belirtin.

   Benim tecrübelerime göre sıkıntı olmaz.

 45. Ismail derin 23:55 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Bende kizimin iki isminden ilkini yazmisim ikinci ismi yazmamisim thy ile ucuyoruz yirtdisi bleti sorun olurmu

 46. sinan 12:48 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

  merhaba ben suudi havayollarıyla aktarmalı güney afrika bileti aldım soyaımı tenmeltürk yazdım fakat sistem temeltuerk yazmış bielete budgetair i aradım hiç sorun olmıyacağını bu konuda mail bile attılar suudi havayollarının acentesine sordum skıntı olur acenta deyiştirsin diyor fakat acenta deyiştirmiyor iyi günler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:19 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Türkçe harfler olduğu için sistemde bu şekilde ifade edilmek zorunda. Hiçbir şey olmaz, merak etmeyin

 47. elif 03:08 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

  mrb bende birsey soracaktım bilet aldım ben ve kızıma kızımın doğum tarihini yazdım telefon otomatik değiştirdi bir türlü olması bende öyle aldım sonra aklıma takıldı baktım yaş sınırı varmış iki yaş bir aylık ondan mı acaba hava alanında bilet iptal mi olur ne olur ?çok sıkıntı yaptım

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:57 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Ne için yaş sınırı var acaba? Bebek biletini mi kastediyorsunuz?

   Eğer öyleyse elbette kimliğindeki tarih baz alınır. Bilet iptal olmaz, merak etmeyin

 48. Aygün 00:25 de 8 Temmuz 2017 - Yanıtla

  İyi günler yazıları ve yorumlarınızı okudum ama içim rahat etmediğim için soruyorum yurtdışına bilet aldım acele acele o sırada sayfa yenilenmiş bay yerine bayan olmuş.Thy yi aradım check in e giden yolcu bayan değil baydır mrs değil mr dir diye notta düşürdüm ama bana geçiş garantisi vermediler pasaport kontrolünde ve bilet kontrolünde sıkıntı yaşarmıyım şimdiden teşekkürler

 49. Gökhan 17:40 de 7 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Teşekkürler bi şansımızı deneyeceğiz

 50. Gökhan 20:54 de 6 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Hızlı geri dönüş için çok teşekkürler THY mail atmışkurallar gereği ismin eklenemeyeceğini Yazmış telefonla görüştüm tamamen check in personeli ve polisin insiyatifine kalmış kesin bişey söyleyemeyiz dedi

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:34 de 6 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Rica ederim.

   Eski biletlerime baktım ben de, 2011 yılında Çağlar Gündüz olarak bilet almışım o zamanki Atlasjet’ten.

   Siz de ailece seyahat edeceğinizden hiçbir sorun olmayacağını düşünüyorum

 51. Gökhan 19:08 de 6 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba bende oğlumla kızımın ilk isimlerini yazmayı unutmuşum siz sorun yaşadınızmı

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:50 de 6 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Gökhan Bey,

   Bir sorun yaşamazsınız ama yine de havayolu şirketine yazılı ya da sözlü olarak iletmekte fayda var

 52. Abdulgani 13:21 de 22 Haziran 2017 - Yanıtla

  Merhaba ferit bey

  Anadolu jetten yurt içi bilet alırken kızımın ilk ismini yazmadim örnek meva halime duru yerine halime duru yazmışim uçuşta sorun yaşarmıyim çocuk 8 yaşinda bilgi verebilirmisiniz.

 53. atıl 23:27 de 17 Haziran 2017 - Yanıtla

  Merhabalar Ferit Bey
  Skyscanner üzerinden thy ile yurtdışına bilet aldım.Fakat biletimde bir harf eksik gözüküyor.(Büyük ihtimalle türkçe harfi algılamadığı harf direkt silinmiş.).Müşteri hizmetlerini aradığımda sorun yaşayabilirsiniz bu yüzden seyehat acentasıyla iletişime geçmelisiniz cevabını aldım.Sizce sorun yaşar mıyım? “ATIL” “ATL”olarak gözüküyor.

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:31 de 17 Haziran 2017 - Yanıtla

   Merhabalar Atıl,

   Skyscanner’ın zeni yönlendirdiği acente sorumlu olur bu konuda. Mail adresine hangi şirketten uçak bileti geldiyse (mesela Tripair, Tickets vb.) o şirketi arayıp iletebilirsin. Bilet de son 24 saat içinde alındıysa tekrar biletleme yaparlar.

   Ama benim görüşüm (elbette buna göre hareket etme lütfen, önlemini al) bir şey olmayacağı yönünde.

   Durumdan haberdar edebilirsen yazıya ekleyeyim, başka birinin işine yarar muhakkak ileride.

   İyi seyahatler şimdiden

   • atıl 23:44 de 17 Haziran 2017 - Yanıtla

    Öncelikle hızlı geri dönüşünüz için teşekkürler.

    Şirketin adı “opodo”.Şirkete mail attım .Yarın THY nin KADIKÖY şubesine gidip yüz yüze iletişime geçicem .Buraya durumla ilgili geri dönüş yaparım.

    • Ferit Çağlar Gündüz 23:49 de 17 Haziran 2017 - Yanıtla

     Rica ederim, ne demek.

     Yarın hallolacaktır muhtemelen. İyi akşamlar

     • atıl 17:15 de 18 Haziran 2017

      THY ofisine gidince bir sorun olmayacağını söylediler yani haklı çıktınız.

     • Ferit Çağlar Gündüz 17:17 de 18 Haziran 2017

      Geri dönüş için teşekkürler.

      Sorunun çözülmüş olmasına da sevindim

 54. Seda 17:35 de 8 Haziran 2017 - Yanıtla

  Merhaba, yurtdışı uçak biletimi alırken iki ilk ismimden sadece birini yazmışım. Pasaportumda Ayşe Seda Öztürk olan ismim bilette Seda Öztürk görünüyor. Sizce sorun yaşar mıyım?

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:02 de 8 Haziran 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sorun olacağını sanmıyorum, hangi havayolu şirketi olduğunu söylememişsiniz.

   Yine de havayolu şirketi ile iletişime geçip bu durumu kesinlikle belirtin.

 55. Ebru 17:11 de 27 Şubat 2017 - Yanıtla

  Biz bilet alırken bayan yerine bay almış pegasustan bi problem olur mu acaba

 56. Mine Cavusoglu 14:22 de 30 Haziran 2016 - Yanıtla

  Yurtdışı uçuşları içinde geçerli midir bu yazılanlar? Ben yurtdışı bilet aldım ama cinsiyet kısmında farklılık var, gözden kaçan ufak bir ayrıntı yüzünden. Bileti aldığım havayolu şirketi değişim yapamayacaklarını söyledi. bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorlar ama elbette kesin değil. Haliyle endişeliyim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 18:07 de 29 Temmuz 2016 - Yanıtla

   Merhaba Mine,

   Kusura bakma nedense bu yorum gözden kaçmış, şans eseri gördüm şimdi.

   Eğer tüm bilgiler doğruysa evet, bir şey yapmana gerek yok.

   Hiçbir şey yokmuş gibi kontuara gidip işlemlerini yap, eğer bir şey derlerse de bilmiyormuş gibi davran 🙂

   Bizi de sonuçtan haberdar edebilir misin?

   Nice seyahatler!

Siz de fikrinizi belirtin