Benim başıma mı çok geliyor nedendir bilemem ama artık uçak iptallerine alıştım. Hatta artık havayolu şirketlerinin uçak biletimi iptal etmesini avantaja çevirmeye başladım. Size de uçak bileti iptalini avantaja çevirmek konusunda bu tecrübelerimi aktarmak istedim.

Uçak Bileti İptali

Uçak Bileti İptali

Uçak uçuş iptalinde yolcu hakları konusunda çok detaylı, bir rehber niteliğinde yazı hazırladım. Benim burada anlatacaklarım uçuşa 14 günden fazla varsa geçerlidir. Aksi durumda lütfen yolcu hakları yazılarına göz atın.

Havayolu Neden Uçak Bileti İptali Yapar?

Bir şirketin uçak bileti iptali yapmasının altında onlarca neden yatsa da hepsinin temeli bir şeye dayanır; para! Siz isterseniz 6 ay önceden alın biletinizi, havayolu şirketi 15 gün öncesinde tak diye iptal edebiliyor. E peki şimdi ne yapacaksınız? Siz bileti 100 TL‘ye almıştınız ama şimdi aynı tarihte diğer şirketlerin uçuşları 500 TL? İşte bu noktada size sadece para gözüyle bakan şirketlerden yararlanma vakti 🙂

İki hafta ve daha önce uçak biletiniz iptal edildiğinde ne yazık ki tazminat talep edemiyorsunuz. Şimdi daha bir gün önce Rotavrupa’nın sosyal medya hesaplarından da paylaştığım olay ile detaylı olarak anlatayım.

 • Aerobilet üzerinden 2 Eylül 2016’da İstanbul-Nevşehir uçak biletini Pegasus’tan 15 TL‘ye almıştım. Uçuş tarihi 9 Şubat 2017 idi.
 • Yine Aerobilet üzerinden 23 Kasım 2016’da Kayseri-İstanbul uçak biletini Pegasus’tan 20 TL‘ye almıştım. Uçuş tarihi: 13 Şubat 2017.
 • 24 Ocak 2017 tarihinde, tam Nevşehir uçuşundan 16 gün önce Pegasus bana aşağıdaki mesajı göndererek uçuşumu iptal ettiğini söyledi.
Pegasus Uçak Bileti İptali

Pegasus Uçak Bileti İptali

 • Ve bu mesajdan yaklaşık 2 saat sonra bir müşteri temsilcisi arayarak uçuş iptalini haber verdi.
 • Kendisine Kayseri uçuşum da olduğunu söyledim, farklı bir uçuş olduğu için bir işlem yapamayacağını söyledi. Kendisine söylediğim: “benim yasal ikametim İstanbul’da, bu yüzden ayrı bilet de olsa keyfiyetten iptal edilen bir uçuşu gerçekleştiremeyeceğim için parasını aylar önce ödediğim diğer uçuşumu da gerçekleştiremeyeceğim”.
 • Diretmeden “Tamam, onun için de değişiklik yapalım” dedi. Ben de hangi güzergaha değiştireceğime karar vermediğim için sonra arayıp bu işlemi yapacağımı söyledim, o da PNR numaram ile not aldığını, değişiklik yaparken diğer çalışanın da bunu göreceğini söyledi.
 • Ben de bileti nereye değiştirebilirim diye düşünürken hem doğum yerim olan Gaziantep‘e (bkz. memur çocuğu olmak) gitmeyi hem de uzun zamandır görüşmediğim arkadaşımı görmek için tercihimi Gaziantep’ten yana kullandım. Baktığım biletin fiyatı 234 TL idi.
 • Müşteri hizmetlerini arayıp bilgileri ilettim ve iptal edilen uçuşla ilintili olmayan, farklı PNR’a sahip Kayseri-İstanbul uçuşumu da değiştirmiş oldum.
Gaziantep uçak bileti

İptal edilen uçak bileti yerine aldığım Gaziantep-İstanbul uçak bileti

Gaziantep uçak bileti

İptal edilen uçak bileti yerine aldığım İstanbul-Gaziantep uçak bileti

Bunu niye böyle uzun uzun anlattım?

 1. Yazının başlarında da söylediğim gibi, 2 farklı uçuştan bir tanesi iptal edildi. Ama bir tanesinin iptal edilmesi diğer uçuşu kullanamama sebep olduğu için bunu değiştirmelerini sağladım.
 2. Bu gibi durumlarda eğer mümkünse parkur-güzergah değişikliği yapın. Siz aylar önce peşin olarak uçak biletini satın alıyorsunuz ama havayolu şirketleri size vadettiği hizmeti veremiyor. Hakkınızı yedirmeyin.
 3. Eğer bir mağduriyet gösterebiliyorsanız şirketlerden kesinlikle bunun da tazminini isteyin. İlk önce mail ile isteyin, olumsuz cevap gelirse hiç uğraşmadan direk Tüketici Hakem Heyeti‘ne şikayet edin.
 4. Bu şekilde iptallerle Fas’a ve Dubai’ye neredeyse bedavaya gittim. Ki bunlar direk uçuşlar, o zamanki bilet bedeli her biri için 1000 TL‘nin üzerindeydi.