Çoğu zaman uçak biletini ucuza almak için aylar öncesinden plan yapıp uçak biletinin parasını ödüyoruz ama her zaman her şey yolunda gitmeyebilir, bazı durumlar değişebilir. İşte bu süreçte de alınan uçak biletini iptal etme koşulları araştırılır ve alınan uçak bileti iptal edilir mi? sorusu sorulur. Bu yazıyı da dün Atlasglobal’i, iptal ettiğim uçak biletinin iadesini yapmadığı için mahkemeye verince yazmaya karar verdim. İşte size bilinmeyen detaylarıyla, internette ilk defa Rotavrupa’da uçak bileti iptali nasıl yapılır? Rehberi.

Uçak Bileti İptali Nasıl Yapılır?

Uçak Bileti İptali Nasıl Yapılır?

Her yazıda belirttiğim gibi, cevap aradığınız soruların burada olma ihtimali çok yüksek. Lütfen baştan sona okuyun, cevabını bulamadıysanız yorum bırakın.

Yazıya başlamadan önce şunu belirteyim:  her uçak bileti iptal edilebilir ve bu iptal edilen uçak biletlerinden para iadesi alınabilir . Promosyon biletler dâhil!

Uçak Bileti İptal Koşulları

Uçak bileti iptal işlemleri konusunu açmadan önce birkaç detay sunalım.

Bildiğiniz gibi uçak bileti alırken çok çok az bir kısmı ücretsiz iptal özelliğine sahip oluyor. Hatta buna sahip olsa bile sizden hizmet bedeli adı altında “haraç” kesiyorlar.

Bu yüzden promosyon uçak bileti iptali konusuna daha çok ağırlık vereceğiz.

Eğer biletinizi online seyahat acentasından (Aerobilet, Enuygun vs.) aldıysanız ilk muhattabınız burasıdır. İptal, iade, değişiklik gibi işlemleri burası yürütür. Ama size bir tavsiye: işinizi direk havayolu ile çözün çünkü bu acentalar sizden hizmet bedeli kesintisi yapabilir.

Promosyon Uçak Bileti İptali

Havayolu firmalarının çoğu yolculara sadece “para” gözüyle bakmaktadır ve bu yüzden cebinden alabileceği her kuruşu hesaplamaktadır. Bu yüzden de İstanbul-İzmir arasında bir uçak biletine 500 TL dahi vermiş olsanız, iptal etmek istediğinizde size “bu bilet promosyon bilet; iptal, iade, değişiklik olmuyor” şeklinde cevap vereceklerdir. Hatta bir keresinde “uçak bileti iptal cezası” diye bir cümle kurmuştu müşteri temsilcisi, “ceza”???

 Promosyon da olsa, ekonomi de olsa her türlü uçak biletinizi iptal edebilir ve alan vergilerinizi geri alabilirsiniz. 

Bu konulardan ötürü de yolcu hakları yazılarında (uçuş iptalinde yolcu hakları, uçuş rötar yaparsa yolcu hakları) bahsettiğim gibi, elinize bir koz geçtiğinde son zerresine kadar kullanın, çekinmeyin.

Business Class Uçak Bileti İptali

Eğer Business Class ya da First Class bir bileti iptal etmek istiyorsanız alacağınız vergi iade miktarı ekonomide biletli bir kişi ile aynı olacaktır.

Biletinizi iptal edecekseniz uçacağınız havayolu firmasını arayın ve gerekirse pazarlık yapın (bir daha bu şirketi kullanmayacağınızı söylemeniz bile yeterli). Sonuçta havayolu şirketlerinin en önemli müşterileri Business ve First Class yolcularıdır. Bu şekilde en az zararla kurtulabilirsiniz.

Uçak Bileti İptal İşlemleri

Uçak bileti iptal etme hakkı ve şartları konusunda bilgi verdikten sonra madde madde uçak biletinizi nasıl iptal edeceğinizi anlatalım (Pegasus uçak bileti iptal etme yöntemi daha detaylı yazının devamında anlatıldı).

Bu işlemler Onurair’den Germanwings’e kadar ya da herhangi bir havayolu için benzerdir.

  • Uçak biletini iptal etmeye karar verdiğinizde biletinizin olduğu havayolu firmasına ulaşın.
    • Bu telefonla da olabilir ya da Pegasus’tan uçak bileti iptali yapacaksanız kendi sistemi üzerinden de olabilir. Çünkü Pegasus’un çağrı merkezi ücretli.
  • Size biraz önce de belirttiğim gibi “bu bilet iptal edilemez” diyeceklerdir. Bunu bildiğinizi söyleyip kullanmayacağınız ama ödediğiniz vergilerin iadesini istediğinizi belirtin.
  •  Bazı havayolu firmaları uçak bileti iptalinin uçuştan sonra yapılması gerektiğini söyler (mesela Atlasglobal’de uçak bileti iptalinin işleyişi böyle) ve uçuş tarihinden sonra aramanızı rica ederler.
  • Bilet iptalinden geri alabileceğiniz ücret uçak biletinin ödemesini yaptığınız banka-kredi kartına yatar ya da bilet satış merkezlerinden elden almanız söylenir(acentadan alınmış THY uçak bileti iptalinde bu şekilde oluyor aşağıda örnek makbuz var.)
    Aerobilet'ten aldığım THY uçak bileti iadesi

    Aerobilet’ten aldığım THY uçak bileti iadesi

Kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek için yazı uzunluğundan ötürü 2’ye bölünmüştür. Lütfen 2. sayfaya geçin.