Miles and Smiles sadakat programının bu yazısında sınıf yükseltme olarak bilinen, yani ekonomiden Business class’a sadece mil ödeyerek nasıl uçuş sınıfınızı yükseltebileceğinizi göstereceğiz. Bu yazıda sizler için THY upgrade nedir?, kaç mil gereklidir ve mantıklı mıdır? Sorularına yanıt verdik.

THY Upgrade Nedir?

THY Upgrade Nedir?

THY Upgrade Nedir?

THY Upgrade, ekonomi sınıfı bilet sahibi olduğunuz bir uçuşta millerinizi kullanarak Business sınıfına yükseltilme işlemidir.

Yani, ekonomi sınıfı bir bilet alıp, millerinizi kullanarak Business Class’a upgrade edebilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını ve avantaj-dezavantajlarını sizlere aktaracağız.

Miles and Smiles sadakat programı ile ilgili tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

 ÖNEMLİ NOT: TÜRK HAVA YOLLARI SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR, AMA HALA BURADAKİ ANLATIM SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE İŞLİYOR. TEK YAPMANIZ GEREKEN EKRANDAN ESKİ SÜRÜME DÖN DEMENİZ. 
Miles and smiles yeni sürüm

Miles and smiles yeni sürüm

THY Upgrade İçin Gerekli Mil

Türk Hava Yolları ile uçuş sınıfı yükseltmek için eğer Elite Plus Kart’a sahip değilseniz mil kullanmak yeterli. Aşağıda THY upgrade mil tablosu bulunmakta.

THY Upgrade Nedir?

THY Upgrade Tablosu

Tablodan da göreceğiniz üzere yurtiçinde upgrade için 6.250 mil vermeniz gerekiyor. Yine aynı şekilde upgrade için Avrupa uçuşlarında 11.250 ya da 15.000 mil vermeniz gerekiyor. Bu tabloda yer alan mil miktarları tek yön içindir.

Upgrade Yapmak Mantıklı mı?

Esas kilit noktası bu bence. Kısa bir cevap: mantıksız. Nedenlerini açıklayacağız aşağıda.

Öncelikle aşağıya bir de limitli yer kapasiteli ödül tablosunu koyalım.

THY Çift Yön Mil Ödül Tablosu

THY Çift Yön Mil Ödül Tablosu

Buradan hareketle: Türkiye içi uçuşlarda 6.250 Mil+vergi ile Business Class bilet alınabiliyor.

Yine aynı şekilde, mesela Bükreş’e 11.250 mil + 165 TL’ye bilet alınabiliyor.

Bükreş Business Mil ile

Bükreş Business Mil ile

Ama aynı uçuş için Upgrade yapmak isterseniz bilet alıp üstüne de 11.250 mil vermelisiniz. Yani, Bükreş’e uçak bileti 165 TL’den ucuz olduğu sürece Upgrade mantıksız. Ki bu fiyata Türk Hava Yolları’ndan tek yön uçuş bulmak imkansıza yakın.

Yine uzun uçuşlarda da aynı şekilde. Upgrade yapmaktansa direk mil ile Business Class bileti almak çok daha mantıklı.

Upgrade Nasıl Yapılır?

Milleriniz ile upgrade yapmak için 2 seçenek var; en az 24 saat öncesinden ve son dakika upgrade.

En Az 24 Saat Önce Upgrade

Ekonomi sınıfı bileti Business sınıfa çevirmek için uçuştan en az 24 saat öncesinde THY’nin çağrı merkezini (444 0 849) aramalı ya da satış ofisine gitmelisiniz. Burada uçuş detaylarınızı verip, upgrade istediğinizi iletebilirsiniz. Hesabınızdaki miller düşülerek sınıf yükseltme işlemi yapılacak.

Son Dakika Upgrade

Havalimanına gittiğinizde yapabileceğiniz sınıf yükseltme işlemi son dakika upgrade olarak isimlendirilir. Bu durumda da eğer uçuşta Business sınıfında yer varsa check-in yaptığınız bankoya giderek ya da check-in sırasında söyleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Upgrade Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Upgrade yapıldığında kazanacağınız mil Business Class uçuşu mili değil, biletinizin kendi ücret sınıfı üzerinden alacağınız mildir,
  • Mil kullanılarak alınmış ödül biletlere upgrade yapılmaz,
  • Sınıf yükseltme işlemi sadece THY uçuşlarında geçerlidir,

Tüm detaylar ve şartlar için THY’nin web sitesine bakabilirsiniz.