Bu yazıda sizlere çok bilinmeyen, birçok kişinin haberdar olmadığı, Türk Hava Yolları’nın sadakat programı olan Miles and Smiles’ın refakatçi bilet uygulamasından bahsedeceğiz. Refakatçi bilet nedir? Nasıl alınır? ve Avantajı nedir?

Refakatçi Bilet Nedir? Nasıl Alınır?

Refakatçi Bilet Nedir? Nasıl Alınır?

Refakatçi Bilet Nedir?

Refakatçi bilet, aynı uçuşta bir kişinin para ödeyerek mil alması, diğer kişinin ise ödül biletlere oranla daha az mil gerektiren ödül bilet ile bilet alabilmesi demektir.

Karışık değil mi? 🙂

Örnek vererek açıklamaya çalışalım;

Ben ve kız arkadaşım Damla aynı uçakla seyahat edeceğiz ve benim Miles and Smiles hesabımda ona ödül bilet alacak kadar yeterli mil var.

Ben uçak biletini para ile satın alıyorum, ardında da aynı uçakta beraber gideceğimiz Damla’ya da Miles and Smiles hesabımdan refakatçi ödül bilet alıyorum.


Bu yazıda miller ile biletin nasıl alındığı anlatılmayacak. Sadece refakatçi bilet nasıl alınır? Bu anlatılacak. Lütfen Mil ile Bilet Alma hakkında yazdığımız yazıyı okuyun. Bunun yanında Miles and Smiles sadakat programının tüm detaylarını ele aldığımız yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

 ÖNEMLİ NOT: TÜRK HAVA YOLLARI SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR, AMA HALA BURADAKİ ANLATIM SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE İŞLİYOR. TEK YAPMANIZ GEREKEN EKRANDAN ESKİ SÜRÜME DÖN DEMENİZ. 
Miles and smiles yeni sürüm

Miles and smiles yeni sürüm

Refakatçi Bilet Avantajı Nedir?

Refakatçi biletin avantajı, eğer bir yakınınızla seyahat ediyorsanız ve ona millerinizi kullanarak ödül bilet almak istiyorsanız çok daha az mil kullanarak bilet alabilmenizdir. Aşağıda refakatçi bilet için “limitli yer kapasiteli ödül tablosu” yer almaktadır.

Refakatçi Bilet nedir

THY Refakatçi Bilet Mil Tablosu (limitli yer kapasiteli)

refakatçi bilet nedir

THY Refakatçi Bilet Mil Tablosu (Yer Garantili )

Bir örnek olarak: Türkiye içi uçuşlarda normal ödül bilet için 7.500 mil gerekirken refakatçi bilet için 5.250 mil gerekiyor.

Refakatçi Bilet Nasıl Satın Alınır?

Ne yazık ki refakatçi bilet alma işlemi şu an için internet üzerinden yapılamıyor. Ya telefon ile Türk Hava Yolları çağrı merkezini arayacaksınız ya da Türk Hava Yolları satış ofisine gideceksiniz. Satış ofisi listesine ulaşmak için: http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/satis-ofisleri/satis-ofisleri

  • Kendi biletinizi istediğiniz kanaldan (internet, online seyahat acentası, telefon vs.) para ödeyerek satın alın,
  • THY’nin çağrı merkezini arayın (444 0 849),
  • Bilet detaylarınızı vererek çağrı merkezindeki kişiden “refakatçi bilet” almak istediğinizi söyleyin,
  • Çağrı merkezindeki görevlinin yönlendirmelerini takip edin
  • Verdiğiniz mail adresine e-bilet yollanacak.

İşlem aslında bu kadar basit. Soyisim uyuşması, akrabalık gibi bir şart aranmıyor.