Uçtuk mil kazandık, gittik araba kiraladık mil kazandık, e bir de üstüne Pepsi kapaklarından mil kazandık. Peki bu milleri nasıl harcayacağız? Bu miller en mantıklı nasıl harcanır? Mil ile bilet almak mantıklı mı? hangi biletler mil ile alınmalı? Gibi soruların cevabını da vereceğiz. İşte size adım adım THY mil ile bilet alma rehberi. Bu yazı internette bulabileceğiniz en detaylı mil ile bilet alma üzerine yazılmış yazıdır. 

THY Mil ile Bilet Alma Rehberi

THY Mil ile Bilet Alma Rehberi

Mil ile Bilet Alma

Bu yazı için gerçekten çok uğraştım, özendim. Her şeyin anlaşılır olması için yazıda 10’dan fazla görsel var. Dilerim mil ile bilet alma işlemlerini tamamen anlatabilmişimdir. Aklınıza takılanları yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Mil nasıl kazanılır? Miles and Smiles nasıl kullanılır? Gibi soruların detaylarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Refakatçi ödül bilet konusunu da ele aldık.

Business Class’a para ödemeden, mil ile upgrade konusunu da detaylıca anlattık.

 ÖNEMLİ NOT: TÜRK HAVA YOLLARI SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYOR, AMA HALA BURADAKİ ANLATIM SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE İŞLİYOR. TEK YAPMANIZ GEREKEN EKRANDAN ESKİ SÜRÜME DÖN DEMENİZ. 
Miles and smiles yeni sürüm

Miles and smiles yeni sürüm

Mil ile Bilet Almak Mantıklı mı?

Aslında bu soru biraz yanlış, çünkü bilet alabilmek için mil biriktiriyoruz ya da biriktirmeyi düşünüyoruz. Ama zaten vergiler de ödendiği için rastgele her bileti mil ile almak mantıklı değil. Bu yüzden bu soruya kısmen evet diyoruz.

Hangi Biletler Mil ile Alınmalı?

Burada verebileceğimiz iki tane cevap var: “pahalı olan güzergâhlar alınmalı” ya da “son dakika bileti alınmalı“. Aşağıda birkaç örnek ile bunu detaylıca açıklamaya çalışacağız. Eğer zamanınız yoksa kısaca;

 • Pahalı güzergahları alın,
 • Tek yön bilet alın, (yurtdışına tek yön THY’de çoğu zaman daha pahalı olur)
 • Son dakika biletleri alın*

*bazen yer kalmayabiliyor, detaylar aşağıda.

THY Ödül Bilet Vergileri

Mil ile uçak bileti satın alırken vergi de ödüyorsunuz. Her güzergâhta vergi miktarları değişiklik gösterdiği için aşağıdaki linkten, ödül bilet için gereken mil ve vergi miktarını hesaplayabilirsiniz.

https://www4.thy.com/tkmiles/award.tk?lang=tr

Mil ile alınan biletlerden mil kazanılmaz.

Mil ile Bilet Nasıl Alınır?

Biriktirdiğiniz miller ile sadece vergileri ödeyerek bilet alabilirsiniz. Türk Hava Yolları, güzergâhları kategorilere ayırmıştır (mesela Avrupa-1, Avrupa-2, Yurtiçi, Kuzey Afrika vb.) ve her güzergâh için belli mil miktarları belirlemiştir. Bu mil miktarları çift yön (gidiş-geliş) olup tek yön bilet için yarısı kadar mil gerekmektedir. THY’de First Class olmadığı için ve bu yazıda sadece THY’yi inceleyeceğimiz için First Class kısmının üzerini çizdik.

Tabloda yer alan kategorilerin hangi ülkeleri kapsadığını öğrenmek için: http://www.turkishairlines.com/tr-tr/miles-and-smiles/oduller/limitli-yer-kapasiteli-odul-bilet-tablosu linkinde, en altta yer alan listeden kontrol edebilirsiniz. Yakın çevremizden birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Almanya: Avrupa 2
 • Danimarka: Avrupa 2
 • Hollanda: Avrupa 2
 • Norveç: Avrupa 2
 • Portekiz: Avrupa 2
 • Rusya: Avrupa 2
 • Fas: Orta ve Kuzey Afrika
 • Kıbrıs: Avrupa 1
 • Gürcistan: Avrupa 1
 • Ukrayna: Avrupa 1

Üstteki tablo “limitli kapasite” olarak sunulan, her uçakta belli sayıda koltuk verilen ödül tablosu. Yani, bir uçakta 10 adet koltuk ayrılmışsa ve bu koltuklar dolmuşsa ne yazık ki sadece daha fazla mil ödeyerek (bkz. Yer Garantili Ödül Bilet) bilet alabilirsiniz. Örnekleri yazının devamında var.

THY Mil ile Bilet Alma Rehberi

THY Çift Yön Mil Ödül Tablosu (limitli kapasite)

Aşağıdaki tablo ise “yer garantili ödül bilet mil tablosu“. Yani, uçuşta yer yoksa daha fazla mil harcayarak bilet satın alabilirsiniz. Rakamlar yine çift yön.

Yer garantili mil ödül bilet tablosu

Yer garantili mil ödül bilet tablosu (yer garantili)

Limitli ya da yer garantili ödül bilet alırken ödenen vergi miktarı aynı, mil miktarı farklıdır.

Sabiha Gökçen Mil İndirimi

Eğer uçuşunuzu Sabiha Gökçen’den yapacaksanız (geliş ya da gidiş) ve aşağıdaki hatlardan biri ise, yüzde 25 mil indirimi var. Yani, yurtiçinde 2813 Mil, Avrupa 1 ‘e ise 5626 Mil harcayarak tek yön bilet alabilirsiniz.

Yüzde 25 mil indirimli hatlar
İç Hatlar:
Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Dalaman, Diyarbakır, Edremit, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayserı, Konya, Mardin, Samsun, Sivas, Trabzon, Van
Avrupa 1 :

Ercan (Kıbrıs), Kiev, Sarajevo, Tiflis
Avrupa 2:
Amsterdam, Astrakhan, Bakü, Barcelona, Berlin, Brüksel, Frankfurt, Londra, Milano,Münih, Paris, Roma, Stavropol, Venedik, Viyana,
Orta Doğu:
Bahreyn, Bağdat, Erbil, Kuveyt, Tahran, Telaviv

Bu listeyi olduğunca güncel tutuyoruz.

Mil ile Bilet Satın Alma Anlatımı

Aşağıda adım adım, resimli olarak biletin nasıl satın alınacağını anlattık.

1- ilk olarak THY’nin web sitesine gidin ve aşağıda gösterilen, Miles&Smiles açılır menüsünün altındaki Online Ödül Bilet kısmına tıklayın.

THY Ödül bilet

THY Ödül bilet

2- Çıkan ekranda TK (üyelik numaranız) ve şifrenizle oturum açın.

Hesabınıza giriş yapın

Hesabınıza giriş yapın

3- Bilet almak istediğiniz güzergâhı, tek yönçift yön mü olduğunu ve uçuş sınıfını seçin (yukarıda farkı açıkladık)

uçuş bilgilerinizi girin

uçuş bilgilerinizi girin

4- Bu ekrandan eğer uçuşta yer var ise bileti almanız için en sağdaki “seçim” satırında kutucuklar olur, eğer dolu ise “ek bilgi” kısmında “dolu” yazar. Uçuşlarınızı seçip yine “devam”a tıklayın.

istediğiniz uçuşların en sağındaki kutucuğu işaretleyin

istediğiniz uçuşların en sağındaki kutucuğu işaretleyin

5- Son olarak karşınıza alttaki gibi bir ekran gelecek. Burada ödemeniz gereken vergi ve ne kadar mil harcayacağınız gözükecek. Bu bilgileri de kontrol ettikten sonra ödeme sayfasına geçip, ücreti ödeyip biletinizi almış oluyorsunuz.

Mil ile bilet için ödenen vergi

Mil ile bilet için ödenen vergi

Yazıda çokça görsel bulunduğundan yazı 2’ye bölünmüştür. Lütfen Mil ile bilet alma yazısının ikinci sayfasına geçin.