Özellikle son zamanlarda yaptığı ücretsiz kargo kampanyaları ile adını ülkemizde duyuran Sports Direct aslında tüm Avrupa genelinde yaygın olan büyük bir spor mağaza zinciridir. Türkiye’de çoğu şey olduğu gibi spor ürünleri de fahiş fiyatlara satılmaktadır. Örneğin İstanbul’da, mağazalarda ya da internet sitelerinde 300 TL’ye satılan Skechers marka spor ayakkabıyı Sportsdirect’ten 130 TL‘ye aldım. Ki, bu yaptığım birçok alışverişten sadece bir tanesi. Sports Direct Alışveriş Rehberi yazısını da sizlere yardımcı olması amacıyla hazırladım. Dilerim Sports Direct Türkiye pazarına da yakında girer ve her şeyi fahiş fiyata satan fırsatçılara hesabını verir.

Sports Direct Alışveriş Rehberi

Sports Direct Alışveriş Rehberi

Bu yazıyı hazırlarken yurtdışından ilk kez ne zaman sipariş vermişim? Diye merak edip tüm maillerimi taradım ve buldum! 23 Mart 2007’de, Dealextreme.com üzerinden wireless anten almışım. O zamandan beri, neredeyse 10 yıldır sürekli yurtdışından, ayda en az 2-3 kere alışveriş yapıyorum ve şu ana kadar hiçbir kötü deneyimim olmadı.

 Decathlon da çok kaliteli olmasa da fiyatının hakkını veren ürünler satmaktadır.  

Sports Direct Alışveriş Rehberi

Giriş kısmında da belirttiğim gibi sportsdirect.com aslında sadece bir web sitesi değil, neredeyse bütün Avrupa’da bulunan bir spor mağazasıdır. (https://www.sportsdirect.com/stores) Özellikle Çek Cumhuriyeti‘nde ve İngiltere‘de neredeyse her yerde bulunuyor.

Bu yazının rotavrupa.com’da yer alma sebebi ise, seyahat ederken çantadan çoraba kadar birçok şeye ihtiyaç duyulması ve bunların da kaliteli, ucuz olarak temin edilmesinin sağlanmasıdır.

Sports Direct Kargo

Sportsdirect.com üzerinden sipariş verirken ne yazık ki kargo ücreti karşımıza çıkıyor. Bu da az bir rakam değil, 10,99 Pound yani yaklaşık 45 TL. Ne yazık ki belli bir alışveriş miktarının üstüne de kargo bedava olmuyor.

Ama kargo ücretine rağmen çoğu şey yine de Türkiye’den daha uygun fiyata geliyor. Sportsdirect.com arada ücretsiz kargo kampanyası yapıyor. Mesela en son verdiğim siparişte de mobilden verilen 10 Pound üzeri alışverişlerde kargo bedavaydı. Eğer alacağınız şey çok acil değilse belki bunu bekleyebilirsiniz. (Ben daha hiç Sportsdirect’ten verdiğim siparişte kargo parası ödemedim)

Kargo Takibi

Sportsdirect’ten verdiğiniz siparişler DHL ile gönderiliyor. Ve bugüne kadar İngiltere’den çıkıp hep 2. günde elime ulaştı (İstanbul’dayım). Belki diğer şehirler için +1 gün koyabilirsiniz. Size kargo numarası da veriliyor, bununla takibini yapabiliyorsunuz.

Eğer bulunduğunuz şehirde DHL yoksa, MNG Kargo ile kapınıza getiriliyor.

Sports Direct İade ve Değişim İşlemleri

Açıkçası hiç iade ya da değişim yapma ihtiyacı duymadım. Ama gelen kargoda geri göndermek için de belgeler var.

Eğer sipariş edeceğim ürün Türkiye’de varsa mağazasına gidip, deneyerek bedenini buluyorum. DİKKAT! Bu ürünlerde UK yazan bedenleri not alın.

Sipariş verirken beden konusunda da çok detaylı bilgiler bulunuyor zaten. Bunlardan da yararlanabilirsiniz.

İade ya da Değişim İçin Şu Yolları İzlemelisiniz

  • Kargonuzla gelen, üzerinde Returns Advice yazan belgedeki gerekli yerleri doldurun (eğer bunu attıysanız hesabınıza giriş yaparak da ulaşabilirsiniz.)
  • Bu, Returns Advice kağıdındaki adrese PTT’ye giderek kayıtlı posta olarak yollayacaksınız (çok pahalı bir şey değil).
  • Bu işlemleri 14 gün içinde yapmanız gerekiyor. Ulaşması değil, elinize ulaştıktan sonra Sportsdirect’i bilgilendirmeniz ve postayı yollamanız. Ama siz en erken nasıl olacaksa hemen yapın.

İade nedenine göre Sportsdirect size kargo ücretini de (size gelmesi için olan) ödüyor. Hatta bazı durumlarda (onların hatası olması) sizin yolladığınız posta ücretini de karşılıyor.

Başka bir ürünle değişim olmuyor. Beden ve renk değişikliği kabul ediliyor.

Sports Direct Karrimor Ürünleri

Karrimor markalı ürünler deyim yerindeyse tam bir fiyat/performans canavarı. Verdiğiniz paraya göre aldığınız performansın oranı çok ama çok yüksek. Özellikle sırt çantalarının fiyatı çok uygun. Aşağıda bir örnek var

http://www.sportsdirect.com/karrimor-bobcat-65-rucksack-793000?colcode=79300003

Karrimor marka ayakkabılar da yine aynı şekilde. Hem uygun hem de kaliteli. Aynı markaya, aynı ayakkabıya Google üzerinden bir bakın, en az 2 katı bir fiyat göreceksiniz.

Bunun yanında Slazanger, Pierre Cardin gibi markaların da fiyatları genelde çok uygun.

Sports Direct Siparişinde Gümrük Sınırı

Bildiğiniz gibi 16 Ocak 2017 itibariyle yurtdışından posta yoluyla getirilebilecek ürünlerin sınırı 30 Euro’ya düşürüldü. Bu konuda kişisel görüşlerime girmeden söyleyeceklerim;

  • DHL, UPS ve Fedex gibi firmalarda genelde gümrük sıkıntısı oluyor.
  • Sipariş verirken 30 Euro’yu çok geçmemeye çalışın. 35-40 Euro’dan bir şey olacağını sanmıyorum (SORUMLULUK SİZDEDİR)
  • Kargo bedava günlerini denk getirip, parça parça sipariş verebilirsiniz. (farklı hesaplardan, mümkünse farklı adreslere)
  • Başka yerden sipariş verirken çeşitli yöntemler var ama böyle kurumsal yerlerden sipariş verirken ne yazık ki gümrük sıkıntısı olabilir.

Şu zamana kadar aklınıza gelebilecek her türlü şeyi sipariş ettim, 10 Cent’ten 350 Dolar’a kadar her şeyi. Hiçbirinde de gümrüğe takılmadı.

Uyarı: Yasal sınırları geçmemeniz yasalar çevresinde tavsiye edilir.