Sitemize Yapılan Saldırılar Hakkında Açıklama

Sayın ziyaretçilerimiz,

11 Haziran 2016’dan itibaren rotavrupa.com’a farklı ip adreslerinden çok fazla trafik gelmekteydi. İlk başlarda bunu kötü niyetli olarak düşünmedik ama 14 Haziran 2016 tarihinde, saat 15:20 civarında, bu kötü amaçlı trafik yüzünden veri tabanı ile olan bağlantıda sıkıntı olmuş (ve akabinde veri tabanı ile bağlantı kopmuş) ve gün boyunca bu kesintinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Gerek servis sağlayıcı firma tarafından gerekse bizim tarafımızdan bu kötü amaçlı trafiğin geldiği adres ve bağlantılı adreslerin erişimi engellenmiş ve veri tabanımızda yaratılan hasar onarılmaya çalışılmıştır.

Bu süreç boyunca sitemize erişemediğiniz için sizlerden özür dileriz.

Rotavrupa.com’u hiçbir kâr amacı gütmeden kurmuş olduğumuz günden bugüne sizlere “ucuza gezmek” haricinde bir bilgi vermedik. Başka “para kazanma hırsı ile dolu” bloglar gibi saçma sapan sitelerden uçak bileti almanıza teşvik etmedik. Ne ise onu söyledik.

Bununla kalmadı, daha öncesinde içeriklerimiz çalındı. Bunu çok rahat bir şekilde google’a “plagarism check” yazıp çıkan herhangi bir site üzerinden içeriklerimizi aratarak ulaşabilirsiniz.

Bizim yazdığımız, internette ilk olan içerikler bir iki gün sonra farklı farklı sitelerde cümleler değiştirilerek yayınlandı.

Bir yandan iş, bir yandan okul hayatı ve bir yandan da yeni yerleri gezerek en ucuz gezi bilgilerini sizinle paylaşma hevesindeyiz.

Rotavrupa.com internette dolaşan, saçma ve klişe bilgilere düşman olarak kurulmuştur.

Ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazımızda da belirttiğimiz gibi size sadece “tarihlerinizde esnek olun”, “düşük sezonu tercih edin” gibi tamamen klişe ve yararı olmayan içeriklerden uzağız.

Rotavrupa’yı 15 Haziran 2016, saat 23:30 civarında yayına alabildik.

Sitemizin performansına etki etmemesi için çok titiz çalıştık. Rotavrupa.com Google Page Insights, Pingdom ve GTmetrix gibi performans testlerinden 90 üzeri puanlarla geçmektedir ve bir sayfanın yüklenme süresi 2.1 saniyeden daha kısadır.

Umarız sitemizden yararlanmanız konusunda bir sıkıntı çekmezsiniz. Her türlü değerlendirmeniz bizim için çok önemli! Muhakkak bizimle paylaşın.

Sitemize yapılan saldırılar hakkında açıklama olarak sizlere bilgi vermeyi bir borç bildik.

İlginiz ve alakanız için teşekkür ederiz.

Rotavrupa.com Adına

F. Çağlar Gündüz