Seyahat ederken sürekli bir hareket söz konusu olduğundan kompakt ve kolay taşınabilir her şey çok işe yarar. Bu ihtiyaçlar kişiden kişiye ve cinsiyetinize göre değişir. Elimizden geldiğince edindiğimiz tecrübeler ışığında paylaşmaya çalışacağım.

Seyahatte Yardımcı Ürün ve Gereçler

Seyahatte Yardımcı Ürün ve Gereçler

Seyahatte Yardımcı Ürün ve Gereçler

-En önemlisi küçük boyutta bir sırt çantası

Gerek gezerken yanınızda su ve yiyecek taşımak için, gerekse havaalanlarında pasaport ve diğer belgelerinize çabuk ulaşabilmeniz için bir demirbaştır.

-Seyahat kiti (şampuan vb. için)

Kabine alabileceğiniz sıvılar sınırlı. Daha doğrusu belli ölçütleri karşılamıyor ise yanınıza alamazsınız. Çoğu yerde satılan, 2’li 3’lü hatta makyaj malzemeleri için de ekstra boş tüpleri olan çeşitleri işinizi görecektir. Bunlar 100 ml kapalı kutular halinde, en fazla 1000 ml olmalı ve ağzı kilitli taşıyıcılar içinde tutulmalıdır. Bu ürünler ucuz ve hemen her kozmetik mağazasında kolaylıkla bulabilirsiniz.

-Asma kilit

Özellikle hostellerde size bir dolap ya da sürme çekmece verilir. Eşyalarınızı bunun içine koyup kilitlemeniz gerekir. Sonuçta hiç tanımadığınız insanlarla aynı odayı paylaşacaksınız. Aynı odada kaldığınız hatta hostellerde kalan insanlardan yana böyle bir sıkıntı olmaz ama dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tedbirli olmakta fayda var. Astronomik fiyatlara bu kilidi almamak ve eşyanızın güvenliğini riske atmamak için yanınızda bir adet asma kilit taşımanız iyi olur. Ufak boyutlusu işinizi görecektir, büyük olanlara gerek yok. Hatta şifreli olanlardan alırsanız çok daha iyi olur.

-Priz çoğaltıcı

Kamera, telefon, powerbank. En az üç adet şarj edilmesi gereken cihaz taşıyorsunuz. Tek bir priz varsa üç cihazınızı da aynı anda şarj edebilmek için herhangi bir yerden 2-3 TL’ye alacağınız bu basit alet süphesiz, size seyahatiniz boyunca çok yardımcı olacaktır.

-Plastik çatal kaşık

Marketlerden alacağınız her üründe çatal ve kaşık olmayabilir. Bu yüzden bunları yanınızda götürmek faydalı olur. Hatta Makarneks’in bardak versiyonunun içinden çıkan çatal hem dayanıklı hem de katlandığı için kırılma ihtimali az. Kendi evinizde bunu tükettiğinizde atmayıp biriktirerek seyahatlerinizde yanınızda götürebilirsiniz.

-Birkaç boş poşet

Gerektiğinde kirlenen çamaşırlarınızı koymak için gerektiğine de ıslak bir zemine çantanızı bırakmanız gerektiğinde bundan iyi bir icat yoktur.

-Havlu

Kalacağınız yerlerin çoğunda size havlu vermeyecekler. Daha doğrusu ücretsiz vermeyip, kiralayacaklar. Bu yüzden havlunuzu yanınızda taşımalısınız. Bunu da peştemal ya da mikrofiber kumaştan yapılma havlulardan alırsanız hem az yer kaplar, hem hafif olur hem de çabuk kurur.

-Küçük Bir Not Defteri (Hatırlattığı için Tuğba’ya teşekkürler)

Bir yere gidip not tutmak hem ileride tekrar aynı yere gitmeniz durumunda yardımcı olur hem de eğer blog açmayı düşünüyorsanız size kaynak olabilir. Defter için önerim, A6 boyutunu geçmemesi ve yanında kalem takılacak çıkıntısı olmasıdır.