Koronavirüs salgınının seyahat ve turizm sektörünü derinden etkilediği aşikar. Bundan sonraki yaşamımızda, her alanda değişiklik olacağı gibi seyahat ederken de radikal değişikliklerle karşı karşıya kalacağız. Bir süredir fısıltıyla duyduğumuz, uçak içine kabin bagajı bagajı alınmama durumu biraz önce THY’nin Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından Twitter hesabından duyuruldu. Bundan böyle el çantaları, laptop ve evrak çantaları hariç el bagajı (kabin bagajı) taşınamayacak. Yani bir nevi: uçaklarda El Bagaj Yasaklandı!

El Bagajı Yasaklandı

El Bagajı Yasaklandı

El Bagajı Yasağı Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle şunu belirtmem lazım, 26 Mayıs 2020, saat 18.08 itibariyla hiçbir havayolu şirketinin web sitesinde, “bagaj kuralları” kısmında güncelleme yapılmamıştı. Büyük ihtimalle tam olarak sınırları çizip, ondan sonra yayınlayacaklardır. Bu gelişmeleri takipte olup, sizlere her zaman olduğu gibi en doğru bilgileri buradan ileteceğim.

Türk Hava Yolları Kabin Bagajı Yasağı

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi attığı bir twitle alınan önlemleri sıraladı ve bundan sonra kabin içine el bagajının alınmayacağını belirtti.

THY kabin bagajı yasağı

THY kabin bagajı yasağı

Bu Twitte belirtilen diğer önlemler ise şöyle:

  • Uçuşlarda maske zorunlu
  • El bagajı artık yok
  • İniş ve binişler anons sistemi ile koltukların sıra numarasına göre olacak.

Pegasus Hava Yolları Kabin Bagajı Yasağı

Pegasus’un ne sitesinde ne de sosyal medya hesaplarında bununla ilgili doğrudan bir uyarı yok fakat yayınlanan “önlem” videosunda bu konuya değiniliyor ve kabin bagajlarının uçak içine alınmayacağı söyleniyor. Dileyenler için video linki: https://www.youtube.com/watch?v=DvcIFMcwPeU

Pegasus Kabin Bagajı Yasağı

Pegasus Kabin Bagajı Yasağı

Lufthansa Kabin Bagajı Yasağı

Lufthansa da kabin içine bagaj yasağını getirdi ve bunu web sitesinde yayınladı. THY ve Pegasus gibi doğrudan ufak çanta alınmayacağını söylemese de tek parçanın uçak içine alınacak olmasını söylemesi aslında aynı kapıya çıkıyor. Çünkü el bagajı ile seyahat eden herkes bir de ufak çanta alıyor yanına. Kimse önemli eşyalarını uçak altı bagaja vermeyeceği için bu önlem ile el bagajına yasak getirilmiş oluyor.

Lutfhansa Kabin Bagajı Yasağı

Lutfhansa Kabin Bagajı Yasağı

Uçaklarda Bagaj Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hal böyle olunca, büyük ihtimalle dünyadaki tüm havayolu şirketleri el bagajını yasaklayacak ya da sadece laptop çantası, bebek bakım çantası gibi sınırlandıracak. Bundan uçak altına vereceğiniz bagajınıza (kayıtlı bagaj da deniyor) bazı güvenlik önlemleri almanızı tavsiye ederim. Sizlerin de uyguladığı önlemler varsa yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

Bagaj Etiketi Takın

Bu kesinlikle alabileceğiniz en güzel önlem. Böylelikle birilerinin bagajınızı yanlışlıkla alıp gitmesine engel olabilirsiniz. Aldığınız bagaj etiketinde mutlaka ad, soyad, telefon ve mail adresinizi yazılı olsun. Bunun için kişiye özel üretilen bagaj etiketi LugTag’e bakabilirsiniz.

Bagaj Etiketi

Bagaj Etiketi

Çok Fazla Doldurmayın

Belki saçma gelebilir ama havalimanlarında bagajlar bir o yana, bir bu yana atıldığı için bavulunuzu ne kadar doldurduysanız fermuarlarında o kadar çok baskı olacaktır. Bu da ufak darbelerde bile fermuarların yırtılmasına ve eşyalarınızın ortalığa saçılmasına neden olabilir. Bu yüzden bavulunuzu hazırlarken, fermuarların gerilmeyeceği kadar eşya doldurun.

Fermuarlara Kilit Takın

Özellikle yurtdışı uçuşlarda çokça karşılaştığım ve bana soru yöneltilen bir konu; bagaj hırsızlığı! Bu yüzden mutlaka bavulunuzun kilit mekanizması varsa kullanın, yoksa da basit bir şifreli asma kilit alarak kilitleyin.

Eğer uçuş sonrasında, bagajınızda hasar görürseniz havalimanından ayrılmadan hemen tutanak tutturun. Bu konuyu çok detaylı bir şekilde anlattım: Hasarlı bagaj yolcu hakları

Peki, bir şekilde kabin bagajıyla uçak kapısına kadar gittik, şimdi ne olacak?

Elbette buradaki prosedür havayolundan havayoluna değişecektir fakat illa almayacaklarsa yer hizmetleri uçağın kapısında bagajınızı sizden alır, elinde bulunan ve o uçuş ile eşleştirilmiş bagaj etiketini (üzerinde kod olan, bagajın sapına takılan kağıt etiket) bagajınıza takarak uçak altına yollar. Siz de varışta bagajınızı konveyörden alırsınız.