Seyahatler İçin Ayakkabı Seçimi

Seyahatler İçin Ayakkabı Seçimi

Seyahatler İçin Ayakkabı Seçimi

Seyahatler İçin Ayakkabı Seçimi çok ama çok önemlidir,  hatta bir seyahat sırasındaki en önemli şey desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü bilmediğiniz bir yeri keşfe çıkmış olacaksınız ve bu sırada da bu keşfetme isteğinizin tüm yükünü ayaklarınız çekecek. Bu yüzden iyi bir ayakkabı mutlaka şart. Şunun da bilinmesi lazım ki, iyi bir ayakkabı demek, pahalı ayakkabı demek değildir. İlk yurtdışı seyahatlerine çıkmaya başladığımda ayakkabıya çok önem vermemiştim ama sonra bunun aslında ne kadar da önemli olduğunu kavradım.

Bu yazı “seyahate gideceksen ayakkabı almalısın” olarak değil, “eğer seyahat ederken rahat etmek istiyorsan bir dahaki ayakkabı seçiminde bunlara da dikkat edebilirsin” demek amaçlı yazılmıştır.

Seyahatinizde rahat etmelisiniz ama bir ayakkabı için servet dökmeye hiç mi hiç gerek yok. Örnek vermek gerekirse kullandığım Lumberjack marka outdoor ayakkabıyı yaklaşık 100 TL’ye satın aldım. Elbette bu markanın tüm modelleri iyidir diyemem çünkü hayatımda sadece bu ayakkabısını kullandım. Ve şu anda bunları yazarken Marakeş’ten Fez’e gidiyorum, hava 36 derece ve bu ayakkabılar ayağımda. Kışın da Lüksemburg’da yerde 50 cm kar varken de ayağımdaydı, Etna Yanardağı’na tırmanırken de. Elbette Merrel, Columbia, The North Face gibi markalar da gayet iyi  ve başarılı ama fiyat/fayda dengesi yapıp siz karar verin. Burada fiyat/fayda dengesinden kastettiğimiz de gidip bin TL’ye de bir ayakkabı alabilirsiniz ama çok uç koşullarında bulunmayacaksanız bu gereksiz bir harcama olacaktır.

İyi bir ayakkabı seçimi sizin için olduğu kadar gerek toplu taşıma araçlarında ya da hostelde aynı ortamı paylaştığınız insanlar için de önemlidir. Düşünün ki uzun bir yolculuktasınız ama “kokar” endişesiyle ayakkabınızı çıkaramıyorsunuz ve o şekilde seyahat ediyorsunuz. Ya da hosteldeki odanıza geldiniz, ayakkabınızı çıkardınız ve ayağınızın havasız kalmasından dolayı koku yayıldı. Elbette kimse bu durumda ne “kaynak” ne de “kurban” olmak ister.

Şimdi yaz ve kış olarak ayakkabı seçimini ayıralım ve bu iki mevsime göre nasıl bir ayakkabı kullanabilirsiniz anlatalım.

Kış Ayakkabı Seçimi

Özellikle kışın yaptığınız seyahatlerde ayakkabı seçimi çok ama çok daha önemlidir. Çünkü karda kışta, kullandığınız ayakkabının ayağınızı sıcak tutması ve içine su girmemesini sağlamalı. Düşünün, genelde sabah saatlerinde kaldığınız yerden çıkacaksınız ve akşama doğru ancak geleceksiniz. Bu sırada ayağınızdaki bir ıslanma tüm neşenizi kaçırabilir ve gününüzü erken bitirmenize sebep olabilir. Lafı daha çok uzatmadan,

Ayakkabınız muhakkak su geçirmez olmalıdır. Ama su geçirmez de yeterli değildir, aynı zamanda ayağınıza nefes de aldırabilmeli. Bunun için de gore-tex özellikli ayakkabı tercih edebilirsiniz. Belli bir marka ya da model vermek çok akılcı olmaz ama bir genelleme yapacak olursak; bilindik outdoor ürünleri üreten firmaları tercih edebilirsiniz. Ama bu markalarda istediğiniz gibi bir şey bulamadıysanız ya da ucuza bulamadıysanız; bu kadar para vermek istemiyorsanız alternatif marka ayakkabılara da bakabilirsiniz.

Ayrıca su geçirmez olması ve nefes almasının yanında ayakkabınız hafif olmalı, böylece siz onu değil, o sizi taşımalı. Hele ki şehir botu olarak anılan sarı renkli, ağır botlardan koşarak uzaklaşın. Bunların diğer bir kötü yanı da havalimanlarında güvenlik kontrolünden geçerken yüzde 90 size botunuzu çıkarttıracak olmalıdır. Sadece bu yüzden bile bu botlardan uzak durmalısınız.

Alacağınız ayakkabının iç tabanı yumuşak olursa kilometrelerce de yürüseniz çok bir şey hissetmezsiniz ve bu yüzden daha uzun mesafeler katedebilirsiniz.

Yaz Ayakkabı Seçimi

Yazın da yine yukarıda saydıklarımızdan birkaçını tekrarlamamak için tek bir şey söyleyerek madde madde aşağıya yazıyoruz.

Ayağınızı terletmeyecek bir ayakkabı iyi olacaktır. Bunu yapan birçok ayakkabı markası var ama deneyerek, içinize sineni alın. Taşıması gereken özellikler,

  • Hava almalı
  • Tabanı yumuşak olmalı
  • Hafif olmalı

Yaz için seçim biraz daha kolay aslında. Spor malzemeleri üreten markaların ayakkabıları da işinizi fazlasıyla görecektir.

Bana kalırsa hem yaz hem de kış için ayrı ayrı ayakkabı almanıza gerek yok. Seyahatler için ayakkabı seçimi hususunda gözünüze kestirdiğiniz ve içinize sinen bir ayakkabıyı alıp 4 mevsim de kullanmanız kâfidir.