Şimdiye kadar Rotavrupa’da en çok uğraştığım içerik sonunda hazır! Şunu farkettim ki; millet olarak bizde, bir şeyin niteliğinden çok fiyatı ilk sorulan şeylerden. Hal böyle olunca da yurtdışına gidilirken en büyük soru işareti işin maddi yönü oluyor. Bunu da “ne kadar para harcarım?“, “1000 TL ile kaç gün geçiririm?” ve “İspanya’da 3 günde ne kadar para gider?” gibi sorular takip ediyor. Bu sorulara da cevap verebilmek adına binlerce satırlık, yıllardır tuttuğum verileri işleyip, formülize edip seyahat bütçesi aracını sizler için oluşturdum.

Seyahat Bütçesi Planlama

Seyahat Bütçesi Planlama

Seyahat Bütçesi Planlama

Herkes seyahat etmek istiyor ama her aktivitede olduğu gibi seyahatte de maddiyat ön plana çıkıyor.

İlk yurtdışına gidişimi hatırlıyorum; yanıma ne kadar para almam gerektiğini yaklaşık 4-5 gün boyunca araştırmıştım. Ama sonuç ne olmuştu? Hüsran. İnternetteki çoğu bilgi abartılı ve gereksizdi. Hiçbir şeyden kısmadan, planladığımın yaklaşık 3te birini harcamıştım.

Lafı çok uzatmayayım, Bütçe Planlama Aracı sayfasında detaylı bir şekilde dikkate aldığım faktörleri açıkladım. Oradan inceleyebilirsiniz.

Hazırladığım veriler ışığında da bir grafik oluşturdum ve bunu sizinle paylaşmak istedim. Bu grafikte yakın çevremizdeki -özellikle Avrupa’daki- gidilebilecek ülkelerin pahalı mı ucuz mu olduğunu tek bir yerde görebilirsiniz.

Bazı Ülkelerde 1 Günlük Konaklama Maliyeti

Bazı Ülkelerde 1 Günlük Konaklama Maliyeti (kişi başı)

Bu grafikte de göreceğiniz üzere İzlanda’ya seyahat etmek büyük bir mali hazırlık gerektiriyor. Bunun yanında Ukrayna’da ise paşalar, krallar gibi yaşayabiliyorsunuz 🙂

Buradaki maliyetleri düşürmek sizin elinizde, Couchsurfing kullanarak düşük bütçeli seyahat olarak tanımlanan giderleri yaklaşık yüzde 40-50 oranında düşürebilirsiniz.

Avrupa Ucuza Nasıl Gezilir?

Rotavrupa’yı kurma amaçlarımdan bir tanesi bu. İnternette okuduğunuz bloglarda görürsünüz, “Prag’da astronomik saatin tam karşısındaki restorana oturduk, 2 kişi yemek için 150 Euro verdik; hiçbir şey!”. Sizi bilmem ama benim bu yazıları okudukça gözüm dönüyordu 🙂 Aynı yemek, bir arka sokakta 40-50 Euro‘ya, belki de daha azına yenilebilir.

Bu bilgiler ışığında sizler için özenle hazırladığım yazılara göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bunlar;

⇒Gezi İpuçları

⇒Seyahat İçin Faydalı Bilgiler

Zamanınız varsa burada yer alan yazıları okuyun, yoksa da sık kullanılanlara kaydedin ve daha sonra okuyun. Bu yazılarda harcadığınız zaman  size para olarak geri dönecek , emin olabilirsiniz.

Eğer hala Rotavrupa’yı sosyal medyada takip etmiyorsanız ucuz uçak bileti kampanyalarından haberdar olamıyorsunuz.

Hemen takip etmeye başlayın:

Faebook

Instagram

Twitter

Bütçe Planlama Aracı ile ilgili görüş ve önerilerinizi bu sayfadaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.