Schengen vizesi hakkında sorulan birçok soru olduğu için böyle bir yazı hazırladım ve bana gelen sorularla sürekli güncelliyorum. Bu yazı Schengen vizesi konusunda aklınızdaki soru cevaplarını kaldıracaktır. Schengen Vizesi Bilinmesi Gerekenler yazısında aradığınızın cevabını bulamazsanız yorum olarak da sorabilirsiniz.

Schengen Vizesi Bilinmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Bilinmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Bilinmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulanlar

Burada tek tek, Schengen vizesi hakkında hem bana gelen soruları hem de internette aratılan soruların cevaplarını yazdım. Zaten çoğu soru diğer Schengen Vizesi yazılarında mevcut

⇒Bulgaristan’a Schengen Vizesi ile gidilir mi?

Evet, eğer multi (çok girişli) Schengen vizesine sahipseniz Bulgaristan’a Schengen vizesi ile girebilirsiniz.

⇒Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Her ne kadar basit görünse de aslında en önemli adımlardan bir tanesidir vize başvuru formunun doldurulması. Bunun için de vize başvuru formu nasıl doldurulur? yazısına bakabilirsiniz.

⇒Doldurulmuş Schengen Vizesi Başvuru Formu Örneği Var mı?

Evet var, sizler için özenlice hazırlayıp sunduğum schengen doldurulmuş örnek başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

⇒En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülke Hangisi?

Burası biraz karışık. En kolay Schengen Vizesi veren ülkeler var, bu bir gerçek. Bununla ilgili komple yeni bir yazı hazırlıyorum. Ama doğru belgeler ile her yer kolayca vize verebilir.

⇒Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yine çok detaylı bir şekilde, kendimden örnek vererek bunu anlattım. Uzun süreli schengen vizesi alma tüyoları yazısına göz atabilirsiniz. Bu şekilde resmi gelirim olmadan, öğrenci iken 1 yıllık multi Schengen vizesi aldım!

⇒Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Girebilirim?

Schengen vizesi ile girilebilen ülkeleri harita üzerinde gösterdim. Herhangi ülkeden alınış Schengen vizesi ile bu ülkelere girebilirsiniz, ayrıca gideceğiniz her ülke için vize almanıza gerek yok. Tek Schengen vizesi yeter. Schengen geçerli olduğu ülkeler neredeyse tüm Avrupa’yı kapsamaktadır.

⇒Norveç Schengen Kabul Ediyor mu?

Evet, Norveç de Schengen bölgesi ülkeleri arasındadır.

⇒Romanya Schengen Kabul Ediyor mu?

Evet, Romanya’ya multi Schengen vizesi ile girebilirsiniz.

⇒Schengen Gerekli Evraklar Nelerdir?

Neredeyse her ülkenin Schengen için istenen belgeler listesi aynıdır. Ama her zaman için kendi konsolosluk ya da vize başvuru merkezi web sitelerini kontrol etmekte fayda var. Örnek olması açısından Fransa Vize İşlemleri yazısından Schengen için gerekli belgelere göz atabilirsiniz.

⇒Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bunun net bir süresi yok, ülkeye, nereden başvurduğunuza ve döneme göre değişir. Ama çoğunlukla bir hafta içerisinde sonuçlanır. Fakat Erasmus döneminde yani Ağustos-Eylül ayı gibi başvurursanız bu süre daha da uzayabilir.

⇒Schengen Kalış Süresi Nasıl Hesaplanır?

Vizenizin üzerinde yazan “duration of stay” kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Vizeniz multi Schengen ise burada 90 yazar. Bu da 180 gün içinde 90 gün kalabilirsiniz demektir. 2 senelik multi Schengen vizeniz olduğunu var sayarsak, toplamda 360 gün Schengen bölgesi ülkelerinde kalabilirsiniz.

⇒Vize İçin Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Şu anda internette ilk ve tek olarak videolu bir şekilde vize için otel rezervasyonunu anlatan rotavrupa.com! Vize için otel rezervasyonu

⇒Vize İçin Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Bunu da yine videolu bir şekilde, detaylıca anlattım. Hem de iki farklı yazı olarak; vize için uçak bileti rezervasyonu ve THY ücretsiz rezervasyon