//Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maalesef seyahat özgürlüğünün önünde Schengen Vizesi gibi bir engel var. Aslında bu tam da bir engel sayılmaz ama her defasında vize almak ya da Schengen vizesinden red yemek çok can sıkıcı olabilir. Bu konu ile ilgili çok soru geldiğinden ve çevremdeki neredeyse herkesin vize başvurusuna yardımcı olduğumdan ötürü herkesin faydalanması için Schengen Vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısını sizler için hazırladım. Buradaki adımları takip ettiğiniz takdirde vize başvurusunda red yeme ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de tüm Schengen Vizesi ile alakalı yazılarda belirttiğim gibi ilk önce gideceğiniz ülkeyi sizin seyahatiniz sonunda ülkenize geri döneceğinize ikna etmeniz ilk şart. Aşağıda yazılan her şey de bunun çevresinde gelişmektedir. Sizlere daha verimli olması açısından Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri liste olarak aşağıda yazdım. Bunları da uygulayarak resmi bir resmi gelirim olmadan ve üniversite son sınıf öğrencisiyken (potansiyel mülteci), memur babamı sponsor göstererek aşağıda göreceğiniz 1 yıllık multi Schengen vizesini alabildim.

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

 1- Schengen Vizesi Başvuru Formunu Düzgün ve Doğru Doldurun 

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler listesinin başında kulağa her ne kadar “bu ne ya?” dedirtecekmiş gibi gelse de emin olun en önemli adımlardan bir tanesi budur. Bu yüzden de sizlere Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Yazısını hazırladım ve bunun yanında doldurulmuş örnek Schengen Vize başvuru formu da yayınladım. Bu yüzden sizleri bu yazıya okumaya davet ediyor; çok detaya girmiyorum.

 2- Pasaportunuzun Süresi Olabildiğince Uzun Olsun 

İnanın vize başvurusunda en önemli hususlardan bir tanesi de  pasaportun ne kadar geçerli olduğu . Pasaportunuzun uzun süreli olması kesinlikle bir artıdır. Bunun yanında da her şeyiniz mükemmel olsa bile pasaport süreniz kısa olduğu için belki de bu yüzden uzun süreli Schengen vizesi alamıyorsunuz ya da alamayacaksınız.

 3- Olabildiğince Destekleyici Belge Gösterin 

Bu madde tamamen size bağlı bir şey. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşım voleybol takımında oynuyordu (amatör) ama onun için bile belge sundu. Aşağıda birkaç örnek veriyorum; hepsinin ana fikri:  sizi ülkeye bağlaması 

 • Kredi kartı ekstresi (eğer düzgün ödemiyorsanız koymamanız daha iyi olur),
 • (varsa) Herhangi bir taşınmazın tapusu,
 • Bağlı/görevli olduğunuz bir derneğin-kuruluşa ait üyelik belgesi ya da kimlik kartı,
 • Üniversitenizde çalıştığınız bir proje varsa buna dair belge,
 • Yine üniversitede bir kulüpte görevliyseniz buna dair belge,
 • Yarı zamanlı çalışıyorsanız dâhi bunu kanıtlayıcı belge.

Bunun gibi liste uzar gider. Size belki komik de gelse tecrübelerime göre bunlar kesinlikle artı belgelerdir.

Yazacağınız dilekçede bu belgeleri açıklamanızı tavsiye ederim.

 4- Evraklarınızı Düzenli Bir Şekilde Hazırlayın 

Schengen vizesi için gerekli belgeler çok fazla, biliyorum. Ama eğer seyahat etmeyi ve bunun için de vize almayı kafanıza koyduysanız mutlaka bu belgeleri titizlikle hazırlayın. Örneğin;

 • Çektirdiğiniz biyometrik fotoğraf eski ise gidip yenisini çektirin,
 • Çıktısını aldığınız belgelerin kaliteli ve okunabilir olmasına dikkat edin (kulağa garip de gelse eğer belge işleriyle uğraşıyorsanız önünüze düzgün bir belge konulduğunda sevinirsiniz.)
 • Schengen Vizesi için gerekli evrakları toplamak zaten zor, tekrar tekrar uğraşmamak için muhakkak tüm belgeleri güzelce hazırlayıp ve yeni tarihli olmasına dikkat edin.
Vize için gerekli evrakları düzgün bir şekilde hazırlayın

Vize için gerekli evrakları düzgün bir şekilde hazırlayın

 5- Seyahat Sağlık Sigortasının Süresini Uzun Tutun 

Bir ülkeye kaçacak birisi neden uzun süreli sigorta yaptırsın ki? İşte böyle düşünerek uzun süreli seyahat sağlık sigortası yaptırmanız tamamen yararınıza. Zaten parça parça yaptırmaktansa tek seferde 1 yıllık yaptırmak çok daha mantıklı ve ucuz. Hatta yapabiliyorsanız yurtdışı kapsamı olan özel sağlık sigortası yaptırın ve bunun belgesini sunun. Fiyatlara örnek vermek gerekirse;

 • Aksigorta 8 günlük seyahat sağlık sigortası: 17 TL
 • Axa Sigorta 1 yıllık seyahat sağlık sigortası 145 TL
 • Özel sağlık sigortaları ise yıllığı 600 TL’ten başlıyor.

Seyahat sağlık sigortası Schengen vizesi için gerekli evraklar listesinin önemli bir üyesidir.

 6- Hangi Ülkeye Başvuracağınızı Bilin 

 Hangi ülkeden Schengen vizesi almalıyım? İlk gideceğim mi? Yoksa en çok kalacağım mı?  Bu soru en çok kafa karıştıran şeylerden bir tanesidir. Ve buna da resmi kaynaklar yoluyla cevap vereceğiz.

 • Schengen vize başvurusunu ziyaret etme niyetinde olduğunuz ülkenin Konsolosluğuna veya –birden fazla Schengen Devletini ziyaret etmek niyetindeyseniz – asıl varış ülkenizin (yani, esas kalacağınız veya en uzun süreyle kalacağınız ülkenin) Konsolosluğuna vermelisiniz.
 • Eğer birden fazla Schengen Devletini ziyaret etmek niyetindeyseniz ve kalışlarınız eşit uzunlukta olacak ise, Schengen bölgesine girerken sınırını ilk geçeceğiniz ülkenin Konsolosluğuna  başvurmalısınız.

Bu cümleler direk Avrupa Birliği Göç ve İç İlişkiler Komisyonu‘nun web sitesinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular kısmında alınmıştır. Dilerseniz buradan siteyi ziyaret edebilirsiniz (İngilizce).

Schengen Vizesi Hakkında Sıkça Sorular Sorular ve Yanıtları dosyasını da aklınızdaki sorularınız için kullanabilirsiniz.

 Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysan oradan giriş yapmalısın  mı?: Hayır. A ülkesinden vize alıp B ülkesinden giriş yapamazsın. Bu bilgi tamamen YANLIŞ. Sadece size “Nereye gidiyorsun?”, “A ülkesine gidecek misin?” diye sorarlar.

Benim Schengen Vizem Polonya’dan ve daha pasaportumda Polonya’ya giriş-çıkış yaptığıma dair bir şey yok. Yani korkmanıza gerek yok.

Yeri gelmişken dipnot: şu ana kadar Çek Cumhuriyeti (Çekya) hariç hiçbir ülkenin başvuruda farkettiğini düşünmüyorum. Düzgünce hazırlanmış schengen vizesi için gerekli belgelerle her yerden vize alabilirsiniz. Tekrar belirtiyorum; Çek Cumhuriyeti hariç! 🙂

 7- Akılcı Rezervasyonlar Yapın 

Diyelim ki Schengen vize başvurusu sırasında hesabınızda  1,000 TL gösterdiniz ama rezervasyon yaptığınız uçak bileti 1,200 TL . Sizce de bir tezat çıkmaz mı ortaya? Bu yüzden bütçenize uyumlu bir şekilde vize için otel ve uçak bileti rezervasyonu yapın. Bunları da videolu bir şekilde anlattık: Vize için ücretsiz otel rezervasyonu ve Vize için ücretsiz uçak bileti rezervasyonu

 8- Seyahat Planınızı Güzel Bir Şekilde Gösterin 

Schengen Vizesi Seyahat Planı

Schengen Vizesi Seyahat Planınız Böyle Gözükmesin 🙂

Uzun süreli schengen vizesi tüyoları yazısında da anlattım bu konuyu. Schengen vize başvurusu yaparken sizden seyahat planı da istenir. Bu planın tutarlı olması ise vize başvurusunun onaylanmasında rol oynayacaktır. Bu konuda da Örnek Rotalar kategorisindeki yazılardan ya da Uçak Bileti Kampanyaları kategorisinde yer alan rotalardan faydalanabilirsiniz. Bakmaya üşeniyorsanız; Roma’da 1 gün kalıp Marsilya’da 10 gün kalacak şekilde göstermeniz bir tezattır.

 9- Banka Hesabınıza Dikkat Edin 

Öncelikle çok sorulan bir soruya cevap verelim;

Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Bunun kesin bir hesaplaması olmayıp iki örnek vereceğiz. Ama kısa cevap olarak: günlük yaklaşık 30 Euro diye düşünülebilir.

İtalya Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

İtalya Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Yukarıdaki tablo İtalya Dış İşleri Bakanlığı‘ndan alınmıştır. Tablodan da anlaşılabileceği gibi günlük yaklaşık 30-35 Euro civarında bir para göstermek yeterli oluyor.

Bunun yanında da Çek Cumhuriyeti vize için günlük 100 TL olmak üzere banka hesabında para gösterilmesini istiyor*.

Bundan daha önemli olan bir konu ise göstereceğiniz banka hesabında (sizin ya da sponsorunuzun) bir anormallik olmaması. Bundan kasıt nedir?

 Sadece vize başvurusuna gireceğiniz için banka hesabına bir anda yüksek miktarda para yatırmamalısınız.  Eğer hesabınıza düzenli olarak 300 TL giriyorsa gidip bir anda 2,000 TL birden yatırmayın. Hele ki bunu vize belgelerinizi teslim edeceğiniz zamana yakın bir zamanda yaparsanız o para vizenizi verecek olan görevlinin gözüne batacaktır.

Mümkünse bu parayı parça parça hesabınıza yatırın, bir anda hesabınıza hiç girmediği kadar para girmesine izin vermeyin.

Hesabınızda yüklü miktarda para olması vizenizi garantilemez. Aksine eğer dengesiz bir tablo çizerseniz (hesabınızda 100.000 TL var ama ev tapusu yok, araba ruhsatı yok) vize almanız imkansız olacaktır.

 Unutmayın, yurtdışına yerleşme niyeti olan birisi her zaman nakit para tutmaya çalışır ve herhangi bir mülk barındırmaz. 

 10- Mümkünse Sponsorunuzu Anneniz ya da Babanız Olarak Gösterin (Öğrenci ve çalışmayanlar için) 

Eğer çalışmıyorsanız/öğrenciyseniz Schengen Vizesi için gerekli evraklar listesi biraz artıyor. Ve bu evraklar da önem arzediyor. Çünkü size sponsor olacak kişiden emin olunması gerekiyor. Bunun için de mümkünse anne ya da babanızı sponsor olarak gösterin.

Schengen vizesinde sponsorun hesabında ne kadar para bulunmalı? diye bir soru aklınıza geliyorsa yaklaşık olarak şöyle bir cevap verebilirim; (kalacağınız gün sayısı)*30 Euro + 1,000 TL yeterli olacaktır. Elbette sponsor gösterdiğiniz kişinin çalışan olması (ister asgari ücretli isterse aylık 20.000 TL, farketmez) gerekiyor. Çalışmayan, bir geliri olmayan kişinin size sponsor olması çok da mantıklı bir hareket olmaz.

Vize sponsorunuzun üstüne ne kadar maddi varlık varsa hepsini muhakkak gösterin.

 

Eğer aklınızda Schengen Vizesi ile ilgili herhangi bir bir soru varsa yukarıda yer alan arama butonunu kullanarak sitede arayın, yüzde 90 aklınızdaki sorunun cevabı vardır. Eğer bulamazsanız aşağıdan yorum bırakarak sorularınızı sorabilirsiniz.

2017-11-09T12:33:23+02:0001 Aralık, 2016|Schengen Vizesi|161 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 28 yaşında, İTÜ mezunu, dijital iletişim ve video prodüksiyon alanında çalışıyor. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 45 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

161 Comments

 1. Taylan 11:52 de 28 Şubat 2018 - Yanıtla

  Pazartesi günü Hollanda turistik vizesi için vfs globalle randevum var. Bugün çarşamba. Cuma gününe kadar çarşamba-perşembe-cuma 3 parça olmak üzere 10 bin tlyi hesabıma yatırırsam, konsolosluktaki görevlilinin gözüne batmış olur mu? Hesabıma genellikle aylık 3.500 tl maaşım yatıyor, yani normalde 10 bin tl yatması gibi bi durum pek söz konusu değil. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Taylan 12:12 de 28 Şubat 2018 - Yanıtla

   Ek olarak, aslında Hollanda’da erasmus yapan bir arkadaşımın yanında kalacağım ama göstermelik olarak otel rezervasyonu yapmayı düşünüyorum. 10 gün boyunca Amsterdam’da aynı hotelde kalmak inandırıcı bir seyahat planı mıdır, değilse ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

   • Ferit Çağlar Gündüz 13:39 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

    İnandırıcı bir seyahat planı olmaz. Atıyorum 6 gün Amsterdam, 4 gün de Rotterdam şeklinde gösterebilirsiniz.

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:38 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bunu önermem. Zaten her ay maaşınız düzenli yatıyorsa buna da gerek yok.


   Rotavrupa’yı Instagram, Twitter ve Facebook‘tan takip edin.

 2. tuğba 17:18 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  1-Merhaba ÖĞRENCİYİM Almanya için ilk vizem den red yedim tekrar başvuruda bulunacağım (davetiye mektubu da alacağım) sponsor olarak babamı göstereceğim yazması gereken dilekçe dışında hesap dökümü üzerine kayıtlı ev araba tapusu yeterli olacakmıdır ?
  2-Bir yerde sigortalı olarak çalışıyor gözüküyor.(babam)

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:47 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Hangi maddeden/maddelerden red yediğinizi bilmeden ne söylersem yalan olur. Mesela “seyahat planı inandırıcı değil” diyorlarsa bu yaptıklarınız fayda etmez.


   Rotavrupa’yı Instagram, Twitter ve Facebook‘tan takip edin.

 3. Yeliz 23:25 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben başvuru yaptım avusturyaya red vermedi ama işte niye gidicen dedi ki açıklama yaptım bununla ilgili gezicem yani 5 gün falan annem emekli onu gösterdik 5.200₺ para koyduk inandırıcı bulmadılar şimdi ben öğrenciyim ama çalışan olarakda gözüküyorum onları koysam alabilir miyim sizce yoksa hiç karıştırmayayım mı birde onun dısında bir banka hesabım var 2.000₺ yatıyo ama kaynağını gösteremem yani babam kaynak ama oda dilekçe vermez teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:30 de 9 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba Yeliz,

   Bu şekilde ani para girişini inandırıcı bulmuyorlar ve sıkıntı yaratabiliyor.

   İlk başvurunuzda ısrarcı olun, fikir ya da belge değiştirmeyin. Ani para girişini bir eşya sattığınızı bahane göstererek izah edin

 4. Nedim 00:02 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben eşimin kardeşi(kayınçom) ile Fransa vizesine basvuru yapicaz ama onun anne babasi ssk li calismiyo kendisine ben sponsor olabilir miyim? İtalya sadece 1. derece akrabaları kabul ediyomus ama fransanin vfs global sitesine baktigimda anne-baba yada akraba yaziyo acaba benim sponsorlugum kabul edilirmi? Tesekkurler

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:05 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Benim bilgi ve tecrübelerime göre: olamazsınız.

   Ama VFS’de öyle yazıyorsa bir arayıp öğrenebilirsiniz. Hatta yazılı yapın derim, sonradan “ya biz öyle dememişizdir” diyebiliyorlar.

   Hatta sonuçtan bizi de haberdar edebilirseniz çok sevinirim. info@rotavrupa.com adresine kısacık bir mail atsanız yeterli

   • Nedim 12:56 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

    Arayıp sordum anne ve babasinin durumu olmadigini bildirdikleri dilekce yazip imzalamalari gerektigini soyleyip olabilirsiniz dedi. Basvuru yaptiktan sonra sonucu yazarim.

   • Tolga 23:05 de 24 Ocak 2018 - Yanıtla

    merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız desem yalan olmaz benim şöyle bir sorum vardı interrail yapıcam ve hollandadan vizeye başvurcam vize evrakları hangi lisanda olmalı buna dair bilgi göremedim türkçe olarak versem problem olur mu ?

 5. Merve 01:48 de 13 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba ferit bey, yazılarınıza büyük emek harcamışsınız gerçekten sizi tebrik ederim, şimdi benim şöyle bir sorum var vfs izmire Polonya için müracat ettim banka hesap cüzdanının fotokopisini verdim aslını görmek istediler bende ibraz ettim fotokopisi ile karşılaştırıp cüzdan aslını bana iade edip fotokopisinin üzerine sanırım aslı görüldü diye bir kaşe vurdular, heryerde ıslak imzalı banka hesap dökümü ve imzayı atan banka memurunun imza sirküsünü istiyorlar , ben bankadan kaşeli imzalı alabilirdim ama banka memuru bankamıza ait imza sirküsü veremeyiz diyip geri çevirdi bende bu yüzden banka cüzdanını son güncel halini yazdırıp anlattığım şekilde vfs ye fotokopisini teslim ettim bı şekilde bir sorun yaşarmıyım acaba ? Teşekkürler kendinize iyi bakın

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:36 de 14 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Ben teşekkür ederim. Her şey sizlere daha doğru ve güvenilir bilgi sunabilmek için.

   O banka memurunu direk şikayet etmelisiniz, vermek zorunda. İç şirket talimatları da var açık bir şekilde zaten.

   Bir sorun olacağını sanmıyorum, açıkçası daha önce de karşılaşmadım hiç böyle bir durumla. Sonuçtan bizi de haberdar edebilir misiniz? info@rotavrupa.com adresine başvurunuz sonuçlanınca kısa bir mail atmanız yeterli

   • zeynep 13:33 de 16 Ocak 2018 - Yanıtla

    Merhaba ferit bey,
    Yazılarınızı okuyunca kafama takılan şeyler oldu cevaplarsanız sevinirim.9 şubat da 10 günlüğüne eşimile almanyaya gitmeyi planlıyoruz.Kardeşim orda yaşıyor ve bize davetiye çıkardı,fakat henüz elimize ulaşmadı.Yarın idata da randevumuz var davetiye bu gün de gelmez ise sizce booking gibi bir siteden iptal edilebilir bir otel rezervasyonu yaparak vize alabilirmiyim.birde geçen hafta banka dökümümü almadan önce hesabıma 3.4 bin tl kadar para yatırdım ki bu benim maaş hesabım ve genel olarak çok hareketlidir hesaplarım.acaba bu yatırdığım para vize için problem yaratırmı.ucak bileti rezervasyonu yaptım sizce vizenin çıkmasınımı beklemeliyim yoksa biletleri almamımıyım.teşekkürler

    • Ferit Çağlar Gündüz 09:22 de 17 Ocak 2018 - Yanıtla

     Merhaba,

     Kendiniz rezervasyon yapabilir ve öyle başvurabilirsiniz.

     Diğer sorularınızın cevabı da yazıda yer alıyor

     • zeynep 15:53 de 17 Ocak 2018

      tekrar merhaba ferit bey,
      davetiyemiz yetişti,başvurumuzu davetiye ile yaptık.bu gün edindiğim tecrübelerimi paylaşmak isterim.gözden kaçırdığım bir yazınız olmuş,’evraklarınız güncel olsun’ demişsiniz ne kadar da haklıymışşınız.ben tezcanlı olduğum için eşimin ve benim sgk hizmet dökümünü 6/7 gün önceden çıkartmıştım.idata kabul etmedi en fazla 3 günlük olması gerekiyormuş.yenisini dökmek için hem zaman hem para harcadık birde boşa stres yaptık.olurda bizim durumumuza düşen olursa idata harbiye ofisinin 50 mt ilerisinde sgk var oradan hizmet dökümü çıktısını ücretsiz ve 1 dakika içinde alabilirler.birde çift olarak vize alacaklara tavsiyemdir davetiye,uçak bileti rezervasyonu gibi belgelerin fotokopilerini dısarda çoğaltıp öyle gitmeleri yoksa bizim gibi 60 tl yanlızca fotokopi ücreti öderler : )şu anda tek kafama takılan hesap dökümü almadan önce hesabıma yatırdığım para.umarım sorun yaratmaz.ev ve arsa tapularımızıda dosyaya koyduk.bakalım sonuç ne olacak.verdiğiniz bilgiler için elinize emeğinize sağlık.sonucu size yazacağım.

     • Ferit Çağlar Gündüz 23:29 de 17 Ocak 2018

      Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim, sayenizde birçok kişi yazınızdan faydalanacaktır.

      Dediğiniz gibi fotokopi tam bir soygun!

      Umarım uzun süreli vizenizi güzelce alabilirsiniz 🙂 sonucu da bekliyoruz elbette 🙂

     • zeynep 10:52 de 5 Şubat 2018

      merhaba ferit bey,
      vizemiz tam 13 günde çıktı.malesefki 3 aylık : (
      bu 3 ay içinde almanya’dan sonra yunanistan’a gitmeyi planlıyoruz.vizemiz bittikten sonrada yeni vize için yunanistan’dan başvuralım diyoruz.belki bu kez daha uzun vize almayı başarır bol bol gezeriz ; ) bizim biraz aceleye geldi açıkcası ama bizim gibi yurt dışına ilk kez çıkacak arkadaşlara tavsiyemdir yazılarınızı a’dan z’ye okuyup öyle müracat etmeleri.herkese bol gezmeler dilerim..

     • Ferit Çağlar Gündüz 11:12 de 5 Şubat 2018

      Onu bulamayanlar var, şimdiden hayırlı olsun:)

      İlk vize için 3 aylık Schengen vizesi gayet iyi. Sakın moralinizi bozmayın.

      Görüşleriniz için çok teşekkürler, işinize yaramasına çok sevindim. Bize Instagram’dan fotoğraf atmayı unutmayın! 🙂

      İyi seyahatler şimdiden

 6. Menderes 14:24 de 11 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Yazılarınızın hemen hemen hepsini okudum büyük emek harcamışsınız gerçekten yol gösterici bilgi bir hayli fazla, çok teşekkürler, ben 13.07.2017 de yunanistan vizesi için izmir vfs den müracat etmiştim ( babamı sponsor göstermiştim) 3. Maddeden red yedim , pasaportumun tam ortasına ufak bir kaşe vurmuş yunan konsolosluğu, bende üzerine önlü arkalı yurt dışı çıkış harc pulu yapıştırıp gizledim ve 2 kez yırt dışı yaptım üzerine türk polis çıkış tarih kaşesi vurdu,şimdi 9 ocak 2018’de Polonya için müracat ettim sistemde reddi görürlermi, şimdi şirket ortaklığından müracat ettim bankada 35.000 lira gibi 3 -4 aylık eşit hiç değişmeyen stabil girdi çıktılarla rakam aynı banka hareketi sundum, otel rezervasyonu yaptım ama atm kattı ile yaptım şimdi bookingden mesaj geldi 2 otel içinde kartınız geçerli değil 24 saat içinde güncelleyin rezervasyonunuz hala geçerli diye öail geldi, otel ve uçak rezervasyonlarıda kafama takılıyor arayıp tesisi bilgi alıyorlarmı? Uçak rezervasyonlarınıda pnr numarasına göre uçak firmalarından sorguluyorlarmı? Süresi geçti müracat ettiğiminin bir
  Gün sonrası, ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:39 de 12 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Şu anda yürürlükte olan bir merkezi bilgi anlaşması var ama sanırım sizin başvurunuz bu sürenin dışında kalıyor.

   O reddi düşünmenize gerek yok, anlattığınız durumda vize alabileceğinizi düşünüyorum.

   Diğer sorularınız Otel rezervasyonu yapmak yazısını inceleyebilirsiniz. Kısaca; bir şey olmaz genelde.

 7. berk 01:11 de 8 Ocak 2018 - Yanıtla

  öncelikle yazınız için çok teşekkürler biz iki arkadaş şubat sonunda polonyaya gidicez ama vizeyi çek cumhuriyetinden almayı düşünüyoruz ikimizde öğrenciyiz benim sponsorum babam olucak ama kendi işimiz olmasından kaynaklanan bir durumdan dolayı babam sigortasız ve sylık hesabına giren para miktarı değişmektedir ( genel olarak aylık 3000-4000 arası) ve babam devlette işsiz gözükmektedir yani hesaba giren paranın resmi kaydı yoktur vize almamda herhangi bir sorun olurmu

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:24 de 8 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Ben teşekkür ederim, işinize yaramasına sevindim.

   Maalesef bu şekilde sponsor gösteremezsiniz babanızı. Çünkü vergi levhası vs. ya da bordro isteniyor.

 8. Alara 09:38 de 7 Ocak 2018 - Yanıtla

  Ferit bey merhabalar.
  İki sorum olacaktır size.
  1) İtalya’ya 3 günlüğüne tatile gidicem. Çalışıyorum. Düzenli her ay yatan maaşım var. Aynı zamanda tapu ve araba var üstüme. Bunlar dışında bankada vadeli dolar hesabım var. TL olarak birikimim yok vadeli dolar hesabı göstersem ya da onu vadesiz dolar olarak göstersem olur mu. O hesap hareketli değil uzun zamandır içinde 8 bin dolara yakın para var.
  2) kardeşimle beraber gideceğiz. Kendisi öğrenci Sponsor sanırım anne ve baba kabul ediliyor. Babam emekli maaşı alıyor aynı zamanda çalışıyor. Fakat üstüne tapu vs hiçbir şey yok. Hesabında 3.000 tl göstersek kardeşim için olur mu.

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:57 de 7 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Öncelikle eğer Şubat ayı gibi gitmeyi planlıyorsanız bugün Roma’ya uçak bileti fırsatı yayınlayacağım, haberiniz olsun 🙂

   İlk sorunuz için, belirttiğiniz şartlar gayet iyi; hareket olmasına gerek yok. Son 3 ay içerisinde aniden para girişi olmadıysa sıkıntı yok.

   İkinci sorunuz için, 1. derece aile olabilir sponsor, yani siz de sponsor olabilirsiniz.

 9. bars 00:02 de 6 Ocak 2018 - Yanıtla

  Teşekkürler güzel bir site. bilgi cok güzel.
  Shengen almak istiyorum. banka hesabımda param var .calısmıyorum su anda. ögrenciyim ama aöf. kendi üzerime ev tapusu var ben kendimin sponsoru olamıyor muyum? teşekkürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:52 de 7 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Teşekkürler, işinize yaramasına sevindim.

   Olabilirsiniz, “seyahat masraflarını kendim karşılayacağım” kısmını işaretlemelisiniz. Sitede Schengen başvuru formu nasıl doldurulur yazısına bakabilirsiniz.

   • bars 22:49 de 8 Ocak 2018 - Yanıtla

    Teşekkürler. Bu arada izmir marmaris dısında konfirmeli bir rezervasyna gerek yok degil mi? istanbulda sadece bookingden rezerv yapıp cıktısını alsam yeterli sanırım ?

 10. hasan burak bulut 01:42 de 21 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhabalar, biraz uzun yazdım sanırım, yormak istemezdim seni ama tecrübelerinden faydalanmayı çok isterim. Devlette ücretli öğretmenim, Ekim ayından itibaren sigortalı olarak çalışıyorum, saat ücreti çalıştığım için sigortam yarım ay yatıyor. 6 aydır Almanya’ya 7 günlük gezi yapmak için 6 bin kadar biriktirdim. Hostel rezervasyonumu yaptım, seyahat sigortamı yaptım, seyahat planımla ilgili ve orada kalmayacağımı anlatan dilekçemi yazdım, gidiş-dönüş rezervasyonunu da yapacağım. Malesef üzerime kayıtlı bir bir şey yok. Orada kalmaya niyetimde yok, sadece oradan başlamak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? ya da vize alma olasılığım nasıl görünüyor? Şimdiden teşekkürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:03 de 21 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Estağfurullah. Elimden geldiğince, işten zaman kaldıkça cevap vermeye çalışıyorum yorumlara.

   Bu ucu çok açık bir soru ve inanın kimse hiçbir şey diyemez. Görev yaptığınız okuldan izin dilekçesi, orada çalıştığınıza dair yazı vs. alabiliyorsanız bunu da mutlaka alın. Ya da en olmadı müdürünüzden “geri gelip işine devam edecektir” diye bir yazı alabilirsiniz.

   Geri kalan, bildiğim her şey de sitede yer alıyor.

   Tam belge ile başvurun, alamama ihtimali olduğunu sanmıyorum.

   • hasan burak bulut 23:21 de 28 Aralık 2017 - Yanıtla

    İlgin için teşekkür ediyorum. Başvurumu yaptım umarım olumlu bir sonuç alırım.

    • Ferit Çağlar Gündüz 14:52 de 29 Aralık 2017 - Yanıtla

     Hayırlı olsun.

     Bizi de sonuçtan haberdar edebilir misiniz? Yazıya ekleyelim isminizle beraber

     • hasan burak bulut 20:41 de 3 Ocak 2018

      Tabi sonucunu paylaşırım sizinle. “İbretlik Schengen Vize Başvurusu” diye bi başlık altında paylaşırsınız :))

     • Ferit Çağlar Gündüz 12:43 de 7 Ocak 2018

      Olur, seviniriz 🙂

     • hasan burak bulut 11:02 de 12 Ocak 2018

      Merhaba bugün bu ayın 23 ünden itibaren geçerli olacak şekilde 3 aylık vizemi aldım. Teşekkürler yorumların ve bilgilendirmelerin için. :))

     • Ferit Çağlar Gündüz 11:06 de 12 Ocak 2018

      Süper, çok sevindim 🙂

      İyi seyahatlar şimdiden

 11. Merve 11:44 de 15 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhabalar,
  Öncelikle yazınız çok güzel olmuş gerçekten çok yararlı teşekkür ederim.
  Ben 1 aylık İspanyolca kursu için İspanya’ya gitmeyi düşünüyorum. Çalışmadığım için babamı sponsor göstereceğim dolayısıyla onun banka hesabını göstercem. Sizce bunun yanında kendi banka hesabımı da göstermem gerekir mi? Hesaba her ay sadece 500 lira para geliyor yeterli bi miktar değil yani bu yüzden sormak istedim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:47 de 17 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   İşinize yaramasına sevindim, ben teşekkür ederim.

   Ekleyebilirsiniz, düzenli bir gelir ise neden göstermeyesiniz

 12. canel küpçü 16:41 de 7 Aralık 2017 - Yanıtla

  merhaba

  ben almanya frankfurtta gitmek istiyorum

  tarih olarak mart sonu düşünüyorum
  az önce denemelik otel rezervasyonu yaptırdım

  İptal ücreti
  8 Aralık 2017 17:59 [Frankfurt/Main] öncesi: € 0
  8 Aralık 2017 18:00 [Frankfurt/Main] sonrası: € 202,40
  9 Aralık 2017 00:00 [Frankfurt/Main] sonrası: € 253

  bu şekilde bir not okudum…

  idataya ben 8 aralık başvuru yapıcaksam örnek olarak yani

  idatadan randevu alıp birgün öncede otel rezervasyonumu yapıcam.
  yukarıdaki not nedir anlayamadım
  vizem çıkmadan da iptal edilmesi doğru olmaz sanırım

  bu durumda ne yapmam lazım

  vizem çıkarsa iptal edeyimmi rezervasyonu
  (gideceğim tarihleri yazıcam o zaman tabi)

  havalimanında polis nerede kalıcaksın die soruyormuş uçuşun oldugu gün yeni bir rezervasyon mı yapmam lazım göstermek için beni havalimanında karşılayacakalar

  almanyadaki kuzenim davetiye gönderemiyor
  üzerime 1 tapu var
  16 yıldır aynı yerde çalışıyorum

  sizin sitenizde otel rezervasyonu hakkında bilgileri okudum

  yukarıda birkaç sorum oldu yardımcı olursanız çok seviniri

  saygılar

 13. Abdulsamet 10:20 de 1 Aralık 2017 - Yanıtla

  Öncelikle merhabalar şu an son sınıf öğrencisiyim ve şubatta 7 günlük hollanda tatili için biletleri aldım otel rezervasyonu yaptım ve vize için 11 aralıkta vfs globala gideceğim. bana bir kaç konuda yardımcı olursan çok sevinirim. öncelikle şu an öğrenciyim ama şubatta yüksek ihtimal mezun olacağım şuan alacağım öğrenci belgesi ile vizeye başvurduğumda bu konu sıkıntı yaratır mı bir de sponsor için hesaptaki para sıkıntısı çok kafamı kurcalıyor. 6 aralıkta annemin hesabına maaş olarak 2000 lira yatacak 750 lira da elden verilecek. benim de kendim de bulunan 1500-2000 lira gibi bir bakiye var. bu paraları annemin hesabına yatırıp hesap dökümanı almak dediğin gibi sıkıntı yaratır mı nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursan çok memnun olurum. bir de seyahat sigortasında vfs ye sorduğumda acentelarımzıdan yapabilrsiniz diyorlar acentelardaki seyaht sigortaları normale göre pahalı mıdır oralardan yaptırmak bize avantaj sağlar mı ya da yaptırmamı tavsiye ttiğin bir firma var mı şimdiden çokteşekkür ederim
  iyi günler dilerim

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:25 de 1 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sorunuzun cevabı yazıda var. Bir anda yatırmayın parayı.

   Seyahat sigortası da orada daha pahalı olabiliyor, başka bir yerden yaptırabilirsiniz.

 14. EBRU 10:48 de 30 Kasım 2017 - Yanıtla

  merhaba. öğrenciyim yarıyıl tatilinde almanyaya teyzemin yanına hem gezmek hem ziyaret amaçlı gitmek istiyorum. davetiyem var ama sponsorum yok almanyadaki teyzem sponsor olabilir mi? teşekürler

 15. Esra 21:15 de 22 Kasım 2017 - Yanıtla

  Merhaba Ferit Bey öncelikle yazdığınız bilgiler için çok teşekkürler baya fayda sağladı 🙂 ben yılbaşı tatili için danimarkaya gitmek istiyorum teyzem orda yaşadığı için davetiye gönderdi ve seyahat boyunca masraflarımın karşılanacağını taahhüt ediyor bunun haricinde herhangi bir sponsor olması zorunda mı ? Şimdiden teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:23 de 22 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   İşinize yaramasına sevindim 🙂

   Hayır, teyzeniz sponsor olduğu zaman başka birinin sponsor olmasına gerek yok.

   İyi seyahatler şimdiden

 16. özge 19:33 de 18 Kasım 2017 - Yanıtla

  merhabalar,
  benimde birkaç sorum olacak,
  martta annem babam ben ve bir arkadaşım italyaya gideceğiz. fakat babam esnaf bu nedenle düzenli gelir gösteren bir banka hesabı yok. onun yerine çek göstersek olur mu? şubatta başvuracağı vizeye. ocak ayında 10 bin yatırsak göze batar mı?
  şimdiden teşekkürler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:10 de 18 Kasım 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Çek gösteremezsiniz.

   Eğer hesaba hep 10 bin civarında para giriş çıkışı oluyorsa göze batmaz.

 17. Cihan Yaman 15:37 de 6 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Yanlış başlığa yazdığım için tekrar buraya da yazmak istedim.Aralık sonunda eşim ile birlikte 4-5 günlüğüne Hollandaya gitmek istiyoruz.Eşim 1 senedir çalışmıyor.Ben ise babamın iş yerinde çalışıyorum.Sigortam ödeniyor ama maaşım elden yatıyor.Birikmiş paramız var ama bankada değil maalesef. 2 adet arabam,ev ve arsa tapularım var.4-5 sene önce de eski işimden dolayı bir çok ülkeye gitmişliğim var ama schengen vizesi hiç almadım.Anladığım kadarı ile bankaya direkt yüksek miktarda para yatırılmasını tavsiye etmiyorsunuz.Nasıl bir yol izleyebiliriz,şimdiden teşekkürler

 18. Yasin 03:15 de 6 Ekim 2017 - Yanıtla

  Ferit bey merhaba,
  Kuzenimin düğünü ve ayni zamanda akraba ziyareti için 3 haftalık bir Almanya seyahati planlıyoruz.
  Ben, eşim, iki çocuğum, annem ve teyzem olmak üzere altı kişiyiz. Annem ve teyzem ev hanımı, eşleri emekli. Ben on uç yılı aşkın suredir ayni yerde bordrolu olarak , eşim de yedi sene ayni işyerinde aktif olarak calişaniz. Ben ve eşim otuz beş yasindayiz. Aracim var ve babama ait evde oturuyorum.
  Bir önceki soruyu soran arkadasa davetiye için olumsuz fikir beyan etmissiniz. Farkındayım, toplu halde iltica edenler gibiyiz:) Vize almak için hic mi şansımız yok. Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 15:02 de 6 Ekim 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bunu kimse bilemez. Ama durumunuza bakarak ülkeye sizi bağlayan çok bir şey olduğunu göremiyorum.

   Konsolosluğun da aynısını düşünmesi olası.

 19. Dilarae 04:11 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba benim de kısa bir kaç sorum olacak
  1) Öğrenciyim işe yeni girdim yarı zamanlı çalışıyorum hesabıma 2 aylık maaşımı koyup üzerine para ekleyip yeterli miktarı sağlarsam sponsor bulmama gerek kalır mı?
  2) Almanya’dan davet gelirse sponsor bulmama gerek kalır mı?
  3) Daha önceden gri pasaport ile Fransa’ya gitmiştim vize çıkarmamda bunun bi avantajı olabilir mi?
  4) Almanya davet mektubuyla çıkan vizeyle diğer Schengen ülkelerini gezebilir miyim?
  5) Erasmus öğrencisinin gönderdiği davet mektubu ne kadar etkili olur ve onun için de sponsor bulmam gerekir mi?
  Yazılarınız ve ilginiz için çok teşekkürler..

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:17 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Ben de aynı sırada cevap vereyim 🙂

   1- Gerek kalmayabilir ama sponsorunuz olması her zaman bir artıdır.
   2- Davet mektubunu kesinlikle tavsiye etmiyorum.
   3- Evrakların arasına giriş-çıkış damgasının olduğu sayfayı ekleyin, belli olmaz.
   4- Evet
   5- Davet mektubu almanıza gerek yok. Etkisi eksi yönde olur. Sponsor bulmanız gerekmez

   • Dilarae 13:03 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

    Gerçekten çok çok çok teşekkür ederim 🙂 son sorum neden davet mektubunu kesinlikle tavsiye etmiyorsunuz?

    • Ferit Çağlar Gündüz 13:06 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

     Rica ederim.

     Avrupa ülkelerine yasadışı yolla Türkiye’den göç eden çok kişi var. Orada bir tanıdığınız olması da sizi potansiyel olarak bu duruma sokuyor.

     Temel olarak bu ama daha birçok sebebi var. Ve emin olun bunları direk birinci ağızdan duydum 🙂

     Bu yüzden tavsiye etmiyorum.

 20. Kaan 01:49 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

  İyi günler , iyi çalışmalar Ferit Bey.
  Aşağıdaki soru-görüş yazanlara benzer şekilde olacak ama sizden belki farklı cevap edinebilirim.
  Özel bir okulda Özel Güvenlik Görevlisiyim.Çalıştığım özel okulda 1.yılımı doldurarak 16 günlük senelik izin hakkına sahibim.2018’in yaz ayları gelmeden Avusturya/Viyana için turistik gezi yapmayı planlıyorum.Yani maks. 5-6 gün kalma niyetim var.
  Öncelikle vfs global’e gitmeden maaş hesabımda try ile birlikte euro hesabımda bakiye göstermem gerekir mi?
  Diğer öğrenmek istediğim husus ise mesleğimin kriterlere uyup uymaması.Yani evraklarıma yetkili kim kontrol edecekse önyargılı davranabilir mi?
  Ve bir de bu seyahat sigortasını tam anlayamadım:İşyerimdeki evrakları ve kişisel evrakları kağıda çıkarttıktan sonra seyahat sigortasını nasıl çözümleyebilirim?
  Teşekkür ederim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:14 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   İlla Euro göstermenize gerek yok. Yeterli miktarda Türk Lirası hesabında paranız olduğunda, zaten maaşınız da düzenli olarak yattığı için sorun olmayacaktır.

   Mesleğiniz ile ilgili neden bir ön yargı olsun ki? Alnınızın akıyla paranızı kazanıyorsunuz.

   Seyahat sigortasını da herhangi bir sigorta acentesine ya da bankaya giderek 5 dakikada yaptırabilirsiniz. Hatta internetten bile yapılabiliyor.

   Yalnız size tavsiyem özel bir sebep yoksa Avusturya’ya başvurmayın. Red oranı çok yüksek.

 21. Dinçer eraslan 20:30 de 28 Eylül 2017 - Yanıtla

  merhaba ferit bey. schengen bölgelerinde geçiş yapacagım fakat aklıma takılan bir soru var.
  mesela yunanistandan girdim uçakla hollandaya geçtim pasaport kontrolü olur mu ? hollandadan istanbula dönecegim . demek istedigim pasaporta bu kişi hollandaya girdi veya hollandadan çıkış yaptı diye bir damga vs vuruluyormu ? yoksa sadece çıkış tarihimi vuruluyor ?bu çok önemli benim için. teşekkür ederim

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:10 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Schengen bölgesi içinde özel durumlar hariç pasaport kontrolü olmuyor.

   Bu durumda pasaportunuzda 2 tane damga olacak, Yunanistan’a giriş ve Hollanda’dan çıkış. Tarihler de yazıyor üzerinde damgaların.

   • Dinçer eraslan 19:01 de 29 Eylül 2017 - Yanıtla

    anladım yani hollanda ismi geçiyor degil mi ? eminsiniz

    • Ferit Çağlar Gündüz 21:26 de 30 Eylül 2017 - Yanıtla

     Schengen stamp diye aratın, örnekleri göreceksiniz

     • Dinçer eraslan 21:59 de 30 Eylül 2017

      anladım ferit bey . teşekkür ederim. iyi günler.

 22. enes 16:41 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

  açıklamınız için teşekkür ederm benden paranın kaynağını istiyorlar dilekçe ile belirtmem gerekiyormus nasıl bi dilekçe yazabilirim

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:43 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bunun yüzlerce çeşiti var, serbest iş yaptım, sigortasız çalıştım, online iş yapıyorum vs. bir şeyler yazabilirsiniz

   • enes 16:47 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

    sigortalı çalşısıyorum ama maaşımı elden alıyorum bunu belirtir bir dilekçe ile beraber hesabıma yüklü miktarda yatan paranın açıklamasını nasıl yapabilirim yardım ederseniz çok teşekkür ederim

    • Ferit Çağlar Gündüz 17:00 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

     Mesleğinize uygun bir şekilde kılıf bulmalısınız. Atıyorum duvar ustasısınız, dışarıya faturasız iş yaptınız. Programcısınız, dışarıya yazılım işi yaptınız.

     Bunu kanıtlayın aksi takdirde yüzde 99 oranında red yiyeceksiniz eğer para girişi son 3 ayda oldu ise

     • enes 17:09 de 21 Eylül 2017

      AVUSTURYA KONSOLOSLUĞUNA

      08.03.2017 tarihinden itibaren çalıştığım iş yerinde sgk ödeniyor. Kendi isteğimle maaşımı elden almayı talep ettim.Bankada daki tek sefer de fazla yatan paralar da maaşımı elden aldığım için kendi birikimlerimi bankaya yatırdığım içindir.Son 3 ay da hesabıma yatan yüksek miktarlar ise kendi banka hesabımdan kendimin ve ailemin kredi kartlarını ve kredi taksitlerini ödediğim için kendi hesabıma para yatırıyordum.
      Bilgilerinize sunulur

      bu şekilde yazsam kabul olunur mu

 23. barış 13:41 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba, yazı oldukça açıklayıcı olmuş teşekkürler öncelikle. Fakat şu kısımda bir problemim var: “Elbette sponsor gösterdiğiniz kişinin çalışan olması gerekiyor. Çalışmayan, bir geliri olmayan kişinin size sponsor olması çok da mantıklı bir hareket olmaz.” Ben erasmus için 5 aylığına yunanistana gideceğim. Annem ev kadını zaten çalışmıyor, babam tabi ki çalışıyor ama resmiyette bunu belgeleyebileceğim, maaş bordrosu vb gösterebileceğim bir işi yok, yani resmiyette çalışmıyor. Yani yukarıda söylediğiniz koşula uymuyor durumum. Ben annemin bankadaki altın hesabının son üç aylık dökümünü ve içindeki miktarı (10 bin tl civarı) gösteren belgelerle başvursam problem olur mu sizce? Bu arada son üç ayda hareketlilik olmamış olabilir, fakat hesap eskiden beri var. Bunun yanında vukuatlı aile nüfüs kayıt örneği, annemin üzerine olan arabanın tapusu ve ruhsatını göstereceğim. Hatta meslek odama öğrenci üye olduğumu gösteren kartın fotokopisini vereceğim yine. Babamın kredi kartının limitlerini gösteren ekstreleri vs de paylaşmayı düşünüyorum konsoloslukla, çünkü kendimi garantiye almak istiyorum, fazla zamanım kalmadı. Fakat dediğim gibi maaş bordrosu falan olmayacak, sorun çıkarırlar mı sizce? Bana önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Eğer bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum, yunan konsolosluğu ile ilgili bilgi sahibi değilseniz bile tecrübelerinize dayanarak öngörüde bulunursanız çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

 24. EDA 03:04 de 21 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba Istanbul Universitesi Hukuk Fakultesi ogrencisiyim ablam Rotherdam da master yapiyor oturum vizesi almisti yanina gitmek istiyorum fakat annem ya da babam sponsorum olmayacak vize almam noktasinda nasil bir yön cizmeliyim yardimci olursaniz cok sevinirim

 25. İlker 21:12 de 15 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben ocak ayında maltaya dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. Sponsor olarak babamı göstercem babam emeklidir.Ancak hesabında para yok vizeye başvurmadan önce yüklü miktarda para bulup hesabına yatırcam.Sonra hesap özetini bankadan alıcam vize alırken bir sıkıntım olurmu? Nasıl bir yol izlemem lazım? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Ferit Çağlar Gündüz 00:44 de 16 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sorunuzun cevabı çok detaylı şekilde sitede yer alıyor. Okuyup hala cevap alamazsanız aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

 26. Savaş 23:13 de 10 Eylül 2017 - Yanıtla

  Öncelikle Merhaba.
  17 Yaşında lise öğrencisiyim üzerime 2 adet ev tapusu ve 650 bin tllik hesap cüzdanı var fakat bu tutarın hepsi 2-3 yıl önce çekildi 1 ev alınması için şuanda hesapta 200-300 tl bakiye var sömestr tatilinde İspanya veya İtalya için 5 günlük tur yurtdışı turu almayı düşünüyoruz ets turdan. Çalışmıyorum öğrenciyim hesap cüzdanımı işlek şekilde her hafta 500 tl atsak sömestr tatiline kadar yaklaşık 15-000 civarı oluyor 5 günlük vize alabilirmiyim annemin üzerine sadece bir araba var fakat eskiden sürekli isviçreye Almanyaya fransaya gitmiş çalışma amaçlı sanatçı olarak turneye çıkmış anneannemin yeşil pasaportu var bunları evrak olarak sunsak vize reddedilirmi bu benim ilk schengen turum olacak daha önce pasaport İle Gürcistan’a vizesiz giriş yapmıştım. Yanıt bekliyorum teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 00:44 de 15 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   İsterseniz hesabınızda 10 Milyon Türk Lirası olsun bu vize alabileceğiniz anlamına gelmez.

   Sitede yazılanlar haricinde ekstra bir bilgi de vermem mümkün değil maalesef.

 27. ece 00:50 de 4 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba shengen vizesi almanya için almak istiyorum Öğrenciyim sponsor olmadan 2-3 gün için hesabımda 2000 tl gösterebilir miyim bu yeterli olur mu veya ticari vize alıp şirket sahibini sponsor gösterebilir miyim hesabımda yaklaşık 1500tl para bulunarak
  amacım aileden birini sponsor göstermeden vize almak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tşk

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:08 de 4 Eylül 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Vereceğim bilgilerin size hiçbir yararı olmaz, “sallama” bilgiler olur. Sitedeki diğer Schengen Vizesi yazılarına da bakarsanız en net cevabı bulabilirsiniz. Sadece para değil onlarca etken vize başvurusunda rol oynar

 28. Elif 20:22 de 31 Ağustos 2017 - Yanıtla

  İyi Akşamlar,
  Aynı odada kalacağım kişiyle ayrı ayrı vizeler alacağız. Başvuruda otel rezervasyonu iki kişi olacak şekilde mi verilmeli? Ayrı isimlerle aynı oda için almamız mı gerekir yoksa

 29. Tamer Selamet 16:52 de 29 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Merhabalar Ferit Bey
  Size üç sorum var umarım sizi yormam.
  1- 20 Ocak 2018 İtalya Riminide dondurmacıların fuarı var buna katılmak istiyorum davetiye ayarlayabileceğimi umuyorum.Ayrıca İtalyaya gitmişken iki üç şehir daha gezmek istiyorum bunun için ticari vize mi yoksa turist vizesi mi gerekli?
  2-Bankadaki hesabım devamlı hareketli her ay 3-4 bin tl ödeme oluyor bazen 7-8 bin bakiye oluyor bazen 2-3 bin vize müracatıma 3.5 ay var gerekirse 50-60 bine çıkkarabilirim siz ne tavsiye edersiniz?
  3-Benim ziyarettarihim belli olduğu için uçak biletleri uygun Pegasus 186 tl THY 530 tl ama vize almadan Pegasustan bilet almam ne kadar doğru nasıl bir yol izlemeliyim uygun fiyata getirmek için işyeri sahibiyim üç tane tapu var üzerime ayrıca araba var şimdiden çok teşekkürler..

  • Ferit Çağlar Gündüz 17:00 de 29 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Estağfurullah.

   Ticari vize olarak başvurup dilekçe ile belirtebilirsiniz.

   Uçak biletini almak tamamen size bağlı, bir yorum yapmam yanlış olur.

   Diğer sorularınızın da cevapları detaylı şekilde sitede yer alıyor, 20 dakikanızı harcayarak Schengen vizesini başarıyla alabilirsiniz.

 30. CIEL 09:37 de 22 Ağustos 2017 - Yanıtla

  LÜTFEN ACİL CEVAP RANDEVUM YAKIN
  Çalışıyorum ama sigortamı kendim ödüyorum hesap ektresinde ssk ödemesi diye görünüyor problem olur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:21 de 22 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Çalıştığınız kurumdan istenen belgeleri alabiliyorsanız ve sigorta dökümü varsa sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   • CIEL 20:49 de 23 Ağustos 2017 - Yanıtla

    ACİL – ACİL – ACİL – ACİL LÜTFEN
    Çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha var. yarın sabah randevum var Umarım hemen görür ve cevaplarsınız. Daha önceden ret aldım başka ülkeden ve parmak izim var. Formda parmak iziniz var mı diye soruyor ne işaretlersem vize almamda sakınca olmaz.
    Lütfen acil cevap bekliyorum.

    • Ferit Çağlar Gündüz 20:52 de 23 Ağustos 2017 - Yanıtla

     Hiçbir farkı olmaz, istediğiniz gibi işaretleyebilirsiniz

     • CIEL 15:14 de 25 Ağustos 2017

      En stresli ve sıkıntılı anımda İlginiz ve yardımızın için çok teşekkür ederim. İnşallah VİZEMİ alırım.

     • Ferit Çağlar Gündüz 16:49 de 29 Ağustos 2017

      Rica ederim,

      İşinize yaramasına sevindim. Umarım güzel haberler alırız sizden

     • CIEL 22:34 de 11 Ekim 2017

      Yurtdışındayım şimdi. Herşey için teşekkür ederim.

     • Ferit Çağlar Gündüz 17:31 de 14 Ekim 2017

      Ben teşekkür ederim. İyi seyahatler 🙂

 31. Nalan 20:12 de 14 Ağustos 2017 - Yanıtla

  merhaba ben çekya için schengen vizesine bşvuracağım fakat konfirmeli otel rezervasyonu diyor. Bu tam olarak ne demek yani bookingten yaptığım rezervasyonu göstersem yeter mi? Bazı yerlerde ise kaşeli imzalı istiyor diyorlar.

 32. Zeynep 19:17 de 7 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Merhaba 8 Eylül-16 Eylül tarihleri için Avustruya Shengen vizesine yarın başvuracağım (yıllar öncesine ait 10 günlük bir shengenim vardı zaten). Önümde tam bir aylık süre var. Yetişir mi acaba? Diğer bir sorum şu şekilde: Düzenli/maaşlı çalışanım, aylık kazancım 5000 TL civarında. Şu anda da hesabımda 5.500 TL var, uçak biletlerimi zaten satın aldım. Bu miktar başvuru için yeterli olacak mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:26 de 7 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bu bilgilerle cevap verebilmem maalesef imkansız. Özellikle Avusturya biraz sıkı vize konusunda.

   Ama sadece bu bilgilere bakarak ve en az 1 yıllık çalışan olduğunuzu varsayarak olumlu olabileceğini düşünüyorum

   • Zeynep 19:31 de 7 Ağustos 2017 - Yanıtla

    Aslında 7 yıldır düzenli çalışanım. Sadece bu şubatta kurum değiiikliği yapıp aynı alanda başka bir kuruma geçtim. ( işin aslı bilimsel bir sunum yapmak üzere gidiyorum bunu gösteren belgelerimde var) sıkıntı derken tam olarak ne kastediyorsunuz?

    • Ferit Çağlar Gündüz 19:37 de 7 Ağustos 2017 - Yanıtla

     Avusturya’ya yasadışı çok sayıda yerleşen Türk olduğu için diğer ülkelere nazaran daha sıkı tutuyorlar işlerini.

     Bence sunum yapacağınız konferans/kongreden davet mektubu isteyin ve onunla başvurun. Çok kısa sürede vizeniz elinizde olur.

     • Zeynep 20:00 de 7 Ağustos 2017

      Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 33. Anılcan 10:34 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhaba, öncelikle yazılar için çok teşekkür ederim. Öğrenciyim ve kyk kredisi alıyorum, babam emekli ve aynı zamanda şirket sahibi. KYK aldığım hesaba 7 günlük için 10.000 tl para yatırdım babamın hesapları ekside olduğu için sponsorsuz başvurucam. Fakat emeklilik hesabını, tapular vs yinede koyacağım. Seyehat masraflarım kendim tarafından karşılanacaktır diye bir dilekçe yazıp ardınada yine babam tarafından seyehat ek masrafları benim tarafımdan karşılanacaktır yazsa fakat banka hesap dökümünü koymasam tapular ve emeklilik yeterli olur mu sizce ? İyi günler

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:17 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Anılcan,

   Bu 10.000 TL’yi ne zaman yatırdın hesabına? Son 3 ay içerisinde yatırdıysan hiç başvurma bile, direk red alırsın.

   Ayrıca bir öğrenci için eğer çalışmıyorsan 10.000 TL büyük bir rakam ve sana “bu paranın kaynağı ile belgeleriniz örtüşmüyor” diyip red verebilirler.

   3-4 Bin TL hesabında göstererek (son 3 ay içerisinde aniden para girişi olmamış şekilde) tek başına da başvurabilirsin.

   Baban sponsor olmayacaksa belgeler çok işe yaramayacaktır ama yine de neden koymayasın, koy tabii ki

   • Anılcan 16:34 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

    Cevabınız için teşekkür ederim parayı başvurudan 3 gün önce yatırdım bekliyorum. Bir çözüm bulamadım çünkü parayı sponsorumdan aldığımıda ispatlayamam sanırım o zaman babamı az miktarlı emekli hesabıyla sponsor gösterip yine ben kendimin yüksek miktarlı hesap dökümünü vereceğim. bı arada 8 ay önce alınmış 10 yıl geçerli amerika vizem var umarım katkısı olur ne dersiniz?

    • Ferit Çağlar Gündüz 22:22 de 19 Temmuz 2017 - Yanıtla

     Açıkçası olumlu olacağını çok düşünmüyorum, umarım yanılırım.

     Amerika vizesi de elbette bir artı ama etkisi düşük maalesef

 34. Onur Kartal 19:07 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Merhabalar

  3 ay önce işten cıktım, yeni bir işe başlamadan bir arkdaşla tatil yapmak istedik.SGK olmadıgı için vizenin cıkma ihtimali cokmu düşük sizce?
  Ayrıca kendi hesabımda 5.000 tlden fazla bir miktar var, calışmayan kişi oldugum için sponsor gösteriyorum. Sponsor olarak işveren abimi yazdım, tüm işveren evraklarını ekledim.şirket hesabında sürekli hareket var fakat son bakiye yetersiz miktar var.

  Sizce sponsor banka hesap dökümünü cıkarayımmı? Onu dikkate alırlarsa benim banka hesabıma bakmazlar.?
  Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:11 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Onur,

   Daha önceki vizelerine bağlı bu durum.

   Eğer bir tane vizen varsa daha önceden vize çıkması hiç olası gözükmüyor sadece bu dediklerine bakarak.

   Hesabınızda 100.000 lira da olsa düzenli bir girdi olmadığından hiçbir faydası yok maalesef. Abinizin de size sponsor olması bir şey değiştirmeyecektir benim tecrübe ve bilgilerime göre.

   Belgelere daha dikkatli bakılabilir ama ben sizin yerinizde olsam vizeye vereceğim 60+20 Euro’yu riske atmam, vizesiz ülkelere giderim kesinlikle.

   • Onur Kartal 19:33 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

    2013 te 15 günlük İsviçre vizesi var sadece. Yeni bir iş öncesi tatile gidiyorum diye bir dilekce yazsak belki faydası olur. ?
    Ayrıca sponsor hesabında düzenli para girdisi var.
    İnş cıkarda burdan bilgilendirme yaparım:)

    Desteğiniz için cok teşekkürler!

    • Ferit Çağlar Gündüz 19:44 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

     Dediğiniz gibi bir dilekçe işe yarayabilir, haklısınız.

     Bilgilendirirseniz çok iyi olur

     İyi seyahatler şimdiden

 35. serhat 02:01 de 15 Temmuz 2017 - Yanıtla

  ilk defa yurtdışına çıkıcam ailecek. Polonya için vize başvurusunda bulunucam vfs globalden 19 temuzda ama şunu anlamadım ben şimdi seyahat sigortasını ve otel rezervasyonunu hangi gün aralıgına ve kaç günlük yapmam lazım normalde planım 15 gün kalmak ama nezaman vize çıkar kaç günlük çıkar bilmiyoruz. bunu nasıl onlar belirliyor. bizim amacımız nezaman vize cıkarsa ozaman gitmek. burda ben nasıl bir yol çizmem lazım.

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:47 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Geç cevap için kusura bakmayın yurtdışındaydım ve internete erişimim çok azdı.

   Öncelikle tarihlerinize kesin karar vermelisiniz yoksa bu şekilde vize çıkmaz.

   Örneğin tüm belgelerinizi 5-15 Ağustos için hazırlayın ve seyahat sağlık sigortanızı da bu tarihe göre ayarlayın.

   Schengen vize başvurusu konusunda kesinlik her zaman şarttır

 36. HABİB 00:23 de 8 Temmuz 2017 - Yanıtla

  merhaba ben 2 ay sonra 10 günlük bir italya seyahati planlıyorum ve bunun için kredi kartımdan 1000 tl ye yakın bir taksitli nakit avans çekmeyi düşünüyorum , ayrıca öğrenciyim , acaba vize başvurumu yaparken kredi kartı ekstremi gösterirsem bundan dolayı bir sıkıntı yaşar mıyım ya da ekstremi göstermesem daha mı iyi olur, teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 00:26 de 8 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Merhaba Habib,

   Sponsor göstermeyeceksen 1000 TL ile vize çıkmaz.

   Nakit avans çekersen de hesabına parça parça at ve ekstreni verme belge olarak

 37. Mehmet 07:44 de 30 Haziran 2017 - Yanıtla

  Merhaba Yazılarınız gerçekten çok bilgilendirici bunun için size çok teşekkür ediyorum.
  Soruma gelecek olursak; Almanya da ki akrabam bana davetiye yollayacak ve kendisi orada devlet memuru ben de öğrenciyim Babamın maaş bordrosunu götürmeme gerek var mı yoksa davetiye ve beni buraya bağlayacak bir kaç evrak dışında götürmesem de olur mu

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:41 de 30 Haziran 2017 - Yanıtla

   Merhaba Mehmet,

   Çok teşekkür ederim. İşine yarıyorsa ne mutlu.

   Herhangi bir belge sınırı yok, bence maaş bordrosunu, hesap dökümünü vs. ne bulursan koy. Fazla belge göz çıkarmaz 🙂

 38. tuğba albayrak 01:39 de 9 Haziran 2017 - Yanıtla

  merhaba ferit bey biz avusturyaya gideceğiz ordaki akrabamız istek yaptı ve ordan 29 haziran 2017-10 temmuz 2017 tarihleri arası için istek yapabildiler ama biz seyahat tarihi aralığının biraz daha uzun olmasını istiyoruz bilet ayarlayamama durumu gb sorunlar yüzünden.. bu sebepten ötürü uzun vadeli vize talebinde bulunmamız gerektiğini söylediler bunun metnini bulamadım sizde ing olarak bir de uzun vadeli vize istememiz vizenin çıkması durumunu etkiler mi şimdiden teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:51 de 10 Haziran 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Elbette 12 günlük ziyaretin yanında 30 günlük daha vize isterseniz sıkıntı olabilir. Elbette bu çalışmanıza, banka hesabınıza, daha önceki seyahatlerinize vb. yüzlerce faktöre bağlı. 12 gün üzerine 5-7 gün civarında da bir istekte bulunabilirsiniz ama bunu da tek parçada yapmanız gerekir.

   Yapmanız gerekenler,
   -Davet belgesini verin,
   -Tahmini dönüş tarihinize göre uçak bileti rezervasyonu yapın,
   -Durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın (örneği https://www.rotavrupa.com/uzun-sureli-schengen-vizesi-alma-tuyolari/ adresinde var)
   -Bu 12 günden sonra nereleri gezecekseniz dilekçede belirtin.

   Toplam vize isteğinizi 21 günden az tutmaya çalışın, şimdiden iyi seyahatler.

 39. Orkun 10:53 de 7 Haziran 2017 - Yanıtla

  Iyi gunler.

  Bu yaz Avrupa turu yapmak icin arastirma yaparken sayfanizi buldum, cok faydali oncelikle tesekkur ederim.

  Rusya’da yasiyorum ve 3 senelik vizem var. Yazin (Agustos gibi) Avrupa turuna cikmak istiyorum. Onceligimiz Prag ama malum Cek Cumhuriyeti vizede sorun yaptigi icin aklima Moskova’dan direk ucuslar olan Bratislava’ya ucup oradan araba kiralayarak veya otobusle Viyana, Brno,Prag,Dresden yapip Moskova’ya geri donmek.

  3. ulke uzerinden vize alacagim icin Slovenya’nin iyi bir secim oldugunu dusunuyorum. Rusyada resmi olarak calisiyorum, yaism 42, 3 senelik vizem var ve sirketim cok uluslu bir sirket, vizede sorun olacagina inanmiyorum. Sizden ogrenmek istedigim Slovenya iyi bir secim mi yoksa baska bir ulkeden mi almak mantikli olur?

  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Ferit Çağlar Gündüz 11:20 de 7 Haziran 2017 - Yanıtla

   Ben teşekkür ederim Orkun Bey, dilerim işinize yarayacak bilgiler edinebiliyorsunuzdur.

   Öncelikle 3 yıllık vize olsa da bulunduğunuz ülkede kalıcı ya da geçici oturum izninizin olması gerekiyor, biliyorsunuzdur ama yine de belirtmek istedim.

   Banka hesabınızda hareket varsa zaten çalıştığınız için Schengen vizesinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bu yüzden Slovakya da sizin için uygun olabilir. Yalnız en çok hangi ülkede kalacaksanız oradan başvurmanız gerekir; Slovakya’da da diğer ülkelerden fazla kalmayacağınızı öngörerek bunu tekrar gözden geçirmenizi öneririm sadece.

   Şimdiden iyi seyahatler dilerim

   • Orkun 11:36 de 7 Haziran 2017 - Yanıtla

    3 senelik oturum ve calisma iznim var Rusya’da o yuzden sorun olmayacagini dusunuyorum. Ayni sekilde maasim banka hesabima yattigi o konuda da sorun olmaz sanirim. Ilaveten calistigim sirketten yazi alma sansim da var lazim olursa.

    15-17 gun tatil yapmayi planladigim icin Slovenya’da 1-2 gun, Avusturya’da 2-3 gun, Cek Cumhuriyetinde 5-6 gun, Almanya’da (Dresden) 1-2 gun dusunuyorum. Ulkelerde kalis sureleri biraz daha uzayabilir tabii ki.

    Acikcasi kolay vize vermesini dusundugum icim Slovenya aklima yatti. Yoksa Almanya ve Avusturya sanirim Turklere sorun cikartabilirler. Keza Cek Cumhuriyeti de kili kirk yardigi soyleniyor.

    Bir de merak ettigim, Schengen vizesini tatilimiz suresinde kisa sureli mi yoksa 6 aylik veya yillik mi veriyorlar? Rus sitelerinde net bir bilgi bulamadim, bazi ulkelerin uzun vadeli, bazilarinin ise kisa vadeli verdigi bilgisini goruyorum, sizin bilginiz var mi konu ile ilgili?

    Simdiden tesekkurler.

    • Ferit Çağlar Gündüz 11:44 de 7 Haziran 2017 - Yanıtla

     Bu durumda maalesef Çek Cumhuriyeti’nden başvurmalısınız. Ama kimseye Çek Cumhuriyeti’nden Schengen vizesi başvurusunu önermiyorum.

     Size tavsiyem en çok kalacağınız yeri Slovakya olarak gösterip (detaylı bilgiler https://www.rotavrupa.com/category/schengen-vizesi/ kısmındaki yazılarda bulunuyor. Otel rezervasyonlarınızı burada gösterildiği gibi yapabilirsiniz) Slovakya’dan başvurmanız olur. Ya da şöyle diyeyim; Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nden başvurmayın.

     Eğer özel bir durum yoksa ülkeden ülkeye çok fark olmuyor uzun süreli Schengen vizesi için ama başvururken size soruluyor formda; oradan “çok girişli” olarak isteyebilirsiniz. Belki uzun süreli verebilirler durumunuza bakarak. Yine yukarıda verdiğim linkte uzun süreli Schengen vizesi için de bilgiler bulunuyor

     • Orkun 17:00 de 29 Temmuz 2017

      Cekya konsolosluguna bizzat gidip yaptigim basvuru 14 gun sonra onaylandi ve vizemi gecenlerde aldim. Ilk defa oldugu icin 1 aylik verdiler, umarim sonrakilerde daha da uzatirlar. Neredeyse hic sorunsuz bir sekilde aldim. Verdiginiz bilgiler icin tekrar tesekkurler.

     • Ferit Çağlar Gündüz 21:52 de 29 Temmuz 2017

      Süper, iyi seyahatler şimdiden.

      Çekya’nın uzun süreli vize verdiğine daha şahit olmadım, bir dahakinde başka ülkeleri de değerlendirin derim 🙂

 40. Demir 19:11 de 4 Haziran 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Almanya vize başvurusu için booking.com dan hostel rezervasyonu yaptım. Ama otelde ödemeli ve ücretsiz iptalli yani ön ödeme yapmadım. Bu sorun olur mu acaba ödemiş olmam gerekiyor mu yoksa kabul edilir mi?
  Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:32 de 4 Haziran 2017 - Yanıtla

   Merhaba Demir,

   Bir sıkıntı olmaz, vize çıkmadan otel ödemesi yapılmasını hiçbir konsolosluk beklemiyor. O rezervasyonu verebilirsin vize başvurusu sırasında

 41. Nur 14:46 de 29 Mayıs 2017 - Yanıtla

  Merhabalar, bilgiler için teşekkürler. Almanya vize başvurusu için bookingden rezervasyon yaptırmam sıkıntı çıkarmaz değil mi? Yani kabul ederler?

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:32 de 30 Mayıs 2017 - Yanıtla

   Merhaba Nur,

   Evet, herhangi bir Schengen ülkesi için bu Booking’ten otel rezervasyonu yapabilirsin bu şekilde. Belki sıkıntılı durum görürlerse seni arayıp “otel ödemeni yap ve konfirmesini yolla bize” diyebilirler. Ama milyonda bir olur bu

   • Nur 16:48 de 30 Mayıs 2017 - Yanıtla

    Teşekkür ederim bir sorum daha olacak; Almanya için vize alacağım ve başvuru formunu elle mi dolduracağım yoksa bilgisayarda mı çözemedim. İdatada bir bilgi verilmemiş ama konsolosluğun sitesinde bilgisayarda doldurulması gerektiği yazıyor. Türkçe olanın çıktısını aldım, ne yapmalıyım ? Teşekkürler

    • Ferit Çağlar Gündüz 18:18 de 30 Mayıs 2017 - Yanıtla

     Rica ederim.

     En son bildiğim kadarıyla elde dolduruluyordu. En doğru bilgiyi Idata’dan alabilirsin, belki dün bile değişmiş olabilir kural ve benim bilgim eski olabilir.

     Hatta buradan da bilgilendirebilir misin?

     • Nur 14:28 de 31 Mayıs 2017

      Elde doldurduğum başvuru formunu kabul ettiler, herhangi bir şey söylemedi bankodaki görevli

     • Ferit Çağlar Gündüz 20:50 de 31 Mayıs 2017

      Bilgilendirdiğin için çok teşekkürler, iyi seyahatler şimdiden.

 42. Yusuf 23:54 de 11 Mayıs 2017 - Yanıtla

  Merhabalar 18 günlük interrail gezi planım var bu yaz inşallah. Tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve sponsor olarak babamı gösterdim 1,5 ay kadar önce hesabına para yatırmasını söylemiştim o da bir mevduat hesabı açıp 4000 tl yatırmıştı ve o para hiç artma veya azalma olmadan orada duruyor. Ancak babamın emekli maaşının yattığı banka hesabı farklı ve o hesap özetinde ekside olduğu görülüyormuş. Kendimin de bankada altın hesabım var ancak altın hesabımın hesap özetini kabul ediyorlar mı bilmiyorum. Uçak biletlerim ve interrail biletimi de sunacağım, hostel randevumu da sizin anlattığınız şekilde yapacağım. Sizce vize almamda sıkıntı oluşturacak bir durum var mı ? Ayrıca sitenizde anlattığınız tüm detaylı bilgilendirmeler için de teşekkürlerimi sunuyorum

  • Ferit Çağlar Gündüz 07:40 de 12 Mayıs 2017 - Yanıtla

   Merhaba Yusuf,

   İşine yarıyorsa ne mutlu bana 🙂

   Ekside de olsa düzenli bir para girişi olduğu için babanın hesap özetini de sunmanı tavsiye ederim. Ayrıca Altın, Dolar, TL maddi olan tüm varlığın hesap özetini sunabilirsin. Hatta varsa son 3 aylık kredi kartının ekstresini de sunabilirsin.

   Interrail bileti, hostel rezervasyonları ve interrail bileti ile nasıl bir seyahat gerçekleştireceğini içeren program olan dilekçe ile başvurursan vizen hayırlı olsun şimdiden.

   Ayrıca öğrenci belgeni de sunmayı unutma. Bir konsolosluk çalışanı ile konuştuğumda tıp ve iyi üniversitelerde okuyanların diğer belgelerine çok bakılmadığını söylemişti.

   • Yusuf 08:14 de 12 Mayıs 2017 - Yanıtla

    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim 🙂

 43. merve 21:08 de 5 Mayıs 2017 - Yanıtla

  merhaba
  bugün maaş günüm normalde, hesap dökümünü almak için bugünü bekledim ama maaşı mesai saati dışında yatırdılar. bu pazartesi sabahı da evrak teslim edicem, haliyle maaşım yatmadan hesap dökümü çıkardım ama bankamda 600 tl, 260 euro, 400 sterlin mevcut. bir sıkıntı çıkar mı kuşkusu doğdu içimde, sizce vfs randevumu erteleyip tekrar hesap dökümü almalı mıyım ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:25 de 5 Mayıs 2017 - Yanıtla

   Merhaba Merve,

   Bence şöyle yap: sabahtan evraklarını teslim et, hesap dökümünü de öğleden sonra getireceğini bankodaki görevliye söyle. Bu şekilde sanırsam 14:00’e kadar getirme hakkı veriyorlar.

 44. kaya 21:47 de 22 Nisan 2017 - Yanıtla

  ben kız arkadaşımı ziyarete gitmek istiyorum polonya’ya bana hesabımda ne kadar para olmalı söyler misiniz lütfen? ve kız arkadaşımın yapabileceği birsey var mı acaba? bide ben öğrenciyim ama çalışıyorum bunun bir yararı olur mu vize almama?

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:24 de 23 Nisan 2017 - Yanıtla

   Merhaba Kaya,

   Bunun için belli bir limit yok resmi olarak Polonya’nın belirttiği.

   Kişisel görüşüm ise; günlük yaklaşık 50 Euro’dan hesaplayabilirsin.

   Öğrenci belgesini ve çalıştığın için banka hesaplarını da beyan et muhakkak. Kız arkadaşını karıştırmana bile hiç gerek yok bence

 45. Emirhn 14:47 de 17 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhabalar,ben kredi kartı kullanmıyorum extre isterlerse bi problem çıkar mı birde bana Almanya’dan vize davetiyede bulunacaklar yani D için bi sorun çıkar mı cevaplarsanız cok memnun olucam tşk ederim

 46. Tuğrul 11:41 de 16 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Bir tur şirketi aracılığıyla mayıs ayında Yunanistan’a gideceğiz. Vize işlemlerimiz nisan ayının başında yapılacak denildi. Evraklarımız (verilen listedeki) her şey hazır. İkimizin hesabında da 3000 TL para var ve konaklama gemide olacak. Gemiyle 4 gün boyunca ada ada gezeceğiz. Limanlarda demirleyip gezilip tekrar gemiye dönülecek. Bankadaki paramızın miktarı sorun olur mu? Vize işlemlerini tur şirketinin halledeceği söylendi ve herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı ifade edildi. Fakat sorun olacakmış gibi bir his geliyor bana.

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:06 de 16 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhabalar Tuğrul,

   Öncelikle bunu kıskandığımı ve böyle bir tur yapmak için fırsat kolladığımı söylemek istiyorum 🙂

   Tur ile gidilecekse vizede daha kolaylık oluyor. Hesabınızda 3000 TL var ama çalışıyor musunuz yoksa öğrenci misiniz?

   Çalışıyorsanız bordro ile sıkıntı olmaz zaten. Öğrenci iseniz de öğrenci belgesi vs. eklemek ile çıkmama ihtimali olacağını düşünmüyorum.

   Şimdiden iyi seyahatler. Eğer unutmazsan bilgilendirir misin vize konusunda?

   • Tuğrul 13:29 de 16 Mart 2017 - Yanıtla

    Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İkimizde çalışıyoruz ve maaş bordrolarımız, sgk barkodlu işe giriş belgelerimiz gibi tüm resmi evrakların tamamı hazır. Balayı olduğu için tedirgin oluyor insan. Birde istenilen belgelerde banka hesap defteri, üniversite diploması vs. (fotokopi yazmıyor) bunların orjinallerini gerçekten yollamak zorunda mıyım? Çünkü geri dönecek belgeler değil diğer istedikleri.

    • Ferit Çağlar Gündüz 13:32 de 16 Mart 2017 - Yanıtla

     Vize konusunda hiçbir sıkıntınız olmaz Çalışıyorsanız. Yalnız diploma istendiğini ilk kez duydum, aracı şirket ile teyit ettirmenizi öneririm çünkü hiçbir mantık da yok vize için diploma istenmesinin

     • Tuğrul 13:38 de 16 Mart 2017

      Tekrar teşekkürler cevaplarınız için. Vizenin onaylanma sevincini ilk buradan paylaşacağım 🙂

     • Tuğrul 10:54 de 27 Mart 2017

      Merhaba,
      Sosyal medya hesabınız facebook’tan sizi eklemiştim acaba kabul etme şansınız var mı? Son 1 2 bir şey daha danışmak istiyorum (hesap adresim facebook.com/Zhantor47 )

     • Ferit Çağlar Gündüz 11:33 de 27 Mart 2017

      Merhabalar Tuğrul,

      Bana mail gönderirsen de cevaplıyorum, merak etme. Yurtdışında olduğum için geç de olsa cevap veririm. fcaglargunduz@rotavrupa.com adresinden ulaşabilirsin.

 47. Ali 18:32 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Sponsor mektubunu hangi kuruma yazılmalı? Antalya’ya kayıtlıyım, Kayseri’de yaşıyorum ve iData Ankara ofisinden başvurumu yapacağım. Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne ithafen yazmak daha mı doğru olur?

  • Ferit Çağlar Gündüz 18:36 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

   Merhaba Ali,

   Bulunduğun bölgeye bakan büyükelçiliğin dikkatine yazman doğru olur, verdiğin örnekteki gibi bir hitabı kullanabilirsin

   • Ali 18:58 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

    Çok teşekkürler.

 48. Ali 22:07 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

  Tekrar ben. iData’yı aradığımda bana sadece sponsor kişinin hesap dökümü, emekli maaşı bilgisi ve dilekçesinin getirilmesi söylendi. Birkaç yerde imza sirküleri, tapular vs. göstermek gerekli olduğu söyleniyor. Bir sıkıntı çıkar mı? Birde emekli maaşı hesabının değilde farklı bir bankada olan hesap dökümünü aldım ondada bir sorun oluşur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:11 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

   Tekrar Merhaba Ali,

   Olabildiğince fazla belge ibraz etmeni tavsiye ederim.

   İmza sirküleri denen şey bir parça kağıt, siz sormadan banka veriyor zaten. Götürün ne olur ne olmaz.

   Her iki banka hesabını da ibraz edebilirsin. Özelllikle düzenli para girişi olan hesapları.

   • Ali 22:16 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

    Bankanın değilde sponsorun imza sirkülerini istiyorlarmış. Farklı şehirde olduğumuz için uğraşmak biraz zaman alıyor. Bunları göstermeden yapacağım bir başvurudan red yeme ihtimalim yüksek mi? Sadece 16 günlük ve Ziyaret davetiyesi ile

    • Ferit Çağlar Gündüz 22:20 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

     Eksik belge diyerek başvuruyu kabul etmezler büyük ihtimalle. Başka ülkeden başvurmayı da gözden geçirebilirsin bence.

     • Ali 19:35 de 2 Şubat 2017

      Bugün iData’yı tekrar aradım. İmza sirkülerine ihtiyaç olmadığını belirtti. Sanırım sıkıntı çıkarmazlar.

 49. Nuray 19:51 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba oncelikle payladimlariniz icin tesekkurler. Esim ve ben ispanyaya vize basvurusu yapacagiz ikimizde calisiyoruz banka hesabi birimizin uzerine olmasi yeterli midir ayri ayri mi gostermeliyiz

  • Ferit Çağlar Gündüz 19:56 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Ben teşekkür ederim, işinize yaramasına sevindim.

   Siz de gösterebilirsiniz banka hesabınızı ama asıl harcamalar eşinizin hesabından yapılacaksa bunu bir dilekçe ile ayrıca belirtmeniz faydalı olur.

 50. Gülnur 22:22 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba, burayı yeni keşfettim. elinizr sağlık. ben polonyaya sponsorsuz bir şekilde başvurucam babam emekliliğini beklediği için çalışmıyor. polonyadan yedi günlük bi vize için hesabımda 3000lira yeterli olur mu? bir de öğrenci belgem bu ülkeye geleceğime dair yeterli bi kanıt mı? bir de dilekçede polonyaya nazi döneminden kalan şeyleri incelemek için gitmek istediğimi belirtmeli miyim? ilk defa alıcam sponsorsuz halledebilirim değil mi?

  • Ferit Çağlar Gündüz 23:02 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Gülnur,

   Çok teşekkürler, dilerim işine yarayacak bilgileri bulabiliyorsundur.

   Polonya eğer öğrenciysen vizesiz başvuru kabul etmiyor maalesef. En azından Ağustos ayında bu şekilde idi. Yine de VFS’yi arayarak sorabilirsin. Eğer hâlâ aynı prosedürse tavsiyem şöyle olur;

   -Hesabındaki 3,000 TL’nin 2,000 TL’sini babanın hesabına yatır,
   -Babanın hizmet dökümünü ekle,
   -Eğer babanın ya da senin üzerinde varsa maddi değeri olan her şeyi belgele (araç ruhsatı, ev fotokopisi, kira geliri vs.)

   Sponsor olmadan kabul ediyorlarsa da mutlaka bir gelir göstermen lazım.

   Bu arada eğer göz atmadıysan Polonya vize başvurusu hakkında bir yazı da bulunuyor sitede, göz atmanı öneririm: https://www.rotavrupa.com/polonya-schengen-vizesi-basvurusu/

   Evet, öğrenci belgesi Schengen vize başvurusunda bir artıdır ve seni ülkene bağlayan bir göstergedir.

   Dilekçe konusunda ise tamamen hayal gücüne bağlı, Polonya ile ilgili birçok film izlediğini ve çok etkilendiğini sırf bunun için para biriktirip Polonya’yı ziyaret etmek istediğini ve ziyaretin sonrasında ülkene geri döneceğini anlat.

   Daha fazla danışacağın konu olursa da yorum olarak yazabilirsin yine.

   Nice bol seyahatler.

Siz de fikrinizi belirtin