Maalesef seyahat özgürlüğünün önünde Schengen Vizesi gibi bir engel var. Aslında bu tam da bir engel sayılmaz ama her defasında vize almak ya da Schengen vizesinden red yemek çok can sıkıcı olabilir. Bu konu ile ilgili çok soru geldiğinden ve çevremdeki neredeyse herkesin vize başvurusuna yardımcı olduğumdan ötürü herkesin faydalanması için Schengen Vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısını sizler için hazırladım. Buradaki adımları takip ettiğiniz takdirde vize başvurusunda red yeme ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de tüm Schengen Vizesi ile alakalı yazılarda belirttiğim gibi ilk önce gideceğiniz ülkeyi sizin seyahatiniz sonunda ülkenize geri döneceğinize ikna etmeniz ilk şart. Aşağıda yazılan her şey de bunun çevresinde gelişmektedir. Sizlere daha verimli olması açısından Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri liste olarak aşağıda yazdım. Bunları da uygulayarak resmi bir resmi gelirim olmadan ve üniversite son sınıf öğrencisiyken (potansiyel mülteci), memur babamı sponsor göstererek aşağıda göreceğiniz 1 yıllık multi Schengen vizesini alabildim.

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

Uzun Süreli (1 yıllık) Multi Schengen Vizesi

 1- Schengen Vizesi Başvuru Formunu Düzgün ve Doğru Doldurun 

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler listesinin başında kulağa her ne kadar “bu ne ya?” dedirtecekmiş gibi gelse de emin olun en önemli adımlardan bir tanesi budur. Bu yüzden de sizlere Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Yazısını hazırladım ve bunun yanında doldurulmuş örnek Schengen Vize başvuru formu da yayınladım. Bu yüzden sizleri bu yazıya okumaya davet ediyor; çok detaya girmiyorum.

 2- Pasaportunuzun Süresi Olabildiğince Uzun Olsun 

İnanın vize başvurusunda en önemli hususlardan bir tanesi de  pasaportun ne kadar geçerli olduğu . Pasaportunuzun uzun süreli olması kesinlikle bir artıdır. Bunun yanında da her şeyiniz mükemmel olsa bile pasaport süreniz kısa olduğu için belki de bu yüzden uzun süreli Schengen vizesi alamıyorsunuz ya da alamayacaksınız.

 3- Olabildiğince Destekleyici Belge Gösterin 

Bu madde tamamen size bağlı bir şey. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşım voleybol takımında oynuyordu (amatör) ama onun için bile belge sundu. Aşağıda birkaç örnek veriyorum; hepsinin ana fikri:  sizi ülkeye bağlaması 

 • Kredi kartı ekstresi (eğer düzgün ödemiyorsanız koymamanız daha iyi olur),
 • (varsa) Herhangi bir taşınmazın tapusu,
 • Bağlı/görevli olduğunuz bir derneğin-kuruluşa ait üyelik belgesi ya da kimlik kartı,
 • Üniversitenizde çalıştığınız bir proje varsa buna dair belge,
 • Yine üniversitede bir kulüpte görevliyseniz buna dair belge,
 • Yarı zamanlı çalışıyorsanız dâhi bunu kanıtlayıcı belge.

Bunun gibi liste uzar gider. Size belki komik de gelse tecrübelerime göre bunlar kesinlikle artı belgelerdir.

Yazacağınız dilekçede bu belgeleri açıklamanızı tavsiye ederim.

 4- Evraklarınızı Düzenli Bir Şekilde Hazırlayın 

Schengen vizesi için gerekli belgeler çok fazla, biliyorum. Ama eğer seyahat etmeyi ve bunun için de vize almayı kafanıza koyduysanız mutlaka bu belgeleri titizlikle hazırlayın. Örneğin;

 • Çektirdiğiniz biyometrik fotoğraf eski ise gidip yenisini çektirin,
 • Çıktısını aldığınız belgelerin kaliteli ve okunabilir olmasına dikkat edin (kulağa garip de gelse eğer belge işleriyle uğraşıyorsanız önünüze düzgün bir belge konulduğunda sevinirsiniz.)
 • Schengen Vizesi için gerekli evrakları toplamak zaten zor, tekrar tekrar uğraşmamak için muhakkak tüm belgeleri güzelce hazırlayıp ve yeni tarihli olmasına dikkat edin.
Vize için gerekli evrakları düzgün bir şekilde hazırlayın

Vize için gerekli evrakları düzgün bir şekilde hazırlayın

 5- Seyahat Sağlık Sigortasının Süresini Uzun Tutun 

Bir ülkeye kaçacak birisi neden uzun süreli sigorta yaptırsın ki? İşte böyle düşünerek uzun süreli seyahat sağlık sigortası yaptırmanız tamamen yararınıza. Zaten parça parça yaptırmaktansa tek seferde 1 yıllık yaptırmak çok daha mantıklı ve ucuz. Hatta yapabiliyorsanız yurtdışı kapsamı olan özel sağlık sigortası yaptırın ve bunun belgesini sunun. Fiyatlara örnek vermek gerekirse;

 • Aksigorta 8 günlük seyahat sağlık sigortası: 17 TL
 • Axa Sigorta 1 yıllık seyahat sağlık sigortası 145 TL
 • Özel sağlık sigortaları ise yıllığı 600 TL’ten başlıyor.

Seyahat sağlık sigortası Schengen vizesi için gerekli evraklar listesinin önemli bir üyesidir.

 6- Hangi Ülkeye Başvuracağınızı Bilin 

 Hangi ülkeden Schengen vizesi almalıyım? İlk gideceğim mi? Yoksa en çok kalacağım mı?  Bu soru en çok kafa karıştıran şeylerden bir tanesidir. Ve buna da resmi kaynaklar yoluyla cevap vereceğiz.

 • Schengen vize başvurusunu ziyaret etme niyetinde olduğunuz ülkenin Konsolosluğuna veya –birden fazla Schengen Devletini ziyaret etmek niyetindeyseniz – asıl varış ülkenizin (yani, esas kalacağınız veya en uzun süreyle kalacağınız ülkenin) Konsolosluğuna vermelisiniz.
 • Eğer birden fazla Schengen Devletini ziyaret etmek niyetindeyseniz ve kalışlarınız eşit uzunlukta olacak ise, Schengen bölgesine girerken sınırını ilk geçeceğiniz ülkenin Konsolosluğuna  başvurmalısınız.

Bu cümleler direk Avrupa Birliği Göç ve İç İlişkiler Komisyonu‘nun web sitesinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular kısmında alınmıştır. Dilerseniz buradan siteyi ziyaret edebilirsiniz (İngilizce).

Schengen Vizesi Hakkında Sıkça Sorular Sorular ve Yanıtları dosyasını da aklınızdaki sorularınız için kullanabilirsiniz.

 Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysan oradan giriş yapmalısın  mı?: Hayır. A ülkesinden vize alıp B ülkesinden giriş yapamazsın. Bu bilgi tamamen YANLIŞ. Sadece size “Nereye gidiyorsun?”, “A ülkesine gidecek misin?” diye sorarlar.

Benim Schengen Vizem Polonya’dan ve daha pasaportumda Polonya’ya giriş-çıkış yaptığıma dair bir şey yok. Yani korkmanıza gerek yok.

Yeri gelmişken dipnot: şu ana kadar Çek Cumhuriyeti (Çekya) hariç hiçbir ülkenin başvuruda farkettiğini düşünmüyorum. Düzgünce hazırlanmış schengen vizesi için gerekli belgelerle her yerden vize alabilirsiniz. Tekrar belirtiyorum; Çek Cumhuriyeti hariç! 🙂

 7- Akılcı Rezervasyonlar Yapın 

Diyelim ki Schengen vize başvurusu sırasında hesabınızda  1,000 TL gösterdiniz ama rezervasyon yaptığınız uçak bileti 1,200 TL . Sizce de bir tezat çıkmaz mı ortaya? Bu yüzden bütçenize uyumlu bir şekilde vize için otel ve uçak bileti rezervasyonu yapın. Bunları da videolu bir şekilde anlattık: Vize için ücretsiz otel rezervasyonu ve Vize için ücretsiz uçak bileti rezervasyonu

 8- Seyahat Planınızı Güzel Bir Şekilde Gösterin 

Schengen Vizesi Seyahat Planı

Schengen Vizesi Seyahat Planınız Böyle Gözükmesin 🙂

Uzun süreli schengen vizesi tüyoları yazısında da anlattım bu konuyu. Schengen vize başvurusu yaparken sizden seyahat planı da istenir. Bu planın tutarlı olması ise vize başvurusunun onaylanmasında rol oynayacaktır. Bu konuda da Örnek Rotalar kategorisindeki yazılardan ya da Uçak Bileti Kampanyaları kategorisinde yer alan rotalardan faydalanabilirsiniz. Bakmaya üşeniyorsanız; Roma’da 1 gün kalıp Marsilya’da 10 gün kalacak şekilde göstermeniz bir tezattır.

 9- Banka Hesabınıza Dikkat Edin 

Öncelikle çok sorulan bir soruya cevap verelim;

Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Bunun kesin bir hesaplaması olmayıp iki örnek vereceğiz. Ama kısa cevap olarak: günlük yaklaşık 30 Euro diye düşünülebilir.

İtalya Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

İtalya Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Yukarıdaki tablo İtalya Dış İşleri Bakanlığı‘ndan alınmıştır. Tablodan da anlaşılabileceği gibi günlük yaklaşık 30-35 Euro civarında bir para göstermek yeterli oluyor.

Bunun yanında da Çek Cumhuriyeti vize için günlük 100 TL olmak üzere banka hesabında para gösterilmesini istiyor*.

Bundan daha önemli olan bir konu ise göstereceğiniz banka hesabında (sizin ya da sponsorunuzun) bir anormallik olmaması. Bundan kasıt nedir?

 Sadece vize başvurusuna gireceğiniz için banka hesabına bir anda yüksek miktarda para yatırmamalısınız.  Eğer hesabınıza düzenli olarak 300 TL giriyorsa gidip bir anda 2,000 TL birden yatırmayın. Hele ki bunu vize belgelerinizi teslim edeceğiniz zamana yakın bir zamanda yaparsanız o para vizenizi verecek olan görevlinin gözüne batacaktır.

Mümkünse bu parayı parça parça hesabınıza yatırın, bir anda hesabınıza hiç girmediği kadar para girmesine izin vermeyin.

Hesabınızda yüklü miktarda para olması vizenizi garantilemez. Aksine eğer dengesiz bir tablo çizerseniz (hesabınızda 100.000 TL var ama ev tapusu yok, araba ruhsatı yok) vize almanız imkansız olacaktır.

 Unutmayın, yurtdışına yerleşme niyeti olan birisi her zaman nakit para tutmaya çalışır ve herhangi bir mülk barındırmaz. 

 10- Mümkünse Sponsorunuzu Anneniz ya da Babanız Olarak Gösterin (Öğrenci ve çalışmayanlar için) 

Eğer çalışmıyorsanız/öğrenciyseniz Schengen Vizesi için gerekli evraklar listesi biraz artıyor. Ve bu evraklar da önem arzediyor. Çünkü size sponsor olacak kişiden emin olunması gerekiyor. Bunun için de mümkünse anne ya da babanızı sponsor olarak gösterin.

Schengen vizesinde sponsorun hesabında ne kadar para bulunmalı? diye bir soru aklınıza geliyorsa yaklaşık olarak şöyle bir cevap verebilirim; (kalacağınız gün sayısı)*30 Euro + 1,000 TL yeterli olacaktır. Elbette sponsor gösterdiğiniz kişinin çalışan olması (ister asgari ücretli isterse aylık 20.000 TL, farketmez) gerekiyor. Çalışmayan, bir geliri olmayan kişinin size sponsor olması çok da mantıklı bir hareket olmaz.

Vize sponsorunuzun üstüne ne kadar maddi varlık varsa hepsini muhakkak gösterin.

 

Eğer aklınızda Schengen Vizesi ile ilgili herhangi bir bir soru varsa yukarıda yer alan arama butonunu kullanarak sitede arayın, yüzde 90 aklınızdaki sorunun cevabı vardır. Eğer bulamazsanız aşağıdan yorum bırakarak sorularınızı sorabilirsiniz.