Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vize başvurusunun en önemli noktası başvuru formunun doldurulmasıdır. Size Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? sorusunun cevabını örnek bir doldurulmuş form ile anlatmaya çalıştık.

Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vize başvuru formu doldurma konusunda önemli noktalara değineceğiz. Bu başvuru formu vize başvurunuzda en önemli nokta olup özenle, dikkatli ve doğru doldurulması çok büyük önem arz etmektedir.  Burada yapılan numaralandırmalar Schengen vize başvuru formunda yer alan madde numaralarını temsil etmektedir. 

ÖNEMLİ! Başvurduğunuz ülkeye göre Schengen formu elde ya da bilgisayarda doldurulmaktadır. Lütfen başvurduğunuz ülkeye göre bunu kontrol edin. Bunun yanında başvuru formunu İngilizce ya da Türkçe doldurabilirsiniz. Yine de her zaman için İngilizce doldurmak daha avantajlıdır.

Türkçe Schengen vize başvuru formu için tıklayın

İngilizce Schengen vize başvuru formu için tıklayın


 • Sağ üst köşede yer alan FOTO kısmına çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafınızı yapıştırın.
 • 3. Eğer benim gibi iki adınız varsa 3 numaralı maddeye bu iki ismi yazabilirsiniz; Ferit Çağlar gibi.
 • 10. 18 yaşından büyükseniz bu ksmı boş bırakın
 • 12. Bordo Pasaport=Normal Pasaport. Bazı formlarda ise Ulusal Pasaport olarak geçmektedir.
 • 22. Hangi ülkeye başvuruyorsanız bu ülkeyi ve varsa diğer ülkeleri yazın
 • 23. Otobüsle ya da aktarmalı bir şekilde başvurduğunuz ülkeye gidiyor olabilirsiniz. Bu durumda ilk giriş ülkeniz kısmına Schengen bölgesine nereden giriş yapacaksanız bunu yazın.
 • 24. Eğer kısa süreli bir Schengen vizesi yeterli ise tek girişliyi seçebilirsiniz. Uzun süreli Schengen almak için bu yazımıza göz atın.
 • 25. Schengen bölgesinde kaç gün geçirecekseniz bunu yazın.
 • 31. Rezervasyon yaptığınız otel ya da hostellerin adını yazıp eğer farklı ülkedelerse parantez açarak yanlarına (ŞEHİR/ÜLKE) olarak belirtin.
 • 33. Eğer öğrenci olarak başvuruyorsanız anne ya da babanızı buraya yazabilirsiniz. Sonrasında da Geçim Kaynağı başlığı altından ilgili yerleri işaretleyebilirsiniz.

YAZI ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN 2 SAYFAYA BÖLÜNMÜŞTÜR. LÜTFEN 2. SAYFAYA GEÇİN

Sayfalar 1 2
Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
5 (99.53%) 43 votes

Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız aşağıdaki "cevap yazın" kısmından hızlıca yorum yazarak sorunuzu sorabilirsiniz. Birkaç saat içerisinde yanıt alacağınızdan şüpheniz olmasın. Öncelikle soracağınız konu ile alakalı sitede arama yapabilirsiniz.  

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 25 yaşında, İTÜ Jeofizik Mühendisliği mezunu, Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. Uygar dedi ki:

  Tekrardan Merhabalar Ferit Bey Cevabınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı. Bana referans olacak kişinin dilekçesini doldurabileceğim bir form sitenizde mevcutmu ? Birde uçak bileti rezervasyonu yaptım ama sadece 1 gün süre veriliyor ve 1 gün sonra rezervasyon otomatik olarak iptal ediliyor sanırım uzun süreli rezervasyon yapamıyormuyuz veya 1 günlük rezervasyon yapıp çıktısını almamız yetiyormu bunun içinde bilgi verirseniz çok sevinirim. Tekrardan Teşekkürler.

 2. Uygar dedi ki:

  Merhabalar Ferit Bey. Ben şuanda üniversite öğrencisiyim ve almanyaya annemin teyzesini ziyarete gitmek istiyorum. Annemin teyzesi bana almanyadan davetiye mektubu yolladı. Ben tam olarak hangi işlemleri yapacağımı bilmiyorum. Yani asıl kafama takılan soru şu . Uçak bilet rezervasyonları , Otel rezervasyonları ve Yakınım tarafından masraflarımın karşılanmasına dair bir belge vermek zorundamıyım. Neticede teyzem bana o davetiyeyi gönderirken bana söylediği senin uçak biletini ben alacağım ve yanımda kalacaksın masraflarınıda ben karşılayacağım. Bu konuda ne yapmam gerekiyor eğer cevaplarsanız çok sevinirim. İlginiz için Teşekkürler.

 3. ANIL ÇAKIR dedi ki:

  iyi günler, yakın zamanda ispanya vizesi alan var mıdır acaba? BLS şirketiyle 6 temmuzda başvuruyu gerçekleştirdik fakat hala bir hbaer yok telefonları sürekli meşgul değişik bi sistemleri var bilginiz varsa yardımcı olabilir miisniz teşekkürler?

 4. Serpil dedi ki:

  Ferit Bey, değerli bilgilerinizi bizim ile paylaştığınız için teşekkür ederiz, aile ve akraba ziyareti kapsamında isveç’e amcamın yanına gideceğim, tüm masraflarımı kendisi karşılayacak, kendim ise türkiye’de sözleşmeli yardımcı öğretmenim yılın belirli dönemlerinde çıkış-giriş yapılıyor sgk’da buna istinaden sgk hizmet listesi aldım, işverenim bana 01.07.2017-21.08.2017 arasında izin mektubu verdi bunun yanında ben işverenden diğer evrakları vs aldım fakat ben isveç’te 60 gün kalmak istiyorum, iznim ayın temmuz 1’de başladı iznimden gidiyor, işyerinden rica ettim bu yazıyı almak için vermiyorlardı yoksa, şuanda zaten ücretli izinli gösterildiğim için sgk lı gözüküyorum, isveç vizesini aldığım da çıkışımı yapacaklar, işten ayrılacağım aynı zamanda ben.
  Bu işverenin vermiş olduğu izin kısa olduğu için bende isveç te uzun süre kalmak istiyorum 60 gün bundan dolayı bir sorun oluşur mu izne göre mi verirler, amcam davetiye de 15 ağustos’da başlamak üzere 90 gün davetlimdir gibisine bir ibare düşmüş, bu ne kadar etkili ?
  Ayrıca babam sponsor olabilir mi ama babamın hesabında para yok sadece emekli.Kendi hesabımda nakit var gerekli dökümanların hepsini aldım.
  Ben buna istinaden bir dilekçe yazdım vize başvuru talep dilekçesi rica etsem incelermisiniz, pazartesi günü randevum var ne yapacağımı şaştım kaldım.
  Ülkenize aile, akraba ziyareti gerçekleştirmek üzere 15/08/2017 tarihi ile 15/10/2017 tarihi arasında ülkenize bir seyahat gerçekleştirmeyi planlıyorum.
  Seyahatimin amacı uzun zamandır ülkenizde ikamet eden amcam ve kuzenlerimi ziyaret etmek istiyorum uzun zamandır görmüyorum ayrıca ilk defa yurtdışına çıkacağım Ülkenizi merak ediyorum yurtdışı deneyimi edinmek istiyorum.
  Ülkenize yapmayı planladığım seyahat esnasında masraflar konusunda kendim maddi olarak masrafları karşılayabilecek durumda olup banka hesap dökümanlarım ektedir, kullanmış olduğum banka hesabım ayrıca aylık maaş hesabımdır geçmiş dönemlere bakıldığında maaş’ımın bu hesaba yatırıldığı görülmektedir, banka dökümanın da olduğu gibi olası bir durum da kendi masrafları mı karşılayabilecek kadar birikimim mevcut olup, yine banka referans mektubun da güncel EURO kuru ile birikimim gözükmektedir.
  Simetrik Eğitim ve Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti’de 01/09/2015 Tarihinden İtibaren sözleşmeli olarak çalışmaktayım, eğitim öğretim döneminin yaz tatillerinde veya bazı dönemlerde işçi çıkış-girişi yapılmaktadır.SGK’dan almış olduğum SGK hizmet listem ekte mevcut olup çalışma sürem ve yapılan giriş ve çıkışlarım SGK hizmet listesinde mevcut.
  İşveren mektubu’nda belirtilen tarihler arasında ücretli iznim bulunmaktadır, 60 günlük aile, akraba ziyareti sonrasında ülkeme dönüş yaptığımda SGK hizmet listesinde görüldüğü gibi SGK’dan çıkış-giriş yapılacaktır yine, tarafınızdan gerekli vizenin verilmesini Arz Ederim,
  Çalıştığım için mesleğim gereği, öğrenci olduğum için ayrıca Babam Cuma …..’in karaciğer nakli olmasından dolayı vize süresi bitmeden ülkeme deri dönüş yapacağımı Taahhüt Ediyorum,

  Sgk dan çıkış giriş konusun dan bahsetmemin nedeni şimdi bana işveren kısa bir süre ücretli izin verdi, ben 60 günlük bir seyahat istiyorum, doğal olarak bir çelişki var, şimdi bu yazım doğru mu oldu ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz yani uzun süreli nasıl alabilirim vizeyi nasıl bir dilekçe veya yazı yazayım ?
  Ayrıca son soru olarak vizeyi neye göre veriyorlar şimdi uçak rezervasyonu yapacağım gidiş dönüş ama birde şu aklıma geliyor dönüş için rezervasyon yapmasam mı ? Belki insafa gelip uzun süreli 90 günlük verirler diye, birde çevremden duyduğum birşey var dönüş rezervasyonu yaptırmazsam ülkede kaçak olarak kalabileceğim kuşkusuna düşebilirler miş, detaylı bir şekilde yardımcı olurmusunuz rica etsem, kaldığım şehirde isveç ile bilgili kimsede yok .
  Teşekkür ederim ilginiz için.

  • Serpil dedi ki:

   Özür dilerim lütfen Ferit Bey çok uzun ve çok soru sordum, çevremde bir çok kişi konsolosluğa kendin direk evraklarını teslim edemezsin diyor illaki bir aracı şirket veya vfs üzerinden başvurmam gerektiğini söylüyor, ben randevu da aldım vfs üzerinden ama direk konsolosluk için aldım böyle bir tezatlık mümkün değildir sanırım, böyle birşey söz konusu mu ?

  • Merhaba,

   Geçerli bir sebebiniz olmadıkça 60 gün vize vermezler. Daha kısa süreli ya da çok parçalı yapmalısınız

 5. Arzu dedi ki:

  Ferit bey tekrar merhaba. Birşey daha sormak istiyorum. Seyahat planından bahsetmişsiniz bunu nasıl düzenlememiz gerekiyor. Biz 6 gece Pariste kalmayı planladık. Bu sürede sadece burada gezmek istiyoruz. nasıl bir plan ekleniyor onu anlamadım. Yardımcı olabilirmisiniz.

  • Tekrar Merhaba,

   Çok basit bir plan, şu şekilde (tarihler örnektir)

   1-7 Ağustos 2017, Paris-Fransa
   7-10 Ağustos 2017, Nice-Fransa
   10-12 Ağustos 2017, Marsilya-Fransa

   gibi, sadece tarih aralığı ve şehir-ülke belirtmelisiniz hatta bir satır daha ekleyerek

   1-7 Ağustos 2017, Paris-Fransa
   Paris-Nice ulaşım: tren
   7-10 Ağustos 2017, Nice-Fransa
   Nice-MArsilya ulaşım: otobüs
   10-12 Ağustos 2017, Marsilya-Fransa

   olarak belirtebilirsiniz ama her bir ulaşım aracı için de sizden rezervasyon isteyecekler. Bu yüzden olabildiğince kısa yapmanızı tavsiye ederim. Ama akılcı tutun tarihleri, Paris’te 10 gün gösterip Nice’te 2 gün göstermeniz red yemenize sebep olacaktır

 6. Arzu dedi ki:

  Merhaba
  Eşim kızım ve ben ağustos sonu Fransaya gitmeyi planlıyoruz. Uçağımız kiev aktarmalı. 23. Maddede giriş ülkesi Ukrayna mı yazmam gerekiyor. Ayrıca eşime ve kızıma ben sponsor olucam. İkisinin formunada ismimi yazdıktan sonra diğer kısmınada annem yada eşim yazmam gerekiyor mu? Siz sadece sponsor adı yazıp karşılama. Şekillerini işaretlemişsiniz. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu ikinci schengen vizemiz ilkini acente almıştı bunu kendim almak istiyorum. İlk seyehat sonrasıda epey farklı ülke seyahatlerimiz oldu. Umarım olumlu etkiler. İlk kez kendim başvurucam hata yapmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Geç cevap için kusura bakmayın yurtdışındaydım ve internete erişimim çok azdı.

   Hayır, Ukrayna Schengen Bölgesi ülkesi olmadığı için Fransa yazmalısınız.

   Yakınlık derecenizi belirtebilirsiniz dediğiniz kısımda.

   Eğer banka hesaplarınız ve iş durumunuz elverirse hiçbir sıkıntı olmadan alırsınız.

   Bir de dilekçe yazın bence, eşiniz ve çocuğunuzla gezeceğinizi, masrafları sizin karşılayacağınızı belirtin

 7. naz çiftçi dedi ki:

  ferit bey merhaba, yazınız inanın çok işime yaradı eşimle ilk yurtdışı deneyimimiz olucak tabi vizeyi zamanında ve sorunsuz alabilirsek italyada 6 gün kalıcaz vize ne kadar sürede çıkar sizce 20 temmuzda randevumuz var 5 ağustosta uçuşumuz hesaplarımızda 5000’er TL var ve ikimizde çalışıyoruz maaşlarımız memur düzeyinde (bu yeterli mi)şirket evraklarını da teslim aldım.bankadan hesap hareketlerini alıcam ama kredi kartı dökümünü de almalımıyım kredi kartımı düzenli ödüyorum ama haliyle alışverişde yaptığım için borçda var sıkıntı yaratırmı? son olarak şirketim sgk işe girişi yollamış ama ben yinede karekodlu almak zorundamıyım 🙁 çok soru sordum ama yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Nazlı,

   Öncelikle iyi yolculuklar şimdiden.

   Tüm belgelerinizi dendiği gibi hazırladıysanız sizin durumunuzda vize reddi olması çok olası değil.

   Belgeler ile ilgili sürekli değişiklik olduğundan ne dersem yalan olur, başvurduğunuz kurumun sitesinde belirtilenler en güvenilir kaynaktır.

   Kredi kartı ekstrenizi de mutlaka ekleyin derim. Belgenin fazlası olmaz:)

   Vizenizin de yetişeceğini düşünüyorum ama konsolosluğun iş yükü hakkında bir bilgi sahibi olmam ne yazık ki mümkün değil

 8. Hakan dedi ki:

  Ferit Bey Merhaba,
  23.09.2017 ‘ de Almanya için 7 günlük vize başvurusu yapacağım.Yazılarınızı okudum ve ben yılbaşında da gitmek istiyorum.Yılbaşı içinde otel rezarvasyonu,uçak bileti ve seyehat sigortası yaptırmalımıyım.
  Sizce dilekçe doldurup uzun süreli vize isteyip 7 günlük vize talebimi tehlikeye sokmuş olur muyum ?
  Bir sorum daha olucak ;
  Kız arkadaşımın yanına gitmek için vize başvurusu yapıyorum fakat davetiye kullanmadan direk turist olarak başvuru yaptım.Arkadaşımın ismini başvuru formunda belirtmeli miyim ?

  • Merhaba,

   Mesleğiniz, gelir durumunuz ve önceki seyahatleriniz olmadan ne söylersem yalan olur.

   Direk turist başvurusu yapın, dilekçe yazıp mümkünse yılbaşını da kapsayacak şekilde 2 girişli ya da çok girişli vermelerini talep edin

   • Hakan dedi ki:

    Merhaba,

    İlk defa avrupa için vize başvurusunda bulunuyorum.Mimarlık ofisin’de 3D Modelleme yapıyorum.Maaşımın bi kısma bankaya bir kısmı ise elden veriliyor.Asgari ücretten fazla maaş alıyorum ama tabi bu banka da böyle gözükmüyor.Banka da 10.000 tl param var.Fakat ben maaşımın elden aldığım kısmını belgeleyip göstermedim.
    Yılbaşında tekrar gitmek istiyorum bunun için rezarvasyon yaptırmalımıyım ?

    • Ben sizin yerinizde olsam şu anda tek bir seyahate odaklanırdım. Reddedince ikisini birden reddebilirler bu durumda. İsterseniz 50.000 TL maaş alın bordro ve banka hesabınıza bakarlar maaşınız için. 10.000 TL de son üç ay içerisinde tek seferde girmediyse sıkıntı olmaz.

     Şimdiden iyi seyahatler

 9. Dilek dedi ki:

  Merhaba. İdata vize merkezi gerekli evrak listesinde vekaletname yazıyor. Konsolosluk bunu istiyor mu? Yani annem şu an şehir dışında ve vekaletname alamıyoruz bu sebeple ama muvaffakatnamemiz var.Anne baba da ayrı değil. Eksik evraktan red alır mıyım?

  • Merhaba,

   Vekaletname istendiğini hiç hatırlamıyorum, sonuçta ortada satış vs. bir işlem yok.

   Sanmıyorum red olacağını ama sponsorunuz ise standartlara uygun olarak bir taahhütname olması gerekir.

   • Dilek dedi ki:

    Ben akrabamın yanına yalnız gideceğim sponsorum davetiye gönderen mi oluyor yoksa babamın tekrar dilekçe yazması gerekli mi ? Çok teşekkürler ilginize..

   • Gökhan dedi ki:

    Merhabalar gerçekten müthiş bir iş yapıyorsunuz öncelikler teşekkür ederim.
    Öğrenciyim ve masraflarım babam tarafından karşılanacak babamın banka hesabı şirket evrakları mal varlığı vs. evraklarını hazırladıktan sonra bir de dilekçeyle benim masraflarımı karşılayacağını yazmalı anladığım kadarıyla, sonrasında onun pasaportu yada kimlik fotokopisi gerekli midir ?

    • Merhaba,

     Geç cevap için kusura bakmayın yurtdışındaydım ve internete erişimim çok azdı.

     Teşekkür ederim, işinize yarıyorsa ne mutlu bana.

     Hangi ülkeye başvurduğunuza göre değişiyor. Mesela Polonya noter onaylı isterken İtalya sponsorun sadece bir dilekçe yazmasını istiyor. Schengen vizesine başvuracağınız ülkenin istediği evrakları kontrol etmeniz gerekli.

     Eğer noter onaylı istemiyorsa basitçe “seyahati sırasında tüm yeme, içme, konaklama, seyahat v.b tüm giderleri tarafımdan karşılanacaktır” yazması yeterli. Beraber seyahat etmiyorsanız pasaporta ya da kimliğe bir ihtiyaç yok

 10. Büşra dedi ki:

  Peki başvuru formundaki 34 ve 35. Maddeler onları doldurmalı mıyım 🙂

 11. Büşra dedi ki:

  Merhaba öğrenciyim hollanda vizesine başvuru yapacağım aile ziyareti için gidiyorum herhangi bir banka hesabı kullanmıyorum orda masraflarımı kendim karşılayacağım bu bir sorun olur mu ayrıca dayım hollanda vatandaşı formu doldururken 34 ve 35. Maddeleri doldurmalımıyım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederimm

  • Merhaba Büşra,

   Birinin sana sponsor olması lazım. Bu şekilde başvurursan red alırsın.

   Gideceğin kişiden davet mektubu ve orada konaklama, yeme içme masraflarını karşılanacağını belirtmesi.

   Mümkünse anne ve babanın sponsor olması.

   Bu iki kısmı mutlaka yapmalısın

 12. esma dedi ki:

  26. maddede son üç yıl içerisinde alınan shengen vizeleri diye soruyor buraya eski pasaportun 2.sayfasında bulunan vısum yazan yerdeki süremidir acaba

  • Pasaportunuza yapıştırılan Schengen Vize stickerında yer alan süredir bu. Almanya’dan aldığınız için Visum yazmaktadır, diğer ülkelerden aldıysanız vize farklı şekilde yazılabiliyor ve 2. sayfada olması gerekmiyor

 13. ANIL ÇAKIR dedi ki:

  selamlar bir sorum olacaktı. ispanya vizesi için başvuru planlıyorum. 3 yıl içinde alınmış olan vize varsa fotokopisini getirin diyor, 3 yılı bir ay sonra tamamlanmış olacak. fakat ben içinde schengen olan pasaportumu bulamıyorum. her hangi bir sıkıntı çıkar mı ( yeni pasaportum var) şimdiden teşekkür ederim

 14. Rabia dedi ki:

  Merhabalar. Öğrenciyim ve reşit değilim babam tır şoförü 30 senedir avrupaya gidip geliyor. Ben de babamla birlikte tırla kısa süreliğine kalmak ve dil öğrenmek için Almanyaya gitmek istiyorum. Orada uzak bir akrabamızdan davetiye aldık ancak anne tarafı ve soyisim tutmuyor ayrıca da 1. Dereceden değil bu bir sorun yaratır mı ? Seyehat boyunca masraflarımı tırla gideceğimiz için babam ve ayrıca da davetiye sahibi karşılayacak ikisinin de maaş bordrolarını vs ekledim belgelere ancak dilekçede ve başvuru formunda bunu nasıl belirtmeliyim? Ve son olarak akrabam orada sigorta yaptığını söyledi benim yine burada sigorta yapmam gerekir mi?

  • Merhaba Rabia,

   Sorun yaratacağını düşünmüyorum soyadının tutmamasının,
   Dilekçede basit bir şekilde seyahat amacını belirtmen yeterli, gerekli görülürse ilgili belgeleri incelerler zaten,
   Nasıl bir sigorta yaptırmış acaba? Çünkü çıktısı gerekiyor başvuru yaparken.

   18 yaş altındaki birinin başvurusunda daha önce yardımcı olmadım hiç, konsolosluğa da bu konuları danışmanı tavsiye ederim

   • Rabia dedi ki:

    Çok teşekkürler. Acaba kısa süreli başvurumu direkt konsolosluktan randevu alarak yapamaz mıyım? Idata merkezine mi gitmek durumundayım? Çok fazla soru sordum kusura bakmayın ancak ilk vize talebim olacak :))

 15. fatih dedi ki:

  Merhabalar.Öğrenci olarak almanya ya turist vizesi almak için başvuruda bulunacağım.Banka hesapları diğer evraklar uçak gidiiş-dönüş rezervasyonları her şey tamam.Hannover den birisi otelinde kalabileceğime dair bi yazı gönderdi.Sizce bu dilekçe yeterli olur mu?

 16. Ertan dedi ki:

  Merhaba, ben Yunanistana ailece vize almak istiyorum. Aile bireylerinin hepsine ayrı ayrı vize başvuru formu doldurmak zorunda mıyım?

 17. Merve dedi ki:

  Merhaba biraz sacma bir soru olucak ama fransa icin schengene basvuracagım sorum su schengen basvuru formu sadece ingilizce yada fransızca benim bu öreneğin ingilizce olan formu ingilizce mi doldurmam gerek yoksa turkce doldurabilir miyim?

  • Merhaba Merve,

   Estağfurullah; kimse yaşamadan öğrenmiyor bunları.

   Fransa vize işlemleri ile ilgili bir yazı hazırlamıştım: https://www.rotavrupa.com/fransa-vize-islemleri-rehberi/

   İngilizce formu İngilizce doldurmalısın. Tabii bu değişmiş de olabilir, aracı kurumla iletişime geçip sorabilirsin eğer Türkçe doldurmak istiyorsan.

   İngilizce Schengen vize başvuru formunda da Türkçe Schengen vize başvuru formunda olduğu gibi sorular aynı sırada, Türkçe olandan bakarak, İngilizce’ye çevirip doldurabilirsin

 18. Ekin dedi ki:

  merhaba,
  ben hollandaya kuzenimin yanına gidiyorum ancak vize başvurusunda otel rezervasyonu göstereceğim, başvuru formunda otelin iletişim bilgilerini yazdığımda bir sorun çıkar mı çünkü belgeleri verdikten sonra haliyle iptal edeceğim rezervasyonu. ilk kez vize işlemi yapıyorum ve çok tedirginim yanlış bir şey yapmak istemiyorum 🙁

  • Merhaba Ekin,

   Maalesef kimse kesin bir şey söyleyemez. Bu bankadaki hesabından tut, giriş çıkıp yaptığın ülkelere kadar onlarca kritere bağlı.

   Bu tarz beyanatta bulunursan ve Hollanda kuzenin ile bağını görürse red yersin bana göre. Gerçek belgelerle başvurmanı öneririm

 19. Onur dedi ki:

  Merhaba, Öğrenci olmayan 3 yaşındaki oğlumuz ile birlikte Almanya, Hollanda,Belçika,Fransa için 10 gün gezi yapmayı planlıyoruz.Cocugun vize başvuru formu doldurulurken 33. Madde yi ne seçmeliyiz? Teşekkürler

  • Merhabalar,

   Kusura bakmayın, sınavlarımdan ve bitirme tezimden ötürü ancak cevap verebiliyorum.

   Aslında hiçbir şey yazmanıza bile gerek yok; sonuçta onun için doldurduğunuz evrağa bakılmayacak.

   Ama yine de sizin ya da eşinizin ismini yazabilirsiniz.

   İyi seyahatler şimdiden

 20. Feyza dedi ki:

  Merhaba, Hollanda vizesi için formu dolduruyorum, ülkeye giriş sebebim hem dil eğitimi almak için hem de aile ziyareti. Davet mektubum var, formda seyehat amacı olarak aile ziyaretini ve eğitim şıkkını aynı anda işaretlemeli miyim sizce? Ayrıyetten dil eğitimi alacağım yerden bunu kanıtlayan belgelerim var. Sadece eğitim alacağım yer özel bir kurum herhangi üniversite vb. değil. Bir bilginiz var mı veya sizce nasıl yapmalıyım? Teşekkürler.

  • Merhaba Feyza,

   Ben senin yerinde olsam sadece dil eğitiminin davetiyesiyle başvuru yapardım. Tabii kursun süresi ne kadar, hesabında ne kadar para var, daha önce hiç vizen var mı vs. onlarca parametreye dayalı bir durum bu.

   • Feyza dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Davetiye gönderen kişi konaklayacağım yeri karşıladığından belki aile ziyaretini eklemem doğru olabilir diye düşündüm fakat bayağı kararsız kaldım.

 21. EMRE dedi ki:

  Merhaba,

  İtalya ‘da 1 hafta içinde 4 farklı şehirde ve 4 farklı otelde kalacağız. Rezervasyon evraklarını verirken bu dört farklı otelin rezervasyonlarını vermek mi yoksa tek bir otel için iptal edilebilir rezervasyon yapıp onu mu göstermek daha mantıklı?

  Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba Emre,

   Çok farkedeceğini sanmıyorum, elbette mantıksal olduğu sürece.

   Böyle de ya da 2ye bölüp, 1 haftalık rezervasyon yapıp verebilirsin. Dediğim gibi, mantık çerçevesinde olduğu sürece çok fark etmez

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba, ben 24.maddede tek giriş ya da çok giriş nedir anlamadım ben Avrupa içerisinde gezmek istiyorum tek giriş olursa sadece birleş mi gidebilirim

  • Merhaba Ali,

   Tek giriş, schengen bölgesine bir kere giriş çıkış yapma hakkı verir. Örneğin İtalya’dan giriş yapıp Polonya’dan Türkiye’ye dönebilirsin.

   Ama schengen üyesi olmayan bir ülkeye giriş çıkış yapamazsın. Örnek olarak, İstanbul – İtalya yaptın, italya’dan Belgrad’a girince tekrar italya’ya ya da başka bir Schengen ülkesine giremezsin.

   Çok girişli işaretlemen de bir şey değiştirmez, başvururken işaretleyebilirsin

 23. Türker dedi ki:

  Merhaba ben şimdi portekiz için form dolduruyorum 33. madde için sponsor olarak babamı göstereceğim ama öğrenci değillim ve şuanda kendi şirketimizde çalışıyorum nasıl doldurmam gerekiyor bir türlü çözmedim

  • Merhaba Türker,

   Eğer kendi üzerine araç, tapu vs. Varsa ve banka hesabında da bir miktar para varsa direk kendi üzerinden başvurabilirsin.

   Bunun yanında şirket sahibi (babandır heralde?) seni gönderiyormuş gibi gösterebilirsin.

 24. guest dedi ki:

  selamun aleykum.. Almanya ya abimlere 1 aylığına ziyaret yapacağım.. ziyaret sebebine akraba ziyareti seçersem, onlardan davet mektubu mu isiyorlarmış? turistik yazsam ne olur?

  • Merhaba,

   Eğer ağabeyiniz Almanya’ya yasal yollardan gidip yerleştiyse davet mektubu işe yarayacaktır. Ama kaçak yollardan gittiyse bu sizin de potansiyel bir yasadışı göçmen olacağınızı göstereceğinden direk red yersiniz (benim görüşüme ve tecrübelerime göre).

   • guest dedi ki:

    Yok kaçak değil, uzun süreliğine görevli olarak gitti.. Ben konsolosluktan mı alacağım cevabı? Bir de benim gri pasaportum var ama görevim bitti döndüm. Onu bordoyla değişmem mi gerek? Ve nasıl ? Kusura bakmayın.. şirketsiz hiç gitmediğim için yol yordam bilmiyorum.. Ve teşekkür ederim..

    • Tekrar Merhaba,

     O zaman bir davet yazısı hazırlayacak ama Almanya için bu prosedür nasıl bilmiyorum, araştırırsınız. Davetiyede tüm masraflarınızı karşılayacağını yazması lazım.

     Pasaport için de, maalesef OHAL dolayısıyla çıkış kağıdı alamayacağınız için bordo pasaport ile değiştirmeniz gerekiyor.

 25. fulden dedi ki:

  merhaba
  öğrenci olarak schengen vizesine basvuruyorum Hollandadan giriş yapacagım. 33’te annemin adını yazdım aşagıda geçim kaynagı olarak hem başvuru sahibi tarafından hemde geçim kaynagının altından seçim yapabilir miyim? çünkü giderlerimi hem kendim hem annem karsılayacak

 26. zeüleyha dedi ki:

  Merhaba İsveç için vize başvuru formu dolduruyorum online ama sürekli karakter sorunu yaşıyorum. Özellikle adres alanı doldururken yazıp başka alana geçtiğimde karakterler değişiyor ve saçma bir hal alıyor. Bunun önüne nasıl geçerim acaba ?

  • Merhaba,

   Yazarken ı, ş, ü gibi Türkçe karakterler kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız bunları kullanmamanız gerekli.

   Eğer Türkçe karakter kullanmıyorsanız farklı bir tarayıcı kullanmanızı öneririm. Chrome ya da Firefox mesela.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yurtdışındayken Whatsapp Kullanmak
Kapat