Yanlış okumadınız! Başlıkta belirtilen cümle tamamen Ryanair’in İcra Kurulu Başkanı Michael O’Leary’nin ağzından çıktı. Ryanair Uçuşları bedava olmasının detayları aşağıda.

Ryanair Uçuşları

Ryanair Uçuşları

Ryanair Uçuşları Nasıl Bedava Olacak?

Zaten sıkça Uçak Bileti Kampanyaları kategorisinde Ryanair kampanyalarını yayınlıyoruz. Bunların içinde 6 TL’ye dâhi uçak bileti verdiğimiz oldu. Bu yüzden uçuşların bedava olması çok da uzak bir ihtimal değil.

The Guardian’da yayınlanan habere göre, Michael O’Leary yeni tutkusunun 0 (sıfır) ücretli (yani ücretsiz 🙂 ) biletler sunman olduğunu belirtti. Bunu da basitçe uçuş yapılan ve yolcuların ilgisini çeken havalimanlarında yolcuların ödedikleri ücretin gelir paylaşımı yoluyla olabileceğini belirtti.

Havalimanı Operatörleri Derneği’nin Londra’daki konferansında konuşma yapan O’Leary, gün geçtikçe Avrupa’daki havalimanlarının Ryanair uçuş noktaları arasına eklenmesi için teklifler yapıldığını aktardı. Bu teklifler de elbette havalimanına ödenen vergilerin düşürülmesi hatta sıfıra yakın sembolik rakamlara indirilmesini içeriyor.

“Bizim için gelecekte bilet ücretlerimizi aşağıya çekmek karşılaşacağımız zorluklardan birisi. Gelecek 5-10 yıl içinde Ryanair uçuşlarının bedava olacağını öngörüyorum. Elbette belli şartlar altında. Uçakların tam dolu kapasite ile uçması halinde yolcuların havalimanında yapacağı alışverişlerden gelir ortaklığı vasıtasıyla havalimanı ile ortaya çıkan gelirin paylaşılması bunu mümkün kılabilecektir.”

Ucuz Havayolu Şirketleri

Ryanair Ucuz Havayolu Şirketleri Arasında En Çok Bilinenidir

Peki bu gerçekten olabilir mi?

Olabilir, neden olmasın! Şu bir gerçek ki Ryanair’in gittiği noktalarda ciddi şekilde turist sayısında artış oluyor. Bunun hem şehre hem de uçuşların yapıldığı havalimanlarına katkısı kesinlikle yadsınamaz.

Elbette bu uçuşlar her rotada olmayacaktır. Zaten kendisi de “Heathrow gibi çok büyük ve bir merkez havalimanlarında olmayacaktır” diye belirtti.

Ryanair Kullanma Kılavuzu‘nda belirttiğimiz gibi Ryaniar’in pazarlama stratejileri onu bu kadar başarılı yapıyor. Açıkçası ileride de bunun gerçekleşebileceğine çok muhtemel gözle bakıyorum. Hali hazırda Ryanair gelirlerinin önemli bir payını “yan gelir” yani bagaj ve yemek gibi hizmetlerden kazanıyor.

Her uçakta belli sayıda bedava koltuk olabilir, bu koltuklar belli sezonlarda ve belli bir süre öncesinde alınarak olabilir.

Son bir örnek vermek istiyorum; Wizzair Türkiye’den Budapeşte’ye uçuşlar gerçekleştirirken muazzam sayıda Budapeşte yolcusu oluyordu, çoğu kişi biletler çok ucuz olduğu için Wizzair’i, dolayısıyla da Budapeşte’yi tercih ediyordu. Ama şimdilerde ise böyle değil ve Budapeşte’nin popülerliği azalmış durumda.