//Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Şüphesiz ki Ryanair dünyada en çok bilinen havayolu firmalarından bir tanesidir. Bu ünü de hak ediyor açıkçası. Hem dev gibi bir filosu (300+ uçak) hem de 1-2 Euro’ya sattığı biletlerle adından sıkça söz ettiriyor. İşte bu yazıda da Ryanair ile 20’ye yakın uçuş yapmış olmanın verdiği tecrübe ile bir Ryanair Kullanma Kılavuzu hazırladım. Eğer Ryanair bagaj konusu büyük ihtimalle en merak ettiğiniz konu ise merak etmeyin, bunu da detaylıca anlattık.  Bu yazıda Ryanair ile ilgili bulabileceğiniz her şey, hatta daha fazlası bulunuyor. Bu sayfaya ayıracağınız 4 dakika size onlarca Euro kazandırabilir!  Ryanair nasıl kullanılır? hadi yazıya bakıp öğrenelim! NOT: Yazının sonundaki videoyu da izlemeyi unutmayın! 🙂

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair hakkında bilgi, internette çok gibi görünse de detaylı bilgilerin hepsini bir arada bulmak zordur. Biraz ön bilgi verdikten sonra soru soru bu konuda Ryanair nasıl? Sorusuna cevaplar vereceğiz. Belki hatırlarsınız, bir aralar haber çıkmıştı Ryanair ayakta yolcu almaya başlayacak diye 🙂 Ayakta yolcu alma işi olmadı ama şimdi de Ryanair kampanya düzenleyerek, daha doğrusu belirli bir limit koyarak gelecekte uçuşlarını bedava yapmayı düşünüyor! Bu haberi yayınladık, dilerseniz inceleyebilirsiniz: Ryanair Uçuşları Yakında Bedava Olabilir.

Öncelikle, Ryanair ucuz uçak bileti satan en çok bilinen low cost firmalardan bir tanesidir. Hatta az buçuk seyahat eden herkes bu firmayı bilir. Ryan Air ile uçmak biraz zor olsa da umarım işinize yarayacak bilgiler verebiliriz.

⇒Eğer ucuz havayolu firmaları ile ilgileniyorsanız Low Cost Havayolları Listesi‘ne de göz atabilirsiniz.

Avrupa’da Ryanair’in uçmadığı yer neredeyse yoktur. Her ülkeden her şehirden uçmanız mümkün. Hatta Fas’a Avrupa’dan geçmek için en ucuz yol da Ryanair’dir.

Ryanair Bagaj Boyutu ve Bagaj Hakkı Nedir?

Ryanair bagaj kuralları konusunda oldukça hassastır ve bu konu Ryanair dikkat edilmesi gerekenler kısmında belki de en önemli yere sahip olan maddedir. Ryanair el bagajı konusunu resmi olarak şöyle özetleyebiliriz:

yanınıza iki adet çanta alabilirsiniz. Kabin bagajı boyutları ise şöyledir:

 • 55cm x 40cm x 20cm maksimum 10 kg ve
 • 35cm x 20cm x 20cm boyutlarında el bagajı (fotoğraf makinesi çantası, laptop çantası, kadınların çantası vs.)

Lakin bazı uçuşlarda kapıda iken anons yapıp “bu uçuşta tek çanta politikası uygulanmaktadır” diyebiliyorlar. Ve sırada gezip çantanızı teke indirmenizi isteyebilir, hatta ısrarcı olabilirler.

Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Agoda.com
Yurtdışında otel için önerim => Otel.com

Aşağıdaki fotoğrafa iyi bakın; Rotavrupa’da benim fotoğrafımı görebileceğiniz 2 fotoğraftan biri! (Evet, tost makinesi ile çekildi:) )

Ryanair Bagaj Kuralları

Ryanair Bagaj Kuralları Hakkında Bir Örnek

Ryanair El Bagajı

Ryanair El Bagajı için diğer bir örnek

Ryanair Online check in nasıl yapılır?

Online check in hakkında duyuru: 2016 Kasım ayının başında yapılan bir düzenleme ile Ryanair Online Check-in süresi değişti, artık uçuşa 7 gün kala değil, 4 gün kala süreden itibaren online check-in yapılabilecek. En son Check-in yapma süresi ise değişmedi; uçuşa 2 saat kala.

Ryanair online check in nasıl yapılır

Ryanair online check in nasıl yapılır-1: Yukarıdaki Check-in kısmına tıklayın

Ryanair online check in nasıl yapılır

Ryanair online check in nasıl yapılır-2: Üç seçenekten birini seçerek devam edin

Ryanair’de check in yapmak için web sitesine girin, yukarıdaki bölmede Check-in kısmına gelin. Önünüze üç tane seçenek gelecek. Bunlar

 • E-mail adresi ve rezervasyon numarası ile check-in,
 • Rezervasyon numarası ve bileti satın aldığınız son dört hanesi ile check-in,
 • Uçuş detayları ve e-mail adresinizi girerek check-in.

Burada sizden temel bilgilerinizi ister ve size bir şeyler satmaya çalışır. Hiçbir şey satın almanıza gerek yok. Hatta Ryanair’den bilet alırken de birçok şeyi size satmaya çalışır, hiçbir şey almanıza gerek yok. Sadece uçak biletini almanız yeterli. Aşağıda da belirttik, Ryanair ile uçmak için koltuk parası ödemenize gerek yok, sadece koltuğunuzu seçemiyorsunuz.

 • Daha sonrasında size uçak bileti yerine geçen biniş kartınızı PDF formatında veriyor. Bu dosyayı alıp telefonunuza kaydedebilirsiniz  (internet olmadan açabildiğinize emin olun) . Ben Iphone kullanırken Goodread isimli uygulamaya atıyor, oradan açıyordum. Android’lerde böyle bir sorun zaten yok.

Ryanair’de koltuk seçmek için para ödenir mi?

Hayır, Ryanair’de koltuk seçme için para ödenmesi gerekmez. sistem üzerinden size rastgele bir koltuk atanır.

Ryanair Bilet Çıktısı Almak Gerekli mi?

Düşük maliyetli hava yolu ile uçarken biletlerinizin çıktısını almanız gerekir. Ama bu işlemi akıllı telefonunuza kaydedeceğiniz kod da görür. İlla ki sizin kağıda çıktı almanıza gerek yoktur. Check-in yaparak size gelen biniş kartını telefonunuza kaydederek de halledebilirsiniz.

Gdansk’tan Varşova’ya uçarken vize kontrolü yaptırmak için bankoya gitmiştim ve aşağıda fotoğrafını göreceğiniz bir “biniş kartı” verdi. Hani cafelerde adisyonların basıldığı yazıcılar olur ya; o yazıcılardan çıkardı “biniş kartını” ve boş bir normal biniş kartının arkasına zımbaladı.

Ryanair uçak bileti diye verdikleri kağıt

Ryanair uçak bileti diye verdikleri kağıt

Ryanair İpuçları ve Ryanair Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ryanair ile uçarken size işinize yarayacak birkaç ipucu ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermek isteriz. Ama bunlar “ipucu” olup tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Bagajınızın boyutlarına dikkat etseniz iyi olur, aksi takdirde ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama burada şöyle bir şey var: uçuşa binerken kapının etrafında bekleyip (biletinizi okuttuğunuz yer) uçağa son binenlerden olursanız bagajınıza çok dikkat edilmeyebilir. Çünkü bagajınız için ödeme yapmanız ve uçağın da sizi beklemesi gerekir. Uçağı bekletmek demek de şirket için para kaybı demektir.
 • Decathlon’da satılan Forclaz 40 litrelik sırt çantaları ile Ryanair’e binebilirsiniz. Hatta yukarıda fotoğrafta göreceğiniz üzere arkadaşım Furkan’da 70 litrelik çanta vardı, 4’te 3’ü dolu şekilde.
 • Ryanair genel olarak uzak havaalanlarını kullanır. Bu yüzden biletinizi almadan önce mutlaka ilgili havaalanından gideceğiniz yere nasıl ulaşabileceğinizi ve ne kadar ödeyeceğinizi kontrol edin. Aksi takdirde ucuz bilet alayım derken çok daha fazla meblağları bu ulaşım için verebilirsiniz.

Ryanair Vize Kontrolü

Eğer vatandaşı olmadığını ülke içinde uçuş yapıyorsanız Check-in yaparken size “vize kontrolü için bankoya uğrayın” diye bir uyarı verir. Buna rağmen Ryanair sisteminden check in yapabilir ve biniş kartınızı alabilirsiniz. Vize kontrolü gerekli mi? Bence değil. Şu ana kadar 20’ye yakın Ryanair ile uçuş yaptım ve sadece 1 kere (o da yukarıda fotoğrafını gördüğünüz) kontrol yaptırdım. Yine tercih sizin, zamanınız bolsa yaptırabilirsiniz.

Ryanair Bilet iptali

Bildiğiniz gibi her havayolu firması “promosyon” bilet sınıfında aldığınız uçak bileti diyerek size iade yapmak istemiyor. Aslında alan vergilerini iade etmeleri lazım. Ama vereceğim Ryanair iletişim sayfasından temasa geçip bu hakkınızı isteyebilirsiniz.

Burada da Ryanair bilet iptali yapmaz ama kullanmadığınız vergileri iade alabilirsiniz diye belirtiyor. https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Flight-Changes-And-Refunds#accordion-category-2

 Bilet iptali yapabilmek için şu adımları izleyin; 
 • https://refundclaims.ryanair.com/ adresine gidin,
 • Reason for Refund Request kısmına request a refund of government tax (unused fligt) kısmını seçin,
 • Geri kalan kısımlara uçuş numarasını, isim soyisim ve iletişim bilgisi olarak mail adresinizi verin.
 • Doğrulama kodunu girip Submit refund application düğmesine basın.

Size 7 gün içerisinde geri dönüş yapılacak. Bilet iadesi için ödediğiniz vergi az miktarda da olsa ödeme yaptığınız kredi kartını yatırılacaktır.

Ryanair Uçuş Noktaları

26 Ağustos 2016 tarihinde aşağıdaki görüntüde gözüken sarı noktalar Ryanair’in uçuş yaptığı noktalardır. En yeni uçuş yapılan noktaların haritasına ulaşmak için: https://www.ryanair.com/gb/en/cheap-flight-destinations

ryanair uçuş noktaları

ryanair uçuş noktaları

Ryanair Türkiye Uçuşları

Keşke bu satırlarda size daha güzel şeyler söyleyebilsek. Ama maalesef şu an için Ryanair Türkiye uçuşları bulunmuyor. Lakin şöyle bir söylem de var; İstanbul’a üçüncü havalimanı açıldıktan sonra Sabiha Gökçen’de yer hizmetleri bedellerinin düşürüleceği ve low cost firmaların burada uçması sağlanacağı. Ama bu Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki bir yetkiliden kulağımıza çalınan bir söylem olup; gerçeği zamanla göreceğiz.

Ryanair kampanya yaptığında size anında haber veriyoruz! 5 TL’ye bile kampanya sunmuşluğumuz var. Ryanair kampanyaları için bizi mutlaka takip edin.

Son olarak da gelen soru ile Ryanair kullanma kılavuzu yazısını sonlandıralım. Mail ile bir arkadaş “Ryanair Güvenli mi? Uçaklara zaten zor alıştım, açıkçası çekiniyorum. Lütfen beni bilgilendirin” şeklinde bir mail atmış. Emin olun Ryanair güvenli mi sorusu bindiğiniz zaman biraz garip gelecek kulağa. Çünkü şirket olarak her şeyden kısılıyor ama bakımlardan asla. En azından havacılık sektöründe dile getirilen bu. Yani, gönlünüz ferah olsun. Hatta buradaki Wikipedia sayfasında karıştığı tek kazayı da görebilirsiniz.

Ryanair Parodi Videosu

Eğer Ryanair ile uçuş yaptıysanız bu videoda kahkaha atabilirsiniz. Daha uçuş yapmadıysanız da neler ile karşılaşacağınızı görmeniz açısından güzel bir video 🙂

 
2016-12-03T02:08:22+00:0013 Nisan, 2016|Hava Yolu incelemeleri|46 Comments

About the Author:

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 26 yaşında, İTÜ mezunu, dijital medya uzmanı. Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

46 Comments

 1. Ali yesil 21:30 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

  Merhaba Milano’dan nuenberg e gideceğim cep telefonuna check-in ı yaptım ve boardıng pass i indirdim.20 kg bagaj hakkım var.2 parça ile.Bu bavulları göstermeye gerek varmı yoksa direk içeri uçak a geçiş yapabilirmiyim.teşekkürler şimdiden.

  • Ferit Çağlar Gündüz 22:56 de 5 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bagaj hakkı dediğin “checked-in” yani uçak altı bagajı mı yoksa kabin bagajı mı acaba?

   Ryanair uçuşlarında cheked-in bagajın yoksa direk uçağa geçmelisin.

 2. Salihsever 14:11 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

  Merhaba Selanik’te Romaya Venedik ten Paris’e bilet aldım ama vizem çıkmadı. Biletlerimi nasıl iptal edebilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Ferit Çağlar Gündüz 14:16 de 31 Ocak 2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Ne yazık ki Ryanair’de bilet iptali çok sıkıntılı, cevap bile vermiyorlar.

   Hangi maddeden red yediniz bilmiyorum ama vizenin çıkmamasına itiraz edebilirsiniz.

   Schengen Vizesi yazılarına bakabilirsiniz

 3. Elif 18:35 de 22 Aralık 2017 - Yanıtla

  Maalesef iptal olmuyor sizin yazdığınız gibi yaptım herşeyi ama olmuyor. Siz nasıl yaptınız yardımcı olabilirmisniz

 4. Elif 16:33 de 20 Aralık 2017 - Yanıtla

  Merhaba bilet iptili yapıcam birkaç kere denedim olmuyor. Acaba iptal zamanı felan varmı?

  • Ferit Çağlar Gündüz 21:45 de 20 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Yazıda detaylı, adım adım bilgi yer alıyor.

   Ryanair’e yazabilirsiniz. İptal zamanı diye bir kavram bulunmuyor

   • Elif 21:30 de 22 Aralık 2017 - Yanıtla

    Ferit bey uçuş tarihi 27 aralık ama hala iptal edemedim. Söylediğin şekilde birkaçkere denedim ama olmadı toplam 725 Euro tuttu biletler. En azından vergiler kurtarmak istiyorum lütfen yardımcı olun

    • Ferit Çağlar Gündüz 00:06 de 23 Aralık 2017 - Yanıtla

     Merhaba,

     Benim yapabileceğim hiçbir şey yok maalesef. Kendilerine ulaşmalısınız. Tüm bilgim bu kadar.

 5. SELİM 17:33 de 22 Ekim 2017 - Yanıtla

  merhabalar bilet aldım firmadan internetten çıktısını alıp direk uçağamı biniyoruz yoksa orda bankoya uğramamız gerekmi teşekkürler

 6. Fiko 23:47 de 14 Ekim 2017 - Yanıtla

  Merhabalar ferit bey kopenhagen dan Köln e bilet aldım tarihini değiştirmek istiyorum nasıl yapa bilirim teşekkür ederim

 7. ali 15:51 de 30 Eylül 2017 - Yanıtla

  merhaba ferit bey chek in yaptığımızda yazıcıdan yazdırdğımız kağıt oluyo dimi bilet sadece onu alıp gidiyoruz

 8. Gul 21:25 de 28 Eylül 2017 - Yanıtla

  Merhaba rynair bizden bi kere check in i internetten yapmadigimiz icin 45 eur para almisti. Simdi artik online yapip binis kartimi da alirim ama birsey sormak istiyorum bankoya hic ugramamak mi gerekiyor o da mi parali yani binis kartini bastirip direk kapiya mi gidilmeli?

 9. mehmet 19:47 de 28 Eylül 2017 - Yanıtla

  merhaba ben babamın kredi kartıyla aldım internetten bileti babam türkiyede ben almanyadan uçacağım acaba kart sahibini falan istiyorlarmı uçarken yoksa problem çkmıyormu

 10. Tarkan Ata 15:42 de 3 Eylül 2017 - Yanıtla

  Bilet alabilmek için üye olmak şartımı var? Birkaç kez denedim, üyelik sayfaları açılıyor hep

 11. Şahin 08:22 de 22 Ağustos 2017 - Yanıtla

  Ekin Merhaba;
  Venedik ten hamburga uçacağım. Akıllı telefona indirdiğim boarding pass’ı Ryanair ofisinde vizemi göstererek nasıl onaylatacağım. Yoksa mutlaka çıktı mı almalıyım.

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:20 de 22 Ağustos 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Telefondan göstereceksiniz size basit bir kağıt verecekler. Çıktı almanıza gerek yok. Ama imkanınız varsa çıktı alın götürün, bazı çalışanlar “kıt” olabiliyor.

 12. Ali 16:54 de 7 Nisan 2017 - Yanıtla

  İyi gunler,erasmusum, online check-in i yapip biletleri pdf olarak telefona indirdim, tekrar bankoya ugrayip biletin ciktisini kaseletmem gerekiyormus, ancak ben bileti bastirmadim. Direkt kapiya gitsem bileti de telefondan gostersem olur mu ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 16:57 de 7 Nisan 2017 - Yanıtla

   Merhaba Ali,

   Teorik olarak öyle ama ben onlarca uçuşta sadece 1 kere vize kontrolü yaptırdım.

   Telefonundaki pdf ile uçağa binebilirsin, kapıdaki görevli belki vizeni kontrol eder o kadar.

   Eğer vaktin varsa kontrolü de yaptırmanı öneririm. Bunlar benim tecrübelerim olup aksi durumda sorumluluğun sende olduğunu da hatırlatmak isterim

 13. Levent 03:56 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba 16 yaş altı oğlum için online check in yapamadım ryanair de bu konudaki prosedür nedir. Teşekkürler

  • Ferit Çağlar Gündüz 08:46 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   16 yaş ile ilgili bir kısıt olduğunu düşünmüyorum ama yine de ryanair FAQ kısmına bakabilirsiniz

 14. oğuzhan yağcılar 23:57 de 20 Mart 2017 - Yanıtla

  ryainairden fasa gidiş dönüş biletim var (40 euro).bu bileti ucuz paris bileti bulduğum için değiştirmek istiyorum . değişimde neler yapmam ve eksrta ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

  • Ferit Çağlar Gündüz 00:09 de 21 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhaba Oğuzhan,

   Ryanair seni uğraştıracak, öncelikle bunu bilmen lazım 🙂

   Değişimle hiç uğraşma, zaten çok daha pahalıya denk gelir. Direk mail atıp ve sitesindeki formu doldurup vergi iadesi istediğini söylemelisin. Hayır diyeceklerdir ama bunun yasal hakkın olduğunu bildiğini belirtmelisin.

   Sonuçtan da haberdar edebilirsen sevinirim, isminle eklerim yazıya.

   İyi seyahatler şimdiden

 15. seçil 13:48 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Güzel ve yararlı bir yazı olmuş , emeğinize sağlık.
  55*36*25 ölçüsünde bagajlarımız ama yandan körüklü olduğu için 22-21’lere iniyor.
  okuduğum yazılarda sırt çantalarının çok problem olmadığı yazıyor ama bizimkisi kabin bagajı 🙁
  sizce problem olur mu?

  • Ferit Çağlar Gündüz 13:53 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

   Merhaba Seçil,

   Oradaki metal kutulara sokman istenebilir. Eğer sert bavullardansa sığmayabilir. Ama bez ise belki zorlayarak sokabilirsiniz.

   Tamamen her an, her saniye değişebiliyor uygulamalar o yüzden çok bir şey diyemiyorum ama mümkünse sırt çantası kullanın. Bez bavul ise 2-3 santim sıkıştırılır illa ki 🙂

   • seçil 15:06 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

    Çok teşekkürler cevabınız için 🙂

 16. Feritay 12:46 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  Ryanair de bileti satın almak istemiyorum sadece vize için rezervasyon yapmak istiyorum ve çıktı alıp konsolosluğa vermek istiyorum. Mümkün mü ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 14:24 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Evet mümkün. En basit haliyle şöyle yapabilirsin; normal bileti satın alıyormuş gibi yap. Son ekranda ismin de görünüyorsa ekran görüntüsü alıp onu sunabilirsin.

   Bilgisayara erişimim olmadığı için tam yönlendirme yapamıyorum

 17. Romaa 16:46 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba ben romadan parise uçak bileti aldim 190 lira hesabimdan düşmüş görünüyor ancak 0 tl tutar yaziyor. Bankayi arayip sordugumda firmanin parayi bloke ettigini islemin daha gerceklesmemis oldugunu soylediler..ne yapmam gerekiyor bu durumda

  • Ferit Çağlar Gündüz 18:46 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

   Merhaba,

   Ryanair ile ilgili değil genel olarak yapılan her alışveriş belli bir süre provizyon sürecinde kalır. Bu süre de 48 saati bulabilir.

   Bileti yeni aldıysanız bekleyin

   İyi seyahatler şimdiden

 18. Uğur 10:26 de 25 Eylül 2016 - Yanıtla

  İyi günler. Yazınız çok yararlı olmuş,teşekkür ederim. Size bir sorum olacaktı. Benim schengen vizem tek girişlik. Şu an İtalya’dayım. Rynair ile Venedik-Barcelona ve Barcelona- Paris uçuşlarını gerçekleştirirken vize yönünden bir sorunla karşılaşır mıyım?

  • Ferit Çağlar Gündüz 10:33 de 25 Eylül 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Uğur,

   Görüşün için çok teşekkürler, sevindik işinize yaramasına.

   Vize konusunda da; hayır, hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Schengen bölgesinden çıkmadığınız sürece (ki bu rotalardaki tüm ülkeler Schengen bölgesi) vizenizin son gününe kadar kalabilirsiniz.

   Güzel de bir rota olmuş 🙂

   Nice bol seyahatler.

 19. alperen şahinoğlu 12:08 de 24 Eylül 2016 - Yanıtla

  merhabalar,
  iki kartla denememe rağmen bilmediğim bir sebepten ödeme kısmında hata oluyor. Karşılaşıp sorunun neden kaynaklandığını bilen var mı acaba ?

  • Ferit Çağlar Gündüz 12:16 de 24 Eylül 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Alper,

   Eğer Visa özellikli kartlar ile deniyorsan ne yazık ki bazen bu hatayı veriyor.

   Ama Mastercard özellikli bir kart ile deneyerek hata alıyorsan büyük ihtimalle kartın yurtdışı işlemlere kapalıdır, bankanı arayabilir ya da internet şubesi kullanıyorsan oradan düzeltebilirsin.

   Nice bol seyahatler.

 20. Ömer 16:39 de 17 Eylül 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Forclaz 60 var bende ama kimisi sorun yaşarsın diyor kimisi yaşamazsın diyor. Siz neye dayanarak sıkıntı yaşamazsınız dediniz ? Ryanair’in boyutlarını fazlasıyla aşıyor Forclaz 60’ın boyutları malesef. 1 hafta sonra gidiyorum, riske atmamak için 50 alacağım galiba…

  • Ferit Çağlar Gündüz 09:31 de 19 Eylül 2016 - Yanıtla

   Merhabalar Ömer,

   Elbette biraz da şans işi olmakla beraber şimdiye kadar en az 10 kere Ryanair’e Forclaz 60 ile bindim. Hatta tam 15 saat sonra tekrar Gdansk-Varşova arasında bineceğim.

   Bu yazılanlar “garantilemez” ama bir tecrübedir.

   Nice bol seyahatler

 21. Ekin 20:33 de 8 Mayıs 2016 - Yanıtla

  ryanair’de bilet alırken sorun yaşanırsa napılmalı?

  • Ferit Çağlar Gündüz 08:19 de 9 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Merhaba Ekin,

   Ne gibi bir sorunla karşılaştın? Eğer bankandan değil, Ryanair’in sisteminden kaynaklandığını düşünüyorsan (ödeme kısmında sorun olduğunu varsayıyorum) Ryanair’in sitesinden, “contact us” kısmında mesaj yollamanda fayda var.

   Bol ve ucuz seyahatler dileriz!

Siz de fikrinizi belirtin