Şüphesiz ki Ryanair dünyada en çok bilinen havayolu firmalarından bir tanesidir. Bu ünü de hak ediyor açıkçası. Hem dev gibi bir filosu (300+ uçak) hem de 1-2 Euro’ya sattığı biletlerle adından sıkça söz ettiriyor. İşte bu yazıda da Ryanair ile 20’ye yakın uçuş yapmış olmanın verdiği tecrübe ile bir Ryanair Kullanma Kılavuzu hazırladım. Eğer Ryanair bagaj konusu büyük ihtimalle en merak ettiğiniz konu ise merak etmeyin, bunu da detaylıca anlattık.  Bu yazıda Ryanair ile ilgili bulabileceğiniz her şey, hatta daha fazlası bulunuyor. Bu sayfaya ayıracağınız 4 dakika size onlarca Euro kazandırabilir!  Ryanair nasıl kullanılır? hadi yazıya bakıp öğrenelim! NOT: Yazının sonundaki videoyu da izlemeyi unutmayın! 🙂

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair Kullanma Kılavuzu

Ryanair hakkında bilgi, internette çok gibi görünse de detaylı bilgilerin hepsini bir arada bulmak zordur. Biraz ön bilgi verdikten sonra soru soru bu konuda Ryanair nasıl? Sorusuna cevaplar vereceğiz. Belki hatırlarsınız, bir aralar haber çıkmıştı Ryanair ayakta yolcu almaya başlayacak diye 🙂 Ayakta yolcu alma işi olmadı ama şimdi de Ryanair kampanya düzenleyerek, daha doğrusu belirli bir limit koyarak gelecekte uçuşlarını bedava yapmayı düşünüyor! Bu haberi yayınladık, dilerseniz inceleyebilirsiniz: Ryanair Uçuşları Yakında Bedava Olabilir.

Öncelikle, Ryanair ucuz uçak bileti satan en çok bilinen low cost firmalardan bir tanesidir. Hatta az buçuk seyahat eden herkes bu firmayı bilir. Ryan Air ile uçmak biraz zor olsa da umarım işinize yarayacak bilgiler verebiliriz.

⇒Eğer ucuz havayolu firmaları ile ilgileniyorsanız Low Cost Havayolları Listesi‘ne de göz atabilirsiniz.

Avrupa’da Ryanair’in uçmadığı yer neredeyse yoktur. Her ülkeden her şehirden uçmanız mümkün. Hatta Fas’a Avrupa’dan geçmek için en ucuz yol da Ryanair’dir.

Ryanair Bagaj Boyutu ve Bagaj Hakkı Nedir?

Ryanair bagaj kuralları konusunda oldukça hassastır ve bu konu Ryanair dikkat edilmesi gerekenler kısmında belki de en önemli yere sahip olan maddedir. Ryanair el bagajı konusunu resmi olarak şöyle özetleyebiliriz:

yanınıza iki adet çanta alabilirsiniz. Kabin bagajı boyutları ise şöyledir:

 • 55cm x 40cm x 20cm maksimum 10 kg ve
 • 35cm x 20cm x 20cm boyutlarında el bagajı (fotoğraf makinesi çantası, laptop çantası, kadınların çantası vs.)

Lakin bazı uçuşlarda kapıda iken anons yapıp “bu uçuşta tek çanta politikası uygulanmaktadır” diyebiliyorlar. Ve sırada gezip çantanızı teke indirmenizi isteyebilir, hatta ısrarcı olabilirler.

Aşağıdaki fotoğrafa iyi bakın; Rotavrupa’da benim fotoğrafımı görebileceğiniz 2 fotoğraftan biri! (Evet, tost makinesi ile çekildi:) )

Ryanair Bagaj Kuralları

Ryanair Bagaj Kuralları Hakkında Bir Örnek

Ryanair El Bagajı

Ryanair El Bagajı için diğer bir örnek

Ryanair Online check in nasıl yapılır?

Online check in hakkında duyuru: 2016 Kasım ayının başında yapılan bir düzenleme ile Ryanair Online Check-in süresi değişti, artık uçuşa 7 gün kala değil, 4 gün kala süreden itibaren online check-in yapılabilecek. En son Check-in yapma süresi ise değişmedi; uçuşa 2 saat kala.

Ryanair online check in nasıl yapılır

Ryanair online check in nasıl yapılır-1: Yukarıdaki Check-in kısmına tıklayın

Ryanair online check in nasıl yapılır

Ryanair online check in nasıl yapılır-2: Üç seçenekten birini seçerek devam edin

Ryanair’de check in yapmak için web sitesine girin, yukarıdaki bölmede Check-in kısmına gelin. Önünüze üç tane seçenek gelecek. Bunlar

 • E-mail adresi ve rezervasyon numarası ile check-in,
 • Rezervasyon numarası ve bileti satın aldığınız son dört hanesi ile check-in,
 • Uçuş detayları ve e-mail adresinizi girerek check-in.

Burada sizden temel bilgilerinizi ister ve size bir şeyler satmaya çalışır. Hiçbir şey satın almanıza gerek yok. Hatta Ryanair’den bilet alırken de birçok şeyi size satmaya çalışır, hiçbir şey almanıza gerek yok. Sadece uçak biletini almanız yeterli. Aşağıda da belirttik, Ryanair ile uçmak için koltuk parası ödemenize gerek yok, sadece koltuğunuzu seçemiyorsunuz.

 • Daha sonrasında size uçak bileti yerine geçen biniş kartınızı PDF formatında veriyor. Bu dosyayı alıp telefonunuza kaydedebilirsiniz  (internet olmadan açabildiğinize emin olun) . Ben Iphone kullanırken Goodread isimli uygulamaya atıyor, oradan açıyordum. Android’lerde böyle bir sorun zaten yok.

Ryanair’de koltuk seçmek için para ödenir mi?

Hayır, Ryanair’de koltuk seçme için para ödenmesi gerekmez. sistem üzerinden size rastgele bir koltuk atanır.

Ryanair Bilet Çıktısı Almak Gerekli mi?

Düşük maliyetli hava yolu ile uçarken biletlerinizin çıktısını almanız gerekir. Ama bu işlemi akıllı telefonunuza kaydedeceğiniz kod da görür. İlla ki sizin kağıda çıktı almanıza gerek yoktur. Check-in yaparak size gelen biniş kartını telefonunuza kaydederek de halledebilirsiniz.

Gdansk’tan Varşova’ya uçarken vize kontrolü yaptırmak için bankoya gitmiştim ve aşağıda fotoğrafını göreceğiniz bir “biniş kartı” verdi. Hani cafelerde adisyonların basıldığı yazıcılar olur ya; o yazıcılardan çıkardı “biniş kartını” ve boş bir normal biniş kartının arkasına zımbaladı.

Ryanair uçak bileti diye verdikleri kağıt

Ryanair uçak bileti diye verdikleri kağıt

Ryanair İpuçları ve Ryanair Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ryanair ile uçarken size işinize yarayacak birkaç ipucu ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermek isteriz. Ama bunlar “ipucu” olup tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Bagajınızın boyutlarına dikkat etseniz iyi olur, aksi takdirde ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama burada şöyle bir şey var: uçuşa binerken kapının etrafında bekleyip (biletinizi okuttuğunuz yer) uçağa son binenlerden olursanız bagajınıza çok dikkat edilmeyebilir. Çünkü bagajınız için ödeme yapmanız ve uçağın da sizi beklemesi gerekir. Uçağı bekletmek demek de şirket için para kaybı demektir.
 • Decathlon’da satılan Forclaz 40 litrelik sırt çantaları ile Ryanair’e binebilirsiniz. Hatta yukarıda fotoğrafta göreceğiniz üzere arkadaşım Furkan’da 70 litrelik çanta vardı, 4’te 3’ü dolu şekilde.
 • Ryanair genel olarak uzak havaalanlarını kullanır. Bu yüzden biletinizi almadan önce mutlaka ilgili havaalanından gideceğiniz yere nasıl ulaşabileceğinizi ve ne kadar ödeyeceğinizi kontrol edin. Aksi takdirde ucuz bilet alayım derken çok daha fazla meblağları bu ulaşım için verebilirsiniz.

Ryanair Vize Kontrolü

Eğer vatandaşı olmadığını ülke içinde uçuş yapıyorsanız Check-in yaparken size “vize kontrolü için bankoya uğrayın” diye bir uyarı verir. Buna rağmen Ryanair sisteminden check in yapabilir ve biniş kartınızı alabilirsiniz. Vize kontrolü gerekli mi? Bence değil. Şu ana kadar 20’ye yakın Ryanair ile uçuş yaptım ve sadece 1 kere (o da yukarıda fotoğrafını gördüğünüz) kontrol yaptırdım. Yine tercih sizin, zamanınız bolsa yaptırabilirsiniz.

Ryanair Bilet iptali

Bildiğiniz gibi her havayolu firması “promosyon” bilet sınıfında aldığınız uçak bileti diyerek size iade yapmak istemiyor. Aslında alan vergilerini iade etmeleri lazım. Ama vereceğim Ryanair iletişim sayfasından temasa geçip bu hakkınızı isteyebilirsiniz.

Burada da Ryanair bilet iptali yapmaz ama kullanmadığınız vergileri iade alabilirsiniz diye belirtiyor. https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Flight-Changes-And-Refunds#accordion-category-2

 Bilet iptali yapabilmek için şu adımları izleyin; 
 • https://refundclaims.ryanair.com/ adresine gidin,
 • Reason for Refund Request kısmına request a refund of government tax (unused fligt) kısmını seçin,
 • Geri kalan kısımlara uçuş numarasını, isim soyisim ve iletişim bilgisi olarak mail adresinizi verin.
 • Doğrulama kodunu girip Submit refund application düğmesine basın.

Size 7 gün içerisinde geri dönüş yapılacak. Bilet iadesi için ödediğiniz vergi az miktarda da olsa ödeme yaptığınız kredi kartını yatırılacaktır.

Ryanair Uçuş Noktaları

26 Ağustos 2016 tarihinde aşağıdaki görüntüde gözüken sarı noktalar Ryanair’in uçuş yaptığı noktalardır. En yeni uçuş yapılan noktaların haritasına ulaşmak için: https://www.ryanair.com/gb/en/cheap-flight-destinations

ryanair uçuş noktaları

ryanair uçuş noktaları

Ryanair Türkiye Uçuşları

Keşke bu satırlarda size daha güzel şeyler söyleyebilsek. Ama maalesef şu an için Ryanair Türkiye uçuşları bulunmuyor. Lakin şöyle bir söylem de var; İstanbul’a üçüncü havalimanı açıldıktan sonra Sabiha Gökçen’de yer hizmetleri bedellerinin düşürüleceği ve low cost firmaların burada uçması sağlanacağı. Ama bu Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki bir yetkiliden kulağımıza çalınan bir söylem olup; gerçeği zamanla göreceğiz.

Ryanair kampanya yaptığında size anında haber veriyoruz! 5 TL’ye bile kampanya sunmuşluğumuz var. Ryanair kampanyaları için bizi mutlaka takip edin.

Son olarak da gelen soru ile Ryanair kullanma kılavuzu yazısını sonlandıralım. Mail ile bir arkadaş “Ryanair Güvenli mi? Uçaklara zaten zor alıştım, açıkçası çekiniyorum. Lütfen beni bilgilendirin” şeklinde bir mail atmış. Emin olun Ryanair güvenli mi sorusu bindiğiniz zaman biraz garip gelecek kulağa. Çünkü şirket olarak her şeyden kısılıyor ama bakımlardan asla. En azından havacılık sektöründe dile getirilen bu. Yani, gönlünüz ferah olsun. Hatta buradaki Wikipedia sayfasında karıştığı tek kazayı da görebilirsiniz.

Ryanair Parodi Videosu

Eğer Ryanair ile uçuş yaptıysanız bu videoda kahkaha atabilirsiniz. Daha uçuş yapmadıysanız da neler ile karşılaşacağınızı görmeniz açısından güzel bir video 🙂