Pegasus Hava Yolları Nasıl?

Pegasus Hava Yolları Nasıl?

Pegasus Hava Yolları Nasıl?

Pegasus Hava Yolları kökü 1990 yılına dayansa da 2005 yılında tarifeli uçuşlara başladı ve o günden bugüne durmadan büyüyen ve kendi deyimleriyle Türkiye’de havacılığı başlatmayan ama değiştiren bir hava yolu şirketidir. Pegasus sayesinde insanlar “low cost” tanımıyla tanıştı ve çok ucuz fiyatlara uçak bileti alabildi. Hâlâ Türk vatandaşlarının “bir su bile vermiyorlar” demesiyle low costun tam istenilen seviyesine gelmemesine rağmen çok büyük gelişmeler katederek özellikle düşük bütçe ile seyahat eden kişilerin seyahat etmesine büyük katkıları da vardır. Şu ana kadar pegasusla tam 67 adet uçuş yapmışım, bunların 27’si yurtdışı iken 40 tanesi de yurtiçi uçuşlar. Bu yüzden sizlere Pegasus bagaj hakkı, bilet değişikliği, sadakat programı olan pegasus plus ve ikramlar hakkında tecrübelere dayanarak detaylı bilgiler vereceğim.

Pegasus Bagaj Hakkı ve Paketler

Pegasus bildiğiniz gibi düşük maliyetli bir şirkettir ve  low cost havayolu nedir?  yazısında anlattığımız gibi olabildiğince giderlerinden kısıp daha ucuza bilet satmaya çalışır. Tam olarak neden böyle olduğunu merak ediyorsanız lütfen ilgili yazıyı da inceleyin.

Pegasus’un bagaj hakkı meselesini iki ayrı başlıkta incelemek daha doğru olacaktır. Bunlar yurtiçi ve yurtdışı

Yurtiçi Uçuşlar

Pegasus hava yolları yurtiçindeki uçuşlarında 3 farklı paket sunar. Bunlar: Eko, Avantaj ve Süper paket. Bu üç farklı pakete göre de size ikram, bagaj hakkı gibi seçimler sunar. Bu yazıda “koltuk seçimi” kısmı görmezden gelinecek çünkü dilerseniz bunu havalimanında değiştirebiliyorsunuz ya da iki kişi aynı anda bilet aldıysanız zaten sistem otomatik veriyor.

Bagaj Hakkı İkram Bilet Değişikliği
Eko Paket 15 KG + 8 KG el bagajı YOK Kesintili
Avantaj Paket 20 KG + 8 KG el bagajı Sandviç + İçecek Kesintili
Ekstra Paket 25 KG + 8 KG el bagajı Sandviç + İçecek Ücretsiz değişiklik*

*ücretsiz değişiklik hakkını kullanarak değiştireceğiniz uçuşla arasındaki fiyat farkını ödeyerek değişim yapabiliyorsunuz.

Yurtdışı Uçuşlar

Pegasus hava yolları özellikle yurtdışında iyice low cost şirketi olmaya başladı ve uzun süredir beklenen bagajsız uçuş paketini de ekledi. İlk başlarda Eko paket ile arada sadece 7 TL gibi bir fark varken şu anda 18 TL gibi bir fark var. Açıkçası şu anda bu fark bu paketin tercih edilmesi için yine az . Eko paket almak daha mantıklı. Ve tablodan görebileceğiniz üzere de yurtdışı uçuşlarda Eko paketin de Avantaj paketin de bagaj hakkı aynı. Tek fark Avantaj pakette sandviç ve içecek var (biraz önce söylediğimiz gibi koltuk seçimini saymıyoruz) ve arada yaklaşık 50 TL fark var. Bu yüzden yurtdışı uçuşlarda da Eko paket yine en mantıklısı oluyor.

Bagaj Hakkı İkram Bilet Değişikliği
Süper Eko Paket 8 KG El bagajı YOK Kesintili
Eko Paket 20 KG + 8 KG el bagajı YOK Kesintili
Avantaj Paket 20 KG + 8 KG el bagajı Sandviç + İçecek Kesintili
Ekstra Paket 25 KG + 8 KG el bagajı Sıcak Yemek + İçecek Ücretsiz değişiklik*

Pegasus yurtiçi ve yurtdışı paket arasındaki farklar bu kadardı, şimdi bilet değişikliğine bakalım

Pegasus Bagaj Kontrolü

Pegasus hava yolları bagaj doğrudan yakıta etki ettiği için bagaj kontrolünde sıkıdır. Ama kabin bagajınızı eğer göstermezseniz tarttırmanıza gerek kalmaz. Nasıl mı? Eğer kabin içine alacağınız bagajınız ağır ise ve aşağıya bagaj verecekseniz kontuara gittiğinizde sadece bu bagajı verin, diğerini göstermeyin. Kapıda kimsenin tarttığı ya da incelediği yok. Elbette çok göze batan bir bagaj ile girerseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Pegasus genel olarak kabin bagajına karışmaz ama uçak altına vereceğiniz bagajda 1 kilo fazla olursa bunu çıkartmanızı ister.

Pegasus Bilet Değişikliği ve Bilet İptali

Pegasus şaşırtıcı bir biçimde bilet değişikliği konusunda sizi çok da cezalandırmıyor. Bilet iptali konusunda da en azından ödediğiniz vergileri alabiliyorsunuz.

Pegasus Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır?

Pegasus’tan alınan bilette değişiklik yapmak için iki yöntem var. Bunlardan biri çağrı merkezi -ki bu ücretli- diğeri de websitesi üzerinden. Websitesi üzerinden ana menüde yer alan “Bilet İşlemleri” kısmına gelip PNR kodunuzu ve soyadınızı giriyorsunuz. Daha sonra buradan bilet değişikliği için ilgili uçuşu seçip ilerliyorsunuz ve değiştirmek istediğiniz uçuşun yerine yeni uçuş bilgilerinizi giriyorsunuz. Son aşamada sizden ne kadar fark ödemeniz gerektiğini söylüyor v ödeyip yeni biletinizi alıyorsunuz. Bu işlem sonunda PNR numarası sabit kalıyor!

Pegasus Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Yine pegasus bilet iptali için iki farklı yöntem var ama web en kolayı ve ucuzu olduğu için onu anlatacağız. Anasayfada yer alan “Bilet İşlemleri” menüsüne tıklıyorsunuz ve PNR ile soyadınızı girip devam ediyorsunuz. İptal etmek istediğiniz uçuşu seçip uçuşları iptal et diyorsunuz ve size ne kadar ücret iade edeceğini gösteriyor. Burada eğer aklınıza yatıyorsa onaylayın, eğer çok az bir iade yapıyorsa yukarıda anlattığımız bilet değişikliğini kullanarak başka bir olası uçabileceğiniz tarihe çevirmeyi deneyin.

Pegasus Yolcu Hakları

 Yolcu hakları kategorisinde belirttiğimiz yazılarımızda da özellikle low cost firmalar siz çok diretmedikçe sizin haklarınızı vermek istemez. Bu yüzden diretmelisiniz. Yine oradaki yazılarda çok detaylı anlatıldığı için burada çok bir şey demiyoruz, Pegasus yolcu hakları konusunda da başımızdan geçenlere yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Pegasus İkram ve Yemek

Pegasus hava yolları uçakta ikram vermez, eğer istiyorsanız sizin satın almanız gerekir. 3 saat üzeri uçuşlarda uçakta sıcak yemek de sipariş edebilirsiniz. Fiyatları da öyle çok pahalı değil aslında, gayet iyi. Yurtiçi uçuşlarda bir sandviç 10 Tl, yurtdışı uçuşlarda 5 Euro. Sıcak yemek yurtiçi uçuşlarda 22 TL civarında (ızgara köfte ya da şinitzel), yurtdışı uçuşlarda ise 9 Euro.

Sıcak yemekleri uçuştan önce satın alırsanız yaklaşık yüzde 20 daha ucuz oluyor. Ve yemekleri Türk Hava Yolları’nın catering servisi olan Turkish DoCo tarafından hazırlandığından gerçekten başarılı.

Pegasus Plus ve Plus Kart Nedir?

Pegasus hava yolu ile ilgili bir başlık açıp da bunlara değinmemek kesinlikle olmazdı. Ama yine bunları da en ince detayına kadar anlattığımız için linkini veriyoruz, hiçbir yerde bulamayacağınız bu rehberleri kesinlikle okuyun. Kısa bir spoiler verirsek; Pegasus Plus üyesi olursanız yurtiçinde her uçuşta 7 TL, yurtdışında ise 7 Euro (22 TL) puan kazanabilirsiniz!

 Pegasus Plus Nedir?   Peasus Plus Kart Nedir? 

Pegasus Flex Nedir?

Pegasus Flex de neredeyse 2016 yılının başından beri yayında olan bir bilet değişiklik hakkı sistemi. Peki ne işe yarar bu Pegasus flex? Bunu biletinizi alırken ya da daha sonrasında ek hizmet olarak alabilirsiniz ve bu paketi satın aldığınızda bilet değişikliğinde size bir ceza kesintisi yapmaz, değiştireceğiniz uçak bileti ile aradaki farkı ödersiniz. Ve bunu istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Pegasus flex ücreti yurtiçi için 10 TL, yurtdışı için ise 10 Euro’dur. (tek kişi ve tek yön ücreti)

Bunu en geç uçuşunuza 6 saat kala alabilirsiniz ve uçuşunuza 2 saat kalana kadar değişiklik yapabilirsiniz.

Pegasus flex ile isim değişikliği olmaz, sadece saat ve parkur değişikliği olabilir.

Pegasus Hava Yolları Hakkında Yorumlar ve Kişisel Görüş

Açıkçası 25 yaşıma kadar 42 ülkeye gidebilmemde Pegasus’un payı çok. Sayesinde 55 TL’ye Amsterdam’a, 60 TL’ye Prag’a, 80 TL’ye Stockholm’e ve 70 TL’ye Üsküp’e gidebilmiştim. Ki bu biletlerin hiçbiri 3 aydan önce alınmamıştı. Sadece pegasus yüzde 30 indirim kampanyaları takip edilerek alınmıştı. Bu yüzden de, herkes Avrupa’ya ucuza gidebilsin diye uçak bileti kampanyalarını tek tek takip edip burada yayınlıyoruz.

Pegasus hava yolları ile Dubai’ye de gittim İstanbul-İzmir arasında da uçtum. Türk Hava Yolları ile de çok kez yurtiçi ya da yurtdışı uçtum ama uçuşunuz 4 saatin altında ise kesinlikle firmanın hiçbir önemi yok! Hangisi ucuza bilet satıyorsa onunla gidin. Elbette bu bir kişisel görüştür. Herkesin uçak yolculuğundan beklentisi farklıdır. Basit bir hesap yaparak hangi firma ile uçacağınıza karar verebilirsiniz. Ama şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki THY’nin Avrupa uçuşlarında çok bir şey beklemeyin. Bence THY reklam konusunda çok ama çok başarılı lâkin uçuşlarında aynı hizmeti sunamıyor. Son anda uçak değişikliği ile çok küçük ve eski uçaklar koyabiliyorlar ve kabin ekibi de biraz havalarda olabiliyor. Bu konulara da THY konusunda detaylıca değineceğim.

Pegasus ile ilgili bir sorun yaşarsanız  Pegasus Plus Nedir?  yazısında da belirttiğimiz gibi Facebook sayfasına mesaj atarak da çözebilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları Nasıl? yazımızı beğendiniz mi?