Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Uçak biletini aldınız, ihtiyacınız varsa vizenizi aldınız, hayaller kurdunuz, planlar yaptınız. Peki pasaport polisi ülkeye sokacak mı sizi? Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra televizyonların haberler yapması ile birçok kişi haberdar oldu ülkeye sokulmama durumlarından. İşte sizlere ülkeye girişinizi “garantileyecek” altın ipuçları; Pasaport kontrolünde sorulan sorular. Bu yazıda pasaport kontrolünde sorulan sorular, pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler, pasaport kontrolünde nelere bakıldığı gibi önemli noktalara erişebilirsiniz.

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport kontrolünde sorulan sorular, Cem Yılmaz’ın da gösterisine konu ettiği bir “sorular dizisi”dir. Kimi ülkelere girişte hiç böyle sorular sorulmazken kimi ülkeler de ahiret soruları sorabilir sizlere. Yabancı bir ülkenin havalimanına ya da sınır kapısına geldiğinizde pasaport kontrolüne tabii tutulursunuz. Buradaki polis memurları sizin pasaportunuzu kontrol eder, belki parmak izi ile kimliğinizi de onaylamak isteyebilir. Bunun yanında sizlere sorular da sorabilir.

Mesela;  Geliş amacın nedir? yanında ne kadar para var? Nerelerde kalacaksın? Seni almaya birisi gelecek mi? Nasıl bir gezi planın var? Dönüş biletin var mı? Sigortan var mı?  gibi birçok soru sorulabilir. Bu sorular tamamen polis memurunun insiyatifinde olmakla beraber pasaportunuzdaki damga sayısı arttıkça size soru sorulma oranları da düşecektir. Kendimden örnek vermem gerekirse, ilk üç – dört yurt dışı seyahatimde pasaport memurları hep sorular sordu. Ama sonrasında hiç mi hiç soru sormadılar. Bir kere hariç; onda da İstanbul’da hava nasıl? diye sormuştu memur 🙂

Pasaport kontrolü sırasında İngilizce bilmeseniz de dert değil, inanın karşıdaki pasaport kontrol polisi size yardımcı olmak için çaba sarfedecek. Yani, İngilizce bilmiyorsanız bile pasaport kontrolü sırasında gerilmeyin, korkmayın; kendinizden emin olun.

Deport edilmek (ülkeye girişinize izin verilmemesi) istemiyorsanız ya da deport edilmenin ne olduğunu merak ediyorsanız Deport edilmek nedir? yazısına da göz atın.

Pasaport kontrolü sırasındaki sorular sizi biraz gerebilir ama gerilmenize hiç mi hiç gerek yok. Sadece rahat olun. Aşağıda madde madde neler sorulabileceği ve verebileceğiniz cevapları yazıyoruz. Tabii bunlar yüzde yüz doğru diye bir şey yoktur. Ama şunu unutmamakta fayda var, oradaki polis memurunun görevi ülkeye giren kişinin seyahati sonrasında ülkeyi terk edeceği, seyahati boyunca yetecek parasının olması ve kalacağınız yerle de sizin oraya yerleşik yaşayan birisinde kalıp kalmayacağını öğrenmek ister. Tabii başka nedenleri de olabilir. Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler listesini sizin için oluşturduk.


Şunu da belirtelim; vize başvurularında belirtildiği üzere vize almış olmanız sizin ilgili ülkeye girişinizi garantilemez.  Pasaport kontroldeki polisin sizi ülkeye almama hakkı vardır. 

Adım Adım Pasaport Kontrolü Prosedürü

 • Pasaport kontrol sırasına gelirsiniz,
 • Çoğu ülkede kendi vatandaşları için ayrı kontuarlar vardır, buralara değil “All Passports” ya da “Other Citizens” yazan sıraya girersiniz,
 • Eğer sırada sizden önceki kişi pasaport kontrolü sırasındaysa yaklaşmayın, polis uyarabilir. Yerde sarı ya da kırmızı çizgi olur. Bu çizgiyi geçmeyin.
 • Sıra size geldiğinde sadece pasaportunuzu pasaport polisine uzatın ve dik bir şekilde durarak kendisine doğru bakın (bu sırada tam olarak nerede durmanız gerektiğini gösteren yerde ayak şeklinde çıkartma olabilir, bu işlem kameranın sizi tanıması içindir)
 • Eğer kamera sizi tanımazsa size kamerayı işaret ederek “buraya bak” diyebilir.
 • Pasaport kontrolü sırasında başka bir şey uğraşmayın.
 • Sonrasında size aşağıda cevaplarıyla beraber hem Türkçe hem de İngilizce olarak sıraladığımız soruları sorabilir; kısa ve net cevaplar verin. Ekstra hiçbir şey söylemeyin.
 • Soru sormakta ısrar ederse bıkmadan cevap verin, elbette yine kısa ve net cevaplar.
 • Daha sonra pasaportunuza damgayı basıp pasaportu size geri verecek, alıp kontuarın yanında devam edin.
 • İşte gözümüzde büyüttüğümüz pasaport kontrolü bu kadar! 🙂

Pasaport Kontrolünde Nelere Bakılır?

Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler kısmı aşağıda yazılan maddeleri özümseyince daha anlamlı bir hale gelecektir:

 • Belgelerinizin gerçek olup olmadığına,
 • Pasaport sahibinin siz olup olmadığına (kimi zaman parmak izi doğrulaması yapılabiliyor, özellikle Macaristan pasaport kontrolünde bazen de Almanya pasaport kontrolü sırasında bu yapılıyor)
 • Gergin olup olmadığınıza
 • Ülkeye gerçekten ziyaret amaçlı mı yoksa yerleşme amaçlı mı geldiğinize
 • Ülkede geçireceğiniz süre boyunca yetecek kadar maddiyata sahip olduğunuza
 • Kısaca: istenmeyen her türlü sorunun önüne geçebilmek için pasaport kontrolü sırasında polisler sizi yoklar.

Rotavrupa ziyaretçilerinden Erkan Bey’in yazdığı yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum,

Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Booking
Yurtdışında araç kiralama için önerim => Rental Cars
Avrupa'daki en ucuz otobüs şirketi için önerim => Flixbus

Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ancak hem bu yazıda, hemde deport konulu yazınızda özellikle Sırbistan^dan çok bahsetmişsiniz. Daha önce 4 kere Sırbistan’a gittim, sadece ilk gittiğimde Türkçe olarak (çok ilginç, pasaport polisi Türkçe biliyordu) ziyaret sebebi mi, ne kadar kalacağımı ve yanımda kaç para olduğunu sormuşlardı. Diğer seferlerinde yüzüme bile bakmadan pasaportu mühürlediler ve geçtim. İlginç olan geçen hafta Ukrayna’ya gittiğimde ilk defa gelenleri ayrı bir odada sorguluyorlardı. Benim ikinci gelişim olduğu için pasaport polisi siz bekleyin dedi ancak eşimi ve bir yaşımdaki bebeğimi ayrı bir odaya alıp soru soracaklarını söylediler. Uzun bir sıra vardı ve ben eşim ingilizce bilmiyor deyince sanırım bebeğimizde olduğundan bizi sıranın en önüne geçirip hep beraber odaya aldılar, gayet kibar bir şekilde dönüş biletini ve konaklama rezervasyonunu istediler. Ben zaten bunları hep hazırladığım için, hem dönüş bileti hep lviv ve kiev konaklama rezervasyonlarını (Biz Lviv gidiş dönüş bilet almıştık ama Kiev’de de kalacaktık), hem Lviv – Kiev – Lviv uçak biletini hemde seyahat sağlık sigortasını gösterince başka bir şey sormadan hoşgeldiniz, iyi tatiller deyip aldılar ülkeye.

Pasaport Polisinin Sorabileceği Sorular

Öncelikle pasaport kontrolünde polislerin ne sorduklarını sıralayıp cevaplarını verelim. Eğer ilk kez yurtdışına gidiyorsanız pasaport kontrolünde ne soruyorlar? Diye düşünmekte kesinlikle haklısınız. Şunu da belirtmek lazım, özellikle Sırbistan pasaport kontrolü sırasında sizi biraz zorlayabilirler.

YAZI ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN 2 SAYFAYA BÖLÜNMÜŞTÜR. LÜTFEN 2. SAYFAYA GEÇİN

Sayfalar 1 2
Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular
5 (100%) 6 votes
 

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 25 yaşında, İTÜ Jeofizik Mühendisliği mezunu, Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. isa dedi ki:

  aralık 1 de parise 8 aralık dönüşlü biletimi aldım yeşil pasaportla çıkıs yapacagım ılk defa bıraz heyecan ve korku var ya ters bır sey olursa dıye tavsiyenz nedır fransada sorun yasarmıyım acaba

 2. Eray dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle bu yararlı yazınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Benim şöyle bir sorum olacaktı.
  Yeşil pasaport sahibiyim. 23-30 kasım tarihlerinde arkadaşımı ziyarete Çek Cumhuriyeti’ne gideceğim. 4 gün Prag’da bir otelde konaklayacağız fakat geri kalan 3 gün Brno’da arkadaşımın evinde kalacağız. Sizce konaklama konusunda 3 günlük Brno gezisi için de otel rezervasyonu yapmalı mıyım?

  İkinci sorum da yeşil pasaport hakkında olacak. Açıkçası ilk defa turistik, keyfi olarak seyahate çıkacağım ve bu yüzden gerginim. Geçen sene Almanya’da erasmus yaptığımdan dolayı damgalarım vardı fakat pasaport süresi dolduğundan yeni, tertemiz bir yeşil pasaportum var şu anda. Sınır kontrolünde sizce çok terletirler mi? Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Eray dedi ki:

   Uçuşumun İstanbul-Prag gidiş-dönüş olduğunu belirtmek isterim. Pasaport kontrolü Prag’da olacak.

  • Merhaba,

   7 günlük Prag rezervasyonu yapıp geçin bence. (4 günlük sizin kalacağınız + 7 günlük sahte bir rezervasyon)

   Hiçbir sorun yok. Eski pasaportunuzu da yanınıza alın isterseniz.

   • Eray dedi ki:

    Merhaba,

    o halde kalacağımız otel için rezervasyonu 7 gün yapıp, çıktısını alıp sonra 4 gün yapsam ve kontrolde 7 günlüğü göstersem sıkıntı olur mu peki? Umarım sizi rahatsız etmiyorumdur, iyi günler dilerim.

 3. Sedat dedi ki:

  Merhabalar.

  Öncelikle faydalı yazılar için teşekkür ediyorum. Oldukça bilgilendim.

  Şimdi ben yaklaşık 10-12 gün içinde kırım’a gideceğim. Rus vatandaşı olan arkadaşım davetiye yolladı. Yollanan bu davetiye ile ” özel vize” aldım. Ablam ve eniştem için de aynı işlemleri yaptım. Hayırlı bir iş için gidiyoruz.

  Sorum şöyle :

  – seyahat amacınız nedir ? Diye sorulduğunda ” özel” mi demeliyim yoksa ” kız arkadaşımı ziyaret ” mi demeliyim? Yoksa Akraba ziyareti mi?

  – ikincisi ablam ve eniştem hiç İngilizce bilmiyorlar. Benim İngilizcem turizm İngilizcesi gibi. Kendimi anlatırım. Onlara yardımcı olmama izin verirler mi?

  Şimdiden teşekkür ediyorum cevap için.

 4. Yalçın dedi ki:

  17 Ekim’de Bulgaristanda erasmus projesi toplantımız var. 4 öğretmen gidiyoruz. 3 gri 1 yeşil pasaport var. Direk Bulgaristana uçmak yerine önce Romaya gideceğiz ve bir gece kalacağız. Ertesi gün Bulgaristan’a uçacağız. Uçuşumuz aktarmalı değil. Biletleri aldık. şimdi bi şey kafama takılmaya başladı. Acaba pasaport kontrolünde İtalyan polisi ülkeye girmemize izin verir mi? Sizin görev Bulgaristan’da, ne işiniz var İtalya’da der mi?

  • Merhaba,

   Bir şey olacağını sanmıyorum.

   İngilizceniz varsa, sorarlarsa durumu açıklarsanız sıkıntı olmaz. Ama soracaklarını bile sanmıyorum.

   Burada yazılanları da muhakkak uygulayın. Para, rezervasyon vs.

 5. gökhan yavaş dedi ki:

  merhabalar öncelikle eşim hollandalı ve orada yaşıyor bazı aksaklıklardan dolayı bana davetiye gönderemiyor danışmana sorarak bugün vizeye başvurdum yanlız bana otel reserve yapmamı söylediler eşim ve kendi adıma sorum şu şekilde eğer ki vizeyi alırsam biz otelde kalmıycaz o yüzden reserve yi gitmeden bir gün önce iptal edip memura bu otelde kalcaz desem herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım çünkü eşim başkasının evinde kalıyor geçici bende orada konaklıycam

 6. Okan dedi ki:

  Merhabalar. İş için Gürcistan’a gideceğim. Oradaki işlerimi hallettikten sonra, ABD ye yine iş seyahati için ucacagim. 10 yıllık ABD vizem var. Direk Gürcistantan ucsam bir sıkıntı olabilir mi? Gürcistan nüfus cüzdanı ile girip, ABD uçuşu için çıkarken pasaportta Gürcistan’a giriş damgası olmayacağı için böyle bir soru aklıma geldi. Ne dersiniz?

 7. Aysegul dedi ki:

  Merhaba, 1 ekimde japonya’ya gidiyorum ve 3 ay kalmak gibi bir niyetim var (Couchsurfing ile) yalniz bir hata yaptim ve kalma sürem 90 günlük turist vizemi gecerek 91 gün oluyor. Biletimi degistirme imkanim yok ancak tekrardan daha erken bir tarihe dönüs bileti almam gerekiyor. Yalniz bu biraz pahaliya patlayacak. Suan icin bir baska secenek ise Seul’e git-gel yapmak. Ama bounds bir kesinligi yok. Ülkeye giriste sorun cikmamasi icin nasil bir yol izlemeliyim? Tesekkurler.

  • Merhaba,

   Pasaport polisi hesaplamayacaktır tarihi. Ola ki bir şey derse de saat farkını bahane edin.

   Çıkışta da en fazla ceza yersiniz ufak miktarda o kadar.

   • Aysegul dedi ki:

    Biletim 1 ekim -1 ocak oraya 2 ekimde varcam yani vardigim tarihten itibaren 91 gün oluyor zaten. Saat farkini nasil bahane edebilirim ki. Suan icin cikista para cezasi önemli degil ama geri gönderilmekten korkuyorum.

 8. Ünal dedi ki:

  Merhaba haftaya ingiltereye gideceğim . kalacak yer için ücretsiz rezervasyon yaptıracağım . dönüş tarihim net olmadığı için dönüş bileti rezervasyon çıktısı kabul görürmü teşekkürler

 9. Nz3x dedi ki:

  Merhaba 7-8 ay önce 2 arkadaşımla Panama’ya gittik yaklaşık 10 gün kaldık ve Bahamalar’a gidip 4 gün orada kalıp dönecektik yeteri kadar paramız otel rezervasyonları vardı uçakta dolduracağımız formu indikten sonra hava alanında masanın üstüne koymuşlar tüm yolcular masanın etrafında toplanmış baya kalabalıktı sıra beklerken bir bayan polis beni çağırdı ve arkamdan arkadaşlarımda geldi gişeden form alarak bize verdi 1 tane kalemimiz vardı ben formu doldurdum ve arkadaşıma verdim onlar formu doldurken bayan polis tekrar yanıma geldi bitti mi diye sordu hayır dedim ve elimizden pasaportlar dahil aldı ve odaya girdi yaklaşık 5 -10 dk sonra geldi ve hiç bir işlem ve açıklama yapmadan geldiğimiz ülkeye gönderdiler böyle birşey daha önce başıma gelmediği için şok yaşadım ve geri döndük hırs yaptım bu defa tek başıma tatile çıkıyorum ve tekrar gideceğim böyle bir olay hiç başınıza geldi mi..

  • Merhaba,

   Yanlış anlamayın ama şüpheli bir tavır sergilemişsinizdir. Ya siz ya da arkadaşlarınız.

   Hiçbir ülke (özellikle de Bahamalar gibi gelirinin yarısından fazlası turizmden olan ülkeler) bu şekilde sebep olmadan kimseyi geri göndermez.

   Burada yazılanları dikkatlice okuyun yeter.

 10. tugay dedi ki:

  ben önümüzdeki ay polonyaya gidecem 1 yıllık dil kursu için ingilizcem ortaseviye vize sorusuna öğrenci olarak mı gittiğimi söylüyeceğim ve dönüş biletim olmayacak en az 1 yıl kalacağım polonyada eğer öğrenci olarak gittiğimi söylersem bi sıkıntı çıkarırlar mı?

 11. Deniz dedi ki:

  Sevgili feritilkkez yurtdisina cikicam en kolay yunanistan oldugu icin oradan aldim fakat ben kuzey avrupaya isveci görmek istiyorum yunanistandan giris yapmadan direk turkiyeden isvece giris yaparsam geri gönderilme ihtimalim olurmu cok tesekkur ederim aydinlattigin icin sayfani takip edicem

  • Merhaba,

   Almanya, Hollanda, İsviçre ve İskandinav ülkeleri bu konuda sıkıdır. Muhakkak Yunanistan’a da gideceğinizi kanıtlamalısınız polise. Yoksa sizi geri göndermek yetkileri dahilinde.

 12. Ege dedi ki:

  Merhaba ilk yurt dışına çıkışımı Filipinler ile yapacağım ülkeye girişte vize yok arkadaşımda kalmaya gidiyorum fakat yinede otel rezervasyonumu yaptım. Asya ülkelerinin pasaport memurlarının tavırları nasıl? Dikkat etmemi tavsiye ettiğiniz bir şey var mı?

  • Merhaba Ege,

   Neredeyse tavırları hepsinin aynı. Belgelerin tamam olduktan sonra hiçbir şey olmaz. Yazıyı baştan sona okuduysan bilinmesi gereken her şeyi biliyorsun demektir.

   Şimdiden iyi seyahatler dilerim

 13. erkan umut mergen dedi ki:

  Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ancak hem bu yazıda, hemde deport konulu yazınızda özellikle Sırbistan^dan çok bahsetmişsiniz. Daha önce 4 kere Sırbistan’a gittim, sadece ilk gittiğimde Türkçe olarak (çok ilginç, pasaport polisi Türkçe biliyordu) ziyaret sebebi mi, ne kadar kalacağımı ve yanımda kaç para olduğunu sormuşlardı. Diğer seferlerinde yüzüme bile bakmadan pasaportu mühürlediler ve geçtim. İlginç olan geçen hafta Ukrayna’ya gittiğimde ilk defa gelenleri ayrı bir odada sorguluyorlardı. Benim ikinci gelişim olduğu için pasaport polisi siz bekleyin dedi ancak eşimi ve bir yaşımdaki bebeğimi ayrı bir odaya alıp soru soracaklarını söylediler. Uzun bir sıra vardı ve ben eşim ingilizce bilmiyor deyince sanırım bebeğimizde olduğundan bizi sıranın en önüne geçirip hep beraber odaya aldılar, gayet kibar bir şekilde dönüş biletini ve konaklama rezervasyonunu istediler. Ben zaten bunları hep hazırladığım için, hem dönüş bileti hep lviv ve kiev konaklama rezervasyonlarını (Biz Lviv gidiş dönüş bilet almıştık ama Kiev’de de kalacaktık), hem Lviv – Kiev – Lviv uçak biletini hemde seyahat sağlık sigortasını gösterince başka bir şey sormadan hoşgeldiniz, iyi tatiller deyip aldılar ülkeye.

  • Rica ederim,

   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

   Tamamen kişilik ile ilgili elbette bunlar. Bir de maalesef önceden gidenler dönmüyor ya da başka ülkeye kaçak olarak geçiyorlar ve bundan soruluyor bu kadar soru.

   Müsadenizle de bu yazdığınızı yazıya ekliyorum.

 14. başak dedi ki:

  merhaba ben ilk defa yurtdışına almanyaya gideceğim almancam çok az var pasaport kontrolünde türkçe bilen birileri oluyor mu olmuyorsa sıkıntı yaşar mıyım bide soruların ingilizcesini paylaşmıştınız almancasınıda paylaşma şansınız var mı

  • Merhaba Başak,

   Almanca bilmek zorunda değilsin. İngilizce bilmen yetecektir. Hatta bilmesen bile etrafında istemeyeceğin kadar Türk olacaktır onlardan yardım isteyebilirsin.

   Almanya için yanına bu yazıda belirttiğim belgeleri almayı unutmamanı tavsiye ederim

 15. Samet dedi ki:

  Merhaba , ilk defa yurtdışına Almanya ya gideceğim. Yanımda babaannemde gelmek istedi. Ona da vize aldık. Lakin kendisi dil bilmemekte ve pasaport kontrolü sırasında sıkıntı çıkabileceğini düşünüyorum. Kendisiyle beraber memurun yanına gelsek veya memurdan durumu izah etsem olur mu ? İzah için kullanmam gereken cümleyi bir türlü kuramadım yazarsanız sevinirim.

  • Merhaba Samet,

   Belli yaş üzerindeki insanlara hiç soru sormuyorlar merak etme. Ama şöyle diyebilirsin; she doesnt know English, she is with me.

   Yanında da pasaport kontrol polisinin yanına gidebilirsiniz sıkıntı olmaz

 16. mehmet dedi ki:

  kızarkadaşım almanya vatandası ama hollandada kuzeninin yanında kalıyor ucak bileti aldım biletini aldı passaport polisi ona bu soruları sordu yeterince paran varmı kız arkadaşım dedi yok kredi kartın varmı dedi yok onun için uçagına binmesi için izin verilmedi en az 600 euro yanında olması lazım aksi takdirde gidemezsiniz izin verilmedi oyle bir hollanda konunda varmı lutfen cevabınızı bekliyorum

  • Daha uçağa binmeden böyle bir soru sorulmaz ayrıca Almanya Schengen’i askıya aldı fakat bunun kontrolü tek taraflı oluyor, yani sadece Almanya polisi kontrol ediyor. Olayın böyle gelişme olasılığı benim tecrübelerime göre yok.

 17. kenan dedi ki:

  Ilk cikisim degil almanya italya fransa heryerde donem donem kaldim ayrica almanyada oturum iznim felan var ama pasaportum turk simdi bunlara orda birini tanidigini soyleme dedi rus vizeciler turistim de birin felan taniyorum deme yeter dedide giristeki ruslar cok cinsmis diye duydum

  • Rusya’ya sadece bir kere gittim, bu yüzden vizecinizin dediğine uymanız mantıklı olur. Tüm ülkeler gibi onlar da kendi ülkelerini korumakla yükümlüler, elbette bazen siyasi gerilimler de bunda artışa sebep olabiliyor

 18. Kenan dedi ki:

  Merhaba Bende 25 inde 3 haftaligina moskovaya gidicem kalicak yerim var ama zaten vize alirken gerektigi icin oylesine rezervasyon yaptirdim voucher moucher isteyim sikinti yaparlarmi acaba arkadasimda kalicam turist vizesi aldim oyle davranicam tabi bide yanima 500 600 euro alicam arti kreidi karti 2 banka karti hesaplara felan bakmak isterlermi sence reis

  • Merhaba Kenan,

   O anki inisiyatif kesinlikle poliste oluyor. Benim söyleyeceklerim de sadece deneyimlerle, tahmini oluyor.

   Otel rezervasyonu iptal olmadıysa yani hala geçerliyse sıkıntı yok. Yurtdışına ilk çıkışın ise büyük ihtimalle biraz bekleteceklerdir. Ama tutup banka hesabını göstermeni istemezler

 19. büşra dedi ki:

  Merhabalar, haftaya BOSNA HERSEK e üç günlüğüne gideceğiz ben ablam ve arkadasım .
  ve oradakı boşnak arkadaşım da kalacağız. bu sebeple hotel rezervasyonumuz yok . ayrıca arkadaşım bizi karşılayacak . otel rezervasyonumuzun olmaması sıkıntı üretir mi ?

  • Merhaba Büşra,

   Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü tek değilsin, başka aile üyeleri de var yanında.

   En fazla şu olur; pasaport polisi size beklemenizi söyler, pasaport onda kalır ve sizi karşılayacak kişiyi görmek ister. Onu görünce de iyi seyahatler diler 🙂

 20. ahmet akbulut dedi ki:

  tolunay merhaba seninle aynı durumdayım.düsseldorfa gidicem 5 günlüğüne ne sordular sana.

 21. tolunay dedi ki:

  iyi günler.ben üniversite öğrencisiyim 10 gün sonra düsseldorfa turist olarak gezmeye gidicem 5 günlük bir süre olarak ama ingilizce yok nasıl bişey tavsiye edersin abi cevabını bekliyorum. teşekkürler.

  • Selamlar Tolunay,

   Öncelikle şimdiden iyi yolculuklar sana.

   Türk çok Düsseldorf’ta, başın sıkıştığında ‘Türkçe bilen var mı’ desen etrafında 10 kişi belirir. Pasaport kontrolünde de sorun olacağını sanmıyorum. Tüm belgelerin yanında olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Balkanlar Yüzde 20 İndirimli Uçak Bileti **BİTTİ**
Kapat