Uçak biletini aldınız, ihtiyacınız varsa vizenizi aldınız, hayaller kurdunuz, planlar yaptınız. Peki pasaport polisi ülkeye sokacak mı sizi? Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra televizyonların haberler yapması ile birçok kişi haberdar oldu ülkeye sokulmama durumlarından. İşte sizlere ülkeye girişinizi “garantileyecek” altın ipuçları; Pasaport kontrolünde sorulan sorular. Bu yazıda pasaport kontrolünde sorulan sorular, pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler, pasaport kontrolünde nelere bakıldığı gibi önemli noktalara erişebilirsiniz.

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport kontrolünde sorulan sorular, Cem Yılmaz’ın da gösterisine konu ettiği bir “sorular dizisi”dir. Kimi ülkelere girişte hiç böyle sorular sorulmazken kimi ülkeler de ahiret soruları sorabilir sizlere. Yabancı bir ülkenin havalimanına ya da sınır kapısına geldiğinizde pasaport kontrolüne tabii tutulursunuz. Buradaki polis memurları sizin pasaportunuzu kontrol eder, belki parmak izi ile kimliğinizi de onaylamak isteyebilir. Bunun yanında sizlere sorular da sorabilir.

Mesela;  Geliş amacın nedir? yanında ne kadar para var? Nerelerde kalacaksın? Seni almaya birisi gelecek mi? Nasıl bir gezi planın var? Dönüş biletin var mı? Sigortan var mı?  gibi birçok soru sorulabilir. Bu sorular tamamen polis memurunun insiyatifinde olmakla beraber pasaportunuzdaki damga sayısı arttıkça size soru sorulma oranları da düşecektir. Kendimden örnek vermem gerekirse, ilk üç – dört yurt dışı seyahatimde pasaport memurları hep sorular sordu. Ama sonrasında hiç mi hiç soru sormadılar. Bir kere hariç; onda da İstanbul’da hava nasıl? diye sormuştu memur 🙂

Pasaport kontrolü sırasında İngilizce bilmeseniz de dert değil, inanın karşıdaki pasaport kontrol polisi size yardımcı olmak için çaba sarfedecek. Yani, İngilizce bilmiyorsanız bile pasaport kontrolü sırasında gerilmeyin, korkmayın; kendinizden emin olun.

Deport edilmek (ülkeye girişinize izin verilmemesi) istemiyorsanız ya da deport edilmenin ne olduğunu merak ediyorsanız Deport edilmek nedir? yazısına da göz atın.

Pasaport kontrolü sırasındaki sorular sizi biraz gerebilir ama gerilmenize hiç mi hiç gerek yok. Sadece rahat olun. Aşağıda madde madde neler sorulabileceği ve verebileceğiniz cevapları yazıyoruz. Tabii bunlar yüzde yüz doğru diye bir şey yoktur. Ama şunu unutmamakta fayda var, oradaki polis memurunun görevi ülkeye giren kişinin seyahati sonrasında ülkeyi terk edeceği, seyahati boyunca yetecek parasının olması ve kalacağınız yerle de sizin oraya yerleşik yaşayan birisinde kalıp kalmayacağını öğrenmek ister. Tabii başka nedenleri de olabilir. Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler listesini sizin için oluşturduk.

Şunu da belirtelim; vize başvurularında belirtildiği üzere vize almış olmanız sizin ilgili ülkeye girişinizi garantilemez.  Pasaport kontroldeki polisin sizi ülkeye almama hakkı vardır. 

Adım Adım Pasaport Kontrolü Prosedürü

 • Pasaport kontrol sırasına gelirsiniz,
 • Çoğu ülkede kendi vatandaşları için ayrı kontuarlar vardır, buralara değil “All Passports” ya da “Other Citizens” yazan sıraya girersiniz,
 • Eğer sırada sizden önceki kişi pasaport kontrolü sırasındaysa yaklaşmayın, polis uyarabilir. Yerde sarı ya da kırmızı çizgi olur. Bu çizgiyi geçmeyin.
 • Sıra size geldiğinde sadece pasaportunuzu pasaport polisine uzatın ve dik bir şekilde durarak kendisine doğru bakın (bu sırada tam olarak nerede durmanız gerektiğini gösteren yerde ayak şeklinde çıkartma olabilir, bu işlem kameranın sizi tanıması içindir)
 • Eğer kamera sizi tanımazsa size kamerayı işaret ederek “buraya bak” diyebilir.
 • Pasaport kontrolü sırasında başka bir şey uğraşmayın.
 • Sonrasında size aşağıda cevaplarıyla beraber hem Türkçe hem de İngilizce olarak sıraladığımız soruları sorabilir; kısa ve net cevaplar verin. Ekstra hiçbir şey söylemeyin.
 • Soru sormakta ısrar ederse bıkmadan cevap verin, elbette yine kısa ve net cevaplar.
 • Daha sonra pasaportunuza damgayı basıp pasaportu size geri verecek, alıp kontuarın yanında devam edin.
 • İşte gözümüzde büyüttüğümüz pasaport kontrolü bu kadar! 🙂

Pasaport Kontrolünde Nelere Bakılır?

Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler kısmı aşağıda yazılan maddeleri özümseyince daha anlamlı bir hale gelecektir:

 • Belgelerinizin gerçek olup olmadığına,
 • Pasaport sahibinin siz olup olmadığına (kimi zaman parmak izi doğrulaması yapılabiliyor, özellikle Macaristan pasaport kontrolünde bazen de Almanya pasaport kontrolü sırasında bu yapılıyor)
 • Gergin olup olmadığınıza
 • Ülkeye gerçekten ziyaret amaçlı mı yoksa yerleşme amaçlı mı geldiğinize
 • Ülkede geçireceğiniz süre boyunca yetecek kadar maddiyata sahip olduğunuza
 • Kısaca: istenmeyen her türlü sorunun önüne geçebilmek için pasaport kontrolü sırasında polisler sizi yoklar.

Rotavrupa ziyaretçilerinden Erkan Bey’in yazdığı yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum,

Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ancak hem bu yazıda, hemde deport konulu yazınızda özellikle Sırbistan^dan çok bahsetmişsiniz. Daha önce 4 kere Sırbistan’a gittim, sadece ilk gittiğimde Türkçe olarak (çok ilginç, pasaport polisi Türkçe biliyordu) ziyaret sebebi mi, ne kadar kalacağımı ve yanımda kaç para olduğunu sormuşlardı. Diğer seferlerinde yüzüme bile bakmadan pasaportu mühürlediler ve geçtim. İlginç olan geçen hafta Ukrayna’ya gittiğimde ilk defa gelenleri ayrı bir odada sorguluyorlardı. Benim ikinci gelişim olduğu için pasaport polisi siz bekleyin dedi ancak eşimi ve bir yaşımdaki bebeğimi ayrı bir odaya alıp soru soracaklarını söylediler. Uzun bir sıra vardı ve ben eşim ingilizce bilmiyor deyince sanırım bebeğimizde olduğundan bizi sıranın en önüne geçirip hep beraber odaya aldılar, gayet kibar bir şekilde dönüş biletini ve konaklama rezervasyonunu istediler. Ben zaten bunları hep hazırladığım için, hem dönüş bileti hep lviv ve kiev konaklama rezervasyonlarını (Biz Lviv gidiş dönüş bilet almıştık ama Kiev’de de kalacaktık), hem Lviv – Kiev – Lviv uçak biletini hemde seyahat sağlık sigortasını gösterince başka bir şey sormadan hoşgeldiniz, iyi tatiller deyip aldılar ülkeye.

Pasaport Polisinin Sorabileceği Sorular

Öncelikle pasaport kontrolünde polislerin ne sorduklarını sıralayıp cevaplarını verelim. Eğer ilk kez yurtdışına gidiyorsanız pasaport kontrolünde ne soruyorlar? Diye düşünmekte kesinlikle haklısınız. Şunu da belirtmek lazım, özellikle Sırbistan pasaport kontrolü sırasında sizi biraz zorlayabilirler.

YAZI ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN 2 SAYFAYA BÖLÜNMÜŞTÜR. LÜTFEN 2. SAYFAYA GEÇİN