Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Uçak biletini aldınız, ihtiyacınız varsa vizenizi aldınız, hayaller kurdunuz, planlar yaptınız. Peki pasaport polisi ülkeye sokacak mı sizi? Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra televizyonların haberler yapması ile birçok kişi haberdar oldu ülkeye sokulmama durumlarından. İşte sizlere ülkeye girişinizi “garantileyecek” altın ipuçları; Pasaport kontrolünde sorulan sorular. Bu yazıda pasaport kontrolünde sorulan sorular, pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler, pasaport kontrolünde nelere bakıldığı gibi önemli noktalara erişebilirsiniz.

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport kontrolünde sorulan sorular, Cem Yılmaz’ın da gösterisine konu ettiği bir “sorular dizisi”dir. Kimi ülkelere girişte hiç böyle sorular sorulmazken kimi ülkeler de ahiret soruları sorabilir sizlere. Yabancı bir ülkenin havalimanına ya da sınır kapısına geldiğinizde pasaport kontrolüne tabii tutulursunuz. Buradaki polis memurları sizin pasaportunuzu kontrol eder, belki parmak izi ile kimliğinizi de onaylamak isteyebilir. Bunun yanında sizlere sorular da sorabilir.

Mesela;  Geliş amacın nedir? yanında ne kadar para var? Nerelerde kalacaksın? Seni almaya birisi gelecek mi? Nasıl bir gezi planın var? Dönüş biletin var mı? Sigortan var mı?  gibi birçok soru sorulabilir. Bu sorular tamamen polis memurunun insiyatifinde olmakla beraber pasaportunuzdaki damga sayısı arttıkça size soru sorulma oranları da düşecektir. Kendimden örnek vermem gerekirse, ilk üç – dört yurt dışı seyahatimde pasaport memurları hep sorular sordu. Ama sonrasında hiç mi hiç soru sormadılar. Bir kere hariç; onda da İstanbul’da hava nasıl? diye sormuştu memur 🙂

Pasaport kontrolü sırasında İngilizce bilmeseniz de dert değil, inanın karşıdaki pasaport kontrol polisi size yardımcı olmak için çaba sarfedecek. Yani, İngilizce bilmiyorsanız bile pasaport kontrolü sırasında gerilmeyin, korkmayın; kendinizden emin olun.

Deport edilmek (ülkeye girişinize izin verilmemesi) istemiyorsanız ya da deport edilmenin ne olduğunu merak ediyorsanız Deport edilmek nedir? yazısına da göz atın.

Pasaport kontrolü sırasındaki sorular sizi biraz gerebilir ama gerilmenize hiç mi hiç gerek yok. Sadece rahat olun. Aşağıda madde madde neler sorulabileceği ve verebileceğiniz cevapları yazıyoruz. Tabii bunlar yüzde yüz doğru diye bir şey yoktur. Ama şunu unutmamakta fayda var, oradaki polis memurunun görevi ülkeye giren kişinin seyahati sonrasında ülkeyi terk edeceği, seyahati boyunca yetecek parasının olması ve kalacağınız yerle de sizin oraya yerleşik yaşayan birisinde kalıp kalmayacağını öğrenmek ister. Tabii başka nedenleri de olabilir. Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler listesini sizin için oluşturduk.


Şunu da belirtelim; vize başvurularında belirtildiği üzere vize almış olmanız sizin ilgili ülkeye girişinizi garantilemez.  Pasaport kontroldeki polisin sizi ülkeye almama hakkı vardır. 

Adım Adım Pasaport Kontrolü Prosedürü

 • Pasaport kontrol sırasına gelirsiniz,
 • Çoğu ülkede kendi vatandaşları için ayrı kontuarlar vardır, buralara değil “All Passports” ya da “Other Citizens” yazan sıraya girersiniz,
 • Eğer sırada sizden önceki kişi pasaport kontrolü sırasındaysa yaklaşmayın, polis uyarabilir. Yerde sarı ya da kırmızı çizgi olur. Bu çizgiyi geçmeyin.
 • Sıra size geldiğinde sadece pasaportunuzu pasaport polisine uzatın ve dik bir şekilde durarak kendisine doğru bakın (bu sırada tam olarak nerede durmanız gerektiğini gösteren yerde ayak şeklinde çıkartma olabilir, bu işlem kameranın sizi tanıması içindir)
 • Eğer kamera sizi tanımazsa size kamerayı işaret ederek “buraya bak” diyebilir.
 • Pasaport kontrolü sırasında başka bir şey uğraşmayın.
 • Sonrasında size aşağıda cevaplarıyla beraber hem Türkçe hem de İngilizce olarak sıraladığımız soruları sorabilir; kısa ve net cevaplar verin. Ekstra hiçbir şey söylemeyin.
 • Soru sormakta ısrar ederse bıkmadan cevap verin, elbette yine kısa ve net cevaplar.
 • Daha sonra pasaportunuza damgayı basıp pasaportu size geri verecek, alıp kontuarın yanında devam edin.
 • İşte gözümüzde büyüttüğümüz pasaport kontrolü bu kadar! 🙂

Pasaport Kontrolünde Nelere Bakılır?

Pasaport kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler kısmı aşağıda yazılan maddeleri özümseyince daha anlamlı bir hale gelecektir:

 • Belgelerinizin gerçek olup olmadığına,
 • Pasaport sahibinin siz olup olmadığına (kimi zaman parmak izi doğrulaması yapılabiliyor, özellikle Macaristan pasaport kontrolünde bazen de Almanya pasaport kontrolü sırasında bu yapılıyor)
 • Gergin olup olmadığınıza
 • Ülkeye gerçekten ziyaret amaçlı mı yoksa yerleşme amaçlı mı geldiğinize
 • Ülkede geçireceğiniz süre boyunca yetecek kadar maddiyata sahip olduğunuza
 • Kısaca: istenmeyen her türlü sorunun önüne geçebilmek için pasaport kontrolü sırasında polisler sizi yoklar.

Rotavrupa ziyaretçilerinden Erkan Bey’in yazdığı yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum,

Ucuz uçak bileti sitesi tavsiyem => Momondo
Ucuz otel ve konaklama için önerim => Booking
Yurtdışında araç kiralama için önerim => Rental Cars

Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ancak hem bu yazıda, hemde deport konulu yazınızda özellikle Sırbistan^dan çok bahsetmişsiniz. Daha önce 4 kere Sırbistan’a gittim, sadece ilk gittiğimde Türkçe olarak (çok ilginç, pasaport polisi Türkçe biliyordu) ziyaret sebebi mi, ne kadar kalacağımı ve yanımda kaç para olduğunu sormuşlardı. Diğer seferlerinde yüzüme bile bakmadan pasaportu mühürlediler ve geçtim. İlginç olan geçen hafta Ukrayna’ya gittiğimde ilk defa gelenleri ayrı bir odada sorguluyorlardı. Benim ikinci gelişim olduğu için pasaport polisi siz bekleyin dedi ancak eşimi ve bir yaşımdaki bebeğimi ayrı bir odaya alıp soru soracaklarını söylediler. Uzun bir sıra vardı ve ben eşim ingilizce bilmiyor deyince sanırım bebeğimizde olduğundan bizi sıranın en önüne geçirip hep beraber odaya aldılar, gayet kibar bir şekilde dönüş biletini ve konaklama rezervasyonunu istediler. Ben zaten bunları hep hazırladığım için, hem dönüş bileti hep lviv ve kiev konaklama rezervasyonlarını (Biz Lviv gidiş dönüş bilet almıştık ama Kiev’de de kalacaktık), hem Lviv – Kiev – Lviv uçak biletini hemde seyahat sağlık sigortasını gösterince başka bir şey sormadan hoşgeldiniz, iyi tatiller deyip aldılar ülkeye.

Pasaport Polisinin Sorabileceği Sorular

Öncelikle pasaport kontrolünde polislerin ne sorduklarını sıralayıp cevaplarını verelim. Eğer ilk kez yurtdışına gidiyorsanız pasaport kontrolünde ne soruyorlar? Diye düşünmekte kesinlikle haklısınız. Şunu da belirtmek lazım, özellikle Sırbistan pasaport kontrolü sırasında sizi biraz zorlayabilirler.

YAZI ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN 2 SAYFAYA BÖLÜNMÜŞTÜR. LÜTFEN 2. SAYFAYA GEÇİN

Sayfalar 1 2
Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular
5 (100%) 6 votes

Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız aşağıdaki "cevap yazın" kısmından hızlıca yorum yazarak sorunuzu sorabilirsiniz. Birkaç saat içerisinde yanıt alacağınızdan şüpheniz olmasın. Öncelikle soracağınız konu ile alakalı sitede arama yapabilirsiniz.  

Ferit Çağlar Gündüz

İnternetteki "seyahat klişeliği"ne savaş açıp Rotavrupa.com'u ucuz seyahat ve kampanya rehberi temasıyla hayata geçirdi. 25 yaşında, İTÜ Jeofizik Mühendisliği mezunu, Avrupa'daki tüm ülkeleri ve dünyada toplam 42 ülkeyi "işinden istifa etmeden", "(olmayan)evini arabasını satmadan" yarı zamanlı çalışarak kazandığı parayı biriktirip düşük bütçeli seyahatler ile tek başına gezdi ve gezmeye devam ediyor.

 1. tugay dedi ki:

  ben önümüzdeki ay polonyaya gidecem 1 yıllık dil kursu için ingilizcem ortaseviye vize sorusuna öğrenci olarak mı gittiğimi söylüyeceğim ve dönüş biletim olmayacak en az 1 yıl kalacağım polonyada eğer öğrenci olarak gittiğimi söylersem bi sıkıntı çıkarırlar mı?

 2. Deniz dedi ki:

  Sevgili feritilkkez yurtdisina cikicam en kolay yunanistan oldugu icin oradan aldim fakat ben kuzey avrupaya isveci görmek istiyorum yunanistandan giris yapmadan direk turkiyeden isvece giris yaparsam geri gönderilme ihtimalim olurmu cok tesekkur ederim aydinlattigin icin sayfani takip edicem

  • Merhaba,

   Almanya, Hollanda, İsviçre ve İskandinav ülkeleri bu konuda sıkıdır. Muhakkak Yunanistan’a da gideceğinizi kanıtlamalısınız polise. Yoksa sizi geri göndermek yetkileri dahilinde.

 3. Ege dedi ki:

  Merhaba ilk yurt dışına çıkışımı Filipinler ile yapacağım ülkeye girişte vize yok arkadaşımda kalmaya gidiyorum fakat yinede otel rezervasyonumu yaptım. Asya ülkelerinin pasaport memurlarının tavırları nasıl? Dikkat etmemi tavsiye ettiğiniz bir şey var mı?

  • Merhaba Ege,

   Neredeyse tavırları hepsinin aynı. Belgelerin tamam olduktan sonra hiçbir şey olmaz. Yazıyı baştan sona okuduysan bilinmesi gereken her şeyi biliyorsun demektir.

   Şimdiden iyi seyahatler dilerim

 4. erkan umut mergen dedi ki:

  Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ancak hem bu yazıda, hemde deport konulu yazınızda özellikle Sırbistan^dan çok bahsetmişsiniz. Daha önce 4 kere Sırbistan’a gittim, sadece ilk gittiğimde Türkçe olarak (çok ilginç, pasaport polisi Türkçe biliyordu) ziyaret sebebi mi, ne kadar kalacağımı ve yanımda kaç para olduğunu sormuşlardı. Diğer seferlerinde yüzüme bile bakmadan pasaportu mühürlediler ve geçtim. İlginç olan geçen hafta Ukrayna’ya gittiğimde ilk defa gelenleri ayrı bir odada sorguluyorlardı. Benim ikinci gelişim olduğu için pasaport polisi siz bekleyin dedi ancak eşimi ve bir yaşımdaki bebeğimi ayrı bir odaya alıp soru soracaklarını söylediler. Uzun bir sıra vardı ve ben eşim ingilizce bilmiyor deyince sanırım bebeğimizde olduğundan bizi sıranın en önüne geçirip hep beraber odaya aldılar, gayet kibar bir şekilde dönüş biletini ve konaklama rezervasyonunu istediler. Ben zaten bunları hep hazırladığım için, hem dönüş bileti hep lviv ve kiev konaklama rezervasyonlarını (Biz Lviv gidiş dönüş bilet almıştık ama Kiev’de de kalacaktık), hem Lviv – Kiev – Lviv uçak biletini hemde seyahat sağlık sigortasını gösterince başka bir şey sormadan hoşgeldiniz, iyi tatiller deyip aldılar ülkeye.

  • Rica ederim,

   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

   Tamamen kişilik ile ilgili elbette bunlar. Bir de maalesef önceden gidenler dönmüyor ya da başka ülkeye kaçak olarak geçiyorlar ve bundan soruluyor bu kadar soru.

   Müsadenizle de bu yazdığınızı yazıya ekliyorum.

 5. başak dedi ki:

  merhaba ben ilk defa yurtdışına almanyaya gideceğim almancam çok az var pasaport kontrolünde türkçe bilen birileri oluyor mu olmuyorsa sıkıntı yaşar mıyım bide soruların ingilizcesini paylaşmıştınız almancasınıda paylaşma şansınız var mı

  • Merhaba Başak,

   Almanca bilmek zorunda değilsin. İngilizce bilmen yetecektir. Hatta bilmesen bile etrafında istemeyeceğin kadar Türk olacaktır onlardan yardım isteyebilirsin.

   Almanya için yanına bu yazıda belirttiğim belgeleri almayı unutmamanı tavsiye ederim

 6. Samet dedi ki:

  Merhaba , ilk defa yurtdışına Almanya ya gideceğim. Yanımda babaannemde gelmek istedi. Ona da vize aldık. Lakin kendisi dil bilmemekte ve pasaport kontrolü sırasında sıkıntı çıkabileceğini düşünüyorum. Kendisiyle beraber memurun yanına gelsek veya memurdan durumu izah etsem olur mu ? İzah için kullanmam gereken cümleyi bir türlü kuramadım yazarsanız sevinirim.

  • Merhaba Samet,

   Belli yaş üzerindeki insanlara hiç soru sormuyorlar merak etme. Ama şöyle diyebilirsin; she doesnt know English, she is with me.

   Yanında da pasaport kontrol polisinin yanına gidebilirsiniz sıkıntı olmaz

 7. mehmet dedi ki:

  kızarkadaşım almanya vatandası ama hollandada kuzeninin yanında kalıyor ucak bileti aldım biletini aldı passaport polisi ona bu soruları sordu yeterince paran varmı kız arkadaşım dedi yok kredi kartın varmı dedi yok onun için uçagına binmesi için izin verilmedi en az 600 euro yanında olması lazım aksi takdirde gidemezsiniz izin verilmedi oyle bir hollanda konunda varmı lutfen cevabınızı bekliyorum

  • Daha uçağa binmeden böyle bir soru sorulmaz ayrıca Almanya Schengen’i askıya aldı fakat bunun kontrolü tek taraflı oluyor, yani sadece Almanya polisi kontrol ediyor. Olayın böyle gelişme olasılığı benim tecrübelerime göre yok.

 8. kenan dedi ki:

  Ilk cikisim degil almanya italya fransa heryerde donem donem kaldim ayrica almanyada oturum iznim felan var ama pasaportum turk simdi bunlara orda birini tanidigini soyleme dedi rus vizeciler turistim de birin felan taniyorum deme yeter dedide giristeki ruslar cok cinsmis diye duydum

  • Rusya’ya sadece bir kere gittim, bu yüzden vizecinizin dediğine uymanız mantıklı olur. Tüm ülkeler gibi onlar da kendi ülkelerini korumakla yükümlüler, elbette bazen siyasi gerilimler de bunda artışa sebep olabiliyor

 9. Kenan dedi ki:

  Merhaba Bende 25 inde 3 haftaligina moskovaya gidicem kalicak yerim var ama zaten vize alirken gerektigi icin oylesine rezervasyon yaptirdim voucher moucher isteyim sikinti yaparlarmi acaba arkadasimda kalicam turist vizesi aldim oyle davranicam tabi bide yanima 500 600 euro alicam arti kreidi karti 2 banka karti hesaplara felan bakmak isterlermi sence reis

  • Merhaba Kenan,

   O anki inisiyatif kesinlikle poliste oluyor. Benim söyleyeceklerim de sadece deneyimlerle, tahmini oluyor.

   Otel rezervasyonu iptal olmadıysa yani hala geçerliyse sıkıntı yok. Yurtdışına ilk çıkışın ise büyük ihtimalle biraz bekleteceklerdir. Ama tutup banka hesabını göstermeni istemezler

 10. büşra dedi ki:

  Merhabalar, haftaya BOSNA HERSEK e üç günlüğüne gideceğiz ben ablam ve arkadasım .
  ve oradakı boşnak arkadaşım da kalacağız. bu sebeple hotel rezervasyonumuz yok . ayrıca arkadaşım bizi karşılayacak . otel rezervasyonumuzun olmaması sıkıntı üretir mi ?

  • Merhaba Büşra,

   Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü tek değilsin, başka aile üyeleri de var yanında.

   En fazla şu olur; pasaport polisi size beklemenizi söyler, pasaport onda kalır ve sizi karşılayacak kişiyi görmek ister. Onu görünce de iyi seyahatler diler 🙂

 11. ahmet akbulut dedi ki:

  tolunay merhaba seninle aynı durumdayım.düsseldorfa gidicem 5 günlüğüne ne sordular sana.

 12. tolunay dedi ki:

  iyi günler.ben üniversite öğrencisiyim 10 gün sonra düsseldorfa turist olarak gezmeye gidicem 5 günlük bir süre olarak ama ingilizce yok nasıl bişey tavsiye edersin abi cevabını bekliyorum. teşekkürler.

  • Selamlar Tolunay,

   Öncelikle şimdiden iyi yolculuklar sana.

   Türk çok Düsseldorf’ta, başın sıkıştığında ‘Türkçe bilen var mı’ desen etrafında 10 kişi belirir. Pasaport kontrolünde de sorun olacağını sanmıyorum. Tüm belgelerin yanında olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
THY Upgrade Nedir? Nasıl Yapılır?
Kapat