Palermo Gezi Notları 2016 yılının Şubat ayında Sicilya’ya yaptığım bir seyahatten sonra aldığım notlarla oluşturulmuş, genel olarak bütçe ve önemli noktaları içeren bir gezi yazısıdır.

Palermo Gezi Notları

Palermo Gezi Notları

Palermo Gezi Notları

 

Palermo Ulaşım

Palermo’ya ulaşım için Katanya’dan otobüs kullanabilirsiniz. İşin güzel yanı bu otobüslerin gelişte de gidişte de havaalanına uğraması. Otobüs biletinin ücreti 12 Euro. Katanya’dan gelirken SAIS firması ile buraya ulaşabilirsiniz. Otobüsler Katanya tren garının karşısında, yaklaşık 200-250 metre ilerisinden kalkıyor. Biletinizi de bu terminalin karşı köşesinde yer alan, SAIS tabelası bulunan yerden alıyorsunuz. Kredi kartı da geçiyor. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüs buradan kalkıp, ilk olarak Katanya Havaalanı’na uğruyor. Sonra da otobana girip mola vermeden Palermo’ya gidiyor.

Palermo’daki ilk durağınız tren garı olacak. Palermo’nun merkezi buraya biraz uzak, daha doğrusu hostellerin olduğu yer uzak. O yüzden gelmeden önce tren garı ve hostel arasında nasıl ulaşım sağlayacağınızı e-posta ile sorun. Çünkü İngilizce konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

Palermo Önemli Gezilecek Yerler

Palermo’da çok bilinmeyen bir yer var. Orası da Catacombe Cappucini. Burada 1800’lü yıllarda ölmüş insanların cesetlerini görebilirsiniz. Ve bunlardan yüzlerce var! Giriş ücreti 3 Euro. Kesinlikle değer. Muhakkak gidin. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Aşağıda gizlice çektiğim bir fotoğrafı görebilirsiniz.

Catacombe Cappucini

Catacombe Cappucini

Macaveda Caddesi’nin ara sokakları pazar gibi ve çok ucuza ürünler bulmak mümkün. Bavuldan çoraba, hırdavattan atlete kadar neredeyse her şey var. Yalnız hiçbirinde fiyat yazmıyor ve sorduğunuzda da çok çok yüksek fiyatlar söylüyorlar. Size ne fiyat diyorlarsa emin olun asıl fiyatı 3’te biridir. Mesela burada shot bardağı sordum, 4 Euro dedi ama 40-50 saniye sonra 1 Euro’ya kadar düştü. Ben de aldım 🙂

Burada bavul da sordum. 45 Euro dedi, sert kabin boy olanlardan. Aslında kalitesi de iyiydi. Sonra düşe düşe 20’ye kadar düşürdü ama hem sinir olduğumdan hem de nasıl taşıyacağımı düşündüğümden almaktan vazgeçtim. Burada ucuza hediyelikler, antikalar vs. her şey bulunabilir.

Sahil tarafındaki (Via Roma’dan sonra) ara sokaklar da aynı şekilde ve burada bar, gece kulübü çok. Fiyatları da uygun. Bir bira 2 ile 3 Euro arasında mesela.

Palermo’nun merkezinde yer alan tiyatro binası Godfather serisinin son filminin çekildiği yerlerden bir tanesi. Son sahnede Mary’nin vurulup öldüğü yer. E burada fotoğraf çekilmeden gelmek de olmaz.

Şehrin her köşesinde neredeyse bir kilise var. Bizim camilerle yarışırlar sayı bakımından.

City Hall olarak tabir edilen belediye binasının karşısındaki katedral çok güzel, özellikle içi çok süslü. Avrupa’da böylesi çok yok, en azından daha önce gittiğim onlarca Avrupa ülkesinde böyle bir katedral görmedim.

Alışverişinizi Carrefour ya da Incoop marketlerden yapabilirsiniz. Fiyatları çok ucuz, hazır yiyecek şeyler de var. Espresso potu (ocak üstünde yapmak için) 3.90 Euro idi mesela. Hâlâ da kullanıyorum.

Bunların dışında aşağıdaki listede verdiğimiz yerleri de görmelisiniz

  • Palazzo dei Normanni e cappella palatina
  • Santa maria dell ammiraglio
  • Chiesa del gesu
  • Stanze el genio
  • Teatro massimo
  • Oratorio di santa cita
  • Santuario santa rosalia
  • Piazza pretoria

Palermo Konaklama

Konaklama olarak da A Casa Dimici diye bir hostelde kaldım. Kaldığım en güzel hostellerden bir tanesiydi. Görevliler çok ilgili ve yeri de çok merkeziydi. Mutfak ta her türlü alet edevat vardı. Ve kahvaltı da fiyata dahildi. Her yerde enstrümanlar var hostelde ve hayatınızda hiç bu kadar farklı enstrümanlar görmüş olmayacağınızı düşünüyorum.

Palermo’dan da birçok yere gitmek mümkün. Ryanair gibi low cost firmalar da buradan uçuş yapıyor. Ama havaalanına ulaşım biraz pahalı. 30 km dışarıda olduğu için en ucuz ulaşım tren ve onun da ücreti 5 Euro.

Eğer Katanya ve Palermo arasında bir seçim yapacaksanız; Palermo’yu seçin kesinlikle!

Palermo için 2 gün ayırmak yeterli olacaktır.

Eğer Palermo’yu da içine alacak bir rota arıyorsanız  örnek rotalar 3  yazımızı inceleyin muhakkak.