Otobüs İle Yurtdışına Çıkmak aslında çok sık kullanılmasa da (uçak ile yurttan çıkışa kıyasla) yakın ülkelere gitmek için güzel bir yöntem. Örnek verecek olursak; Bulgaristan’a ucuz uçak bileti bulmak neredeyse imkansızken otobüs ile çok ucuza gidebilirsiniz. Ya da son dakikada bir yere gitmeye karar verdiyseniz ve uçak biletine bir servet ödemek istemiyorsanız otobüs güzel bir tercih olacaktır. Ama bunun yanında  havaalanı prosedürleri  yazımızdaki gibi otobüs ile giderken de bazı prosedürler var. Otobüs İle Yurtdışına Çıkmak baştan sona nasıl oluyor, anlatalım.

Otobüs İle Yurtdışına Çıkmak

Otobüs İle Yurtdışına Çıkmak

Özellikle bayram tatillerinin başlangıç ve bitişinde yurda giriş ve çıkışlarda çok sıra oluyor genelde. Eğer bir plan yapıyorsanız bunu dikkate almanızda fayda var.Sınır kapıları anlık yoğunluklarını da aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz (Trakya bölgesi).

http://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/canli-kameralar

Otobüs İle Yurtdışına Çıkmak

Otobüs kullanarak yurtdışına çıkıp, Bulgaristan ya da Yunanistan’a gittikten sonra, buralardan da ucuz hava yolları kullanarak Avrupa’nın uzak köşelerine geçebilirsiniz. Bunun için ucuz hava yolları listemizi de muhakkak inceleyin, Bulgaristan‘dan ve Yunanistan‘dan kalkan bolca low cost firması var.

Otobüsle Seyahatta Vize

Otobüs ile seyahat ederken geçeceğiniz ülkelerin vizesine muhakkak sahip olmalısınız! Örnek vermek gerekirse; İstanbul’dan Makedonya’ya otobüs ile gitmek istiyorsunuz; bildiğiniz üzere Makedonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Ama yol üzerinde Schengen bölgesine dâhil olan Yunanistan veya Bulgaristan’dan geçeceğiniz için muhakkak geçerli bir vizenizin olması gerekiyor. Bu yüzden eğer böyle bir planınız varsa maalesef bunu yapamayacağınızı belirtmek isteriz.

Otobüs İle Yurtdışı Prosedürleri

Diğer konular hakkında bilgi verdikten sonra otobüs ile yurtdışına seyahat ederken uygulanan prosedürlerden bahsedelim. Burada Türkiye’den yabancı ülkelere giriş ve yabancı ülkeden Türkiye’ye geliş ayrı şekilde ele alınacak ama çok az bir farkı var. İkisini de aynı gibi düşünebilirsiniz. Hemen önemli bir not: olma ihtimali çok düşük de olsa muhakkak pasaportunuzu muavinden alırken kontrol edin bir karışıklığa sebebiyet vermemek için.

Türkiye’de Yurtdışına Otobüs İle Çıkmak

Türkiye’den başka bir ülkeye otobüs ile seyahat ediyorsanız şöyle bir yol izleniyor; biletinizi alıp otobüse biniyorsunuz. Otobüsteki muavin sizden pasaportlarınızı topluyor ve bir kağıda pasaport bilgilerini yazıyor, daha sonra da pasaportlarınızı size geri veriyor. Türk tarafındaki sınır kapısına geldiğinizde otobüsten iniyorsunuz, pasaport polislerinin olduğu bankoya gidip çıkış mührünü pasaportunuza vurduruyorsunuz (burada da yurtdışı çıkış pulu alabiliyorsunuz, hemen yanında genelde vezne oluyor ve sınır açık olduğu sürece burası da açık oluyor.) ve otobüse tekrar biniyorsunuz. Ve artık ne Türkiye’de ne de başka bir ülkedesiniz. Otobüs karşı ülkenin sınırına geldiğinde polis otobüse geliyor ve pasaportları tek tek, dikkatlice topluyor, mühür vurup muavine veriyor. Tabii burada size soru da sorabilir. “ne için geldin”, “nerede kalacaksın” gibi. Bazı durumlarda da sizi otobüsten indirebiliyor (biometrik tarama için) ama bu durum çok nadir. Sonra da yolunuza devam ediyorsunuz.

 Pasaport polislerinin kontrolde sorduğu sorular  yazımızı da muhakkak inceleyin.

Yurtdışına çıkarken bagaj kontrolü genelde yapılmıyor ama belli de olmaz. İhtiyatlı olmakta ve sınırları zorlamamakta fayda var.

Başka Bir Ülkeden Türkiye’ye Otobüs İle Girmek

Yabancı bir ülkeden Türkiye’ye girerken işlemler biraz daha uzun sürebiliyor çünkü Türk tarafı biraz daha dikkatli ve titiz çalışıyor. Bunlardan da bahsedeceğiz.

Yine yukarıda anlattığımız gibi, aynı şekilde muavin pasaportlarınızı topluyor ve otobüsten inmeden, polis gelerek pasaportlarınızı alıp damgalıyor ve muavine teslim ediyor. Sonra otobüse binip Türk tarafına geçiyorsunuz ve pasaport kontrolü için araçtan iniyorsunuz. Burada araç da valizler de aranabiliyor. Aşağıda bahsettik. Sonrasında da normal şekilde devam ediyorsunuz.

Yurtdışı Otobüs Aramaları

Yurtdışına giderken otobüs aramaları genelde Türk tarafına geçerken yapılıyor. Burada da tamamen şans açıkçası, rastgele araç ve valizleri arayabiliyorlar ya da bir otobüstekileri tamamen x-ray cihazından geçirebiliyorlar. Eğer fazla sayıda içki, sigara gibi ürünlerde limitinizin üstünde geçmeye çalışıyorsanız belki sorun olabilir. Ama açıkçası bu düşük bir ihtimal. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, yanında bu tarz ürünleri taşımayanlara rica edip onlara verebilirsiniz ve sınırı geçtikten sonra alabilirsiniz. Ya da birkaç çantaya dağıtabilirsiniz bu eşyaları.

Otobüs İle Çıkarken / Girerken Freeshop

Kara sınırlarında da freeshoplar bulunmaktadır ve kara yolu ile yurtdışına çıkarken ya da Türkiye’ye girerken free shop kullanabilirsiniz. Ama bunun için genelde çok kısıtlı bir süreniz olur çünkü otobüs sizi beklemez. Ürün limitleri yine  free shop nedir?  yazımızda belirttiğimiz gibi aynıdır. Girerken de çıkarken de yararlanabilirsiniz.

Aklınıza takılan ya da cevabını bulamadığınız şeyler varsa yazın, hemen cevaplayalım!