Online seyahat acentalarından bilet almak kimi insanların kafasını karıştırabilse de bu işlem mantıklı ve size uçak biletini daha ucuza almanıza yarayacak bir işlemdir. Elbette bunda da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunları sizlere açıklayacağız.

Online Seyahat Acentalarından Bilet Almak

Online Seyahat Acentalarından Bilet Almak

Online Seyahat Acentalarından Bilet Almak

Öncelikle, Momondo, Skyscanner gibi siteler online seyahat acentası değil, uçuş arama motorudur. Ama Türkçede hepsi uçuş arama motoru geçtiğinden dolayı sizlerin aklını karıştırmamak ve bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için biz de bu kelimeyi kullanıyoruz. Ama bu kelimeyi kullandığımız her yerde de bu farklılığa vurgu yapıyoruz.

Acentalardan bilet alma işlemine şöyle kısaca bir değinelim. Daha doğrusu işleyişini anlatalım.

Online seyahat acentaları skyscanner, momondo gibi uçuş arama motorlarına her başarılı biletleme için para (komisyon) öderler. Bu yüzden o uçuş arama motorunda yer alırlar. Ama kimi komisyon vermeyen kanalları da (mesela Pegasus Hava Yolları, Wizzair ya da Ryanair gibi şirketleri de uçuş arama motorları kendisi sistemine ekler daha çok kullanıcıyı çekmek için).

Online seyahat acentalarının işleme mantığı da kısaca şu şekildedir; siz uçak bileti araması yaptığınızda sistem veritabanında bağlantı kurulmuş olan diğer acentaların veritabanına bağlanır ve ilgili uçuşun biletini tek tek kontrol eder. Tabii bu sırada bazı oynamalar ya da hatalı fiyatlar da olabiliyor. Bunlardan da bahsedeceğiz. Hatalı fiyat olarak bahsettiğimiz konu da gerek döviz çevriminde yapılan hatalar gerekse içinde insan faktörü olan hatalardır. Ve böyle durumlarda çok büyük bir ihtimal acentalar uçak biletinizi iptal eder.

Siz uçak bileti araması yaptıktan sonra sizi istediğiniz online acentaya yönlendirir ve siz bu acentadan uçak biletini satın alırsınız. İşte bu noktadan sonra da bu yazının alanına giren kısımla ilgileneceğiz.

Online Seyahat Acentası Nedir?

Online seyahat acentası aslında her şehirde olan, camlarında Türk Hava Yolları uçak bileti, Pegasus uçak bileti gibi yazılar bulunan bildiğiniz turizm acentalarının internet ortamındaki yansımasıdır. Yine siz işlemlerinizi sanki acentaya girmiş gibi yaparsınız. Bu acentalar da anlaşmaları çerçevesinde ilgili hava yolu firmasından komisyon alır ya da sizden “hizmet bedeli” olarak fazladan bir ücret talep eder ve böyle para kazanırlar.

 Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?  yazımızı da muhakkak okumalısınız.

İnternetteki Biletlerin Ucuz Olma Sebebi

İnternette satılan uçak biletleri neden daha ucuz? diye sorduysanız eğer, dikkat ettiyseniz internetten bilet alınca çok daha ucuz olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun da birçok sebebi vardır. Bu sebeplere; giderlerin düşük olması, rekabet ve özel anlaşmalar diyebiliriz. Tabii bazen kampanyalar da yapılıyor. Mesela Aerobilet sık sık kampanya yapıp uçak bileti indirim kodu dağıtıyor. Bu yüzden de çok ucuz uçak bileti almak mümkün olabiliyor. Her uçak bileti kampanyası duyurumuzda da söylediğimiz gibi çoğu zaman acentalar uçak biletlerini daha ucuza satabiliyor. Örneğin Türk Hava Yolları’ndan bilet alırken bir online seyahat acentası çok daha ucuz fiyat verebiliyor. Graz uçak bileti kampanyasında belirttiğimiz şekilde bir göz atabilirsiniz mesela. Ama online seyahat acentalarında bilet alırken dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Bunları da aşağıda özetledik.

Online Seyahat Acentalarından Bilet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şu noktalara dikkat etmelisiniz,

  • Uçak biletiniz olan elektronik bilet (e-bilet, e-ticket) denilen seyahat dökümanının e-posta kutunuza düşmesi biraz zaman alabilir, 24 saat içinde gelmediyse ilgili acenta ile görüşün (çoğu zaman en fazla 3 saat içerisinde e-posta kutunuza biletiniz gelecektir)
  • Bazı acentalar aracılığıyla alınan uçak biletlerinde sadakat programı üyeliğiniz işlenmeyebilir (Örneğin THY’nin programı Miles&Smiles), bu yüzden uçuşunuzu gerçekleştirdikten sonra millerinizin işlenmesi için bu konuyu takip etmelisiniz.
  • Kimi acentalar sizlere uçak biletlerini ucuz göstererek sonradan farklı kalemlerde sizden ücret talep eder, en son sayfaya gelince ödeyeceğiniz miktarı kontrol edin.

Şöyle bir toparlamak gerekirse, online seyahat acentalarından bilet satın almak oldukça güvenlidir. Eğer fiyat farkı çok azsa doğrudan hava yolu sitesinden bilet almayı tercih edebilirsiniz. Ama emin olun ha acentadan almışsınız ha doğrudan hava yolunun sitesinden, hiçbir farkı yok. Eğer taksitle uçak bileti almayı düşünüyorsanız online seyahat acentaları size bu konuda çok yardımcı olamazlar. Hava yolu firmalarının kendi web siteleri üzerinden çoğunlukla bir fark ya da komisyon ödemeden taksitle uçak bileti alabilirsiniz.

Uçak bileti alabileceğiniz  uçuş arama motorları ve online seyahat acentaları  yazımızı okuyup, hangisinin güvenilir olduğunu ve ne gibi indirimler sunduğunu öğrenebilirsiniz.