Online check-in ilk olarak Alaska Hava Yolları tarafından 1999 yılında kullanılmaya başlanmıştır* ve günümüzde neredeyse tüm havayolu firmaları da online check-in sistemini kullanmaktadır. Bu sistem hem yolcuya hem de havayolu şirketine zaman ve para kazandırır. Sizler için online check in çok detaylı bir rehber hazırladık. Çünkü özellikle ucuz havayolu şirketlerinde online check in yapmazsanız onlarca Euro ceza ödeyebilirsiniz. Online Check in Nedir Nasıl Yapılır? ve Online check in yapınca bagaj ne olur? gibi sorulara sizin için cevaplar verdik.

Online Check in Nedir Nasıl Yapılır?

Online Check in Nedir Nasıl Yapılır?

Online Check in Nedir Nasıl Yapılır?

Bu soruya internette sıkça rastladığımız ve bize de bu konuda sorular geldiği için bu yazıyı birer rehber olması amacıyla sizler için hazırladık. Madde madde ve sorularla bu konuyu açıklamaya çalışacağız. Özellikle sıkça kullanılan ve biniş kartınızı sadece online check in yaparak alabileceğiniz havayolu firmalarına öncelik vereceğiz.

Online check in nedir?

Online check in, internet üzerinden uçuşunuza “kayıt yaptırmak” gibi bir şeydir. Bu işlemde

 • Koltuğunuzu seçebilirsiniz (farklı havayolları farklı politikalara sahiptir, hepsi ücretsiz bir şekilde koltuk seçtirmez, yazının devamında değindik)
 • Biniş kartınızı alabilirsiniz,
 • Yemek seçebilir ya da ücretli olarak satın alabilirsiniz
 • Ya da sadece biniş kartınızı alabilirsiniz.

Online check in neden yapılır?

Bunu hem şirketler açısından hem de yolcu açısından biraz basitçe değerlendirelim.

Şirketler açısından;

Sadece fikir vermesi açısından ufak bir kısmına değinelim;

 • Öncelikle, siz online check in yaptığınızda biniş kartınızı kendiniz basabilirsiniz ve bu havayoluna hem iş gücü kaybettirmez hem de biniş kartı basımı için para harcamaz.
 • Online check in yaparken verdiğiniz bilgiler (pasaport bilgileri vs.) bagaj verecek olsanız dahi bankodaki yer hizmetleri çalışanı tarafından tekrar girilmez ve bu da zaman kazandırır.

Yolcu açısından;

 • Boşuna havaalanında sırada beklemezsiniz
 • Bagaj verecek dahi olsanız online check in yapanlar için ayrılan kontuardan işleminizi daha hızlı şekilde yapabilirsiniz,
 • Şirketler size bunu özendirmek için online check in yapınca puan verebilir (Pegasus Plus Nedir? Yazımızı okuyun, online check-in yaptığınız için 23 TL puan alabiliyorsunuz!)

Online check in yapınca bagaj işlemleri

Online check in yapınca bagaj taşımayacaksanız, aldığınız biniş kartı ile (kâğıtta da olabilir, telefonunuzda da) direkt uçağın kapısına gidebilirsiniz (uçağın kapısına havalimanındaki ekranlardan bakmanız gerekir). Ya da isterseniz havalimanında bulunan kontuar ve kiosklardan biniş kartınızı alabilirsiniz.

Online check in yapınca bagaj taşıyacaksanız, çoğu firma online check in yapan ve bagajı olan yolcular için ayrı bir kontuar açar ve bagajınızı buradan teslim edip, biniş kartınızı alabilirsiniz.

Online check in nasıl yapılır?

Aslında bunu şirketler bazına indirmek daha doğru olur. Çünkü her şirketin kendine has bir sistemi var. Ve birçoğu da sürekli bu sistemi değiştiriyor. Bu yüzden görüntülü bir rehber hazırlamaktan kaçındık. Ama sizlere en temel bilgileri vereceğiz.

Öncelikle; online check in yaparken koltuk almaya gerek var mı? Yok. Bu sadece şirketlerin pazarlama stratejisi denebilir. Ve aslında başarılı da bir sistem çünkü “koltuk vermeyecek sandım ben de bir tane seçip ödedim” cümlesini duyduk bolca.  Online check in yaparken koltuk satın almanıza gerek yok. 

Online check in ne zaman açılır?

Bu, tamamen her firmanın kendi kuralları ve stratejisiyle ilgilidir. Örneğin Wizzair online check in sistemini 1 ay öncesinden açarken, RyanAir de online check in açılma zamanı uçuştan bir hafta öncesidir. Pegasus’ta ise bu, uçuştan 72 saat öncesidir.

Havalimanı Check in ücreti nedir?

Eğer Pegasus Hava Yolları ile seyahat edecekseniz ödeme kısmında bu ücrete rastlarsınız. Bu ücret yurtiçi uçuşlar için 7 TL, yurtdışı uçuşlar için de 7 Euro’dur.

Havalimanı check in ödememenin bir yolu var mı?

Maalesef yok ama Pegasus Havayolları’nın sadakat programı olan Pegasus Plus, uçuşunuz için online check in yaptığınızda bu ücreti puan olarak hesabınıza yatırıyor.

Online check in zorunlu mu?

Online check in zorunlu bir şey değildir ama online check in yapmanın avantajları da çoktur. Bu yüzden yapmanız tavsiye edilir.

Online check in avantajları nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız gibi, birçok avantajı vardır. Ama en önemlisi size zaman kazandırır. Bunun yanında şöyle bir durum da vardır –ki bizce en önemlilerinden bir tanesi– diyelim ki uçağa geç kalıyor gibisiniz ve teslim edecek bagajınız yok. Online check in yaptığınız için elinizde biniş kartı var ve bu yüzden direk uçağın kapısına gidip uçağa binebilirsiniz. Bu sayede de uçağı kaçırmazsınız.

Dikkat! Kontuarlar genelde uçuştan 30 dakika ile 1 saat öncesinde (bu saatler çok değişkendir, iç hatlarda 30 dakika iken dış hatlarda 1 saati bulabilmekte ve her firmanın uygulaması aynı değildir) kapanır! Bu durumda biniş kartı alamazsınız

Mobil check in nedir?

Mobil check in havayolu şirketlerinin mobil uygulama ya da mobil sitesi üzerinden check in işlemi gerçekleştirme işlemidir. Online check in’den bir farkı yoktur.

Online check in de çıktı almak zorunlu mu?

Yerli firmalar için online check in de çıktı almak zorunlu değil. Check in yapıp bankoya gidebilir ya da telefonunuza gelen barkodu kullanabilirsiniz.

Ancak, eğer Ryanair, Wizzair, Easyjet vb. şirketler ile uçuşunuz varsa bunlarda çıktı almak ya da telefonunuza barkodu kaydetmek zorundasınız.

Low – cost firmaları ile ilgili olan yazımızı inceleyinLow cost yani düşük maliyetli havayolu nedir?

Online check in yapamıyorum?

Bazı durumlarda online check in yapamayabilirsiniz. Bunlar;

 • Biletinizi bir acente üzerinden aldıysanız kimi zaman sisteme girilemiyor (bir sorun teşkil etmez, bir e-mail atarak düzelttirebilirsiniz)
 • Online check in yapılamayan havalimanlarından birisi için yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumlarda işlemlerinizi kontuardan yapmak zorundasınız.
 • Online seyahat acentası üzerinden aldığınız biletin iki farklı pnr’ı vardır. Havayolu pnr olanını girin.

Online check in THY

Fikir vermesi açısından bağlantıdan THY online check in hakkında bilgi alabilirsiniz.

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/seyahat-bilgileri/bagaj-evcil-hayvan-check-in-dayanisma-pasaport-vize-servis/check-in-islemleri

ÖNEMLİ!

Yurtdışında iki farklı nokta arasında uçacaksanız online check in yaptıktan sonra kontuara uğrayıp vize kontrolü de yaptırmanız gerekebilir. Bu kural çok sıkı uygulanmasa da zaman kazanmak açısından yaptırmanızda fayda var.

 

pdf-icon

Yazdırılabilir versiyon