Malta Gezi Notları

Malta Gezi Notları

Malta Gezi Notları

Malta Gezi Rehberi yazısında sizlere yaptığım 2 günlük bir Malta seyahatini anlatacağım. Yanınıza çıktı almak içini ve kağıt tasarrufu yapmak için yazının en altındaki “yazdırılabilir versiyon” kısmından pdf formatında bu yazıyı indirebilirsiniz.

Öncelikle, Şubat 2016’da Sicilya’ya gittiğimde, Malta’ya ucuz uçak bileti bulunca (180 TL, gidiş-dönüş) Malta’ya da gitmeye karar verdim. Kullandığım şirket Air Malta idi.

Katanya’dan uçağın kalkmasıyla inmesi bir oldu. Uçağın teker kaldırmasından teker koyması arasında tam 30 dakika vardı. Bu kadar yakın yani. Aslında deniz yoluyla da ulaşım var yaz aylarında ama hem çok zaman alır hem de uçak bileti ile aynı paraya denk gelir.

Havaalanı gayet sade ve orta büyüklükte.

Havaalanından Valletta’ya gitmek için havaalanının hemen önünden kalkan X4 numaralı otobüslere binmeniz gerekiyor. Fiyatı kışın 1.5 Euro, yazın ise 2 Euro. Toplam süre de 25 dakika civarında sürüyor. Otobüsler her 20 dakikada bir hareket ediyor. Valletta’ya ilk otobüs saat 06:00, son otobüs ise 22:40’da kalkıyor. Şehir merkezinden de yine aynı saatlerde başlıyor ve bitiyor. Ama muhakkak gitmeden önce kontrol edin. Planlarınızı buna göre yapmanızda fayda var.

Malta havaalanı otobüs saatleri (Resmi toplu taşıma şirketinin web sitesi): https://www.publictransport.com.mt/en/route/X4

Bu otobüse binince şehir merkezine gitmeniz için son durakta inmeniz gerekiyor. Burada inilip şehrin surlarını aşıp Valletta’nın kalbine giriyorsunuz. Burasının adı: Republic Street

Ben gittiğimde aşırı bir yoğunluk vardı, sürekli de böyleymiş. Sanki diğer adalarda kimse yokmuş gibi herkes buradaydı, sanki bir İstiklâl Caddesi gibiydi.

Malta Gezi Notları

Malta’nın Ara Sokakları

Yazdığım yazılarda görülecek yerler gibi bilgiler vermiyorum eğer çok ahım şahım bir şey yoksa. Ama bu görülecek yerlere ücretsiz ya da indirimli girebilecek bir yol biliyorsam bunları yazıyorum. Görülecek yerler için Tripadvisor’dan yararlanabilirsiniz.

Republic Street’e girdiğiniz anda sağda solda hediyelikçiler göreceksiniz. Bunların fiyatı ucuz gibi görünse de aslında değiller, ileride ya da ara sokaklarda çok daha ucuzlarını bulacaksınız. Örnek vermek gerekirse; şehirde bulabileceğiniz magnetin maliyeti size 1 Euro olacaktır. Tabii birçok farklı ve güzel hediyelikler de var. Burada Malta camı diye Çin malı “dandik” ürünler de satılıyor, itibar etmeyiniz. Hem de çok pahalıya satıyorlar!

Malta’nın kendi yerel bira markası da var; Cisk! Havaalanından gelirken indiğiniz ana otobüs durağının oralarda bundan alabilirsiniz; fiyatı 1.5 Euro.

Müzelerin hepsi paralı ve de pahalı. ISIC kartınız varsa indirimi yüzde 25 civarında oluyor.

Şehirde herkes kendi arasında dâhi İngilizce konuşuyor, değişik bir aksanları var sanki yeni öğrenmiş gibi. İletişimde en ufak bir sıkıntı yok.

Her gün saat 12 ve 16’da Upper Barakka Gardens’ta top atışı yapılıyor. Değişik bir seromoni ve ücretsiz. Sönük kalıyor biraz ama gidip görülebilir. Bunun videosunu da çekmiştim aslında ama nasıl olduysa telefonumda bulamıyorum.

Malta Gezi Notları

Malta Top Atışı

Republic Street’in sonunda ufak, fırın gibi bir şey var. Pizzalar 1-2 Euro civarında ve açıkçası lezzetliydi. Değişik börek-çörek de 0.5 ile 1.5 Euro arasında değişiyor. Karnınızı burada doyurabilirsiniz.

Genel olarak Malta’dan bahsedecek olursam; ucuz bir ülke ve şehir. Valletta’dan feribotlar ile diğer şehirlere-adalara da ulaşabilirsiniz. Mesela Sliema’ya. Ama açıkçası çok görmeye değer bir şey de yok. Maksimum iki gün ayırmak yeterli olacaktır. Kalacak yer olarak da Republic Street’e yakın yerler olabilir. Günlüğü 10 Euro civarında.

Buradan Tunus’a da ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında gemi seferleri varmış.

Malta Gezi Notları

Malta

 

pdf-icon
Malta Gezi Notları Yazdırılabilir versiyon