Katanya (Catania) Sicilya Gezi Notları

Katanya (Catania) Sicilya Gezi Notları

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları şubat 2016’da yaptığım bir seyahatin özellikle ekonomik olarak sizlere fikir vermesi için hazırladığım bir yazıdır. Sayfanın sonunda Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları pdf dosyasını bulabilirsiniz.

Sicilya’yı duymayan yoktur herhalde. İlk yurtdışına çıkmaya başladığımdan itibaren benim için bir hayaldi diyebilirim Sicilya için. Hoş, çok da büyük hayaller kurmamışım ve bu hayal de biraz beni hayal kırıklığına uğrattı ama olsun 🙂

Katanya’ya Türk Hava Yolları’nın direk uçuşları var. Zaten başka türlü de ulaşamıyorsunuz direk olarak. Ben 4 ay önceden biletimi 275 TL’ye almıştım. Türk Hava Yolları’nın bu kampanyalarını takip etmekte fayda var. Birçok seyahatimi hep bu fiyatlara yaptım.

Yolculuk 2 saat sürüyor ve Katanya Havalimanı’na iniş yapıyorsunuz. Burası orta büyüklükte bir havalimanı. Hatta küçük bile denebilir. Çok uluslararası uçuş yok. Uluslararası uçuştan kastım da Schengen bölgesi dışına uçuş. Örneğin Türkiye.

Katanya’da uçaktan indikten sonra eğer bilgisizseniz ilk “turist tuzağı”na yakalanıyorsunuz. Şehre gitmek için 2 farklı ulaşım var. bunlardan biri 4 Euro diğeri ise 1 Euro. Yalnız 1 Euro olan için biraz yürümeniz gerekiyor. Çanta ya da bavulunuz taşıyamayacağınız kadar ağırsa -ya da tekerlekliyse- 4 Euro olana binebilirsiniz. Bu otobüs için terminalden çıkar çıkmaz sola dönün, kırmızı renkte giydirilmiş olan otobüse binin ve şehre gidin.

Ucuz olan ulaşım ise: terminalden çıkın, sağa dönün. O yolu hiç bırakmadan caddeye kadar yürüyün ve sağa yürüyün. Yaklaşık 100 metre ileride otobüs durağı var, 524 numaralı AMT (firma ismi, İETT gibi) otobüsü sizi Katanya’nın eski şehir merkezine götürüyor. Son durağı da burası zaten. Bileti de geliş terminalinde yer alan gazete bayisinden alabilirsiniz.

Yani, bir tanesi Havataş (Havaş) diğeri ise İETT, Eshot gibi düşünülebilir.

Toplam 20-25 dakika sonra Katanya’nın merkezindesiniz.

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları

Katanya’nın kalbi burası

Geri dönüş için de yine aynı yerden bineceksiniz otobüse, ilk durağı burası. Çevrimdışı harita kullanarak nerede ineceğinizi kestirebilirsiniz ya da şoföre “aeroport” derseniz sizi indirecektir. Buradan da yaklaşık 150-200 metre yürüyüp havaalanına ulaşabilirsiniz. Eğer git-gel toplamda 6 Euro size çok bir şey ifade etmeyecekse kırmızı otobüsü de kullanabilirsiniz.

Ben yine her zamanki gibi hostelde kaldım. Tercih ettiğim yer ise Agora Hostel idi. Yeri merkezi, fiyatları uygun ve mutfağı da vardı. Bir de hostelde samimi bir ortam olduğu için birçok kişiyle de -diğer gezenler ile- tanıştım ve bol bol muhabbet ettik. Burada konaklamanızı tavsiye edebilirim. Toplam 4 gece için 28 Euro para ödedim. Sabahları kahvaltı da vardı.

Bu hostelden biraz daha bahsetmek istiyorum. Hostelin kendi barı var ve burada haftanın 3-4 günü sokak partisi gibi bir şey oluyor. Şunu açıkça söyleyebilirim; Katanya bomboşken burada adım atılacak yer yoktu! Hele yazın tahmin bile edemiyorum. Fiyatlarına da gelecek olursak, 33’lük bir bira 2.5 Euro idi. İnsanlar orta yerde uyuşturucu da kullanıyorlardı, çok rahatlardı.

Katanya’nın nasıl bir yer olduğundan bahsetmek istiyorum biraz da. Öncelikle orası kesinlikle İtalya değil. İnsanları kaba, sürücüler hiç Avrupa ya da İtalya’nın diğer şehirlerindeki gibi değil. Zaten konuştuğum, İtalya’nın diğer bölgelerinden olan insanlar da bunu doğruladı.

Katanya Euro kullanan en ucuz şehir olabilir. Gerek yemek, gerek ulaşım gerekse alkol gayet ucuz.

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları

Meydandaki katedralin içi

Her tarafta Bangladeşli ve Afrikalılar var. Sayıları da oldukça fazla.

Şehirde pazar da var. Burada bilimum her şeyi bulabilirsiniz. Asma kilitten meyveye, hediyelikten tişörte kadar. Fiyatları da gayet uygun. Burası Via Etna olarak geçen, Etna Caddesi’nin paralelinde yer alıyor ve kocaman bir yer.

Sokaklarda değişik bir maddeyle kaplanmış fıstık da satıyorlar. Tadını çok beğenmedim ama bir iki tane rica edip, para vermeden deneyebilirsiniz.

Genel olarak sizi hep kazıklamaya çalışıyorlar. Hiçbir şeyin fiyatını sormadan, pazarlık etmeden almayın. Çünkü adada çok bir geçim kaynağı yok, turistlerden gelen parayla geçiniyorlar diyebilirim.

İngilizce konusunda da sıkıntı çekebilirsiniz, çok İngilizce bilen yok açıkçası. Bilenle de çok iyi iletişim kuramıyorsunuz.

Katanya’da suç oranı yüksekmiş. Zaten şehrin sokaklarında dolaşırken tiplerden anlayacaksınız bunu.

Şehir içinde ulaşım kullanmaya gerek yok. Katanya’da görülmesi gereken yerler hep bir yerde toplanmış.

Şehire maximum 1.5 gün fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer turlara meraklıysanız Godfather, Şarap, Etna turları var ama çok çok pahalılar. Godfather turu ilgimi çekti açıkçası. Sizi Godfather’ın çekildiği birkaç köye götürüyorlar ve yemek veriyorlar. Ama bunu için 60 Euro vermeye değer mi? Kesinlikle değmez.

Etna’ya da mutlaka gitmelisiniz! Çok detaylı bir şekilde anlattım ona da en ekonomik nasıl gideceğinizi. Aşağıdan o yazıya da ulaşabilirsiniz.

Çevrede birkaç şehre gitmek isterseniz Taormina’yı öneririm 7-8 Euro karşılığında tren ya da otobüs ile gidebiliyorsunuz. Ama tren saatleri çok saçma. Bir saatte 3 kere sefer varken sonraki 5 saat sefer olmayabiliyor.

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları

Pazarda açıkta et de satılıyor

Otobüs ile gitmek isterseniz de SAİS ya da İnterbus firmalarını kullanın.

Bu otobüsler de tren garının karşısından kalkıyor. Karşıdan kastım; karşıya geçiyorsunuz, aradan yürüyorsunuz. İleride bizdeki Alibeyköy otogarına benzeyen bir yerden kalkıyor.

Palermo’ya da gitmek için yine buradan otobüse bineceksiniz. Katanya Havalimanı’ndan direk Palermo’ya da geçebilirsiniz. Ya da Palermo’dan direk Katanya Havalimanı’na da geçebilirsiniz.

Katanya’nın merkezinde süpermarket yok. Ufak marketler var ama bunların da fiyatı pahalı. Gara giderken Simply Market’ler var. Buradan alışverişinizi yapabilirsiniz. Gayet büyük, Migros gibi bir market.

Hediyelik almak isterseniz de Via Etna üzerindeki tezgahları kullanabilirsiniz. Magnetlerin tanesi 1 Euro. Yine katedralin yanındaki yerlerde de hediyelik (shot bardağı vs.) bulabilirsiniz. Fiyatları fena sayılmaz ama bazı şeyler saçma bir şekilde pahalı. Bir shot bardağı 3.5 Euro iken 30 santimlik savaşçı maketleri 5 Euro.

Katanya hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Gezilecek yerler arasında da çok değişik bir şey olmadığı için değinmedim. Tripadvisor üzerinden bunları bulabilirsiniz.

Katanya -Catania- Sicilya Gezi Notları

pdf-icon
Yazdırılabilir versiyon