Seyahat ederken ilk ve en büyük amaçlardan bir tanesi de gittiğiniz yerin kültürünü gözlemektir ama bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır mesela İtalya’da Yapmamanız Gerekenler. Tek tek Avrupa’daki tüm ülkeler için bunları sizler için derliyoruz. Ve bu serinin ilk yazısı İtalya. Çünkü hem dünyada en çok ziyaret edilen yerlerden biri hem de turistik olarak çok şey vadediyor bunun yanında da uçak bileti fiyatlarının İtalya’ya neredeyse her daim kabul edilebilir seviyede olması İtalya’yı bu kadar popüler yapıyor.

italyada-yapilmamasi-gerekenler

italyada-yapilmamasi-gerekenler

İtalya’da Yapmamanız Gerekenler

Aşağıdaki listede hem yapmamanız gerekenler hem de İtalya’da dikkat edilmesi gerekenler derlenmiştir. Bu yazı kültürel manada olup, turist tuzakları ve dolandırıcılık gibi konular için Avrupa’daki Turist Tuzakları yazımıza göz atın. Bu yazıyı da yaklaşık 6 ay ev arkadaşım olan İtalyan Federico’dan edindiğim ve sorduğum konular üzerinden giderek hazırladım.

İtalyan politikacılarla dalga geçmeyin

İtalyanlar her ne kadar kendi politikacılarıyla dalga geçse de bunu bir yabancının sevmesinden hoşlanmazlar, bu yüzden düşüncelerinizi kendinize saklamanız İtalyanlarca beklenmektedir.

Saat 11’den sonra cappucino ya da latte sipariş etmeyin

Zaten latte sipariş ederseniz önünüze bir bardak güzel mi güzel süt gelecek 🙂 Latte=süt. İtalyanlar bildiğiniz gibi kahve konusunda çok hassastır ve öğlen 11’den sonra cappucino sipariş edilmesini sevmezler. Çünkü cappucinonun sadece kahvaltıda ya da kahvaltıdan biraz sonra tüketilebileceğini düşünüyorlar.

Kahve siparişlerini bilerek verin

Eğer bir kafeye gidip “coffee” derseniz size büyük ihtimalle espresso getirecekler. Ya da aşağılayıcı bir biçimde: “nasıl bir kahve?” diyecekler. Bu yüzden de aşağıdaki gibi sipariş verebilirsiniz;

Caffe Americano: Bildiğimiz Amerikano. Filtre kahve içiyorsanız bunu sipariş edebilirsiniz.

Caffe Machiato: Espresso, biraz su (yani Amerikano) ve üzerinde süt köpüğü konulmuş halidir.

Caffe Latte: Espresso üzerine ısıtılmış süt

Cappucino: Espresso üzerine ısıtılmış süt ve süt köpüğü.

italyada-yapilmamasi-gerekenler

İtalya’da Kahve Siparişi

Sevdikleri karakterlere sövmeyin

Nasıl bizim için tarihte önemli olan birine, mesela ATA’mıza böyle bir şey yapılmasını istemezseniz siz de Papa’yı eleştirmeyin, İtalyan futbolculara giydirmeyin.

Din hakkında çok konuşmayın

İtalyan’ların neredeyse yüzde 80’inden fazlası Katoliktir*. Bu yüzden de dinlerine çok bağlıdırlar. Yani özellikle Hristiyanlık konusunda konuşmayın. Elbette merak ettiklerinizi sorun ama aldığınız cevaplar karşısında değişik tepkiler vermeyin.

Pizzanızı menüden sipariş verin

İtalyan’ların değişik değişik huyları var, bunlardan birisi de pizza sipariş ediyorsanız “şunu da ekleyin, bunu da ekleyin” denmesinden pek haz etmemeleri. Menüye bakın, ne varsa onu sipariş edin. Özellikle pizzanın üstüne tavuk koymalarını istemeyin.

Starbucks aramayın

Zaten bulamazsınız. Starbucks’ın İtalya’nın herhangi bir bölgesinde bir tane bile şubesi yoktur. Her ne kadar yakın zamanda gündeme gelip, açılacağı konuşulsa da özellikle İtalya’ya gittiyseniz ya da gidecekseniz o kültürün çok da uygun olmadığını anlarsınız.

İtalyan mafyasından bahsetmeyin

İtalyan mafyası nerede, nasıl gibi sorular karşınızdaki İtalyan’ın canını en çok sıkacak şeylerden bir tanesidir. Her ne kadar bu bir gerçek olsa da genelde filmlerin etkisiyle olduğundan olsa gerek karşınızdaki sinirlenebilir.