İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı?

İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı?

İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı?

İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı? Sorusu yurt dışına çıkmak isteyenlerin ama seyahate nereden başlamalı? Diyenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Şu bir gerçek ki ilk yurt dışı seyahati boyunca edindiğiniz deneyim ve yaşadıklarını sonrasında seyahat etmeyi sevip sevmeyeceğinizi belirleyecektir. İlk seyahat eğer çok güzel bir deneyim ise döner dönmez hemen ikinci kez bir yerlere gitmek isteyeceksiniz, eğer bazı talihsiz olaylar yaşadıysanız da seyahat etmeye biraz kuşkulu bakacaksınız. Aşağıda ilk kez yurt dışına seyahat edecek olan kişilere ülke ve bazı diğer tavsiyelerde bulunmaya çalıştım elimden geldiğince. Eğer ilk kez yurt dışına seyahat edecekseniz muhakkak yazının altında linklerini paylaştığım yazıları da okumalısınız. Bu şekilde hem cebinizi hem de moralinizi seyahat esnasında koruyabilirsiniz.

İlk Defa Yurtdışı Gezisine Çıkacaklara Ülke Tavsiyeleri

Aşağıda daha önce gittiğim ve ilk kez yurtdışına gideceklere tavsiye ettiğim 3 adet ülkeyi öneriyorum. Bu incelemede de ele aldığım kriterler şöyle: ucuz olması, dil sorunu yaşamamanız, vize gerekmemesi ve turist tuzaklarının olmaması (göreceli olarak az olması).

1- Azerbaycan

Azerbaycan bana göre ilk kez yurtdışına çıkacaklar için biçilmiş kaftan. Özellikle İngilizce ile sorununuz varsa ya da gitmeyi tercih ettiğiniz başka bir ülkede İngilizce konuşan kişileri az bulabiliyorsanız (Mesela Bulgaristan) Azerbaycan iyi bir seçim olacaktır. Çünkü hem kendi anadilinizi konuşarak anlaşabilirsiniz, hem çok pahalı bir yer olmadığı için ilk kez yurtdışına çıktığınızda “deneyimsizlik”ten ötürü bütçeniz sarsılmaz hem de yardımsever insanlar ile yurtdışı için güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Son olarak da kapıda kolayca vize alabildiğiniz için bürokratik işlemlerle uğraşıp canınız sıkılmaz ve özellikle Şengen (Schengen) vizesi alırken pasaportunuzdaki bir tane giriş-çıkış damgası da olumlu bir şey olur.

2- Gürcistan

Gürcistan’a gitmek için pasaporta bile ihtiyaç yok! Sadece uçak biletinizi ve nüfus cüzdanınızı alıp gidiyorsunuz. Bu sayede pasaport dâhi almadan yurt dışına adım atabilirsiniz. Bunun yanında Gürcistan gerçekten ucuz bir yer bunu için de yine düşük bütçeyle bir ülke görmüş olabilir, ülke de genel olarak ucuz olduğu için herhangi bir sorunda başınızın çaresine kolaylıkla bakabilirsiniz.

3- Kosova

Eğer doğuya değil de batıya gitmek istiyorsanız Balkan’lardaki vizesiz ülkelerden Kosova güzel bir seçim olacaktır. Peki neden? Çünkü vize yok, ucuz, özellikle Prizren şehrinde Türkçe konuşuluyor. Bunun yanında da sizi dolandırmaya çalışacak insanlar yok.

İlk Defa Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

İlk kez gideceklere ülke tavsiyesinden sonra işinize yarayacak yazılarla beraber madde madde tavsiye ve dikkat edilmesi gerekenleri verelim.

  • Uçak bileti fiyatları yukarıdaki ülkeler için 250 TL civarına rahatlıkla bulunabiliyor. Hatta sürekli uçak bileti kampanyalarını da sizlerle paylaştığımız için daha da ucuza alabilirsiniz.
  • İlk seyahatinizi mümkünse tek başınıza gerçekleştirin
  • Erkekler için: strip clublardan uzak durun. Sadece ilk kez değil, her zaman.
  • Turist tuzaklarına dikkat edin, bu yazıyı okumadan yurt dışına çıkmayın!
  • Gideceğiniz yerle ilgili detaylı araştırma yapın. Şu an için Tiflis ve Bakü gezi rehberi sitemizde en ince ayrıntısına kadar yer alıyor.
  • Mümkünse hostelde konaklayın. Hostel nedir? Yazısını da muhakkak inceleyin.
  • Döviz bozdurma konusunda dikkat edin. Döviz bozdurmada dikkat edilecekler
  • Pasaport kontrolünde sorulan sorular ve ülkeye girişe izin verilmemesi konusunda bilgilenin.
  • Yurtdışında kredi kartı kullanımı hakkında bilgi edinin. Bu şekilde bazı riskleri en aza indirirsiniz.