Yolcu bekliyoruz fakat ne zaman havalimana girmeliyiz? Havalimanında bekliyorsunuz ama uçağınızın gelemeyebileceğini söylediler. “Of ya çok karışık bu gelişler, gidişler, saatler”. Yok, aslında çok da değil. Hadi biraz içine girelim belki ilerde işimize yarayabilir. Tabii bunu sadece yolcu beklerken değil, canınız sıkıldığında da havadaki uçakları takip etmek için kullanabilirsiniz, neden olmasın 🙂

Havadaki Uçakları Takip

Havadaki Uçakları Takip Etmek

Havadaki uçakları nasıl takip edebileceğinizi anlatmadan da şunu belirteyim: her havalimanının web sitesinde uçuş bilgileri diye bir kısım vardır. Burada da kalkış-varış bilgilerini görebilirsiniz.

Havadaki Uçakları Takip Etmek

www.flightradar24.com hali hazırda var olan, havadaki ve yerdeki vericisi (transponder) açık olan tüm uçakları gösterir.

Sayfaya ilk girdiğimizde hareketli veya sabit sarı uçak sembollerini göreceksiniz. Mavi işaretlerle gösterilen yerler ise bizim havalimanlarımız.

uçakları takip etmek

Sarı renkliler uçakları, mavi renkli işaretler ise havalimanlarını temsil ediyor

Farz edelim ki Ankara’dayız ve bir uçağın nerede bulunduğunu merak ediyoruz. Sağ üstteki arama kısmına Ankara yazıp tıkladığımızda alttaki gibi bir sayfa geliyor, burada bilgisine ulaşmak istediğimiz uçağın Gelen, Giden, Yerdeki olmasına göre tıklıyor ve sonraki adıma geçiyoruz.

uçakları takip etmek

Örnek olarak Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki uçakları görebiliyoruz

İlgilendiğimiz uçuş XQ971 olsun, (onun bir üstündeki TK2192 uçuşuna ait bilgi bulamama sebebimiz yerde olduğu için On Ground kategoride değerlendiriliyor olması). XQ971 uçuş kodunun en sonundaki işaretlenen tik işaretine basıyor ve devam ediyoruz.

Uçağımızın izlediği rotayı simülasyonda anlık olarak görebiliyoruz (uydu gecikmeleri ihmal edilmiştir). Ve sol alttaki kutucukta hangi saatin neye ait olduğunu aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.

canlı uçak takibi

Ekrandaki göstergeler bu anlamlara geliyor

  • İlk ekranda arama yaptığımız yere biliyorsak uçuş kodunu, havalimanının adını, uçuş tescil kodunu yazabiliriz.
  • Solda verilen saatler UTC‘dir (eşgüdümlü evrensel saat, havacılık saati) ve bizim yerel saatimizle farklılıklar gösterebilir.
  • Simülasyonda uçağımızın havalimanı üstüne gelmesi demek o anda ineceği anlamına gelmez, uçaklar havalimanı üzerine geldiğinde trafik varsa traffic pattern denen bir döngüye katılır ve iniş sırasına girerler.
  • Kötü hava şartları ve inişe müsait olmama durumlarında başka havalimanlarına yönelme yapabilirler.

Bugün yeni bir şey daha öğrenmiş olmanın verdiği özgüvenle dinliyoruz