Free Shop ya da Duty Free Nedir yazısını sizlere internette olan yanlış bilgilerin kafanızı karıştırmaması için hazırladık. Bu yazıda Free shop fiyatlarını, free shop limitlerini ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Ve internette tek olarak en güncel duty free fiyatları rotavrupa’da sizler için bulunuyor! Öncelikle nedir bu free shop?

free shop ya da duty free nedir

free shop ya da duty free nedir

Free Shop ya da Duty Free Nedir?

Free shop ya da duty free, havaalanı ya da sınır kapılarında bulunan, vergisiz ürünler satılan mağazalardır. Bu mağazalarda genellikle alkol ve içki gibi yüksek vergi oranı olan ürünler ucuz olmaktadır. Bu arada, Free Shop’ların asıl ismi Duty Free’dir. Yani “Gümrüksüz”. Ama dilimizde genelde Free Shop olduğu için bu yazıda da Free Shop kelimesini kullanıyoruz. Daha kolay ve verimli olabilmesi için free shop nedir başlıklı yazımızı birkaç alt başlıkta işleyeceğiz. Bunlar;

  • Avrupa Dışındaki Freeshoplar
  • Schengen Bölgesi (Avrupa) İçindeki Free Shoplar
  • Havaalanlarındaki Free Shoplar
  • Kara ve Denizde Bulunan Free Shoplar

Sizler için internette başka bir yerde bulamayacağınız, detaylı bir free shop incelemesi yaptık. Birkaç konuya açıklık getirdikten sonra yukarıda verdiğimiz konu başlıklarına göre yazımıza devam edeceğiz.

⇒Sabiha Gökçen Free Shop Fiyatları

Atatürk Havalimanı Duty Free Fiyatları

Avrupa’daki Free Shop Fiyatları

Free Shop’tan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Free shop’tan alışveriş yapabilmek için yurt dışına çıkıyor ya da farklı bir ülkeden Türkiye’ye giriyor olmanız lazım. (Avrupa içindeki uçuşlarda free shop’u ayrı bir başlıkta inceledik).

Free shop’taki alışveriş hakları konusunu aşağıda detaylı olarak anlattık. Tüyoları da aynı yazıda bulabilirsiniz.

Yurtdışına çıkarken free shop’ta alışveriş yapabilmek için pasaport ve biniş kartınızı kasadaki görevliye vermeniz gerekiyor. Eğer kimlik ile yurt dışına çıkıyorsanız yine kimliğinizi ve biniş kartınızı vermeniz gerekiyor. Daha sonra aşağıda göreceğiniz free shop hakları kısmına bakarak eğer limiti aşmamışsanız sanki bir marketten alışveriş yapıyor gibi işlemleri tamamlarsınız.

Yurtdışından gelirken de free shop’ta aynı şekilde prosedürler işler. Tek farklı size “iç hat aktarmanız var mı?” diye sorulması ve alabileceğiniz ürün kotasının farklılığıdır.

Aktarmalı Uçuşta Free Shop

Aktarmalı Uçuşta Free Shop’tan yararlanmanıza bir engel teşkil etmemektedir. İç hat aktarmanız var ise free shop’tan yine de yararlanabilirsiniz. Direk uçağın içine alabilirsiniz yani bu sıvıyı. Sadece ağzı yapışkanlı olan bir poşetimsi varlığın içine koyarlar ve ağzını kapatırlar. Gönül rahatlığı ile uçak içine sıvı alma derdi olmadan alabilirsiniz.

Free Shop’ta Ödeme Nasıl Yapılır?

Free shop’ta ödemeyi kredi kartı ya da TL, Dolar, Euro, Sterlin ve İsviçre Frankı gibi farklı dövizlerle de ödeyebilirsiniz. Belki başka dövizler de kabul edilebilir ama bu da değişkenlik gösterir.

Free shop’ta kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız pasaporttaki isim ile kredi kartının üzerindeki ismin uyuşması gerekir. Ya da ödeme yapılacak olan kredi kartı sahibinin yanınızda olması gerekir. Her ne kadar bazen kasiyerler buna dikkat etse de bazen de gözlerinden kaçabilmektedir.

Free Shop’ta Neler Var?

Free shop’ta neler var? Sorusu güzel bir soru 🙂 çünkü genel kanının aksine sadece alkol ve sigara yok. Kozmetik, çikolata, tekstil ürünleri, hediyelik eşya vb. binlerce kalem farklı ürün bulunmaktadır. Bunların fiyatları genelde çok uçuk olsa da yine bazen kampanyalarına denk gelirseniz ucuza alma ihtimaliniz olabilir. Özellikle yurtdışındaki free shoplarda satılan hediyelik eşyalar (yani o şehrin magneti, shot bardağı, bardak altlığı vs.) astronomik fiyatlara sahiptir. Şehirden almanızda fayda var.

Duty Free Fiyatları İçin Diğer Sayfaya Geçin