Etna Yanardağı Gezi Rehberi İtalya’nın Sicilya Adası’nda yer alan Etna yanardağına gitmek ile ilgili ne yazık ki ucuz gezi bilgileri internet üzerinde yer almıyor. Hepsi turla gidilecek şekilde odaklanmış. Bu yazıda Şubat 2016’da yaptığım Sicilya gezisinin Etna bölümü ile ilgili yazacağım. Sayfanın sonunda bulunan “Etna Yanardağı Gezi Rehberi” pdf dosyasını indirip yanınızda götürmeniz size yarar sağlayabilir.

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

En son 26 Temmuz 2017’de güncellenen bu rehber size en doğru bilgiyi veriyor, sizden gelen yorum ve mailler bunu gösteriyor.

Etna Nerede?

Etna yanardağı Sicilya’nın doğusunda bulunur. Avrupa’daki en büyük aktif volkandır kendisi.

Etna’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sicilya’ya bir tek Catania (Katanya) direk uçuşları vardır. Bu yüzden ilk önce şunu sormalıyız:

Sicilya’ya nasıl gidilir?

Bu uçuşları da Türk Hava Yolları icra eder. Ben de hayallerimi süsleyen Sicilya için biletimi Kasım 2015’te THY’den toplam 275 TL ödeyerek gidiş-dönüş olarak almıştım. Eğer THY’nin kampanyalarını kaçırmak istemiyorsanız bizi sosyal medyadan takip edin. İndirimler açıklandığı anda bunu duyuruyoruz. Genelde bu fiyatlar 600 TL bandında geziyor. Avrupa’dan da Sicilya’ya ulaşabilirsiniz. Özellikle Palermo’ya Ryan Air uçuşları var ama havaalanı uzak olduğu için Palermo Havaalanı’ndan şehir merkezine tek yön için 6 Euro ödemeniz gerekiyor tren ulaşımıyla.

Catania’dan Etna’ya Ulaşım

Etna’ya ulaşım sadece otobüs ile sağlanıyor ve Katanya’dan günde tek sefer var. Hangi sezon olursa olsun, değişmiyor. Etna’ya ulaşımın tek yolu otobüsledir. Tabii tur hariç. Tur fiyatlarının 60 Euro’dan başladığını düşünürsek otobüs kesinlikle birinci tercih sebebi oluyor.

Etna’ya gidebilmek için Katanya tren garının karşısında bulunan ve otobüslerin kalktığı yere gitmelisiniz. Burada 5 numaralı peronda aşağıda fotoğrafını gördüğünüz otobüs sizi bekliyor olacak.

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

Etna’ya Giden Otobüs

AST firmasına ait Otobüsün kalkış saati, 08:15‘tir. Bu saatte hareket ediyor ve yola çıkıyor. Geri dönüş ise yine sizi bıraktığı noktadan tam 16:30‘da kalkıyor. Sakın geç kalmayın yoksa orada kalırsınız 🙂 Bir tavsiye: eğer 3-4 kişi iseniz araç kiralayıp da gidebilirsiniz. Araç kiraları 30 Euro’dan başlıyor.

Otobüsün ücreti gidiş-dönüş 6,60 Euro idi (Şubat 2016)

Otobüs yolculuğu rahat ve güzel geçiyor, özellikle sağ tarafa oturmanızı tavsiye ederim. Çok güzel manzaralar eşliğinde yolun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yol da yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Yolda da yaklaşık 1 saat sonra bir mola veriyor otobüs, burada kahvaltı yapabilir ya da marketten bir şeyler alabilirsiniz. Genelde mola veriyormuş ama vermediği de oluyormuş nadiren, otobüs şoförü böyle bilgi vermişti. Bu yüzden gitmeden önce Katanya’dan yiyecek-içecek almanız tavsiye edilir.

Bu otobüsün son durağı da Etna Doğal Parkı’nın başlangıcıdır. Burada hediyelik eşya satan yerler ve kafeler bulunuyor. Ayrıca yukarı çıkmak için teleferik de yine bu noktada.

Etna Hava Durumu

Etna’ya yaklaştığınızda çok bariz bir ısı farkı oluyor. Katanya’ya göre yaklaşık 7-8 derecelik bir fark var. Bu yüzden  sıkı giyinmeyi unutmayın! 

Etna’ya Çıkış

Etna’ya çıkış için 2 seçeneğiniz var. Yürümek ve teleferiğe binmek. Ben hem çıkarken hem de inerken yürümeyi tercih ettim ama açıkçası pişman oldum çünkü çok zaman kaybettirdi. Tek yön teleferik ücreti 15 Euro (Şubat 2016) aslında bu vereceğiniz paraya değer. Çünkü dikey olarak 600 metrelik bir mesafe çıkıyorsunuz ve bu size 1.5 saate mal oluyor. Teleferik ise 10 dakika sürüyor. Bir daha gitsem kesinlikle teleferiğe çıkışta biner, inişte de yürüyerek dönerim. Teleferikten sonra 4×4 araçlarla yukarı da çıkabilirsiniz ama bu gereksiz, o güzellikleri sadece camın arkasından görmek çok hoş olmayacaktır. Zaten yol da çok yormaz sizi, çok fazla bir eğim yok. Teleferiğin bitiş noktasında da yine bir kafe var, fiyatları çok uygun olmasa da yine fena değil. Bir cappuccino 3 Euro idi (ama aşağıda 2 Euro).

Eğer yürümeyi tercih ederseniz; teleferiğin başlangıç noktasının sağından yukarı doğru yürümeye başlayın ve teleferik hattına paralel olarak yürüyün. Bu en kısa yol. Daha sonrasında da teleferikten indikten sonra yol ikiye ayrılıyor, siz direk dümdüz yani teleferiğe sırtınızı verdiğinizde sağa doğru devam edin. Bu yolda mükemmel manzaralarla karşılaşacaksınız! Yazının sonunda yer alan galeriye muhakkak göz atın. Bu yoldan yürürken yaklaşık 45 dakika yürüme mesafesinde sağınızda sönmüş bir krater göreceksiniz, X şeklinde patika var, buradan çıkabilir ve eskiden volkan olan bir yapının üstünde durabilirsiniz!

 • Yukarı doğru çıkarken de muhakkak kestirmeler arayın, çünkü yol çok dolambaçlı. Bu size en az yüzde 30 oranında zaman kazandırır.
 • Yukarısı çok daha soğuk, mutlaka kalın ve rahat giyinin. Güzel bir ayakkabı da şart. Yılın 250 günü ince de olsa burada kar tabakası olduğunu unutmayın.

Teleferikten sonra hiçbir tesis ya da başka bir medeniyete dair işaret yok. Bu yüzden muhakkak yanınızda yiyecek ve su bulundurun ve bir adet boş şişe (mümkümse 1.5 litrelik) bulundurun.

Neden boş şişe? Çünkü buradan kayaçları bu şişeye doldurabilir, daha sonrasında ufak bir cam tüpe (düğün-nişan malzemeleri satan yerlerde tanesi 75 Kuruş) koyup evinize güzel bir hediyelik yapabilirsiniz.

 • Etna’nın tam olarak tepesine çıkmak mümkün değil, bunun yerine hemen yanındaki sönmüş olan kratere çıkabiliyorsunuz. Burada çok fena bir rüzgar var, düşmemeye dikkat edin 🙂
 • Zirveye ulaştıktan sonra da ister aynı yoldan isterseniz diğer yoldan aşağı inmeye başlayabilirsiniz.

İşte zirveden bir fotoğraf (ne yazık ki sadece zirvenin fotoğrafını çekmemişim)

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

Etna Zirvesi

Aşağı indiğinizde de buradaki kafelerde dinlenebilir ve bir kahve içebilirsiniz. Cappuccino fiyatı şehirde yaklaşık 1.5 Euro iken burada 2 Euro (Cappucino’ya zam gelmiş! Rotavrupa ziyaretçisi Murat bildirdi, Cappucino 3.5 Euro olmuş 🙂 ).

Daha sonra da otobüse binip doğru Katanya’ya geçebilirsiniz.

Etna Turları Hakkında Bilgi

Etna’ya gitmeyi düşündüğüm zaman çok bir bilgi ya da Etna Yanardağı Gezi Rehberi bulamadığım için turları araştırdım. Zaten tüm Katanya’da her yerde “Etna Excursions” diye tanıtımlar ve broşürler göreceksiniz. Bunların fiyatı 50 Euro’dan 100 Euro’ya kadar çıkıyor. Eğer “ben uğraşamam otobüsmüş yürümekmiş” bu turlarla da gidebilirsiniz. Yalnız aşağıdaki noktalardan emin olun. Çünkü 50 Euro’yu sadece otobüs ve rehber için alabiliyorlar. Teleferik ve 4×4 araç ulaşımı dahil olmayabilir.

 • Rehber ücreti dâhil mi?
 • Otobüs ücreti dâhil mi?
 • Teleferik ücreti dâhil mi?
 • 4×4 araç ile ulaşım varsa bunun ücreti dâhil mi?
 • Ekstra bahşiş verme yükümlülüğü var mı?

Bunlardan emin olup Etna turlarına katılmak yararlı olacaktır.

Etna Yanardağı Gezi Rehberi Hakkında Yorum ve Tavsiyeler

 • Etna’ya gitmek için rehbere ihtiyacınız yok. Gitmeden önce volkanlar ile ilgili bir video izleseniz yeterli olur.
 • Otobüste sizin gibi yürüyecek olan insanlarla da tanışmakta fayda var. Bu şekilde kendinize yol arkadaşı bulabilirsiniz.
 • Daha önce de belirttiğim gibi muhakkak sıkı giyinin ve sağlam bir ayakkabı giyin.
 • Fotoğraf makineniz ya da telefonunuzda bolca yer olsun:)
 • Özellikle sönmüş krater etrafından muhakkak kayaç (halk deyimiyle taş) toplayın ve dükkanlarda satılan hediyeliklerden kaçının.

Etna Yanardağı Gezi Rehberi ile ilgili aklınıza takılan her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Etna Yanardağı Fotoğrafları