Detaylı Tiflis Gezi Rehberi yazısını yine “ucuza seyahat etmek” için kaleme aldım. En ufak şeyin bile ne kadar olduğunu paylaşarak net bir plan yapmanıza imkan sunmasını umuyorum. Yazıya başlamadan önce birkaç uyarıda bulunmak istiyorum; Tiflis’e giderken uçacağınız saate dikkat etmelisiniz. Daha doğrusu uçuşlar genellikle gece yarısı Tiflis’e vardığı için ulaşım imkanı sadece taksi ile sağlanıyor. Taksiler göreceli olarak ucuz olmasına rağmen 60 kuruş vermek yerine 25-30 TL vermeyi kim ister ki? İşte Tiflis Gezi Rehberi ve Tiflis Gezilecek Yerler

Detaylı Tiflis Gezi Rehberi

Detaylı Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis Gezi Rehberi

Sizlere Gürcistan-Tiflis hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce aşağıda göreceğiniz bazı bilgileri vermek istiyorum. Rotavrupa’da gezi rehberi ve gezi notları az sayıda bulunuyor. Tüm gezi rehberi ve gezi notları yazılarını çok detaylı bir şekilde yazıyorum. Dilerim Tiflis Gezi Rehberi yazımı da beğenirsiniz.

Gürcistan ve Tiflis Hakkında Genel Bilgiler

Gürcistan eskiden Rusya’nın egemenliğinde idi ve bu egemenliği günümüzde de sıkça görebiliyorsunuz. Bunun yanında refah seviyesi biraz düşük. Kullanılan para birimi Gürcistan Larisi, kısaca Lari deniliyor. Bizdeki Kuruş kelimesi de Tetri olarak geçiyor. İngilizce konusunda ise biraz sıkıntı çekebilirsiniz ama bu bölgede yaşayan çokça Azeri de olduğu için karşınızdaki ile konuşurken Türkçe kullanmayı da deneyebilirsiniz. Araç konusunda biraz dikkatli olmanızı öneririm, kimi sürücüler yol veriyor ise de birçoğu da üzerinize doğru aracı sürüyor. Sigara yasağı da daha buralara uğramamış. Neredeyse her yerde kapalı alanlarda sigara içiliyor. Havalimanı dâhil! Gürcistan’daki Sigara fiyatlarının da bunda bir etkisi olmalı. Fiyatlara örnek vermek gerekirse; Rothmans 2.2, Winston 2.8, Kent 3, Marlboro ise 4.5 Lari.

Tiflis Havalimanı’nda Beerport isimli bir mekan var, (gidiş salonunda) burada kahve 8 iken bira 10 Lari. Eğer gidişinize zaman varsa burada değerlendirebilirsiniz. Sigara da içiliyor. Tiflis Freeshop’ta rakı fiyatı 14.5 Euro idi!

Tiflis Havalimanı

Tiflis Havalimanı

Gürcistan Kimlikle Giriş

Gürcistan’ın en güzel yanı vizeyi bırakın pasaporta bile ihtiyacınız yok! Sadece kimliğinizi almanız yeterli. İsterseniz pasaportunuzla da çıkış yapabilirsiniz ama neden 15 TL çıkış harcı ödeyesiniz? Kimlikle giriş prosedürü de çok basit; Türkiye’den çıkarken polis size bir form veriyor; bunu dolduruyorsunuz ve geri döndüğünüzde yine pasaport polisine bunu veriyorsunuz.

Tiflis Havalimanı Ulaşım

İstanbul-Tiflis arası uçak ile 2 saat sürüyor. Ulaşımı Pegasus Hava Yolları ile yaptım ve gidiş-dönüş toplam 176 TL ödedim. Biletleri ise 25 gün önce almıştım. Genelde de Tiflis’e uçak bileti fiyatları ucuz.

İlk başta da belirttiğim gibi uçuş saatleri akşam olduğundan gece yarısı Tiflis’e varıyorsunuz. Ben o geceyi havalimanında uyuyarak geçirdim geliş salonunda birkaç tane arasında “kolçak” olmayan koltuk var (metal idi) bunda rahatlıkla uyunabiliyor. Ama tavsiyem yanınızda uyku tulumu vs. yoksa taksiyle kalacağınız yere gidin. Çünkü havalimanında da çok bir yemek seçeneği de yok. bir adet Burger King ve Kapadokya diye bir kafe var. Burger King’in fiyatları da fena değil, bir menü 8 TL civarında.

Bir bilgi; Tiflis Havalimanı’nı da TAV işletiyor.

Tiflis Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Şehir merkezine gitmek için otobüsler daha doğrusu dolmuşlar sabah 7’de başlıyor (Mart 2016) bunlar sarı renkli 37 numaralı otobüs. Bu otobüs her yarım saatte bir var ve akşam 23:00’a kadar servisine devam ediyor. Otobüste değişik bir makine var, içine parayı atıyorsunuz ve kağıt bilet çıkıyor içinden. Ücreti: 0.5 Gel (yani 60 Kuruş) sadece buraya para vermek için havalimanında düşük miktarda (5 Euro ya da 10 TL) döviz bozdurabilirsiniz çünkü oranlar gerçekten çok düşük. Bu arada Türk Lirası da bozdurabiliyorsunuz havalimanında. Otobüsten de “Dry Bridge” yakınlarında inmeniz gerekiyor. Çevrimdışı çalışan haritadan takip edip inmeniz gerekiyor.

İstanbul’a dönerken uçuşum çok erken bir saatte olduğu için gece 4’te hostelin yakınındaki taksilerden birisiyle gittim; ilk başta 30 dedi ama hosteldekilerin söylediği gibi 20 teklif ettim ve tamam dedi. Bu yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Tiflis Kalınacak Yer

Her zamanki gibi Tiflis’te de hostelde kaldım. Kaldığım yer cidden çok iyi ve ucuzdu (geceliği 6 Euro) ismi: Pomegranate Hostel

Tiflis Yemek Yenilecek Yerler

Tiflis gerçekten ucuz bir yer. Her yerde fırın var ve çok güzel hamur işleri 0.5 ile 3 Lari arasında değişen fiyatlara satılıyor. Bunun yanında restoranların da fiyatları gayet iyi. Örnek olarak yemek yemek için House of Khinkali isimli bir yere gittim (Rustavelli Caddesi sonunda yer alıyor) burada çok farklı Khinkali çeşitleri var (Gürcülere özgü bir yemek, mantının kocaman versiyonu denilebilir) tanesi 0.5 ile 0.8 Lari arasında değişiyor bira da var ve fiyatı 2.8 Lari. Yalnız yüzde 10 da servis ücreti var, görünce şaşırmayın. Khinkali için maksimum 5-6 tane ile doyabilirsiniz.

Bunun yanında neredeyse her bakkalda kahve de satılıyor aynı Budapeşte’deki gibi. 0.6 Lari’ye kahve alabilirsiniz bakkallardan.

Eğer değişik bir pide türü olan khachapuri yemek isterseniz yine Rustavelli caddesi üzerinde, aşağıda fotoğrafını koyduğum yere gidebilirsiniz. Latin alfabesi ile yazılmadığından ben de size söyleyemiyorum 🙂 fiyatlara gelince; 1 adet khachapuri ve içecek 6 Lari tuttu.

tiflis khachapuri mekanı

Tiflis’te Khachapuri yenilebilecek mekan

Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis gerçekten birçok şey sunuyor ziyaretçilerine. Ve emin olun dolu dolu zaman geçirebilirsiniz. Aşağıda gezilecek yerleri sıraladım. Bunlardan sadece birkaçına değineceğim.

 • Eski Şehir Merkezi (Altstadt)
 • Tsminda Katedrali
 • Narikala Kalesi
 • Barış Köprüsü (Peace Bridge)
 • Mtatsminda Eğlence Parkı
 • Mtatsaminda Tapınağı
 • Açıkhava Müzesi (eğer ilginizi çeker ise)
 • Rustavelli Caddesi
 • Hamamlar
 • Antikacılar Pazarı

Narikala Kalesi

Narikala Kalesi’ne çıkmak için teleferiğe binmek gerekiyor. Bu teleferiğe de Rike parkından biniyorsunuz. Teleferiğin hemen yanında gişe var, kartsız teleferiğe binilmiyor, kartın ücreti 2 Lari, çıkış ise 1 Lari. Dilerseniz bu kartı sonra iade de edebiliyorsunuz, fişini atmayın bu yüzden. Bu kale kompleksini geze geze aşağıya inebilirsiniz.

Mtatsaminda Eğlence Parkı

Neredeyse yarım günümü buraya ayırdım. Tiflis’in en yüksek noktasına bir eğlence parkı kurulmuş ve fiyatlar gerçekten uygun. İçeride roller coasterdan dönme dolaba kadar her şey var. Yine buraya çıkmak için kart almanız gerekiyor. Tabii bu kartı içeride de kullanıyorsunuz içine para yükleterek. Kartın ücreti 2 Lari, yukarı çıkış da 2 Lari. Bu kart ile yukarı çıkış geri aşağıya yürüyerek inip yol üzerindeki Mtatsaminda Tapınağı’na da uğranabilir.

Eğlence parkı içindeki fiyatlara örnek vermek gerekirse; dönme dolap: 3.5 Lari, çarpışan araba 2.90 Lari, roller coaster ise 5 Lari. Diğerleri de gayet ucuz.

Yukarıda kafe, restoran ve büfeler var. Fiyatları çok uçuk olmasa da şehire oranlara yaklaşık yüzde 30 pahalı diyebilirim.

Hamamlar (Sulphur Bath)

Tiflis’te hamamlar çok yaygın ve en çok ilgi gören yerlerden bir tanesi. Buralara gidecekseniz iki seçenek var; ortak kullanım alanı ya da özel odalar. Ortak kullanım alanı olanlar saat 9’da kapanıyor ve zaten bu ortak alanlılar sadece No:5 denilen hamamda var. Özel odaların fiyatı 30’dan başlıyor ama kese vs. attırmak için 50 Lari’yi gözden çıkarmak lazım. Ortak alanlı olanların fiyatı ise 15’ten başlıyor. Şunu unutmayın; fiyatlar sadece giriş ücretini içeriyor. Ekstra bir şey yaptırmak isterseniz fazladan para ödemeniz gerekiyor.

Antikacılar Pazarı

Tiflis’teki antikacılar pazarı sanırım en çok hoşuma giden yerlerden birisi oldu çünkü hem çok ucuz hem de fotoğraf makinesinden eski hançerlere, eski Türk parasından biblolara kadar her şeyi bulmak mümkün. Ama kesinlikle en az 3-4 yere sormadan satın almayın! Fiyatlar arasında uçurum var. Örnek vermek gerekirse; bir madalyaya bir tezgah 10 derken ben hemen 4 tezgah yanındaki yerden 2’ye aldım. Burada Azeriler çok, Türkçe konuşmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında bir bölümünde de sanatçılar yaptıkları resim ve tabloları sergileyip satıyorlar. Antikacılar pazarı Dry Bridge olarak anılan köprünün etrafında kuruluyor.

Tiflis Hediyelik Eşya

Tiflis’te hediyelik eşyanın (magnet, shot bardağı vs.) nerede olduğunu çözemedim çünkü net bir ayrım yok. Ama şunu söyleyebilirim ki Narikala kalesi civarındaki hediyelikçiler çok pahalı. Gördüğünüz her yere sormak tek çözüm. Ortamala fiyat vermek lazım ise; bir magnet 1.5 Lari, 1 shot bardağı da 2.5 Lari’ye alınıyor (burası da: Freedom Square’in ortasındaki turizm ofisinin giriş kapısı tarafında, karşıdaki binanın altında bulunan bujiteri). Bunun yanında yukarıda belirttiğim antikacılar pazarından da ucuza bir şeyler bulmanız çok olası. Eğer yemek ya da içki gibi şeyler arıyorsanız Rustavelli Caddesi’nin sonunda bir süpermarket var, buraya gidebilirsiniz. Fiyatları çok uygun.

gürcistan iphone fiyatları

gürcistan iphone fiyatları

Gürcistan iphone Fiyatları

Gürcistan’da iphone fiyatları gayet ucuz. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa alınabilir. Mart 2016′daki fiyatlar şöyleydi;

 • 6s 16 gb, 1899 Lari,
 • 6s 64 gb 2199 Lari
 • 6 16 gb 1599 Lari,

Tiflis Gezi Rehberi ve Tiflis Gezilecek Yerler yazısını beğendiniz mi?