Prag gezisi, Avrupa’da yapılması gereken geziler arasında belki de ilk beşte yer alıyor. Ben de sigarayı bırakmamım şerefine kendime bir ödül olarak 2 gün öncesinden Prag’a ucuz uçak bileti buldum ve ikinci kez Prag gezisi yapmak için gittim. Yine her zamanki gibi kendi tuttuğum Prag gezi notları ve internetteki Prag gezi rehberi yazılarını inceledim, sonrasında ise kendim Prag gezi rehberi yazmaya karar verdim. Buradan da şunu belirtiyorum; eğer bu kadar detaylı ve ince ayrıntılı bir rehber daha gösterirseniz Rotavrupa’yı kapatıp gideceğim, söz 🙂

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Prag tarihi konusunda kesinlikle sizleri kendine çekecektir. Bu yüzden detaylı Prag gezi rehberi yazısını Prag gece hayatı ve Prag gezilecek yerler olmak üzere iki farklı yazı altında topladım. Ve ayrıca hiçbir yerde bulamayacağınız, saatlerimi harcayarak hazırladığım Prag için özel haritayı da Prag seyahat notları sonunda bulabilirsiniz.

Yazı çok uzun olduğu ve bol fotoğraf bulunduğu için 3 sayfaya bölünmüştür. En son sayfada yazının PDF’i bulunmaktadır (fotoğraflar yok, çevre dostu).

Yine başlık başlık, Prag hakkında bilgiler vererek gidelim.

[quads id=”8″]

Prag Nerede?

Prag, konum itibariyle Orta Avrupa’da yer alır ve Almanya, Avusturya, Polonya ve Slovakya komşularıdır. Çok merkezi olan konumu dolayısıyla çoğunlukla Budapeşte Prag Viyana turları içinde, yani Orta Avrupa turları olarak satılan turların içinde yer alır. Bunun yanında çevre ülkelere de ucuz ulaşım imkanı sunan otobüs ve tren şirketleri sayesinde birçok yere de ucuza gidebilirsiniz. Örneğin Prag Budapeşte arası ulaşım otobüsle yaklaşık 5 saat sürer ve bilet fiyatları 20 Euro civarındadır. Hatta kimi zaman çok daha ucuz.

Prag Hakkında Genel Bilgiler

Prag hakkında olabildiğince çok ve işinize yarayacak bilgi vermeye çalışacağım. Şimdi madde madde bunları inceleyelim. Ama öncesinde, Eğer kısıtlı zamanı ya da bütçesi olanlardan Prag mı Budapeşte mi? diye düşünen varsa; her iki şehirde de 2 kere gitmiş biri olarak oyum Budapeşte‘den yana olur. Ama imkanınız varsa her ikisine de muhakkak gidin.

Prag Çek Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunası‘dır. Eğer diğer ülkelerin de para birimlerini merak ediyorsanız Avrupa’daki Ülkelerin Para Birimleri yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanında Prag’da yanınızda Koruna olmasa bile çok rahat dolaşabilirsiniz. Çünkü her yerde Euro da kabul ediliyor. Elbette çoğu yerde biraz daha düşük kur üzerinden alıyorlar. Yaklaşık yüzde 2 gibi bir kaybınız oluyor. Prag’da fiyatlar da genelde Çek Korunası ve Euro olarak yazılıyor. Gidince göreceksiniz. Ya da bir yerlerde muhakkak 1 Euro=25 Czk gibi oranları yazıyorlar.

Petrin Tepesi

Petrin Tepesi

Prag’da Para Bozdurma

Daha önce de Avrupa’da Döviz Bozdurma yazısında bahsettiğimiz gibi Prag döviz bozdurma konusunda tam bir tuzak cenneti! Eğer dikkatli ve açıkçası, uyanık olmazsanız bir bakarsınız 1,000 Çek Korunası almanız gerekiyorken 600 almışsınız! Bunun için size haritada düzgün bir yeri, aynı zamanda benim de para bozdurduğum yeri gösterdim. Muhakkak Avrupa’da döviz bozdurma yazısını inceleyin. Orada çok çok detaylı bir şekilde tüm dikkat edilmesi gerekenleri anlattık.

Prag Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi

Prag bir Schengen Bölgesi’ne dâhil ülke olup Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Prag tatili için Çek Cumhuriyeti vize işlemlerini tek tek anlatmayacağız ama Schengen Vizesi kategorisinde işinize yarayacak birçok yazı var. Sizlerden de bu yöntemlerle uzun süreli Schengen vizesi alanları duyup seviniyorum 🙂

Yeşil pasaport sahibi iseniz Prag gezisi için, daha doğrusu Çek Cumhuriyeti için vize almanıza gerek yok.

Ama burada söyleyeceğim bir şey var; eğer Prag Viyana Budapeşte turu gibi bir tur ya da Çek Cumhuriyeti’ni içeren bir Prag gezisi yapacaksanız vizenizi başka ülkelerden almanızı tavsiye ederim. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi konusunda hassas ve elini korkak alıştırıyor.

Trdelnik Prag

Prag’da her yerde bu tatlılardan göreceksiniz. İsmi Trdelnik. Fiyatı genelde 50 CZK

Prag Ulaşım Rehberi

Prag uçak bileti çoğu zaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletlerinden bir tanesidir. Prag ucuz uçak bileti sıklıkla denk geliyor. Örneğin ilk gidişimde 65 TL‘ye almışım Prag uçak biletini. Bunun nedeni de Prag uçuşları artık çok sık. Sadece Türk Hava Yolları’nın Prag uçuşları günde tam 3 kere! Günde bir kere de Pegasus Prag’a uçuş düzenliyor. Hal böyle olunca da ucuz uçak bileti bulmak kolay oluyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi uçuştan yaklaşık 36 saat önce gitmeye karar verdim ve Prag uçak biletimi Momondo.com.au üzerinden, THY ile 318 TL’ye aldım. Bunu da rotavrupa’nın sosyal medya hesaplarından duyurmuştum hatta.