Rotavrupa’nın sloganı: Rotavrupa Demek, Ucuza Avrupa Demek! Bu yüzden de olabildiğince ucuz seyahat bilgilerini sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu yazıda da sizlere başkalarının evinde kalmanıza yarayan, hem seyahat giderlerinizi kısıp hem de gittiğiniz şehri oranın yerlisi tarafından da görmenize yarayan Couchsurfing benzeri siteler listesini hazırladık. Eğer Couchsurfing nedir? diyorsanız ilk önce hazırladığımız Couchsurfing rehberini okumanızı tavsiye ederiz.

Couchsurfing Benzeri Siteler

Couchsurfing Benzeri Siteler Listesi

Aşağıda yer alan listedeki tüm sitelerin temelde amacı aynı. Eğer amacınız seyahat ederken ucuza konaklama ise Hostel Nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Listede yer alan platformların hepsine (aslında 11 tanesine) tek tek üyelik açıp değerlendirdim. Toplamda bulduğum 11 adet Couchsurfing benzeri siteden 5 tanesini buraya eklemeye değer buldum. Siz de bu platformlarda aktifseniz sayfanın altına yorum bırakıp daha çok bilgi eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Couchsurfing Benzeri Siteler Listesi

1- Hospitality Club

Hospitality Club başkalarının evinde konaklama konusunda kurulan ilk web sitesidir. Evet, Couchsurfing ilk değil 🙂 Çok sade ve basit bir arayüzü var. Ayrıca Türkçe dil desteği de bulunuyor. Tüm dünyada yeterince kullanıcıya sahip olduğu için kendinize göre bir host bulabilir ya da evinize davet edecek insanlar bulabilirsiniz.

Adresi: http://turkce.hospitalityclub.org/indextur.htm

couchsurfing benzeri siteler

Hospitality Club

2- Horizon

Horizon daha çok bir mobil uygulama olarak geliştirilmiş. Bunun yanında web sitesi de bulunuyor (aslında tıpkı Instagram gibi) Çalışma mantığı ise diğer platformlar gibi aynı. Uygulamayı yüklüyorsunuz, gideceğiniz şehirdeki insanları arayıp onlara davet gönderiyorsunuz. Ya da şehrinize gelecek olanları evinize davet ediyorsunuz.

Adresi: https://api.horizonapp.co/

Itunes Linki: https://itunes.apple.com/us/app/horizon-app-travel-stay-people/id960391979?mt=8

Play Store Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=co.horizonapp.horizonapp

couchsurfing benzeri siteler

Horizon Uygulaması

3- Global Free Loaders

Arayüzü neredeyse Hospitality Club ile aynı olan bu platform yine basitlik üzerine kurulmuş. En fazla kullanıcı sayısı Amerika’da. Ayrıca Kanada ve Avustralya’da da azımsanmayacak derecede kullanıcı sayısı var. E, tabi Türkler de her yerde! Bu yazıyı hazırlarken (6 Aralık 2016) 1359 adet Türk kullanıcı olduğu yazıyordu.

Adresi: http://www.globalfreeloaders.com

Couchsurfing Benzeri Siteler

Global Free Loaders

4- Trust Roots

Bu listedeki web sitelerinden en fazla aktif kullanıcıya hitap eden platform ta kendisi. Bunun yanında çağımıza daha uygun bir tasarımı var. Trust Roots’ta en çok sevdiğim özellik haritalı arama özelliği olması. Buraya da yazıyorum: Couchsurfing popülaritesini kaybettiğinde Trustroots onun yerini alacaktır.

Adresi: https://www.trustroots.org/

Couchsurfing Benzeri Siteler

Trust Roots

5- Warm Showers

Listemizin son platformu ise biraz konu dışı olduğundan en sonda yer alıyor. Warmshowers platformu bisikletle seyahat edenler için özel, aslında böyle başlamış ama şu anda her türden profil barındırıyor içinde.

Adresi: https://www.warmshowers.org/

Couchsurfing Benzeri Siteler

Warmshowers

Sizin bildiğiniz Couchsurfing gibi siteler var mı?