Daha önce uçak bileti kampanyalarında verdiğim bir kampanya ile Cluj’a gitme fırsatım oldu ve bu süreçte yine detaylı notlar alarak sizlere gittiğinizde yol göstermesi için bu rehberi hazırladım. İşte tüm detaylarıyla Cluj Napoca (Kaloşvar) Detaylı Gezi Rehberi.

Cluj Napoca (Kaloşvar) Detaylı Gezi Rehberi

Cluj Napoca (Kaloşvar) Detaylı Gezi Rehberi

Cluj Napoca Hakkında Genel Bilgiler

Cluj-Napoca ya da Türkçe ismiyle (daha doğrusu Macarca) Kaloşvar, Romanya’nın kuzeybatısında yer alan ve Bükreş’ten sonra en “meşhur” ve en yoğun nüfusa sahip şehridir*. Cluj’un önemli bir nüfusunu öğrenciler oluşturuyor ve bu yüzden de ucuz barlar ve yemek bulmak mümkün oluyor.

Türk Lirası Roman Ley’i karşısında yüzde 30 daha değerli. Yani 1 Lei=0.75 TL gibi bir oran var.

Romanya Vize

Daha önce de Vize isteyen ve istemeyen ülkeler yazısında belirttiğim gibi Romanya, Türk vatandaşlarından vize istiyor. Romanya için direk kendi vizesini alabilirsiniz ya da Schengen vizesi ile Romanya’ya giriş yapabilirsiniz.

Bunun için 2 kriter var;

  • Schengen vizesi ile ilk girişinizin Romanya’ya olmaması gerekiyor,
  • En az 2 girişli (yani multi-çok girişli) bir Schengen vizeniz olması gerekiyor.

Ben de 1 yıllık, multi Schengen vizesi ile Romanya’ya giriş yaptım. (Ekim 2016)

Cluj Napoca (Kaloşvar) Detaylı Gezi Rehberi

Cluj Napoca Havalimanı Ulaşımı

Muhakkak Rotavrupa’daki her gezi rehberinde olan bu madde sizlerin havalimanından şehre en ucuz şekilde ulaşması için ekleniyor. Cluj Havalimanı’ndan da şehir merkezine ulaşabileceğiniz tek bir yol var.

5 ya da 8 numaralı otobüsler ile şehrin kalbine ulaşabiliyorsunuz. Bu otobüslere binebilmek için, geliş terminalinden çıkın, tam karşınızda havalimanının çıkış kapısını göreceksiniz. Bu kapıdan çıkıp sağa doğru dönün. Yaklaşık 60-70 metre sonra sağda otobüs durağı var. Bu durağın hemen yanında da bilet gişesi bulunuyor. Bu gişeden biletinizi alabilirsiniz. Yalnız sadece çift yön bilet satılıyor, bunun ücreti de 4 Lei (yaklaşık 3 TL). Sonrasında kalacağınız yere göre istediğiniz durakta inebilirsiniz. Ama Constanta durağı şehir merkezinin çok yakınındaki bir durak, burada inebilirsiniz.

Eğer Atlasglobal ile geliyorsanız; Atlasglobal’in Cluj’da şehir merkezine servisleri var. Bunun için elinde Atlasglobal yazılı bir tabela tutan kişiyi bulmanız (geliş terminalinde, karşılama kısmında duruyor) ve nereye gideceğinizi söylemeniz gerekiyor. Daha sonra servis sizi alıp götürüyor. Bunun yanında başka şehirlere de buradan ulaşmak mümkün. Aşağıdak, bağlantıdan detaylara ulaşabilirsiniz.

https://www.atlasglb.com/fly-and-bus/

Cluj Napoca Konaklama

Açıkçası uçak biletini aldığım zaman konaklamanın daha ucuz olacağını düşünüyordum ama en ucuzu 13 Euro idi. Konumu ve fiyatı dolayısıyla Zen Hostel’de kaldım. Rezervasyonu Booking ya da başka bir yer üzerinden yapmak yerine direk mail ile iletişime geçip yapabilirsiniz: zenhostel@mail.com (giriş-çıkış tarihlerinizi, özel oda mı yoksa “dorm” denilen çok kişilik odalarda mı kalmak istiyorsanız belirtin, size fiyatı söyleyecek ardından da rezervasyonunuzu yapacaklar.)

Ben de bu şekilde rezervasyon yaptırdım ve 2 gece için toplam 110 Lei ödedim.

Cluj Döviz Bozdurma

Cluj’da haftasonları neredeyse her yer kapalı. Bunun için tam St. Michael’s Church’ün yanında Diesel diye bir mekan yer alıyor, oranın içerisindeki döviz bürosu gayet iyi bir oranla paranızı bozuyor. Euro ya da Dolar gitmeniz farketmez.

Bunun yanında havalimanında da para bozdurabilirsiniz. Şehirde 1 Dolar 4.01 iken havalimanında ise aynı oran 3.98 idi.

Cluj Napoca Gezi Rehberi

Cluj Napoca Gezi Rehberi

Cluj’da Gezilecek Yerler

Cluj-Napoca bir Bükreş kadar zenginlik sunmuyor size ama yine de gayet güzel zaman geçirebileceğiniz bir şehir.

Salina Turda (Turda Tuz Madeni)

Açıkçası Cluj’daki en iyi geçirdiğim zamandı Salina Turda. Burası 1600’lü yıllardan beri çalışan bir tuz madeni. Şu anda ise tuz üretimi yapılmıyor, bunun yerine turistik olarak kullanılıyor. Eğer Cluj’daysanız buraya muhakkak gitmelisiniz.

Gitmeden önce ne kadar zaman harcamam gerektiğiyle ilgili hiçbir bilgi bulamayıp bir tam günümü buraya ayırmıştım. Ama size şöyle bir çizelge sunayım;

Cluj’dan otobüs ile ulaşım 40-45 dakika civarında sürüyor,

Hiç asansör kullanmadan, bolca fotoğraf çekip; madenin içindeki gölde de dinlenmiş olarak 3 saatte girip çıkmıştım.

Bu zamanlara göre planlayabilirsiniz gezinizi.

Ücretleri ise şöyle:

Cluj-Turda Otobüs: 7 Lei, (çift yön olarak 14 Lei)

Salina Turda Giriş Ücreti: 20 Lei (öğrenci 10 Lei)

Salina Turda’ya ulaşım için; Google Maps’te Fany Bus Terminal yazdığınızda çıkan yerden (tren garının arka kısmında) otobüse binmelisiniz. Yaklaşık her yarım saatte bir otobüsler var. Bunlardan Turda yazanlara binebilirsiniz. Ya da oradaki “Informaion” gişesine sorup hangi otobüsün kalkacağını öğrenebilirsiniz. Bleti şoförden satın alıyorsunuz.

Otobüse bindiğinizde de şoföre “Salina Turda” derseniz size ineceğiniz yerde anons yapacaktır. Daha sonrasında indiğiniz yerden tam karşı sokağa giriyorsunuz, yol bitince sola dönüyorsunuz, orada da Salina Turda diye tabelaları göreceksiniz. Burası giriş kapısı. Bileti buradan alıp girebilirsiniz.

Aşağıda da dönme dolaptan kanoya kadar birçok aktivite yapabiliyorsunuz. Örnek olarak; dönme dolap 5 Lei, kano ise 10 Lei (3 kişi, 20 dakika). Aşağıda hediyelik eşya satan bir yer de var. Buradan da birçok şey alabilirsiniz. Fiyatları da gayet makul. Bir magnet: 7 Lei, tuz kalıpları: 5 Lei.

Eğer klostrofobiniz varsa ya da boyunuz 1.80’den uzunsa aşağıya inmek için asansörleri kullanın. Merdivenler cidden çok dar. Açıkçası ilk başlarda beni korkuttu ama sonradan alıştım.

Dikkat! Madenin içi çok soğuk. Yaklaşık 10 derece. Yanınızda muhakkak kalın giysiler ve altı kaymayan ayakkabı götürün.

Salina Turda Gezi Rehberi

Salina Turda Gezi Rehberi

Central Park

Burası da eski şehir merkezinden yaklaşık 15-20 dakikalık yürümeyle ulaşılabilecek mesafede. Gerçekten çok güzel bir yer. Yemeğinizi yanınıza alıp, hava güzelse burada yiyebilirsiniz. Parkın devamında da (kısa kenarından çıkınca tam karşıda) sıra sıra büfeler var. Meyve suyundan waffle’a kadar her şeyi ucuza bulmak mümkün. Giriş ücretsiz.

St. Michael’s Church (Kilisesi)

Bu kilise de Cluj’un simgesi. Şehrin tam merkezinde bulunuyor. Ayrıca tavsiye ettiğim Zen Hostel buraya yaklaşık 300 metre mesafede. Giriş ücretsiz.

Museum Square (Müze meydanı)

Burada da birçok müze bulunuyor. Etnografik müzeden sanat müzesine kadar. Benim ilgimi hiçbiri çekmediği için girmedim. Giriş ücretleri 5 ile 10 Lei arasında değişiyor.

Eczacılık Müzesi

Burada da eskiden kullanılan eczacılık ve tıb konusundaki malzemeleri görebiliyorsunuz. Hemen şehir merkezinde. Giriş ücreti: 6 Lei (öğrenci 3 Lei)

Bunun yanında Ulusal Opera, Polus Center ve Theotokos Katedrali görülebilir.

Cluj Alışveriş

Ne yazık ki şehir merkezinde hediyelik eşya satan bir yer yok. Bunun için Ilius Mall yani Ilius alışveriş merkezine gittim. Burada da istediğim her şeyi bulabildim. Bu AVM’nin içindeki Auchan süper markette her şeyi bulabiliyorsunuz. Burada bir magnet: 5 Lei ile 10 lei arasında değişiyor.

Yine bu alışveriş merkezinde her şeyi bulabilirsiniz. Zara mağazası da var ve fiyatları gerçekten Türkiye’ye göre ucuz.

Buradan çıkışta da kahve içmek isterseniz hemen önünde Starbucks var, fiyatları Türkiye ile aynı. Yemek fiyatları da AVM’de normal.

Cluj Gece Hayatı

Şehirde birçok öğrenci olmasından ötürü gece hayatı gayet yeterli ve ucuz. Özellikle Strada Piezisa sağlı sollu barlarıyla gerçekten güzel. Çoğu mekanda fiyatlar aynı. Bir bira 6 Lei, shotlar 3 Lei. Kokteyller ise 10-20 Lei arasında. Gözünüze kestirdiğinize girebilirsiniz. Ben Booha Bar’a gittim ve gayet güzeldi.

Eğer gece kulübüne gitmek istiyorsanız bunun için yönünüzü Strada Republicii’ye çevirmelisiniz. Buradaki Club Phi 18 ve NOA Club gerçekten iyi. Giriş ücretleri günden güne değişiyor, ortalama 15 Lei. İçerideki bir biranın fiyatı ise 10 Lei.

Eğer çok değişik kokteyller içmek istiyorsanız da yine merkezdeki The Londoner Pub iyi bir tercih olacaktır. Kokteyl fiyatları 10 ile 15 Lei arasında değişiyor.

Cluj Salina Turda Gezi Rehberi

Cluj Salina Turda Gezi Rehberi

Cluj Napoca ile lgili aradığınız cevapları bulamadınız mı? Herkese hitap etmesi açısından içerik sade tutuluyor. Merak ettiğiniz her şey sorabilirsiniz!