Çek Cumhuriyeti'nin İsmi Değişti

Çek Cumhuriyeti’nin İsmi Değişti

Çek Cumhuriyeti’nin İsmi Değişti

Çek Cumhuriyeti’nin resmi ismi değişti, bir süredir gündemden olan ve resmi ismin değiştirilmesi söz konusu olan Çek Cumhuriyeti’nin ismi bugün resmen Çekya olarak değiştirildi.

2013 yılında Mladá Fronta Dnes adlı gazete tarafından yapılan bir ankette isim değişikliği yapılsın mı, yapılmasın mı? Ve ne olsun? soruları sorulmuştu. Bu soruya 16845 kişi “hayır, değişmesin” derken 6160 kişi ise “evet, Çek Cumhuriyeti Çekya olarak değişsin” demişti.

Ülkenin resmi kısa adı bundan böyle Çekya (Czechia) olarak kullanılacakken uluslararası alandaki uzun ismi Çek Cumhuriyeti (Czech Republic) olarak varlığını korumaya devam edecek.

Son yıllarda Çekya ismi uluslararası platformlarda kendine yer edinmişti hatta 2013 yılında devlet başkanı Milos Zeman’ın İsrail’e yaptığı bir ziyaret sırasında “Çek Cumhuriyeti yerine Çekya ismini kullanmak istiyorum çünkü bu isim daha kısa ve daha güzel” ifadelerini kullanmıştı. Bu da resmi bir temasta ilk kez Çekya isminin kullanılması olmuştu.

Çek Cumhuriyetine, daha doğrusu Çekya’ya gittiğinizde tişörtlerde, resmi belgelerde ve hediyelik eşyalarda bu ismi görünce şaşırmayın 🙂

The Guardian ve İha