Bir seyahatin başlangcı olan pasaportun nasıl alındığıyla ilgili Bordo Pasaport Nasıl Alınır? Sorusunun sıkça cevapsız kaldığını gördüğümüz için bu yazıyı yazdık. Aslında alma işlemleri çok kolay olan bu pasaportun randevu almasından pasaport harç fiyatlarına kadar detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Aşağıda sizler için çok detaylı bir şekilde randevu alma işleminden, pasaportun kaç günde geldiğine kadar her detayı verdik.

2 NİSAN 2018 TARİHİNDEN İTİBAREN PASAPORT İŞLEMLERİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE GEÇTİ. RANDEVU ALMAK İÇİN BAĞLANTI: https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa TÜM İŞLEMLER NEREDEYSE AYNEN BU YAZIDA ANLATILDIĞI ŞEKİLDE.

Bordo Pasaport Nedir?

Bordo pasaport aslında resmi adıyla Umuma Mahsus pasaport tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanımına sunulmuş olan, yurt dışına çıkışlarda kullanılan resmi bir belgedir.

Ulusal Pasaport Nedir?

Özellikle vize başvurusunda göreceğiniz üzere Ulusal ve Resmi Pasaport olarak iki ayrı seçenek bulunur. Ulusal Pasaport Umumu Mahsus (Bordo) Pasaport demektir.

Bordo Pasaport Ulusal Pasaport mu?

Evet, yukarıdaki maddede de belirttiğimiz üzere bordo pasaport ulusal pasaport olarak geçmektedir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Eğer 25 yaşının altındaysanız ve öğrenciyseniz harç bedeli ödemeden, sadece defter parası (87.5 TL) ödeyerek pasaport alabilirsiniz. Harçsız pasaport için Adım Adım Harçsız Pasaport yazısını mutlaka okuyun, yüzlerce liralık harç vermekten kurtulun!


Bordo Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler, Evraklar

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport almak için gerekli belge veya evraklar aşağıda madde madde belirtilmiştir. Başvurularınızı şahsen yapmalısınız.

  • Nüfus cüzdanı aslı,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (tüm fotoğrafçılar çekebiliyor, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması lazım)
  • Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekontun orjinali
  • Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekontun orjinali
  • Var ise önceden alınmış pasaportlarınızın aslı (bu pasaportlar başvuru sırasında iptal edilecek)

Bordo pasaport (Umuma Mahsus) almak için gerekenler yukarıda da görüleceği üzere çok az bir zamanınızı alacak kadar basit belgelerdir.

E-pasaport sitesindeki ilgili sayfa: https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Bordo pasaport ücretleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl pasaport ücretleri değişir. (Tabii hep yukarı yönde yani fiyatlar hep artar). O yüzden eğer bu yazımızı aralık ayında okuyor iseniz muhakkak yeni yıla geçmeden pasaportunuzu alın.

2018 Pasaport Ücretleri

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter Bedeli (hepsinde aynıdır) Toplam Bordo Pasaport Ücreti
6 Aylık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti 2017: 137,4 TL 108 TL 245,4 TL
1 Yıllık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti 2017: 200,8 TL 108 TL 308,8 TL
2 Yıllık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti 2017: 327,8 TL 108 TL 435,8 TL
3 Yıllık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti 2017: 465,5 TL 108 TL 573,5 TL
4-10 Yıllık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Ücreti 2017: 656 TL 108 TL 764 TL

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Kaç Yıllık Almalı?

Pasaport fiyatlarını görünce tabii insan bunu düşünebilir. Öncelikle, kesinlikle ve kesinlikle 6 aylık almayın. Çünkü unutmayın, birçok ülke pasaportunuzun geçerlilik süresinin bitmesine 3 ay kala sizi ülkesine almıyor. Daha doğrusu almayabiliyor.

Örnek verecek olursak; Pasaportunuz 11 Haziran 2016 tarihinde bitiyor. Sizin bir Avrupa ülkesine girebileceğiniz son tarih 11 Mart 2016’dır.

Pasaportu kaç yıllık almalı sorumuza eğer durumunuz müsait ise 10 yıllık alıp kurtulmanız lazım diye cevap vereceğiz.

18 Yaş Altı Kişiler İçin Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nasıl Alınır?

18 yaş altındaki kişiler en fazla 5 yıllık pasaport alabiliyor. Geri kalanlar çok detaylı olduğu ve bizi takip eden kişilerin genelde 20 yaş üstü olduğunu var saydığımız için burada yer vermiyoruz. Ama şu bağlantıdan 0-18 yaş kısmını seçip, size uygun olan seçeneklerden birini işaretleyerek (Ebeveynler evli mi, boşanmışlar mı, biri vefat etmiş mi vs.) tüm bilgileri detaylı olarak alabilirsiniz.

18 Yaş Altı Kişiler İçin Bordo (Umuma Mahsus) pasaport nasıl alınır? sorusunun cevabı için resmi kaynak: https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx

Bordo Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

Pasaport randevusu almak için öncelikle https://epasaport.egm.gov.tr/ sayfasına girmeniz gerekiyor. Buradan itibaren aşağıdaki görsellerde adım adım nasıl yapılacağını anlattık.

Yalnız önemli bir nokta, pasaport randevusu aldıktan sonra e-posta kutunuza gelen iletiden onay vermeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız randevunuz geçersiz sayılıyor.

Pasaport Randevu Maili Gelmiyor?

Pasaport randevu için sistemden başvurdunuz ve onay maili gelmiyorsa spam (gereksiz) kısmını kontrol edin. Eğer Gmail kullanıyorsanız Tanıtımlar sekmesini de kontrol edin.

Pasaport nasıl alınır

Pasaport nasıl alınır

Bordo Pasaport Randevudan Sonra Ne Yapılır?

Randevu saatinizde randevu aldığınız Emniyet Müdürlüğünde hazır bulunmalısınız. Tüm belgeleriniz yanınızda olmalıdır.

Eğer daha önce parmak izi vermediyseniz polis memuru sizlerden parmak izi alacaktır.

Belgelerinizi sizden isteyip işlemlerinizi halledecek ve sizi uğurlayacak.

Bu işlemlerin hepsi 5-10 dakika civarında sürüyor.

Pasaportlar Nasıl Gönderiliyor?

Randevunuzu yaptıktan sonra ilgili birimlere pasaport bilgileriniz iletiliyor ve basımına başlanıyor. Daha sonra da randevunuzdan sonra bir hafta içerisinde PTT Kargo ile pasaportunuz adresinize gelecek. Bu gönderim için bir ücret ödemeyeceksiniz. Tabii bu süre kesin bir süre olmayıp değişkenlik gösterebilir. Pasaport işlemlerinizi son dakikaya bırakmayın.

Pasaport Kaç Günde Gelir?

Pasaportun gelme süresi biraz değişkenlik gösterse de ortalama 1 hafta diyebiliriz. Pasaport takibi de yapabiliyorsunuz hatta! Tek yapmanız gereken e-devlet sistemine girip Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü altındaki e-pasaport takibi kısmına tıklamalısınız. Burada ne durumda olduğunu göreceksiniz.

Bunun yanında aşağıdaki fotoğraftaki gibi PTT de size bilgilendirme mesajı atıyor pasaportunuzu teslim alacağınıza dair. Verilen barkod numarası ile de pasaport gönderinizi takip edebilirsiniz.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport kaç günde gelir