Azerbaycan’ın havayolu şirketi olan Azal Hava Yolları ile alt kuruluşu olan Azaljet’i birebir deneyimledikten sonra sizler için AZAL Hava Yolları Nasıl? yazısını, detaylıca hazırladık.

AZAL Hava Yolları Nasıl?

AZAL Hava Yolları Nasıl?

AZAL Hava Yolları Nasıl?

AZAL Hava Yolları Nasıl? Yazısını internette neredeyse hiçbir bilgi bulunmadığından hazırladık. Öncelikle şunu belirtelim: AZAL’ın açılımı Azerbaijan Airlines’dır fakat karışıklık olmaması için sonuna hava yolları ekleyerek yazımızı kaleme aldık. Bundan sonra sadece Azal olarak nitelendireceğiz. Eğer uçuş arama motorlarından herhangi bir noktaya bakarsanız (daha çok Asya kıtasına doğru) Azal’ın çok ucuz fiyatlar sunduğunu göreceksiniz.

AZAL ile AZALJET Farkı

Şunu da hemen belirtelim; Azal ve Azaljet aslında iki ayrı firma daha doğrusu Azaljet Azal’a bağlı “low cost” olarak oluşturduğu bir marka. Türk Hava Yolları ve Anadolujet gibi düşünülebilir. Ama şunu söylemeliyim ki Azaljet’i bagaj hakkının olmaması hariç bir low cost firma olarak değerlendirmek yanlış olur çünkü Türk Hava Yolları dâhil yaptığım birçok uçuştan çok daha iyiydi. Kısaca şu söylenebilir: yakın mesafe uçuşları (özellikle Türkiye’den) Azaljet, uzak mesafe uçuşları ise Azal’dır.

AZAL ve AZALJET Bagaj Hakkı

Azal uçuşlarında ve Azaljet uçuşlarında bagaj hakkı farklılık göstermektedir. Azal ile uçuyorsanız 1 parça bagaj hakkınız vardır ve bunun maksimum ağırlığı 23 kilogramdır. Eğer Azaljet ile uçuyorsanız bagaj hakkınız yok. 10 kilograma kadar kabin içine bagaj ve bir kişisel eşya (laptop çantası, sırt çantası gibi) alabilirsiniz. Şu ana kadar iki uçuş gerçekleştirdim ikisinde de bagajı tarttılar. Sırada beklerken diğer insanlarınkini de hep tarttıklarını gördüm; yani büyük ihtimalle hep kontrol ediyorlar.

Yani kısaca, Azal uçuşlarında 23 kg’lık bagaj hakkı var,

Azaljet uçuşlarında bagaj hakkı yok. Ama ücret ödeyip almak isterseniz 30 Dolar vererek bagaj hakkı satın alabilirsiniz (havalimanında ödüyorsunuz). Hangi rotada Azaljet uçuşlarının olduğu aşağıda verilmiştir.

AZAL ve AZALJET İkram

Azal ile uçarken de Azaljet ile uçarken de uçakta size sıcak yemek servis ediyorlar ve yemeklerin kalitesi gayet iyi. Bunun yanında meyve suyu ve su da ücretsiz. Yemek sonrasında da ücretsiz çay ve kahve ikramı oluyor. Eğer başka içecek almak isterseniz bunlar da çok ucuz. Örnek vermek gerekirse Azeri birası Xırdalan 1.30 Euro, kola 1 Euro gibi. Ya da sandviçler 3 Euro civarında fiyatlara satılıyor. (Bu fiyatlar Haziran 2016’ya aittir.)

AZAL ve AZALJET Online Check-in

Azal veya Azaljet’in ne yazık ki gelişmiş bir online check-in sistemi yok. Uçuşunuzu bulamıyor ve bu yüzden check-in yapamıyorsunuz. Mecburen havalimanında bekleyeceksiniz biniş kartınızı almak için bagaj vermeyecek olsanız dâhi. Ama yine de web sitesi üzerinden kontrol etmeniz faydanıza.

AZAL Telefon Numarası

Eğer Azal ile bir sorun yaşadıysanız, bilet değişimi yapmak istiyorsanız ya da uçuşunuzun saatini değiştirmek istiyorsanız çok heveslenmeyin. Burada kendi elemanları çalışmıyor, Çelebi’den yer hizmetlerini alıyorlar ve onların da yetkisi çok çok az. Sizi direk Bakü’ye yönlendiriyorlar (yani web siteleri üzerinden) ama elbette bu da çok zaman isteyecektir. E

Azal iletişim bilgileri

Eğer Azal Hava Yolları için telefon numarası arıyorsanız 02124655646, 02122963530. Eğer Azal’a e-posta ile ulaşmak isterseniz mail adresi: istanbul@azal.az genel merkez için mail adresi: callcenter@azal.az

Azaljet Uçuş Rotaları

Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı uçuşlar Azaljet tarafından icra edilmekte ve bunda da bagaj hakkınız bulunmamaktadır. Aşağıdaki güzergahlar Azaljet’e ait uçuşlardır. Eğer sizinkinin Azal mı yoksa Azaljet mi olduğunu anlamak istiyorsanız “operated by azaljet” gibi bir ibare görmüyorsanız Azal ile uçacaksınız demektir.

Bakü’den Ankara, Antalya, Bodrum, Dalaman, İstanbul, İzmir uçuşları Azaljet tarafından işletilmektedir (tabii, tersi de yani Ankara’dan Bakü’ye de Azaljet oluyor). Eğer Azaljet ile başka noktalara da gitmek istiyorsanız, yine Bakü’den Tahran, Tebriz, Kazan, Mineralnye Vody, Ulyanovsk, Saint Petersburg, Moskova, Kiev, Lviv ve Tiflis uçuşları da Azaljet uçuşlarıdır.

Azerbaycan Transit Vize

Yeri gelmişken bunu da açıklayalım; Azerbaycan 72 saate kadar transit vize istememektedir. Aktarmalı şekilde bir başka yere uçacaksanız normal bir şekilde uçağa binin ve havaalanından ayrılmayın yeter. Ama eğer 7-8 saatten fazla bir aktarmanız varsa 10 Dolar verip Azerbaycan vizesi alıp (kapıda, 2 dakikalık iş) şöyle bir “Bakü” de yapabilirsiniz.

Azal’ın web sitesi: azal.az

Azaljet’in web sitesi: azaljet.az