Avrupa’da büyük kentlerin ya da çok bilindik şehirlerin yanında ufak, sevimli ve şirin kasaba ve köyler de var. Ve bu kasaba/köyler çok gelişmedikleri için hâlâ ilk günkü orijinalliklerini koruyorlar. Ve elbette bu da hepimizin gözüne ve duygularına hitap ediyor. Özellikle Orta Çağ yapılarına bir merakınız varsa bu listede göreceğiniz tüm kasaba ve köylerin neredeyse hepsi Orta Çağ’dan kalma. İşte sırasıyla Avrupa’nın ziyaret edilesi 9 şirin kasabası

1- Ribeauville, Fransa

Fransa’nın Almanya sınırına çok yakın olan bu kasaba bu yakınlığından dolayı hem Fransız hem de Alman kültürünün etkisinde kalmıştır. Kasabada bulunan yapılar sizi bundan bir 400-500 yıl öncesine çok rahatlıkla götürebilir.

Nasıl Gidilir?: Ribeauville’e Strasbourg ya da Basel’den 1-2 saatlik yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

ribeauville

Ribeauville

2- Piran, Slovenya

Piran, Slovenya’nın “gizli hazinesi” olarak da nitelendirilebilir. Adriyatik kıyısında bulunan Piran, yarımadadur ve bu yarımada başta Tartini Meydanı olmak üzere onlarca güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir?: Piran’a, İtalya’nın Trieste kentinden 2-3 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

piran

Piran

3- Honfleur, Fransa

İngiliz kanalının Fransız tarafında yer alan bu sevimli kasabanın en tanınmış yeri limanı. Liman boyunca dizilmiş yelkenliler ve arka planlarında yer alan sıra sıra dizilmiş evler kesinlikle sizi başka dünyalara götürecek.

Nasıl Gidilir?: Honfleur’a Paris’ten yaklaşık 5  saatlik bir yolculuk ile ya da La Havre’den yarım saatte ulaşabilirsiniz.

honfleur

Honfleur

4- Juzcar, İspanya

Bu kasabada yer alan her binanın duvarlarının mavi olmasında ötürü “Şirinler Köyü” olarak da biliniyor. Nüfusu sadece 250 civarında olan bu köye her yıl on binlerce ziyaretçi geliyor.

Nasıl Gidilir?: Marbella ya da Malaga şehirlerinden kısa olmayan bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

juzcar

Juzcar (whenonearth.net)

5- Alberobello, İtalya

Alberobello kasabasında bulunan tüm evlerin çatıları koni şeklinde olduğundan çok değişik bir görüntü sunuyor. Köyün etrafı tamamiyle zeytin ağaçları ile çevrili ve güzel doğası ile ziyaret edilmeyi kesinlikle hakediyor.

Nasıl Gidilir?: Alberobello’ya ulaşım için Bari ya da Brindisi kentlerinden tren yolculuğu yapmalısınız.

alberobello

Alberobello (travelwithkally.blogspot.com.tr)

6- Cinque Terre, İtalya

Burası kasaba ve Avrupa denilince akla gelen ilk yer olabilir. Ve tıpkı Slovenya’daki Piran gibi Cinque Terre de İtalya’nın hazinesi olarak görülüyor. Cinque Terre aslında 5 farklı kasabadan oluşuyor (Cinque=5). Burası, rengârenk boyanmış evleri ve ulaşım kolaylığıyla eğer İtalya’ya giderseniz gitmeniz gereken noktalardan biri haline geliyor. Buradaki 5 kasabanın isimleri: Vernazza, Monterosso al Mare, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Aralarında en ünlüsü ve fotoğrafta yer alan ise Manarola.

Nasıl Gidilir?: Cenova ya da Pisa’dan 2 saat kadar süren tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

cintue-terre

Cinque Terre

7- Sigtuna, İsveç

Sigtuna, dokusu neredeyse hiç bozulmamış bir orta çağ kasabası. Burada yaşayanların çoğu geçimini balıkçılıkla ve turizm gelirleri ile kazanıyor. Yalnız buraya kışın gitmemelisiniz, bizim gibi sıcak ülke insanlarının bünyesi kaldırmaz. Bunun yanında kışın ulaşım aracı da bulmakta zorlanırsınız.

Nasıl Gidilir?: Stockholm ya da Uppsala kentlerinden otobüs, bot ya da trenle 3-4 saatte ulaşmak mümkün.

sigtuna

Sigtuna (stromma.se)

8- Monsanto, Portekiz

Monsanto köyü Portekiz’in en güzel köyü seçilmiş. Burayı güzel ve hoş yapan ise köyün granit kayalar etrafında şekillenmiş olması.

Nasıl Gidilir?: Porto ya sa Salamanca kentlerinden 3-4 saatlik yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

monsanto

Monsanto (placestoseeinyourlifetime.com)

9- Giethoorn, Hollanda

Böyle bir listede Hollanda olmazsa olur mu? Olmaz tabii ki! Bu köyün bir özelliği var; hiçbir ulaşım yolu yok! Köy sadece kanallar ile birbirine bağlanıyor ve herkesin birer kayık/sandalı var.

Nasıl Gidilir?: Amsterdam ya da Utrecht’ten tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

giethoorn

Giethoorn (thesundaychapter.com)

Zaman içinde bu listenin 2. ve 3. versiyonları da gelecek.