Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Avrupa’nın En Güzel 10 Meydanı

Avrupa’nın En Güzel 10 Meydanı

Avrupa’nın En Güzel 10 Meydanı Avrupa’daki şehirler birbirinden güzel meydanlara ev sahipliği yapıyor. Bu meydanların hepsinin de bir tarihi var. Ve yine bu meydanlar şehrin en önemli simgeleridir. Şehirlerin ve ülkelerin en önemli olaylarına da ev sahipliği yapmışlardır. Bu yazıda sizin için Avrupa’daki en güzel 10 meydanı liste haline getirdik.

Listeye başlamadan önce hemen bir not: bu meydanların etrafı şehrin ortalamasının 2-3 katı pahalıdır. Bu meydanların tadını çıkarmak istiyorsanız ara sokaklardan ya da süpermarketlerden yiyecek-içeceğinizi alıp tadını öyle çıkarın; böylece Avrupa’yı ucuza gezin!

1- Grand Place (Grote Markt) – Brüksel, Belçika

Tahmini olarak 10. yüzyılda yapılan bu meydan market meydanı olarak da bilinmekte ve ihtişamlı binaların ortasında bulunmaktadır. Eğer giderseniz bu yapıyı orada bulunan Starbucks’ın nasıl bozduğuna da şahit olacaksınız. Bu meydan Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Brüksel Grand Place (http://www.lagrandplace.org/grand-place.jpg)

2- Old Town Square – Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag’ın en merkezi sayılan bu meydan Astronomik Saat olarak adlandırılan bir yapıya da sahiptir. Bu saatin de 1410 yılında yapıldığı bilinmekte. Bu saat her saat başında bir gösteri yapmaktadır. Bu sırada meydanda metrekare başına 21931273172318 turist düşer.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Old Town Square (http://img14.deviantart.net/d3c2/i/2012/055/6/0/prague___old_town_square_by_pingallery-d4nvdd9.jpg)

3- Kızıl Meydan – Moskova, Rusya

Sanırım burasıyla ilgili çok bir şey demeye gerek yok. Her ne kadar artık aramız bozulsa da, vizesiz seyahat edemesek de birçok Avrupa kentindense Moskova’ya mutlaka gitmelisiniz! Burada yapılan askeri geçitleri Youtube’dan muhakkak izleyin. Dünyadaki en ünlü yapılardan birisi olan Saint Basil’s Cathedral de burada yer almaktadır (hani lolipop gibi görünümü olan yer).

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Moskova Kızıl Meydan (vikipedi)

4- St. Peter’s Square – Vatikan

Vatikan’ın kalbi olan bu meydan da dünyanın en bilinen meydanlarından birisidir. Bu meydana girdiğiniz anda aslında başka bir devlete girmiş olursunuz. Papa “balkon konuşmaları”nı da bu meydana doğru yapar. Bu meydan kronik olarak hep doludur! St. Pietro’ya girmek isteyen insanlar uzun uzun kuyruklar oluşturur.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

St. Peters Square – Vatikan (http://stpetersbasilica.info/Exterior/Obelisk/Winds/StPetersSquare-Rome-fromDome.jpg)

5- Piazza Navona – Roma, İtalya

Piazza Navona da zamanında Romalılar’a oyunlar izletilmek için yapılmış bir meydandır. Bugünlerde ise yerini sokak sanatçılarına, ressamlara ve turistlere bırakmıştır. Süs havuzlarına da ev sahipliği yapan bu meydan görülmeyi hak ediyor.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Piazza Navona

6- Rynek Glowny – Krakow, Polonya

Polonya’nın Krakow şehrinin meydanını oluşturan Rynek Glowny Avrupa’daki en güzel meydanlardan bir tanesi olabilir. Hatta kendileri Avrupa’nın en büyük meydanıdır. İki kulesi de birbirinden farklı olan St. Mary’s bazilikasına ev sahipliği yapar. Krakow’a II. Dünya Savaşı sırasında bomba atılmadığı için burası Polonya’nın en eski ve en orjinal şehri olarak nitelendirilebilir. “Gidilecek” listenize mutlaka ekleyin.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Rynek Glowny (http://krakow-atrakcje.pl/wp-content/uploads/2014/12/018.jpg)

7- Piazza San Marco – Venedik, İtalya

Venedik’in simgesel yapısı olan (kanallarından sonra) kulesine ev sahipli yapar bu meydan. Her daim kalabalıktır ve meydan sizi bulunduğunuz yüzyıldan çok daha öncelerine götürür; ta ki selfi çubuğuyla dudak büzerek fotoğraf çekilen çekik gözlü turistleri görene kadar.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

piazza san marco (http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/26906490.jpg)

8- Raekoja Plats – Tallinn, Estonya

Burası kesinlikle Avrupa’nın bilinmeyen güzelliğidir! Bu rotavrupa’yı kurmamızdaki bir amaç da buydu; klişelerin dışına çıkarak size gizli şeyleri sunmak. Bu güzel meydan Estonya’nın başkenti olan Tallinn’dedir. Buraya adım attığınızda gerek etrafındaki daracık sokaklar gerekse atmosferi ile tam bir orta çağ havası yaşayabilirsiniz.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Raekoja Plats (http://www.tourofestonia.ee/bw_client_files/tour_of_estonia/public/img/Image/TallinnaRaekojaPlats_JaakNilson.JPG)

9- Plaza Mayor – Madrid, İspanya

Madrid’in en ünlü yapısı olan bu meydan üç katlı çok güzel yapılarla çevrelenmiştir ve Madrid’deki tüm önemli toplanmalar burada yapılır.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Plaza Mayor (Vikipedi)

10- Gendarmenmarkt – Berlin, Almanya

II. Dünya Savaşı sırasında yerle bir olan bu meydan Avrupa’nın En Güzel 10 Meydanı listesinde atmosferi ve çevresindeki yapılar ile kendine yer buluyor.

Avrupa'nın En Güzel 10 Meydanı

Gendarmenmarkt (Vikipedi)